20.10.20, 11:45Fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP via prezydent.pl

,,To bardzo ważny moment''. Ustawa o Funduszu Medycznym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś Ustawę o Funduszu Medycznym. – To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. W czerwcu tego roku złożył on projekt ustawodawczy w Sejmie, a posłowie przyjęli go niemal jednogłośnie (440 – głosów za, 12 – przeciw, 2 wstrzymało się). Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a dodatkowe środki na ochronę zdrowia, jakie przewiduje nowa ustawa, zostaną wpisane już do przyszłorocznego budżetu.

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach ułatwią uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

W sumie – dzięki Funduszowi Medycznemu – na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one na:

  • profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich;
  • lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia;
  • dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
  • rozwój systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;
  • ułatwienie dzieciom i innym pacjentom cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe dostępu do leczenia w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności – także poza granicami Polski.

Prezydent.pl

Komentarze

łata2020.10.20 22:21
powiem taaaak....pracuję w biurze w szpitalu w dużym mieście...ogólnie syf....nawet klamki nie są dezynfekowane....papiery się walają....stare meble uginają pod stęchłymi teczkami....ściany zawilgocone....podłoga krucha....ogólnie smród, brud i ubóstwo....współczuję tym co idą do nas jak w dym na operacje...a załoga? wyśmiewa zarazki...wyśmiewa epidemię...być może ukrywa kwarantannę....wokół bluzgi na brak pieniędzy.....taki rozklekotany Wóz Służby Zdrowia z Szalonym Woźnicą
Polak2020.10.20 17:02
O tym funduszu co to według cykora Adrianka funkcjonuje od 20 czerwca?