08.10.20, 08:55Fot. screenshot - YouTube

,,To jak legalizacja korupcji’’ Z. Ziobro zapowiada kasację ws. b. prokurator

- „Taki wyrok zostanie odebrany przez opinię publiczną jako przekaz, że skorumpowani sędziowie lub prokuratorzy mogą czuć się bezkarni, jeśli będą brać łapówki w formie rzekomej pożyczki” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o wyroku ws. byłej prokurator Anny H.

W marcu ub. roku sąd I instancji skazał byłą szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Annę H. na sześć lat pozbawienia wolności uznając ją winną sześciu zarzutów, m.in. korupcji i powoływania się na wpływy. Obrona oskarżonej odwołała się od wyroku.

W środę w tarnowskim SO zapadł wyrok prawomocny. Sąd II instancji zmienił wyrok w kwestii zarzutu dot. przyjęcia 60 tys. od przedsiębiorcy.

- „Sąd przyjął, że ona przyjęła te pieniądze, ale z uwagi na towarzyszące temu okoliczności, nie miało to charakteru przestępstwa. To wg sądu była pożyczka. Nie było sprzedajności urzędniczej” – poinformowano.

Wobec tego zmieniono zasądzoną karę do trzech i pół roku więzienia.

W ocenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „wyrok w apelacji jest skandalicznie niski, a kuriozalna i nielogiczna argumentacja sądu rujnuje wiarygodność polskiego sądownictwa”:

- „Taki wyrok zostanie odebrany przez opinię publiczną jako przekaz, że skorumpowani sędziowie lub prokuratorzy mogą czuć się bezkarni, jeśli będą brać łapówki w formie rzekomej pożyczki. To w konsekwencji będzie fatalnie rzutować na ocenę całego wymiaru sprawiedliwości” – stwierdził minister.

Wobec tego poinformował, że wydał polecenie pilnego sporządzenia kasacji do Sądu Najwyższego.

kak/PAP

Komentarze

Brawo Ziobro!!2020.10.8 15:10
Gonić to ścierwo w dzień i w nocy! Niech popuszczają w majty ze strachu, niech nie dosypiają i trzęsą się każdego ranka:):) Oj Zioberku.....dobrze, że jesteś:)
MaxFiend2020.10.8 14:11
Ich bin wasser polnischer schweinehunde.
MaxFiend2020.10.8 12:11
Po wprowadzeniu BEZKARNOŚĆ+ taki ktoś powie tylko, że wziął pożyczkę na walkę z koronawirusem i wszystko będzie cacy :-D
złodzieje z PiS2020.10.8 11:14
https://www.youtube.com/watch?v=IEoMMQ5sm1I
JOANNA2020.10.8 11:02
Sąd tarnowski ośmieszył się uzasadnieniem zmiany wyroku pierwszej instancji. Jeśli Sąd uznał w majestacie prawa, zgodnie ze swoją prawniczą kompetencją i zachowaniem bezstronności, że to była "pożyczka" i że nie było "sprzedajności urzędniczej", to dlaczego mimo wszystko uznał winę oskarżonej i postanowił ukarać sędzię więzieniem i to bez zawieszenia. To świadczy raczej o tym, że Sąd jest świadom popełnienia przez nią przestępstwa, ale ze względów humanitarnych?, solidarności korporacyjnej? czy innych... - zmniejsza wymiar kary. Ale wracając do treści uzasadnienia zmiany wyroku pierwszej instancji instancji. To uzasadnienie jest wręcz humorystyczne, gdyby nie to, że dotyczy poważnej sprawy. Oskarżona-sędzia "biorąca pożyczkę" od podmiotu czy osoby nie popełnia czynu noszącego znamiona "sprzedajności urzędniczej". Od udzielania pożyczek, proszę Wysokiego Sądu, są banki, a nie podmioty, które mają interes w "udzielaniu pożyczek" sędziom. A swoją drogą Sąd w Tarnowie wykazał się niemałą kreatywnością, większą nawet niż SN, który - broniąc sędziego okradającego staruszkę na sumę 50 zł - uznał to za "roztargnienie" sędziego, a przecież można było to uznać za "pożyczkę". Słusznie więc min. Ziobro czyni, zapowiadając kasację tego wyroku. Na marginesie tej i wielu innych kuriozalnych spraw dziejących się w sądach, myślę - i proponuję! - że reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce należałoby rozpocząć od przeprowadzenia poważnego EGZAMINU wszystkich sędziów ze znajomości prawa! Pozostaje jeszcze kwestia ich moralności, uczciwości, o czym warto pamiętać przy nominacjach do tego stanu.
Karol2020.10.8 15:54
I wszystko w temacie ! Pozdrawiam !
Olej2020.10.8 10:39
To była pożyczka !!!!! Orzekł sąd apelacyjno - konserwujący !!!! To była darowizna orzeknie tenże sąd w sprawie senatora koperty, to były pożyczki orzeknie sąd i wszystkie trybunały w przyszłych sprawach w tzw. łapę. - „Taki wyrok zostanie odebrany przez opinię publiczną jako przekaz, że skorumpowani sędziowie lub prokuratorzy mogą czuć się bezkarni,.... W rzeczy samej są ponad, są w rzeczywistości dla elyt, gdzie nam do elyt, gdy one jaśnieją pod słońcem najjaśniejszej pospolitej rzeczy, która jest ich i ich pozostanie.
Anonim2020.10.8 10:29
"Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nie zamierza wznowić umorzonego wcześniej śledztwa w sprawie Zdzisława Kurskiego, który jest oskarżany przez Magdalenę Nowakowską o molestowanie i wielokrotne gwałty" - nie potrzeba nawet sądów przejmować, bo skoro nikt nie postawi zarzutów, to swoim włos z głowy nie spadnie.
ciekawy2020.10.8 10:15
Głównym organizatorem tego korupcyjnego procederu , swoistym "Capo di tutti capi" był Jan Bury. I to on powinien przede wszystkim ponieść karę. Ale jakoś dziwnie nic o nim nie słychać. Zbigniew Ziobro jest zasadniczy tylko w przypadku Burego jakoś dziwnie milczy.
jula2020.10.8 9:51
Casus Sawickiej. Można? Można! Kto sędziemu zabroni?
Hipokryzja frondy2020.10.8 9:43
Fronda nie napisze o księdzu Michale z Gdańska co zgwałcił dwa razy małoletnią Agnieszkę ?
antoni.s2020.10.8 9:36
hej
Po 11 ...2020.10.8 9:20
Legalizacja korupcji to się zaczęła od odmowy śledztwa w sprawie łapówki 50.000 zł pewnego prezesa wręczonej pewnemu księdzu.
Cool2020.10.8 9:19
Co jest bardziej szkodliwe społecznie, łąpówka czy bezkarność?
Po 11 ...2020.10.8 10:25
Masz rację. Przepis o bezkarności i to, o zgrozo, działający wstecz to jest legalizacja prawnej analnej defloracji z połykiem.
Karol2020.10.8 15:58
Cos ci sie z nocy przypomnialo ??!!
Po 11 ...2020.10.8 20:31
To byłeś ty, karolku???