15.03.21, 10:37Fot. screenshot - YouTube (TVP Info)

To już pewne! Bartłomiej Wróblewski będzie kandydował na RPO

Poseł Bartłomiej Wróblewski oficjalnie poinformował dziś, że będzie kandydował na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawnik podkreśla, że dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu czuje się przygotowany do objęcia tego urzędu.

- „Zdecydowałem się na kandydowanie na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. To ważna funkcja, duża odpowiedzialność, odpowiedzialność za - zgodnie z art. 208 konstytucji - stanie na straży praw i wolności człowieka, obywatela w sytuacji naruszenia ich przez władze publiczne”

- oświadczył na zorganizowanej dziś w Sejmie konferencji prasowej poseł Bartłomiej Wróblewski.

- „Jestem do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego, służbie drugiemu człowiekowi”

- zaznaczył.

Wskazał, że jako parlamentarzysta dał się poznać jako człowiek pracowity, konsekwentny i niezależnie myślący.

Mówiąc o zadaniach, przed jakimi stanąłby jako Rzecznik Praw Obywatelskich, Wróblewski wskazał, że zagrożenia dla praw i wolności obywateli płyną dziś nie tylko ze strony władzy krajowej, ale również europejskiej i międzynarodowej.

- „Jest to władza centralna, ale także są to władze samorządowe. Jest władza wykonawcza, ustawodawcza, ale także są sądy. I z wszystkich tych stron mogą płynąć zagrożenia dla praw i wolności jednostki. Może płynąć także wsparcie dla tych praw”

- mówił.

Podkreślał, że RPO musi z jednej strony strzec praw i wolności przed tymi zagrożeniami, jednocześnie współpracując z organami władzy publicznej w zakresie zapobiegania naruszeniom. Mówił o zagrożeniach dla wolności płynących z innych niż władza źródeł, jak globalne koncerny medialne i farmaceutyczne. Jako ostatnie zagrożenie wymienił to, które stwarzają inne osoby.

- „Wszyscy pamiętamy i wiemy, jak wiele krzywdy spotkało mieszkańców Warszawy, ale i innych polskich miast w wyniku dzikiej reprywatyzacji. Cały czas słyszymy doniesienia dotyczące nadużyć ze strony osób, firm zajmujących się lichwą”

- wskazał.

Podkreślił, że należy uwzględnić wszystkie te zagrożenia dzisiejszego świata.

- „Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich będę się starał pomóc każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, niezależnie od przekonań politycznych, niezależnie od zapatrywań światopoglądowych, niezależnie od stanu zdrowia, niezależnie od orientacji. Nikt nie może być w Polsce dyskryminowany”

- deklarował poseł Wróblewski.

Kadencja Adama Bodnara dobiegła końca już we wrześniu ub. roku, z powodu braku następcy wciąż sprawuje jednak swój urząd. Sejm wybrał na RPO kandydata PiS prof. Piotra Wawrzyka, ale jego kandydatura nie znalazła odpowiedniego poparcia w Senacie. Kolejnym kandydatem proponowanym przez partię rządzącą jest poseł Bartłomiej Wróblewski. Tym razem kandydat PiS ma szanse na akceptację w Senacie. Możliwość oddania głosu za jego kandydaturą zapowiedział już senator PSL Jan Filip Libicki.

kak/PAP

Komentarze

Foster2021.03.15 16:41
Twarz całkowitego zakazu aborcji na Rzecznika Praw Obywatelskich ?. On może być rzecznikiem,co najwyżej, członków i zwolenników Ordo Iuris i fundamentalistów katolickich.
Byłem Maciej Płatov, jestem Piwowar2021.03.15 12:01
Jestem jak gówna w dworcowych WC - niespłukiwalny. Ja feran, trucker Texas, Cadyk spod Trocin, jestem z "Wilkowice", jestem z "Podgórzyce", z jestem "Raciborza", jestem z "Katowic", jestem z "Cieszyna", jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Polityce", jestem zwykłą kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Wicio treser narodowy2021.03.15 11:39
tresura ruskich sobak i suczek - przebiega perfekcyjnie i planowo
JPIII2021.03.15 11:30
Wybór tego katopedophila to koniec Polski.
#info2021.03.15 11:15
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koalicja-obywatelska-powoluje-specjalny-zespol-sledczy-w-sprawie-obajtka/blkndl2,79cfc278
Emeryt2021.03.15 11:04
Trochę to dziwne, głosując na PIS miałem nadzieje, że stworzy aparat, który pozwoli w pełni kontrolować działania polityków. W tym przypadku będziemy mieli tylko kolejnego klakiera. NIe o to chodzi w demokracji. Mam wrażenie, że zupełnie się pogubiliśmy. Do tego jesze ta historia z Panem Obajtek. To się źle skończy dla naszej partii.
mu się nie uda2021.03.15 10:57
bo to pisowska gnida
Maciej Piwowar2021.03.15 11:08
@ mu się---A może dlatego że OLEWA MOCZEM LIBERALNYCH ZAPRZAŃCÓW PO-KO.
nie twoja głowa, Piwowar2021.03.15 11:12
Za głupi jesteś.
Pfft2021.03.15 11:28
Dobrze Piwowar, przynajmniej nawet nie próbujesz udawać, że to jakkolwiek obiektywny, czy niezależny kandydat.