07.02.19, 14:00

To już pewne: Polska nie odwoła konsula z Norwegii

,,Polskie władze nie zmieniają zdania w sprawie konsula Sławomira Kowalskiego. Dyplomata pozostaje na stanowisku w Norwegii do końca kadencji. W środę minął czas, jaki norweski MSZ wyznaczył polskiej stronie na odwołanie konsula. W czwartek rano doszło jeszcze do rozmów w tej sprawie w Oslo, jednak nie przyniosły one porozumienia'' - podaje portal TVP Info.

Konsul Sławomir Kowalski niósł pomoc Polakom prześladowanym przez Barnevernet, urząd zajmujący się kradzieżą dzieci pod pozorem rozwiązywania trudności wychowawczych i rodzinnych. Norwegowie zarzucali Kowalskiemu, że ,,niewłaściwie się zachowywał'' w szeregu spraw o porywanie przez Barnevernet polskich dzieci. Czy tak było, nie wiadomo; nikt nie przedstawił żadnych dowodów. W sieci opublikowano jednak film, na którym konsul próbował wstawić się za rodziną, której porywacze odebrali dzieci; funkcjonariusze policji wyprosili go ostatecznie z domu, z którego skradziono dzieci. Konsul nie robił problemów, to raczej policjanci zlekceważyli prawo międzynarodowe.

Urząd Barnevernet także w Unii Europejskiej uznawany jest niekiedy za w gruncie rzeczy przestępczy. Rada Europy w 2018 roku wydała między innymi raport, w którym działania Barnevernetu uznawano za niczymk nieusprawiedliwione ingerencje w życie rodziny.
Premier Mateusz Morawiecki stanął w obronie polskiego konsula. Jak podkreślił, zadaniem polskich dyplomatów jest niesienie pomocy Polakom i nie ma mowy, by od tego odstąpić.

Pod koniec ubiegłego roku Polska udzieliła azylu Norweżce Silje Garmo, której Barnevernet chciał ukraść dziecko. Sprawa Kowalskiego może być zemstą.

bb/tvp info, fronda.pl

Komentarze

Laura2019.02.10 18:23
Ani kroku w tył przed marksistami zNorwegii to łajno lewackie rozlało sie prawie po całej Europie.
aquar672019.02.14 0:54
To nie tylko lewactwo, ale i masoneria, jedno okultystyczne łajno.
trasz2019.02.7 19:09
Polski konsul bohatersko staje w obronie patologii, uniemożliwiając służbom socjalnym pomaganie dzieciom.
SymeonNT2019.02.8 8:06
Może jakieś uzasadnienie?
Janek2019.02.7 18:40
I tak trzymać Polsko .
An2019.02.7 15:09
Mamy wielki szacunek i wdzięczność dla Pana Konsula Sławomira Kowalskiego, dziękujemy również Panu Premierowi iż nie uległ naciskom i żądaniom władz norweskich. Jeśli po skończonej kadencji do Norwegii trafi nowy konsul - mamy nadzieję, że w równym stopniu będzie dbał o interesy polskich rodzin i Polski. Polska wstaje z kolan.
wiesław2019.02.7 14:50
dobrze zrobiono