31.10.17, 17:04Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0, edytowane; youtube

TOK FM: 'Halloween stało się elementem walki z PiS'

W dzisiejszym "Poranku w Radiu TOK FM" dyskutowano o Halloween. Czy warto przenosić to "święto" na polski grunt? Komentowano również stanowisko Kościoła Katolickiego w tej sprawie.

Niedawno wyraził je rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, który stwierdził, że ten pogański zwyczaj nie jest zgodny z polską tradycją i kulturą. Duchowny powołał się również na badania psychologiczne, które wskazują, że ta z pozoru niewinna zabawa często niesie za sobą poważne konsekwencje. 

Egzorcyści Diecezji Płockiej alarmują natomiast wprost, że "zabawa" w Halloween wiąże się ze wzrostem opętań u dzieci. "Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów"- przestrzegają płoccy egzorcyści.

Swoje zdanie na temat Halloween wyraził również prowadzący audycji w TOK FM, redaktor Jan Wróbel, który nie odnosił się raczej do wiary, jednak Halloween nazwał "absolutnie idiotycznym świętem". 

"Nie ma w nim nic, co mógłbym polubić"- podkreślił dziennikarz TOK FM. 

"Jeżeli byśmy uznawali, że demona można odeprzeć za pomocą świeczki w dyni, to jest to krok wstecz w stosunku do radzenia sobie z problemem śmierci, odchodzenia, zostawania samotnym. Jest to trudny, ale oswojony problem. Skąd ta dynia, nie ma pojęcia"- mówił prowadzący "Poranka", który doszedł również do całkiem zaskakujących wniosków. Jan Wróbel tłumaczył, że gdy o tej porze roku chce wyrazić swoje zdanie w tej kwestii, "zawsze trafi się jakiś "poczciwy katolik, który dostaje szału i pisze bzdury na temat Halloween".

Zdaniem redaktora, w efekcie "Halloween staje się elementem walki z PiS". Jak uściślił: dzisiaj trzeba popierać to "święto", "żeby ktoś nie pomyślał, że jest się za PiS". 

TOK FM i tym razem więc nie zawiodło. Audycje tej stacji często stają się spektaklami wzajemnego nakręcania się PiS, nie inaczej było dziś. Zadziwiające, że we wszystkim można dopatrzeć się "macek" partii rządzącej! Swoją drogą, redaktor Jan Wróbel ciekawie zobrazował również sposób myślenia "postępowych i nowoczesnych".

yenn/TOK FM, Fronda.pl