14.10.21, 21:38Fot. via: pixnio.com

Tomasz Krzyżak: Nie mamy kryzysu, mamy katastrofę

„Dziś jasno trzeba sobie powiedzieć, że nie mamy kryzysu, mamy katastrofę” – pisze o dramatycznym spadku liczby kandydatów do kapłaństwa Tomasz Krzyżak na łamach portalu Deon.pl.

Każdego roku w Polsce coraz mniej młodych mężczyzn decyduje się na rozpoczęcie przygotowań do kapłaństwa. Pustoszeją zarówno seminaria diecezjalne jak i zakonne. W tym roku formację rozpoczęło 356 kandydatów: 242 w seminariach zakonnych i 114 w zakonach. Jeszcze rok temu było ich 441. Do seminariów w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu i Łowiczu nie zgłosił się żaden kandydat.

Tomasz Krzyżak przypomina, że jeszcze niedawno spadek liczby mężczyzn zgłaszających się do seminariów nazywano „kryzysem”.

- „Dziś jasno trzeba sobie powiedzieć, że nie mamy kryzysu, mamy katastrofę”

- przekonuje publicysta wskazując, że do seminariów zgłasza się mniej kandydatów niż tuż po II wojnie światowej.

Porównując rok 2021 z rokiem 2015, kiedy padł rekord nowych kandydatów, spadek jest bliski 80 proc.

- „Nie był to proces nagły i zaskakujący lecz stopniowy. Sęk w tym, że nie słychać było żadnej rozsądnej debaty na temat przyczyn tego stanu rzeczy. Czy ktoś zastanawiał się nad tym, dlaczego głos Kościoła nie trafia tam, gdzie powinien? Dlaczego młodzi ludzie od Kościoła odchodzą, porzucają lekcje religii, itp.? Dlaczego Polska to jeden z najszybciej sekularyzujących się krajów na świecie?”

- pyta autor.

kak/Deon.pl

Komentarze

Wojtek2021.10.18 8:00
to, że pan nie czytał, nie znaczy, że nikt o tym nie mówił. Wypowiedzi było wiele, polecam je przeczytać, bo najgorzej jak ktoś czyta tylko swoje artykuły, i przemyśleć. Problem jest złożony, wynikający m.in z sekularyzacji, rozwoju mediów i ich wpływu na dezinformację, niemoralnych zachowań niektórych kapłanów, braku ich aktywności, pozostania w myśleniu na poziomie przedsoborowym itd. Polecam książki nawet ks. Blachnickiego, bo on już to poruszał, ale też już wystarczyłaby panu lektura niektórych portali, czasopism katolickich
Juras2021.10.16 22:44
Słuchałem wypowiedzi jakiegoś biskupa u ojca Tadeusza. Obwiniał wszystkich o ten san rzeczy: szkoły, ideologię LGBT itd. tylko jedna grupa zawodowa bez winy może koś zgadnie?
miastowy2021.10.16 14:28
Kto sieje wiatr ten zbiera burze. kościół swoją ciężką pracą zasłużył sobie na to i na jeszcze więcej. Afery z pedofilami, negowanie roli papieża Franciszka, wypieranie i ukrywanie zbrodni i zaniedbań jana pawła 2, nacjonalizm, homofobia, umniejszanie roli kobiet, ożenek z pisem... to wszystko doprowadza i - jak się okazuje - doprowadziło do stanu, w którym jest polski kościół dziś. Dobra wiadomość jest taka, że to ludzie zaczynają przeglądać na oczy :)
Franciszek2021.10.15 16:36
No nie, przecież mamy wiosnę Kościoła, wszystko się rozwija i kwitnie. reformy postępują...
Zmiana pokoleniowa proboszczów!2021.10.15 15:54
Proboszczowie po 60-tce powinni iść na emerytury... a po 50 powinni mieć okresowe badania psychologiczne, Parafianie powinni mieć wpływ na wybór proboszcza a nie że zostaje "przywieziony w teczce" jak sekretarz partii w czasach PRL.
lacmus2021.10.15 13:34
A niby dlaczego jest to KATASTROFA ? Ważne jest aby POWOŁANI przez Pana Boga szli do PRAWDZIWYCH seminariów katolickich a nie zlaicyzowanych ,humanistycznych, ekumenicznych czyli wieloreligijnych UCZELNI gdzie uczą moderniści humaniści i masoni. Katolicy mają DOSYĆ tych wykształconych i oświeconych przez świat humanistycznych wystąpień "homiliantów" dostosowujących Słowo Boże do człowieka.
to ostatnia chwila dla kościoła w Polsce2021.10.15 12:55
sami do tego zdemoralizowane i bezkarne klechy doprowadziły, teraz zdziwieni? kto rzucił się na księdza Międlara jak zaczął mówić i pokazywać kościelne łajno? jak to szybko dewianci w sutannach się jego pozbyli, jak pedofile chronili pedofilii, jak homosie chronili homosiów i pedofilii, jak zwykli księża w obawie o swoja pozycję chronili dewiantów, jak nawet dzisiaj robią wszystko aby utrudnić oczyszczenie kościoła z tych mend, ilu z tych co decydują to agenci SB, pedofile czy homosie, którzy są szantażem zmuszani do takiego a nie innego zachowania, kościół polski cały czas stacza się po równi pochyłej, kto im wydaje takie rozkazy aby kościół polsku upadł, bez zdecydowanych i szybkich działań skończy sie to tak jak w Irlandii, będzie symboliczny i budzący odrazę
oficer LWP2021.10.15 13:19
jak Wojciech Sumliński wynajął salę od Kurii Warszawskiej aby na spotkaniu z czytelnikami promować swoją książkę o Jedwabnem to co zrobiły warszawskie klechy po telefonie od gminy żydowskiej, która wydała rozkaz aby uniemożliwić odbycie takiego spotkania ? ano na ich rozkaz warszawskie klechy (może i ci z episkopatu) natychmiast wypowiedziały wynajęcie sali tak aby ich żydowskie PANY były szczęśliwe i zadowolone i Sumliński nie mógł takie spotkania odbyć, to tylko potwierdza, że cała wierchuszka kościoła to albo dewianci albo agenci SB, których szantażuje żydostwo
anatol2021.10.15 12:11
Ewangeliczna przypowieść o plewach i ziarnach. W Kościele polskim od lat jest wiele plew - ludzie udający katolików: żyjący bez ślubu, nie świętujący niedzieli, kradnący w zakładach pracy (długo można wymieniać). Czas, aby te plewy odpadły, a zostały ziarna - ludzie ze świadomego i dobrowolnego wyboru przynależący do Kościoła i Kochający Kościół oraz dający świadectwo chrześcijańskiego życia. Taki proces czeka Kościół w Polsce - oby się to stało jak najszybciej.
Adeptus2021.10.15 12:39
Niech Kościół stanie się oderwaną od życia i świata sektą garstki fanatyków, jak to było u jego początków, na tym Ci zależy? ;) adeptusrpg.wordpress.com
anatol2021.10.15 13:56
do Adeptus Widzę, że nie posiadasz umiejętności czytania ze zrozumieniem - współczuję; choć czasem nienawiść zaciemnia umysł: inaczej o Kościele mówi ten, kto go kocha, a inaczej ten kto go nienawidzi.
Jola2021.10.15 12:49
Dlaczego niedziele mieliby swietowac przykazania mówia o sobocie ale prawe te były dane żydom ? Apostoł Paweł powiedział;,, kto przestrzega dnia niech przestrzega i nie pogardza tym ,który nie przestrzega"
Silvver2021.10.15 13:49
Proszę nie zrzucać winy na wiernych... przyczynili się do tego duchowni.
Kubiak2021.10.15 11:30
Przez setki lat kościół i zakony były schronieniem przed głodem i nędzą. Teraz łatwiej się żyje. Właściwie mamy dobrobyt. Mało też jest rodzin wielodzietnych, które dostarczały kandydatów do kapłaństwa. Z drugiej strony po co nam wiecej księży jak mniej ludzi chodzi do Kościoła? Prawdopodobnie poziom życia bedzie już powoli spadał. I tak za jakiś czas wahadło się odbije. Tak musi być. Wzrost ilości duchowieństwa w czasie powszechnej niechęci do Kościoła byłby jeszcze gorszy. Przyszłe pokolenie muszą swoje przeżyć.
anonim2021.10.15 11:07
W czasach PRL-u najbardziej zatroskanymi o stan polskiego Kościoła Katolickiego oraz katolicyzmu byli członkowie PZPR-u oraz funkcjonariusze, najpierw UB a potem SB. Świadczyły o tym rozbudowane komórki do spraw KK w obu tych instytucjach a także zatroskanie tzw. najwyższych czynników partyjno-państwowych z wiadomymi skutkami (internowania księży, mordy itp. działania świadczące o najwyższym stopniu zatroskania komunistów). Komuniści bowiem, jak przystało na wiernych uczniów Marksa, Lenina i Stalina potrafili i potrafią do dziś troszczyć się o bliźniego tylko w ten, jedyny im znany sposób. W 1989 r. komunizm padł, ale wyrosło nowe pokolenie ubowniczków, które dzisiaj drapuje się w szatki postępowych Europejczyków, cokolwiek to znaczy. Zmienili trochę swoje metody, ale cele zostały te same, za czasów rewolucyjnych... Na forum Frondy też nie brakuje trolli o mentalności zatroskanego esbeka, któ©emu tzw. dobro kościoła bardzo leży na sercu. Mnogość sklonowanych nicków, powtarzające się frazy o zatroskaniu, judzenie i szczucie na katolików to tylko jedne z metod zatroskania tych zatroskanych o losy KK i katolików w Polsce. My Polacy, znamy was i mamy rozpoznane wasze metody. Nie nabierzemy się na wasze zatroskanie.
Ala Wilk2021.10.15 11:02
Kaczyński rządzi 6 lat, benzyna po 6 zł, inflacja 6%. Przypadek??? Nie sądzę.
anonim2021.10.15 11:33
Twój poziom inteligencji na poziomie insekta. Przypadek??? Nie sądzę.
sdfg2021.10.15 10:28
"...dlaczego głos Kościoła nie trafia tam, gdzie powinien?" Moi drodzy katolicy, otóż głos kościoła dociera tam gdzie powinien, tyle że adresatom ten głos nie odpowiada. Prawda jest taka, że żyjecie w swojej alternatywnej rzeczywistości i w syndromie oblężonej twierdzy - nie dociera do Was, że społeczeństwo, szczególnie młodzież ma już dosyć butności i betonu, jakie reprezentują Wasi hierarchowie, mamy dosyć klerykalizmu, kolesiostwa, krycia pedofilii , stawiania dobra instytucji ponad dobrem człowieka, łaszenia się na nasze pieniądze, a przede wszystkim mamy dosyć roszczenia sobie przez kapłanów prawa do dodatkowych przywilejów, na które w państwie demokratycznym miejsca nie ma . Byli czy nawet obecni duchowni zgodnie twierdzą, że w seminariach pierwszą rzeczą jaką robi się z kandydatami na duchownych jest ukręcenia łba indywidualizmowi i wyrobienie całkowitego, bezwzględnego posłuszeństwa przełożonym. Na tym stoi funkcjonowanie instytucji kościelnej, na braku myślenia i spełnianiu oczekiwań mości biskupów. Na to nie ma naszej zgody i nie będzie, a ksenofobiczny kościół katolicki w Polsce idąc w zaparte zdechnie śmiercią naturalną. Polecam książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim kościele” czy „Duchowni o duchownych”, otwierają oczy na wiele spraw.
obserwator2021.10.15 10:45
instytucje to nie wszystko. Ważne jest tez to, iż deformuje sie Nowy Testament - ksieża i biskupi pozwalaja na wszystko , głoszą Robta co chceta , Rob to co kochasz - przeciez to nie jest nauczanie w Ewangelii. Podstawa to dekalog - zasady etyczne - nie zabijaj, nie kłam, nie cudzołóz etc.. Ale jest tez prawda w tym co mówisz (o bezwzglednym posłuszenstwie biskupów) -bo czy abp Rys - czy słuchał doniesien o lawendowej mafii ksiezy ktorzy na to zwracali uwage? Nie. Ci ksieża musieli odejsc żeby te mafie ich nie wciagneły. - Chroni natomiast Lemanskiego propagatora aborcjoonistów, homoseksualizmu i lawendowej mafii - albo byłego ksiedza ojca Jacka z Amber Gold.
Adeptus2021.10.15 10:57
Nowy Testament jest pełen bzdurnych, szkodliwych i upodlających treści. Katolicyzm jest jako tako znośny wyłącznie dzięki temu, że od wieków go deformuje (choć niestety, w niektórych kwestiach wciąż się trzyma tej ohydy). adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.15 10:57
Nowy Testament jest pełen bzdurnych, szkodliwych i upodlających treści. Katolicyzm jest jako tako znośny wyłącznie dzięki temu, że od wieków go deformuje (choć niestety, w niektórych kwestiach wciąż się trzyma tej ohydy). adeptusrpg.wordpress.com
QWE2021.10.15 10:27
Jak większości z nich się posłucha i jak na większość z nich się popatrzy, to człowiek ma ochotę tylko odejść. Biorąc pod uwagę ostatnie parę lat działalności kk, dla mnie jako rodzica, wstąpienie mojego dziecka w te progi, jawi się jako najgorsza rzecz i wstyd, jaki mógłby naszej rodzinie się przydarzyć.
ateista2021.10.15 13:05
kościół to nie są sami księżą, kościół to wiara, wierni i kapłani a wierni nie robią nic aby swoich kapłanów dyscyplinować, wierni podniecają się tym co o ich kapłanach mówią (w większości kłamstwa) inni, co ty jako wierny zrobiłeś aby uzdrowić swój kościół po za oglądaniem tvn i czytaniem wyborczej?
prosty2021.10.15 10:02
Jak mówił klasyk, to nie kryzys, to rezultat. Elity przestały być wzorem i awangardą: "Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?" Dla mnie najbardziej przemawiające było porównanie reakcji episkopatu wobec niemieckiego wyroku na ks. Oko (cisza) i zapowiedzi podatkowych Polskiego Ładu (nie, chcą nam podnieść podatki).
Adeptus2021.10.15 10:04
Akurat smak chrześcijaństwa zawsze był paskudny. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.15 9:08
Problemem nie jest to, że głos Kościoła nie trafia do ludzi. Problemem jest to, ze ten głos mówi głupoty. adeptusrpg.wordpress.com
PRAWDA2021.10.15 8:58
Coraz mniej Faryzeuszy co ucza sie na Księzy ---Bardzo dobra wiadomość dla Prawdziwych Katolików --
Ewa2021.10.15 9:25
Obyś miał racje. Mnie cieszy to na przykład, że coraz wiecej ludzi słucha ksiezy takich jak ks, Dominik Chmielewski. Piekna, mocna homilia 19.09.21 Szczesc Boże. https://www.youtube.com/watch?v=8R7AHGDZNaA
Adeptus2021.10.15 9:49
Ksiądz Chmielewski to jeden z osobników, którzy pomogli mi w wyzwoleniu się od chrześcijaństwa, podobnie jak Posacki, Michał Olszewski, Rafał Jarosiewicz, Andrzej Zwoliński, Piotr Glas, Włodzimierz Cyran, Przemysław Sawa - a ze świeckich, Robert Tekieli, Małgorzata Nawrocka czy Mirosław Salwowski - dziękuję tym osobom za pozbawienie mnie złudzeń i odsłonienie przede mną pełni głupoty i szkodliwości chrześcijaństwa. Baal Wam zapłać! adeptusrpg.wordpress.com
katolik2021.10.15 10:34
I wląsnie taki komentarz od ciebie dużurny pogromco katolików na Frondzie od wielu lat , ty który ciągle mówisz że "gardzisz Bogiem' - ty, dla którego ludzie to 'osobnicy' czy 'katole' może tylko wskazac, iż własnie ci ksieza zasługują na szacunek i uwage,
Adeptus2021.10.15 10:41
Od wielu lat? Człowieku, ja piszę na Frondzie od jakichś trzech miesięcy. A jakieś dwa-trzy lata temu sam byłem gorliwym katolem. A określenia "katol" czy "osobnik" nie są jakoś szczególnie obraźliwe w porównaniu z tym, co wypisuje tutaj wielu "dobrych chrześcijan" o swoich adwersarzach. Zresztą, tego pierwszego sam używałem w odniesieniu do siebie, gdy jeszcze się kłaniałem joszce z Nazaretu. I oczywiście, że te osoby zasługują na uwagę - śledząc ich wypowiedzi, człowiek sobie uświadamia, jak absurdalne i szkodliwe jest chrześcijaństwo w swej istocie, a pozory dobra i rozumu nadawane mu przez innych księży i teologów są, no właśnie, pozorami. I nie jestem żadnym pogromcą katolików. Jesteście ofiarami, tak, ja kiedyś. Chcę Wam pomóc, nie gromić. Jak dobrze zauważyłeś - gardzę bogiem. Nie Wami. adeptusrpg.wordpress.com
katolik2021.10.15 10:53
I co nie jestes dużurny? Odpowiedz w sekunde była. Cały dnie siedzisz na frondzie i wypisujesz ;te swoje 'mądrosci' o pogardzie dla Boga i złych katolach Sa ludzie ktorzy wierzą w Stwórce, w Boga, którym gardzisz( (Od Platona, przez Szekspira, ojca Kolbe etc_) i nie sa jakimis osobnikami tylko przykładami inteligencji, ofiary czy poswiecenia - pieknych cech)
Test2021.10.15 10:58
Test
Adeptus2021.10.15 11:06
Możesz mnie nazywać dyżurnym, jakbyś nie zauważył, temu określeniu akurat nie zaprzeczyłem, tylko innym, błędnym (ale oczywiście się do błędu nie przyznasz) ;) Co do ludzi wierzących w boga - oczywiście, wśród wyznawców ohydnego bożka jahwe/allaha, jest mnóstwo wspaniałych, mądrych, dobrych ludzi. Nie przeczę temu. Wkurzają mnie ateiści, którzy próbują wmówić, że każdy katol (czy inny abrahamista) to z założenia debil i degenerat. Ale co z tego? Dobrzy i mądrzy ludzie czasem wierzą w złe i głupie rzeczy. Wśród komunistów było mnóstwo dobrych ludzi, którzy szczerze wierzyli w to, że komunizm pomoże ludzkości. Wśród pogan i ateistów też jest mnóstwo dobrych i mądrych ludzi, a jakoś nie sprawia to, że nabierasz szacunku do politeizmu czy ateizmu. Już nie mówiąc o tym, że Platon nie był wyznawcą ani chrześcijaństwa, ani żadnej innej religii abrahamicznej - kiedy piszę, że gardzę Bogiem, mam na myśli koncepcję Boga obecną w chrześcijaństwie, judaizmie czy islamie, a nie wszelkie koncepcje (np. sam czasem się zastanawiam nad deizmem). Religijne koncepcje Platona są dużo sensowniejsze i bardziej moralne od chrześcijańskich (pewnie dlatego chrześcijaństwo co nieco do niego zgapiło, odchodząc od biblijnej ortodoksji) - co nie znaczy, że w nie wierzę. adeptusrpg.wordpress.com
Dam2021.10.15 8:40
Demografia jest w stanie krytycznym, a KK chce, aby więcej ludzi wyrzekało się posiadania rodziny? Dlaczego ich za to nie ganicie, tak jak lewaków?
Anonim2021.10.15 8:27
Jednym z najpoważniejszych powodów jest ten że pedały są coraz bardziej tolerowane w "przestrzeni publicznej". Już nie muszą się chować za sutannami dla praktykowania swojego procederu. To proste.
Adeptus2021.10.15 10:04
I teraz katole się zastanawiają, czy zaplusować Cię za "homofobicznego" "pedała", czy zminusować za wskazanie na fakt, że to z homoseksualistów nich w znacznej mierze rekrutowali się księża ;) adeptusrpg.wordpress.com
Aldona2021.10.15 8:27
NIE MAMY KATASTROFY !!!! Polska exportuje kapłanów na cały świat. Niech teraz cały świat przyśle kapłanów do Polski. Trzeba było się dobrze prowadzić , ślubów kapłańskich i zakonnych przestrzegać żyć w ubóstwie, żyć w czystośći ,.....służyć bliźnim Kościoła Katolickiego. Ludzie głupie nie są oczy swoje maja i rozum też. Bedzie odnowa , Duch Świety oczyści to powołania będą ALE TRZEBA ZACZĄĆ OD SIEBIE SAMYCH.
katolik2021.10.15 8:26
Współczuję Księżom, którzy z namowy pielęgniarek i przez dekret Abp Gądeckiego się wyszczepili, uwierzyli, ze to dobro dla nich i innych. Za cenę kłamstwa obrony V przykazania dokonało się wielkie zło, choroby i śmierć w czasie. Kłamstwem jest wyszczepianie na grypę i koronawirusa ! T Każdy czlowiek ma własna odporność, a wyszczepianie na wirusy grypy i koronawirusa to tylko kasa dla przemytników z rządu, pseudoznachorów, farm farmaceutycznych i lobby medycznego!
fdf2021.10.15 8:16
Ojciec Dyrektor prowadzi nad przepaść wesół z obrońcą kościoła Kaczyńskim brawo oby tak dalej.
Anonim2021.10.15 8:14
Przyczyna jest prosta, coraz mniej osób daje się oszukiwać facetom w kieckach bo widzą jak zgniłą organizacją jest KK.
rob2021.10.15 7:17
i to min. dzięki DEON, który sra na Kościół jak się tylko da....
T.2021.10.15 8:07
Tak, bo młodzi ludzie odchodzą od Kościoła z powodu deonu, który ma jakiś milion unikalnych użytkowników i w sumie jest dość skromnie znany. Jeszcze pewnie do tego dorzućcie "Tygodnik Powszechny z trochę ponad 20 tysięcy użytkowników. Skupcie się na obwinianiu tych miejsc, a za kilka lat ta "katastrofa" zmieni się w coś gorszego, bo znowu zabraknie realnej dyskusji tylko znajdziecie sobie kozła ofiarnego.
Kaczka basta!2021.10.15 7:17
Któregoś dnia będzie to oznaczać także dla pewnej kaczej partii ogłoszenie komendy: sztandar wyprowadzić!
QWE2021.10.15 10:21
Nie. Wtedy zaczną pluć na kk. I staną się jego najzagorzalszymi wrogami.
Marek2021.10.15 7:10
To proste. Homoseksualne chłopaki jedynie w kk mieli bezpieczną przystań. Teraz mogą się realizować w cywilu.
Maxx772021.10.15 7:01
DWÓR FARAONA tak Kuria nie powinna postrzegana! a WIKARY często przez dziesięciolecia jest traktowany jak wyrobnik... zanim bez układów zostanie proboszczem ok 50-tki a wielu starszych proboszczów jest zdziwaczałych i ma bardzo, bardzo trudne charaktery...
xyz1232021.10.15 6:59
Wg ramowych planów nauczania: - j. polski/w-f po 41h - matematyka 34h - j. angielski 33h - religia 24h Jeśli przyjąć kryterium lat nauki, to 1. MIEJSCE MA RELIGIA: zaczyna się już w przedszkolu, kończy po liceum/technikum. W XXI wieku religia najpoważniejszym przedmiotem nauczania w RP!
Polak2021.10.15 6:33
"Katastrofa" to może jest dla sekty, okultystom spojrzała w oczy groźba konieczności pójścia do uczciwej pracy. Dla Polaków to znakomita wiadomość, społeczeństwo nabiera rozsądku.
Skrzypek na dachu2021.10.15 5:02
Kowid-19 nie istnieje ale glupki w to wierza bo w Boga nie wierza .
katolik2021.10.15 8:37
tak, to wielki ból, że biskupi uwierzyli szatanowi
Skrzypek na dachu2021.10.15 4:57
Fronda zamyka forum i komentarze .
Torchwood2021.10.15 4:34
Religia w szkołach, jak widać, działa znakomicie...
Jazzz2021.10.15 0:36
TO NIE JEST PRZYPADEK. Gazeta Wyborcza i niezliczone ilości zagranicznych mediów, fundacji, organizacji, pracują na to od dziesiątków lat. Ta działalność jest wsparta ogromnymi pieniędzmi z zagranicy. Większość polskich rządów po '89 r. nie zwracała uwagi na tą wrogą działalność, bo pieniądze zamykają usta. Korupcja to fundament transformacji, a właściwie likwidacji. To co nie udało się starym moskiewskim komunistom, zachodnim liberałom - neomarksistom wyszło doskonale. Przez wiele lat nadreprezentacja polskojęzycznych mediów zagranicznych, mogła kształtować dowolnie opinię publiczną w Polsce. A i dzisiaj widać jaki wpływ na nasze społeczeństwo mają wrogie polskiemu rządowi media. Kościół był w najgorszych czasach opoką. Wojen, zaborów nie przetrwalibyśmy jako naród, bez integrującej roli polskiego Kościoła Katolickiego. Dlatego jest głównym celem antypolskich ataków. Każdego rodzaju pedofilia, zboczenia, i demoralizacja są godne potępienia, sądu i kary, ale aby sprawiedliwości stało się zadość, aby poczucie sprawiedliwości społecznej zostało zaspokojone, musi być równowaga. A w Polsce ściga się tylko pedofili duchownych, i to nie prawda że tylko księża, byli chronieni przes swoje środowisko. W Polsce dzisiaj ciągle są kręgi, grupy, towarzystwa, gdzie pedofile funkcjonują bez przeszkód. Są chronieni a jeśli udaje się ich złapać, to policja nie prowadzi śledztw, a sądy nie chcą skazywać. Świetnym przykładem jest sprawa Zatoki Sztuki z Sopotu. Przypomniana niedawno przez red. Latkowskiego. Tylu ważnych, znanych, popularnych ludzi ją odwiedzało, że śledztwo posuwa się w żółwim tempie, a skazywane są płotki na malutkie wyroki. Pedofile w Polsce mają się doskonale i są bezkarni. Kto nie wierzy, niech poczyta stronę dziennikarza śledczego Mariusza Zielke. Na razie w sprawie, w której ma relacje 40 kobiet, molestowanych i gwałconych w dzieciństwie przez znanego muzyka, sąd wydał ... zakaz publikowania tych informacji, materiałów. Dlatego żeby DZISIAJ być księdzem, trzeba być niezwykle, nadzwyczajnie odważnym.
matis892021.10.15 0:24
Przyczyna jest prosta. Zdrada Episkopatu na rzecz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Plandemiczna judaszowska zdrada. Wsparcie demona Pachamamy, biblijnej Ohydy Spustoszenia, pozostawienie owieczek samych gdy masoneria działa także w KK.
Böno2021.10.14 23:42
To racja, że brak debaty o przyczynach braku powołań. Ale to cała polityka papieża Franciszka, który tylko krytykuje kler i preferuje świeckich. On nie potrzebuje ani księży, ani sióstr zakonnych, ani P. Jezusa. Przecież pozdrawia bon giorno i bona sera oraz czci pachamamme. Przykład zawsze idzie od góry. Zaś biskupi zamiast głosić i zachwycać Chrystusem, zajmują się pedofilią w kościele, a więc tropieniem pedofilów (od tego są sądy państwowe, a nie biskupi. Biskupi są od pasterzowania i głoszenia Chrystusa. Jak w tym bałaganie mogą być powołania. Młodzi ludzie szukają ideałów, a te ukazywał im Jan Paweł II i wielu kapłanów. A dzisiaj co? Kościele dokąd zmierzasz? Brakuje kapłanów, i kościoły pustoszeją. Czas na porządną debatę.
JPIII2021.10.15 4:29
Co ty durniu piszesz. Młodzież nie chce mieć za wzór starego pedophila boga. który gwałcił 13-letnią qoorwę marynę. Chłystek jezusek to też bękart i pedał. Co to za wzory dla młodzieży.
apages2021.10.15 7:53
zamknij ta wredna morde szatanie.
Tomasz2021.10.14 23:20
Możemy Bogu dziękować za kapłanów, których mamy. Możemy doceniać i modlić się za tych mężczyzn, którzy mają odwagę w tych trudnych czasach wstąpić do seminarium. Może przyszedł czas, żeby być Bogu wdzięcznym za każdego kapłana i docenić ich posługę.
cam2021.10.14 23:15
Skończyło się bezkarne ukrywanie pedofili w sutannach. Skończył się program systemowej relokacji po innych parafiach i zagranicznych misjach skompromitowanych klechów. I nagle gwałtownie załamał się pobór w szeregi żołnierzy watykańskiej mafii. Przypadek? Nie sądzę...
katolik szczery do bólu2021.10.14 23:11
Deon.pl wraz z Hołownia, Krzyzakiem, Szustakiem niszczą nasz Kosciól od srodka, głosza Róbta co chceta i ich pochodne typu RTCK, praktykuja balwochwalstwo promując aborcjonistow celebrytów, ukrywaja lawendowe mafie, promuja protestantyzm,, wyśmiewają porządnych szczerych ksiezy a pozniej mówia jak niewiniątka - to katastrofa. Wiekszej OBŁUDY nie widziałem, a fronda też jest czesto niewiele lepsza, jakby nie wiedziała kto publikuje w de(m)onie przez ostatnie kilkanascie (a może kilkadziesiat lat ) jakby nie słyszałą o marszu neomarksistow przez takie media jak deon, Wiez, Tygodnik Powszechny, Stacja 7 etc.
UpadekBezkarnegoPasożytowaniaOdstręcza2021.10.14 23:04
Dlaczego nie ma chętnych do zostanie kleruchem? To bardzo proste:. Kończy się bezkarne pasożytowanie. Jeżeli nie kolejny, to następny parlament zarządzi referendum nad wprowadzeniem podatku kościelnego.To będzie cios ostateczny. Każdy kleruch będzie musiał dosłownie na bosaka i w pokornym uniżeniu wydreptać forsę na swoje nędzne utrzymanie. Koniec władczych gestów, butnych min, strofowania władz, puszenia się w mediach i żądania przywilejów. Z hordy dzisiejszych 55.000 (pięćdziesiąt pięć tysięcy!!!) kleruchów powinno w 10 lat zostać nie więcej, niż 1000. Rozsianych po wiochach i przysiółkach Podlasia i Podhala. Reszta pasożytniczych klero-darmozjadów będzie musiała zabrać się za produktywne zajęcie, wyemigrować albo zdechnąć z głodu.
katolik2021.10.14 23:13
Czy ktoś chce czy nie to -konkordat zapewnia obronę Koscioła i wiernych, ich prawo do sprawowania kultu i ,, przywilejów'" Kościołowi, kapłanom, majątku Koscioła, ubezpieczeń itd. Żadna władza masońska nie zniszczy Konkordatu, nawet jak im się tak wydaje, bo chce jako szatański bohater posiąsć stołki. Niszczenie Kościoła jest niszczeniem Boga, ale co najwyzej to Bóg moze zniszczyć cżłowieka
Po 11 ...2021.10.14 23:04
Ten artykuł pięknie pokazuje co jest przyczyną upadku KK. Wcale nie to, głupcy, że brakuje chętnych do seminariów, to nie przyczyna, to skutek.
Po 11 ...2021.10.14 23:02
A ile kobiet zgłosiło się na księdza?
AntyJP22021.10.14 22:56
Tylko pedofile i popaprańcy idą do seminarium. Nikt normalny nie chce być ksiedzem.
Anonim2021.10.14 23:03
Do seminarium idą ludzie z różnych powodów. Niektórzy faktycznie źle wybierają drogę życiową co samo w sobie jest bardzo trudną decyzją tak czy inaczej ale nie brakuje ludzi którzy są pozytywnie zarażeni ewangelią i chcą o tym świadczyć gdziekolwiek ich Bóg pośle. To jest służba a ty jak każdy trol redukujesz wszystko powołując się na najbardziej negatywne przykłady zamiast mieć przynajmniej równo wyważony pogląd. To świadczy o tym że masz gdzieś prawdę tylko odwołujesz się do półprawd, oszczerstw i pomówień.
Wojtek Polak2021.10.14 22:47
nie martw się Tomaszu zaufaj STWURCY wszystko w JEGO rękach ON z niczego stworzył wszechświat więc i z tym problemem da sobie radę.
Chłopski rozum2021.10.14 22:40
Gdyby byli katolikami, to by nie wybierali protestantyzmu - proste.
x2021.10.14 22:35
To nie przypadek - w 2015 roku PiS zaczął walczyć z Kościołem katolickim.
katolik2021.10.14 22:47
Żadne rządy nie przypadkiem, chcą niszczyć Kościół, chodzi im o najlepiej totalne zwierzchnictwo i ateizację, ale z drugiej strony Kosciół sam się prosi, aby masoni go ośmieszali, mieli haki. Abp Polak mówił, ze to grzech iść do Koścoła w oparciu o fałszywe przesłanki medyczne, oparte na kłamstwie znachorów, Abp Gądecki nie miał prawa wydawac dekretu o wyszczepieniu, bo zostało przez SSPIS zasiane kłamstwo o pandemii i nie ma czegoś takiego w fałszywej pandemii jak obowiązek obrony zycia przez wyszczepienie, bo wyszczepianie, które spowoduje w przyszłości choroby i śmierc, działa w oparciu o fałszywe przesłanki medyczne !!
katolik2021.10.14 23:00
SSPIS celowo nakazał w fałszywej pandemii zamykać Koscioły, ograniczac liczbę wiernych, zakaz uczestnictwa w Mszach świętych, wyszczepianie wiernych i Ksieży z nakazu prawa-- to metody masono-0 nazistów, SSPIS PO PDSL SLD to przebierancy, a Polacy ciągle jeszcze chcą na tych nazistów głosować, bo dadza im kasę, ale zabiorą wolnośc osobista, wyznania.
A tymczasem u braci w wierze...2021.10.14 22:23
"Mamy parafie, gdzie prawie wszyscy są po konwersji". Dlaczego katolicy wybierają protestantyzm? Ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augbsurskiej w Opolu, powtarza przyszłym konwertytom, że nie wystarczy wkurzyć się na biskupa, żeby przejść konwersję. Jak podkreśla, w przeszłości konwersje "bardziej dotyczyły osób, które chciały wstąpić w związek małżeński mieszany wyznaniowo". - Mam wrażenie, że dzisiaj częściej pojawiają się osoby po lekturze teologicznych pozycji. Zdarzają się też rodzice, którzy nie chcą, by ich dziecko było uczone religii w duchu narodowokatolickim, szukają alternatyw - mówi ksiądz. https://dzis.xyz/2021/09/24/mamy-parafie-gdzie-prawie-wszyscy-sa-po-konwersji-dlaczego-katolicy-wybieraja-protestantyzm/
XYZ2021.10.14 22:10
alleluja
katolik2021.10.14 22:04
niestety musicie zrobić ten eksperyment-- dobrowolnosć celibatu, majac na względzie to, że wielu Księzy wyszczepionych umrze w ciagu 2- 5 lat działania chemii genetycznej, podobnie wyszczepieni wierni, już chorują.
katolik2021.10.14 22:50
tę przykrą rzeczywistość o eksperymencie wywoła sam Abp Gądecki swoim dekretem o wyszczepieniu, Księża są tak ciemni w kwestii koronawirusa, ze ślepo wierzą w to kłamstwo i się wyszczepili !!!!!
Przeciw kretynom2021.10.14 22:03
Proponuję jako lekarstwo, bardziej suche kropielnice, więcej szmat na ryjach u obecnych kapłanów, więcej Komunii Świętych na brudne łapy stojących jak fiuty wiernych gęsiego, no i oczywiście limit 5 max ludziów w największych świątyniach. A i bym zapomniał trza bardziej umiłować papę Franciszka i jego gołą drewnianą miłość z lasu paczamamę!
katolik2021.10.14 22:08
karygodnym juz stalo się to, ze pozwolili, aby Komunię rozdawali szafarze nadzwyczajni, czyli zwykły facet ! Wtedy, równie dobrze mogę sam wziać Komunię.
katolik2021.10.14 22:25
ludzie tak dbają o swoje krótkie zdrowie-- niektóry klęka, bierze Komunię na rekę, szybko zakłada kaganiec i w nogi. Księża muszą wiedziec, ze żaden ze swiętych wiernych nie zlizuje okruchów Ciała Chrystusa ze swoich świętych nieumytych rąk.
katolik2021.10.14 22:28
ma być przyklęka, ale i tak stoją jak w markecie !
katolik2021.10.14 22:01
Abp Polak powiedział, ze pójście do Kościoła to grzech, wiec Episkopat niech się okresli jest przeciwko religii i Bogu, z szatanem
AAAtomek2021.10.14 22:00
Rok 2066 czyli 1100 lecie tzw. chrztu Polski będzie wyłącznie wzmianką w google.com 😂😂😂😂😂 ✝️✝️✝️
Pokręć2021.10.14 22:16
Ale będziesz miał radochę! Tylko zauważ, że będziesz stał już nad grobem zapewne. O ile dożyjesz. Nikt, kto walczył o raj na Ziemi, o zorganizowanie sobie tutaj miejsca jego marzeń - nie dożył realizacji swoich marzeń (o ile w ogóle zostały zrealizowane). Co z tego będziesz miał? Nawet się tym nacieszyć nie zdołasz. No i kto powiedział, że google.com będzie jeszcze w 2066 roku?
.....† ......2021.10.14 21:56
To dopiero początek. To co dziś nazywacie katastrofą , za rok nazwiecie armagedonem. I to też nie będzie koniec. Na własne życzenie to czynicie.
Anonim2021.10.14 21:53
A kogo obchodzi los kosciola katolickiego. Im szybciej ta instytucja padnie tym lepiej dla społeczeństwa.
anonim2021.10.14 22:14
biedaku... Kościół będzie trwał, będzie to wyglądało inaczej jak teraz, być może jak za pierwszych chrześcijan... ale będzie trwał a ty jesteś człowiekiem bez nadziei...
Skrzypek na dachu2021.10.14 21:52
Falszywy uzurpator Franciszek to szatanista .