26.05.19, 17:45(fot. youtube)

Tomasz Terlikowski: Czas zerwać z herezjami!

Obecny kryzys to dobra okazja także do tego, by zerwać z dwoma herezjami, które niszczą Kościół. Pierwszą jest pelagianizm (w wersji obecnej dobroludzizm), drugą klerykalizm.

Ta pierwsza budzi w nas przekonanie, że tym, co nas zbawia jest dobre życie, dobre uczynki, to że jesteśmy dobrymi ludźmi (a chrześcijanie, nie wspominając już o księżach, to już megadobrymi, bo przecież żyją z Bogiem). Kłopot z tym, że to nie jest prawda.

Zbawia nas Ukrzyżowamy Chrystus z łaski przez wiarę. Innej drogi nie ma. A to oznacza, że dopiero, gdy uświadomimy sobie, że nie jesteśmy dobrymi ludźmi, gdy porzucimy nadzieję, że nimi jesteśmy, gdy zwątpimy, że możemy nimi być, to możemy naprawdę przyjąć Krzyż i Chrystusa. „Zdrowi nie potrzebują lekarza”.

Zgorszenie tym, że jesteśmy grzesznikami jest więc postawą ludzi pysznych, którym wydaje się, że i inni i ja jesteśmy w stanie żyć bez grzechu, a przynajmniej porządnie. To mieszczańskie przekonanie niewiele ma wspólnego z prawdą Ewangelii.

Klerykalizm zaś to przekonanie o zasadniczym dobroludzizmie odnosi do duchownych, którzy powinni być święci, bo przecież...

Tyle, że duchowni, jak świeccy są grzesznikami, święcenia nie sprawiają, że stają się bezgrzeszni, przez grzeszników działa łaska. Jeśli ksiądz nie doświadczył własnego upadku, jeśli uważa się za bezgrzesznego, to... nie będzie umiał głosić bezwarunkowego miłosierdzia, szalonej miłości Boga do grzesznika.

Tomasz Terlikowski/Facebook

Komentarze

gośka2019.05.27 22:54
człowieku chyba przechodzisz na protestantyzm...a poczytaj Apokalipsę...tam jest za co będziemy sądzeni...na pewno nie z łaski Jezusowej a za nasze czyny
Jan2019.05.27 7:01
Celna diagnoza.
AdamZ2019.05.27 2:29
A może warto porozmawiać o innych herezjach tkwiących we współczesnym nauczaniu i praktyce Kościoła? - Pierwsza, to ekumenizm, a szczególnie prowadzony tak, że wierny Kościoła Katolickiego traci pewność, czy rzeczywiście jest wyznawcą autentycznie objawionej religii. Druga to przesadna wiara w Boże Miłosierdzie, które sprawia, że kapłani udzielają rozgrzeszenia nawet największym grzesznikom i wrogom Kościoła, że nie stosuje się wobec grzeszników ekskomuniki, a ich ciała po śmierci spoczywają w poświęconej ziemi!
Rozbawiony2019.05.27 0:05
Dobrzy ludzie u polskich katolików nie maja szans do nieba pójdą wyłącznie łajdacy oszuści i pedofile Dzięki Bogu o tym kto pójdzie do nieba decyduje Bóg a nie Terlikowskki
baba-jaga2019.05.26 20:34
Osobiscie wole osoby, ktore czynia dobro nie przypisujac je istocie boskiej niz ludzi werbalnie zapewniajacych o swojej silnej wierze w boga, a czyniacych roznego rodzaju zlo. Ci drudzy swiadcza o tym, ze grzesznicy oraz ich Bog sa slabi i nieskuteczni.
Maciek Arczyński2019.05.26 20:58
Twoje sądy nijak się mają do tego co jest przekazane w Piśmie Świętym. Słyszałaś w ogóle o czymś takim jak wolna wola? Zresztą z niej korzystasz odrzucając Boga, Boga który ci ją dał byś mogła wybierać. Na tym polega odpowiedzialność. Dlatego ten czas jest tylko czasem próby przed życiem wiecznym. I jedni w związku z tym znajdą się po stronie potępienia a inni po stronie zbawienia. Na wieczność. Dlatego, że wybierali tak a nie inaczej. A nie dlatego, że się różnie nazywali.
likad2019.05.26 19:38
takie postawienie sprawy to furtka dla np. pedofiili. Księża mogą grzeszyć, bo wierzą.
Majestic2019.05.26 19:42
każdy może grzeszyć, z tym wyjątkiem że osoba wierząca wie że każdy grzesz odpowie, osoba niewierząca grzeszy i sądzi że nigdy za swoje występki nie odpowie.
Mikołaj2019.05.26 19:22
Pan Terlikowski często pisze słusznie , ale tutaj się zagalopował .Zdaje się ,że nie rozumie czym jest krzyż , i pojmuje go w wersji potocznej , jako cierpienie- to nie jest prawda bo cierpienie może być ceną niesienia krzyża ale krzyż to powinność człowieka wypełniania woli Bożej na swoim odcinku życia ; " Kto krzyz odgadnie , ten nie upadnie , w boleści sercu zadanej ". Boleść zadana sercu to nie jest fizyczne cierpienie , ale obowiązek który chrześciajanin musi sobie sam wyznaczyć w konkretnej sytuacji życiowej , kosztem swojego egoizmu lub własnych planów . Na początek zacytuję kilka " dobroludzizmów " które nazwał herezjami , a które rzekomo nic nie maja wspólnego z Ewangelią . Zacznę od Jezusa : " Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.". Panie Terlikowski ! - doskonały to synonim słowa święty !.. Tutaj jest wykładnia w 1 liście św. Piotra : " Dlatego przepasawszy biodra waszego umysłu6, [bądźcie] trzeźwi, miejcie doskonałą nadzieję na łaskę, która wam przypadnie przy objawieniu6 Jezusa Chrystusa. 14 [Bądźcie] jak posłuszne dzieci. Nie stosujcie się do waszych dawniejszych żądz, gdy byliście nieświadomi, 15 ale w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, 16 gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty7. 17 Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi według uczynków każdego, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie " . Kto ma wątpliwości , to tutaj św. Jan je rozwiewa : " Każdy, kto grzeszy, dopuszcza się bezprawia2, ponieważ grzech jest bezprawiem. 5 Wiecie, że On się objawił po to, aby zgładzić grzechy, w Nim zaś nie ma grzechu. 6 Każdy, kto trwa w Nim, nie grzeszy3, żaden zaś z tych, którzy grzeszą, nie widział Go ani Go nie poznał. 7 Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu; kto postępuje sprawiedliwie, jest sprawiedliwy, tak jak On jest sprawiedliwy. 8 Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. 9 Każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże4; taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga. " . Obligatoryjne Miłosierdzie Boże któłrzy niektórzy głoszą , to przynajmniej wielkie nieporozumienie !. Zastępuje ono starotestamentlne miasto ucieczki ale w dziedzinie życia wiecznego . Tym niemniej nikt go nie dostąpi , jeśli nie zwróci się woąłniem o pomoc do Boga z ufnością w sercu do Jezusa ! . Po to jest pod tym obrazem ten napis : Jezu , ufam Tobie ! aby grzesznik któremu dawcy grzechu odbierają nawet mozliwość pozbierania myśli , mógł go wzrokiem przeczytać i zpragnąć w sercu !.
KT2019.05.27 9:44
Niepotrzebnie się Pan emocjonuje, proponuję poszukać w sieci, co to jest ,,dobroludzizm'' - ze świętością nie ma niczego wspólnego. To są poglądy typu ,,kochasz i dokarmiasz dzikie koty, to jesteś dobrym człowiekiem, więcej się starać nie musisz'' albo ,,wspieraj stłamszonych gejów, aby być dobrym człowiekiem''.
Mikołaj2019.05.28 15:00
Niepotrzebnie ? . Terlikowski " wylał dziecko z kąpielą" . Pelagianizm jest herezją , ale nie oznacza to aby człowiek zaniechał dobrych uczynków - no bo przecięż skoro jestem grzesznikim , to i tak nie zdołam pozbyć się grzechu ? . Pisze że będzie niósł krzyż , a chyba nie zdaje sobie sprawy , że to znaczy wypełniać Boża wolę . Bóg nie posyła czynić zła ale dobro - każdego dnia .
Maciek Arczyński2019.05.26 19:03
Ooo... p. Terlikowski, ortodoks inaczej... Jakie bezwarunkowe miłosierdzie? Bezgraniczne - tak, ale nie bezwarunkowe. Inaczej nie byłoby mowy o "grzechu przeciwko Duchowi Świętemu" którego zniesienia wybitnym piewcą jest Bergoglio. Ale nie dziwota, że p. Terlikowski pisze takie bzdury skoro nieustannie "Drogi Papież Franciszek, ukochany Ojciec Święty". Panie Terlikowski, żadne zasługi nie upoważniają do głoszenia herezji fundamentalnej a taką jest przekonanie o bezwarunkowym miłosierdziu. To że ono jest darmo dane nie oznacza, że każdy go bezwarunkowo dostąpi. Inaczej piekło byłoby puste co się kłóci z cytowanymi na portalu "fronda" wizjami świętych i błogosławionych KK, nie mówiąc o przekazie Pisma Świętego, np. w Księdze Apokalipsy św. Jana.
Maciek Arczyński2019.05.26 19:07
Ps. Nie słyszał Pan, Panie Terlikowski o "warunkach dobrej spowiedzi"?
Majestic2019.05.26 18:39
Gruba krecha Mazowieckiego jest bezpośrednią przyczyną obecnych wydarzeń w których udział biorą agenci komunistyczni przebrani w stroje Katolickich Kapłanów.
Mateusz2019.05.26 18:04
Dokładnie trzeba wreszcie przestać utożsamiać kościół katolicki z chrześcijaństwem.
Majestic2019.05.26 18:36
przestałeś utożsamiać bo dołączyłeś do...w której antykatolickiej organizacji cię przerobili?
Mateusz2019.05.26 18:56
Nie organizacja, a pewna książeczka, nazywa się Pismo ''Święte'', zakładam, że o niej słyszałeś. Polecam przeczytać, albo nie, bo jeszcze się dowiesz jak KRK robi cię w konia, i jakimś sadystą jest twój bóg.
Majestic2019.05.26 19:20
na wlasna reke pismo Swiet czytales i wyszlo ci ze KK jest be, Bóg jest niedobry, a Chrześcijaństwo to gdzie znalazłeś, w jakiej ksiedze, moze nie ksiega a gazeta ktora zowie sie GW ?
Mateusz2019.05.26 19:41
W przeciwieństwie do ciebie drogi katolu czytałem, czego bardzo żałuję, ale to takich odmóżdżonych przez KRK nigdy to nie dotrze. GW hahahaha, a to dobre. Tym ścierwem bym się nawet nie podtarł, jeśli cię to w ogóle interesuje katolu. Twój komentarz dobitnie świadczy o tym, że nawet nie miałeś w rękach biblii, jedynie znasz (i co do tego ciężko być pewien) fragmenciki, które są wygodne dla twojego kościółka. I w pewnej kwestii muszę się zgodzić z waszymi guru. To wy jesteście fundamentem.
Majestic2019.05.26 19:48
czytanie bez zrozumienia, Księga Świata wymaga niezwykłego intelektu którym nie dysponujesz to potwierdzają sądy twego autorstwa. W gazecie wyborczej są podobne twoim "mądrościom" to Mam prawo by sklasyfikować cię jako czytelnika adama michnika :)
Mateusz2019.05.26 20:00
''Księga Świata wymaga niezwykłego intelektu'', tak sobie tłumaczcie prymitywność tej książki. Zakładam, że interpretacja jest prawidłowa tylko i wyłącznie wtedy gdy podejmuję się tego przedstawiciel KRK, ''Broń boże'' nie jakiś chrześcijanin, bo jeszcze zrozumie w kogo tak naprawdę wierzy, i w efekcie kolejna krowa dojna odleci z szeregu. A pewnie, że masz prawo, nie mogę ci tego zabronić. Chciałem ci jedynie uświadomić, (raczej na próżno), że brzydzę się ścierwem, które nazywają GW. W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć ci chęci to przeczytania tej ''Świętej'' książki, i zrozumienia z czym tak naprawdę masz do czynienia. No i oczywiście samodzielnego myślenia, nie szablonowego, które twój kościółek wręcz narzucą swoim ''Wiernym''. W efekcie nie chcę podejmować się przeczytania tego ''Dzieła'', tylko polegają na tym co powiedzą na niedzielnej mszy. Ehhh współczuje takim jak ty.
Majestic2019.05.26 21:04
Gdyby Księga Święta była w istocie zwykłą książką to mógłbyś ją przeczytać i mówić co ci przyniesie ślina na język. Ale ty dotknąłeś Świętej Księgi swymi łapami w których wcześniej trzymałeś GW, to się nie godzi, jest to zachowanie niehigieniczne świadczące o braku dobrego smaku. Co się tyczy myślenia to w twoich ustach brzmi to śmiesznie, zmanipulowany czlowieczku przez czerskich.
Mateusz2019.05.27 0:17
W takim razie czemu ta święta książeczka jest dostępna w każdej dobrej księgarni w mieście?. ''zmanipulowany czlowieczku'' Przyganiał kocioł garnkowi. Ja pie***le, czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem?, w 3 komentarzach próbuję ci wbić do twego pieprzonego pustego łba, że nie czytam takiego ścierwa jak wyborcza. Mam ci tą wiadomość przez czarnego przekazać żebyś zrozumiał?.
Kulturalnie2019.05.26 22:30
i dla przypomnienia Mateuszowi: 2P1,20 "żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia".
Mateusz2019.05.27 1:32
Yhm, a jeśli ja wyciągnąłbym jakiś cytat, to wtedy byłoby to perfidne wyrywanie z kontekstu. Katolicy to taka charakterystyczna grupa, która uzurpuje sobie prawo do cytowania, interpretowania, i w ogóle może jeszcze autorstwa tej książeczki, i nikt poza ich guru nie może jej interpretować, bo przecież ktoś tam napisał sobie w jakieś tam części. Idąc tym tokiem według Księgi Powtórzonego Prawa 13:7-12 masz obowiązek zamordować ''niewiernego'' , który z jakiegokolwiek powodu chcę cię przeciągnąć na swoją wiarę, nie ważne czy to jest jakiś obcy, czy rodzina. A takie gadanie, że Biblia nie jest do prywatnej interpretacji, to nic innego jak próba zamaskowania totalnej prymitywności tej książki, w której sprzeczność goni sprzeczność.
szcze na PiS i rydzyka2019.05.26 17:55
księża za życia uważają się za świętych a to są zwyczajni ludzie tak jak każdy normalny człowiek
Majestic2019.05.26 18:30
nie, to twoje zdanie i jest w twoich spostrzeżeniach odrobinę prawdy, spójrz na to bez animozji do Księży.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 17:47
Gra muzyczka szampan się chłodzi, Pysio szykuje kieliszki czekamy na 21:00 wielkie zwycięstwo normalności. Wszystko wskazuje na to, że PiSdzielce zostaną zmiażdżeni dzisiejszego wieczora: "Wymowny komentarz Piaseckiego o frekwencji. "Będzie rekord. Raczej oczywiste komu to sprzyja"" https://natemat.pl/273925,kto-wygra-wybory-do-pe-2019-wymowny-komentarz-piaseckiego-o-frekwencji Szykujcie się prawackie kuurwy na największą porażkę w waszych nudnych marnych żywotach. Polacy powiedzieli wam DOŚĆ.
Majestic2019.05.26 18:33
Szampan wypijesz tak czy owak, choć lepiej by ci smakował gdyby nienormalni wygrali, zapijesz smutki bo przegra teczowa targowica.
ddt2019.05.26 22:20
I jak tam pedałku? Ch.uj, du.pa i kamieni kupa :)
Zmień2019.05.26 22:52
nicka na HURAHOMODEGENERAT.
AdamZ2019.05.27 2:17
No, i komu Polacy mówią dość? - Już witał się gąską, ale...
Sławek2019.05.27 7:39
Te ateista i co popiłeś wczoraj z pysiem za wasze zwycięstwo ? buahhhhhaaaaaa……. Pycha i arogancja kroczy tuż przed upadkiem, nie słyszałeś o tym?