13.01.20, 18:57(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Dzięki Bogu za Benedykta XVI. Konklawe nie wybrało Franciszka na właściciela doktryny

Nie milkną komentarze dotyczące wspólnej ksiązki papieża - seniora Benedykta XVI i kardynała Roberta Saraha. Wspólna książka Benedykta XVI oraz prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynała Roberta Saraha, nosi tytuł „Z głębi naszych serc”. Poświęcona jest na wartości wiary, a także znaczeniu celibatu kapłańskiego. Do sprawy odniósł się Tomasz Terlikowski.

- Dzięki Bogu za Benedykta XVI. Papież senior przypomina, że Kościół nie zaczął się od tego pontyfikatu, konklawe nie wybrało Franciszka na właściciela doktryny (i tradycji także), a jego strażnika, a jego nauczanie nie unieważnia nauczania poprzedników. - pisze publicysta

- O celibacie można dyskutować, ale nie można tego robić przekonując, że wieki doświadczenia są bez znaczenia, że można je spokojnie odrzucić na śmietnik, bo niemieccy biskupi na amazońskim synodzie postanowili, że tak będzie lepiej - dodaje

 

Książka ukaże się 15 stycznia we Francji. Benedyk XVI stwierdza w niej: „Nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos”.

 

 

 

bz/fronda/facebook

Komentarze

Ma\305\202gorzata2020.01.14 13:00
Doczekaliśmy czasów , że nie słyszymy już Głosu Papieża jako ex-katedra tylko SZUM OPINII biskupów , którzy w swojej bezradności ratuja się wydając kolejne książki , które staja się pożywką do niekończących się dyskusji i debat dla tzw. dziennikarzy "katolickich". Warto zapytać red. Terlikowskiego a gdzie byli STRAŻNICY DOKTRYNY na II Soborze Watykańskim ? Gdzie był p. Benedykt XVI i p. J.P.II ? Gdzie był i co robił w czasie II.S.W. Kard. Stefan Wyszyński walczący bohatersko z komuną ale NIE Z MODERNIZMEM niszczącym Kościół Katolicki. Jakim STRAŻNIKIEM był Kard. Sarah ? Ci, którzy prawdziwie bronili zostali ukrzyżowani nie przez świat ale przez SWOICH.
Zygfryd2020.01.14 8:43
Jeśli upadnie celibat upadnie też kościół i ksiądz jako taki celibat nie przymus nie mus tylko wybór przed święceniami i powołaniem kapłańskim wybór do pełnej miłości do Boga z wielka wiarą pokorą i oddaniem jemu swojego zycia służąc bliźniemu.
kler2020.01.14 3:31
Terlikowski zrób coś dobrego dla Polskich katolików poddaj się eutanazji.
Leszek2020.01.13 23:10
Najgorsze jest to ,że ludzie mają zerową wiedzę. Dlatego łatwo nimi manipulować. Jedni otwarcie rozpowszechniają brednie, a inni jak pan Terlikowski mieszają prawde z fałszem. Efekt oszukani tak jedni jak i drudzy, Co ciekawe pan Terlikowski jest bardziej niebezpieczny. Kto ma rozum niech pomyśli.....Tak działają żydows,nie onuca. Taka porcelanowa mina. Jak się dotkniesz już po tobie.
MAVERICK JONASIK2020.01.13 22:48
A ja tam myślę, że celibat jest jak UFO, niby ktoś widział, ale dowodów brak. Równie dobrze KK może uchwalić, że duchowni nie będą np. oddychać. No i oficjalnie nie będą, ale po kryjomu będą sobie wciągać powietrze i to dwoma otworami, nosem i ustami. O! nawet trzema, bo w nosie są dwa otworki:)
matis892020.01.13 22:04
Panie Terlikowski nie graj na dwa fronty, do dwóch bramek. Bóg Benedykta XVI i Jana Pwała II jest innym Bogiem od bożka Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. Bożki Bergoglio popierają zniesienie celibatu, popierają sodomię, rozwody, cudzołóstwo i są na równi z Jezusem. Według Bergoglio inne bożki są na równi z Jezusem, albo nawet Jezus jest mniej ważniejszy od nich, dlatego Bergoglio wspiera decentralizację dla Religi Światowej. Dlatego panie Terlikowski nie graj na dwa fronty. Albo tylko Jezus jak mówi Benedykt XVI, albo Jezus i bożki na równi jak mówi Bergoglio. Więc nie mąć panie Terlikowski strzelający do dwóch bramek na pokaz.
andrzejhahn32020.01.13 22:28
terlikowski to kur.........wa dwulicowa
raf2020.01.13 21:57
Obecne sprzeczne opinie obu papieży potwierdzają że dogmaty nieomylności i temu podobne są bzdurami tylko katolickimi. Franciszek traktuje katolicyzm jako kulturę kremówek do uzupełniania z paczamamą. Dekonstrukcja katolickiej kultury bałwochwalstwa i dewocji religijnej - to chyba niezamierzony pozytywny efekt Franciszka... Biblijni chrześcijanie rozumieją słowa św. Pawła na poważnie że chrześcijanie nie potrzebują budynku świątyni ani rytuałów czy powtarzania ofiar, bo ofiara Jezusa już się dokonała i nic jej nie uzupełni. Żaden kapłan od ofiar po Jezusie nie jest potrzebny. Biskup ma na swojej rodzinie pokazać jak dobrze wychował dzieci i dopiero to uprawnia go do służenia innym chrześcijanom - jednak nie jako księcia ale jako służącego ludziom. Sam w sobie celibat nic nie zmienia jak post. Okresowo jest potrzebny ale nie decyduje o jakości życia duchowego.
Ewa2020.01.13 21:33
A najciekawsze, że Franciszek też jest przeciwko zniesieniu celibatu! Warto przypomnieć, że w tej sprawie wypowiedział się również wiele razy Papież Franciszek, który jeszcze jako kardynał, w książkowej rozmowie z rabinem Abrahamem Skórką, tłumaczył, że opowiada się za zachowaniem celibatu „z wszystkimi za i przeciw, ponieważ w ciągu dziesięciu wieków więcej było pozytywnych doświadczeń niż błędów. Tradycja ma swój ciężar, ma swe znaczenie”. Przed rokiem w styczniu w dialogu z dziennikarzami w locie z Panamy do Rzymu Papież przypomniał, że w katolickim Kościele wschodnim przed przyjęciem święceń diakonatu jest możliwość wyboru między małżeństwem i celibatem, ale w odniesieniu do Kościoła łacińskiego dodał: „Przychodzi mi na myśl to zdanie św. Pawła VI: «Wolę oddać życie, niż zmienić prawo celibatu». Przyszło mi to na myśl i chcę wam to powiedzieć, bo jest to zdanie odważne, wypowiedziane w chwili trudniejszej niż dzisiaj, w latach 1968-1970. Osobiście myślę, że celibat jest darem dla Kościoła… Ja nie zgadzam się na celibat opcjonalny, nie”. https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-01/o-celibacie-kaplaskim-w-synowskim-posluszenstwie-papiezowi.html
matis892020.01.13 22:13
Zniesienie celibatu głoszą najlojalniejsi uczniowie Bergoglio których on wspiera. Tak więc Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik wspiera zniesienie celibatu w działaniach, a poza tym kłamie że jest za celibatem. Tak samo Bergoglio wspiera homo sodomię bo jest jawnym wrogiem celibatu.
Darek2020.01.14 8:01
Skoro tak twierdzisz że to udowodnij że tak powiedział papież, dawaj cytaty, wystąpienia na których tak mówił, jak nie masz to siedź cicho!
matis892020.01.13 22:17
Zresztą nawet lewackoateistyczny pro sodomski i pro aborcyjny Netfik wspierający Bergoglio nie krył chęci zniesienia przez Bergoglio celibatu w swoim filmie Dwóch Papieży aprobowanym przez samego Bergoglio. Dlatego bredzisz.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.14 8:15
Jest za a nawet przeciw.
wicek2020.01.13 21:17
Słuchajcie oszołomy. Jakieś 2 miesiące temu w naszym kościele był misjonarz z Amazonii. Nie obrażał Franciszka, wręcz przeciwnie polecał Francjszka modlitwie wiernych. Opowiadał w szczegółach jak wygląda tam ewangelizacja. Dramatycznie brakuje katolickich księży. Indianie, którzy byli katolikami przechodzą do innych wyznań albo odchodzą od wiary. Dlatego, że brakuje katolickich pasterzy. Są wioski gdzie latami nie pojawia się ksiądz. Stąd pomysł, żeby do pewnych posług dopuścić w Amozonii żonatych. Albo oni będą nauczać, albo katolików za pewien czas w Amazonii nie będzie. Zrozum Pan Panie Terlikowski, że siedząc w biurze w Warszawie nie masz Pan zielonego pojęcia o ewangelizacji w Amazonii. Wydaje się Panu, że pozjadałeś Pan wszystkie rozumy. Do tego stopnia, że kwestionujesz Franciszka na tronie Piotrowym. To czystej wody herezja.
Rycerz Niepokalanej!2020.01.13 21:46
Ty zrozum, że problem Franciszka nie siedzi w kilku naszych głowach piszących tu na Frondzie. Ale to dubia kardynalskie, to wątpliwości wielu autorytetów. To nie są pojedyncze sprawy. Jest tego coraz więcej, zaczynają się pojawiać decyzje konkretnych osób oficjalnie nie chcących mieć do czynienia z obecnym papieżem. (słynny ojciec Pelanowski) Dlaczego nie było aż tyle kontrowersji za Jana Pawła II, czy Benedykta XVI? Mam gdzieś Amazonie i zamieszkałych tam indiańców jak mi ktoś przy okazji wyciąga brudne łapska po niezmienną doktrynę i nie chodzi tylko o celibat. (patrz poczynania knura Marxa w Niemczech)
Darek2020.01.14 7:59
Wicek a pochwal się co Ty zrobiłeś żeby pokazać że jesteś lepszy niż Pan Terlikowski. Czy umiesz tylko krytykować i pouczać?
wicek2020.01.14 18:08
Terlikowski powinien zrobić tylko jedną rzecz: zamknąć się bo to nie jego rzecz krytykować papieża. Chciałem napisać: że zamknąć się potrafi każdy głupi ale to nieprawda. Głupki kłapią, mądrzy się nie odzywają, bo są mądrzy.
bunia 2020.01.13 20:18
Są też wieki doświadczenia bez celibatu i też nie można ich odrzucić panie redaktorze.
infor2020.01.13 21:00
o jakich doświadczeniach piszesz lewacki przygłupie. Bo te wcześniejsze wieki (bez celibatu) doprowadziły do wprowadzenia celibatu
keller-hahn nawet na mydło się na nie nadaje2020.01.13 20:15
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa Mały pękaty żydłaczek szmulek kellerek ze skórki wychodzi.
andrzejhahn32020.01.13 20:04
terlikowski .SRAM TOBIE DO RYJA PARCHU katolicki
andrzejhahn32020.01.13 20:03
wojtyla TO ...KU...RWA
dzis dzielny2020.01.14 12:11
obsrasz sie w godzinie smierci jak diabel ci sie pokarze
andrzejhahn32020.01.13 20:02
SRAM NA WAS katolickie KLOAKI
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.13 19:24
Kościół przez setki lat swojego istnienia wypaczył całe nauczanie Jezusa oraz to co jest zapisane w biblii wystarczy porównać 10 biblijnych przykazań a tych z katechizmu kościoła katolickiego! Benedykt chce tylko wrócić do korzeni chrześcijaństwa!
Katolik2020.01.13 21:17
My Katolicy nie zmieniliśmy przykazań, w Biblii do której zawsze się odwołujemy istnieją w oryginale i takimi je uznajemy.. Zaś skrócone formy zawierające pełen sens i streszczenie wcale nie zaprzeczają oryginałowi lecz są podane w prosty krótki i jasny sposób tak by Kowalski jak i dziecko kilkuletnie a nawet ateista, mogli je Zapamiętać, Zrozumieć i Wcielić w życie. Katolicka interpretacja Dekalogu- Otóż rzekome 2 przykazanie jest niczym innym, tylko dokładniejszym wytłumaczeniem pierwszego. Tłumacząc na bardziej współczesny język, możemy je zinterpretować: „Nie będziesz sobie robił bożków pod postacią rzeźby ani obrazu i nie będziesz oddawał im czci, itd.”. Ale czy w gruncie rzeczy to nie jest to samo co „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!”? ,każdy dziś to rozumie tylko niektórzy głupka grają. Kilka tysięcy lat temu to nie było takie oczywiste, gdyż naród Izraela był bardzo mocno przesiąknięty pogaństwem i miał skłonności właśnie do oddawania czci rzeźbom, tak jak robiły to otaczające go ludy (casus złotego cielca itp.), więc trzeba im było dosadnie wbić do głowy, wytłumaczyć jak małemu dziecku, że tak nie wolno. Po drugie, co dla poniektórych może być szokiem, Bóg nigdy nie zdefiniował czegoś takiego jak II przykazanie. Przeczytajcie jeszcze raz Księgę Wyjścia 20 1-20. Macie tam gdzieś numerację? Macie napisane „po pierwsze”, „po drugie”, „po siódme”? No nie. Po prostu są tam podane przykazania, a numerację wprowadziliśmy my, dla własnej wygody. Posługiwanie się nią nie jest jednak konieczne, aby przykazania zachowywać
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.14 8:22
Katolik, łłumaczenie debilowi nie ma sensu. To ciężki Kretyn o zjeebanym mózgu przez pornole i masturbację. Nie męcz klawiatury dla tego głupka. Niech on dalej męczy swoją, szybciej mu padnie.
wicek2020.01.13 19:11
Panie Terlikowski, już chciałem Pana pochwalić za rozsądek, ale Pan dalej swoje. Nie ma papieży lepszych czy gorszych, jest jeden papież. Do czasu gdy przyjdzie następny mamy słuchać Franciszka i koniec. Wbij se Pan to łba i nie siej Pan herezji.
Rycerz Niepokalanej!2020.01.13 19:18
Głupiś wicusiu jak but! Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem tekst Terlikowskiego.
LULEK2020.01.13 20:55
A papież ma słuchać Boga... ale z tym jest nie najlepiej, Wicusiu!
infor2020.01.13 20:58
to ty - głupawy lewaku - wbij sobie do tego zakutego łba, że nie ma przykazania, by słuchać papieża
Wojtek2020.01.13 21:47
Wicek święta prawda. Jest jeden papież!
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.14 8:13
Benedykt XVI
Samanta2020.01.14 9:05
serio? Nie ma? Gdybyś miał elementarną wiedzę z zakresu religii katolickiej, wiedziałbyś, że w przypadku głoszenia herezji przez papieża, posłuszeństwo mu nie jest konieczne. Ważne, żeby inni hierarchowie lub sami wierni zachowali czystość wiary. Do przemyślenia art. z PCH24 na ten temat: https://www.pch24.pl/w-kwestii-papieza-heretyka,66994,i.html
katolik2020.01.13 19:09
Czy jest szansa na dobrze przetłumaczoną po polsku tę książkę? Będzie dostępna w Polsce?
MAVERICK JONASIK2020.01.13 22:42
Człowieku, ta pozycja będzie wydana po angielsku: https://www.ignatius.com/From-the-Depths-of-Our-Hearts-P3550.aspx Po co ci tłumaczenie? Do szkoły nie chodziłeś? O kurcze, a może Ty jesteś z pokolenia, które uczyło się rosyjskiego? A może gorzej, jesteś katolikiem tłumokiem, który się uczył, ale nie nauczył...
MAVERICK JONASIK2020.01.13 23:35
Sądząc po czerwonych łapkach jest tu więcej katolickich tłumoków, którzy byli odporni na naukę j.angielskiego, albo uczyli się tylko rosyjskiego. Zresztą wcale mnie to nie dziwi. Gdzie mają być jak nie tu? Frąda rządzi, frąda radzi, frąda nigdy was nie zdradzi!
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.14 8:29
Żałosna ciipa z ciebie. Założę się, że w szkole wszyscy cię bili. Dzisiaj to pewnie nawet pedały cię biją :D. Ty niemoto nawet polskiego nie znasz, a co dopiero angielski. Nawet gdybyś coś w tym języku rozumiał, to i tak jest to szczyt twoich możliwości intelektualnych. piszesz tu piizdusiu do ludzi, którzy w przeciwieństwie do ciebie znają biegle po kilka języków i taka łachmyta intelektualna jak ty, wzbudza tylko uśmiech politowania. Wracaj do kopania rowów, miernoto.
Samanta2020.01.14 8:56
nie każdy robił na budowie w UK i ma znajomych milordów i innych Windsorów.....Swoją drogą zadziwiająco dużo czasu tu spędzasz - jak na kogoś, kto odniósł niebywały sukces na Wyspach. Taki portal dla polskich plebejuszy i moherów nie jest poniżej godności jaśnie pana? Widzę, że też dodałeś sobie nowy tytuł, buahahahahah
nnn2020.01.13 23:26
Skoro doświadczenie jest tak ważne, to czemu księża zabierają głos w sprawach małżeństwa i wychowania dzieci skoro w tym doświadczenia nie mają ?
MAVERICK JONASIK2020.01.13 23:29
Nauczają też o etyce życia seksualnego :)