19.11.19, 10:28(fot. screen)

Tomasz Terlikowski ws. pogrzebu abp. Paetza: Informacyjna masakra. Dezinformacja i wprowadzanie w błąd katolików w Polsce

W poniedziałek w poznańskiej katedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w piątek abp. Juliusza Paetza. Po wielu kontrowersjach związanych z pochówkiem, były metropolita poznański spoczął w grobie rodzinnym na jednym z parafialnych cmentarzy w Poznaniu. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Tomasz Terlikowski.

PUBLIKUJEMY PEŁNY WPIS PUBLICYSTY:

"Garść refleksji, raczej gorzkich, po sprawie pochówkowej. Nie da się obronić polityki dezinformacji i wprowadzania w błąd katolików w Polsce. Oświadczenie sformułowane tak, by nie skłamać, ale prawdy nie powiedzieć, potem milczenie i wyjaśnienia nawet nie KAI, a jego dziennikarzy, że nie ma problemu, bo tylko głupcy widzą w przywołanym kanonie informacje o miejscu pochówku, choć kanon ten zawierał tylko taką treść. W niedziele wreszcie podana w mediach lokalnych, ale wciąż nieoficjalnie informacja, że jednak katedra (informacja potwierdzona w prywatnej korespondencji), i przekonywanie, że ci, co się czepiają, to jacyś mało miłosierni są.A gdy pojawia się list (brawo dla pomysłodawców i wykonawców) szybka reakcja i zmiana decyzji.

Nikt jednak niczego nie wyjaśnia, zwołuje się konferencje bez prawa zadawania pytań (pewnie, żeby nie padły pytania niewygodne), a w oświadczeniu sugeruje się, że zamiast walczyć o oczyszczenie instytucji trzeba być bez grzechu (zdaje się, że stan bez grzechu osiągnęła tylko Maryja, ale mniejsza o to).

Jednym słowem informacyjna masakra, wprowadzanie w błąd i udawanie, że nic się nie stało. A jakby tego było mało, wcale nie jest jasne, czy w tej grze nie uczestniczyła także Stolica Apostolska.

Jest jednak także powód do radości. Świeccy (nie tak znowu wielu, ale zdecydowanych) i nieliczni odważni księża pokazali, że nie wszystko w Kościele wolno i należy nawet jeśli jest się hierarchą. To ważny dzień, ale i smutny, bo pokazuje, że mimo wielu deklaracji niewiele się zmienia."

bz/Facebook

Komentarze

klimatyczny2019.11.23 21:23
A Józio z Przemyśla z osobistym chłopcem mieszka i jest w porządku! Adaś tańczy na szaliku!
Lena2019.11.19 23:38
@ Święta Góro Po pierwsze osoby LGBT, nie ukrywają swojej orientacji seksualnej, wręcz odwrotnie się do niej przyznają, a wręcz manifestują. Biskup ze względu na stanowisko jakie pełnił w KK. powinien cieszyć się nienaganną moralnością, a dla kleryków być wzorem. Nie bez powodów został odsunięty od urzędu przez Stolicę Apostolską. Gdyby molestowanie było tylko ochydnym pomówieniem,zapewne zostałby przywrócony i zrehabilitowany, a tak się nie stało. Biskup dla młodych, przyszłych kapłanów mógł mieć ogromny wpływ. Nie, nie przyrównuję go do katów ludzkości, ale dla mnie niezrozumiałe dlaczego mam nie oceniać czynów człowieka, tylko dlatego, że był biskupem, który owszem nie pozbawił nikogo życia, ale być może pozbawił młodych ludzi wiary w drugiego, zabił ducha, naraził na straszne udręki psychiczne,Ponadto brak wyroku sądowego skazującego nie czyni przed Bogiem, czy też przed ludźmi już niewinnym.
Lena2019.11.19 23:46
Jakiś brzydki chochlik mi tu zadziałał. Oczywiście - ohydne przez samo - h.
athos2019.11.20 9:40
Gdy ktoś "manifestuje" swój homoseksualizm (mam na myśli czynny) to wystarczy, żeby on nie był zły? Cóż to za myślenie? Wystarczy, że ogłoszę światu, że popełniam takie a takie zło i już jestem usprawiedliwiony? Czy nie widzisz głupoty w takim myśleniu?
Lena2019.11.20 19:20
Nie manipuluj moją wypowiedzią, Kościół potępia codzołóstwo i dla mnie jako osoby wierzącej jest to grzech, bowiem jest w przykazaniach - nie cudzołóż. Od biskupa, przedstawiciela KK oczekuje się innej postawy niż od osób z środowiska LGBT, które zwykle nie są katolikami. Biskup powinien być nieskazitelny i stać na straży moralności, a nie postępować wbrew temu. Homoseksualność nie jest grzechem, grzechem jest czynny homoseksualizm.
athos2019.11.19 22:34
@ Lena Bądź łaskawa nie porównywać abp Paetza do Hitlera. To horrendalna przesada mijająca się z rzeczywistością. Więcej dyscypliny w myśleniu!! Kim był Hitler to my wiemy (nawet dzieci w podstawówce wiedzą). Jego decyzje pozbawiły życia miliony ludzi w Europie. Abp Paetz nikogo nie zamordował. Nie ciążył też na nim żaden wyrok sądowy. Ci, niby poszkodowani nie wystąpili na drogę sądową. A nawet jeśli rzeczywiście byli molestowani seksualnie, to nie były to dzieci, lecz osoby dorosłe. To oczywiście grzech, wielki grzech. Zgoda. Ale jeśli Paetzowi zarzuca się homoseksualizm czynny, to także wielu członkom ruchu lgbt także to należy zarzucać i także potępiać. A tego w mass-mediach się nie robi. Dlaczego? Bo panuje, także w naszym kraju, potworna ideologiczna obłuda. Jednym zarzuca się to, za co innych się błogosławi. To też jest zło, wielkie zło.
Lena2019.11.19 21:05
Nie rozumiem niektórych komentujących, którzy twierdzą, że o biskupie nie powinno się mówić źle po śmierci, że go Pan Bóg osądzi. Owszem, ale w takim razie nie powinno się mówić źle o Hitlerze, Stalinie, czy o kimkolwiek nieżyjącym, a mającym niecne czyny za życia.Mogę się tylko zgodzić, że jakie będzie życie wieczne biskupa zna, tylko Bóg...
rafal2019.11.19 19:17
KK rządzony jest przez świnie (kontrolowane przez tych co je hodują dla zysków i propagandy) - nie rządzi w nim Chrystus. To po co te pieniądze marnowane na ten KK i olbrzymi majątek? Dla zła.
EWA2019.11.19 18:15
A ja cenię Terlikowskiego za odwagę mówienia prawdy i konstruktywną krytykę, która powinna wyjść kościołowi na dobre, bo błędów duchowieństwa wiele. Jezus chodził w jednych sandałach, a tu majątki ziemskie, pałace, złocenia, zbiórki pieniężne na wszystko.
Beno2019.11.19 18:21
Ewa, jak nie chcesz, to nie dawaj. Błędy są i będą, bo nikt nie jest doskonały. O jakiej prawdzie mówi Terlikowski? Proszę o nazwiska ofiar? Dlaczego ofioary nie oddały sprawy do sądu? Dlaczego - jeśli to byli klerycy, dzisiaj księża - milczą? Przecież Terlikowski chce oczyszczenia, to te ofiary powinny mówić czy w imię oczyszczenia, a niestety nie mówią. Jak zaczną mówić, to możemy mówić o sprawie. Proszę zatem nie oskarżać. Od tego są sądy.
Lena2019.11.19 20:49
A pomyślałeś, że może ofiary z jakiś powodu nie chcą o molesdtowniu mówić i się upubliczniać?!
anonim2019.11.19 22:38
Nie wierzę ,że w tej sytuacji nie znalazł by się chociaż jeden ,który by chciał powiedzieć .
Beno2019.11.19 18:00
No tak Terlikowski. "Czy w tej grze nie uczestniczyła Stolica Apostolska?" A teraz dokop jeszcze papieżowi i innym dostojnikom w Watykanie, bo Terlikowski wie. On wszystko wie. Jeden wielki pyszałek w Polsce to TW. Bolek, a drugi wszystkowiedzący Terlikowski. Ależ mamy głupców w Kościele, uważających się jeszcze za wzorowych katolików.
igor2019.11.19 17:24
terlikowski, lepszy od urbana, palikota i kotlińskiego, podobno ma zastąpić urbana w Nie??, parszywa żmija
Ks. Radek2019.11.19 17:16
Skur.......syny ! Dziś szatan ukrył się pod sułtanną i udaje biskupa ! Won z Kościoła sodomici i ci którzy ich kryją dra nie .
Leszek 2019.11.19 17:09
Nadchodz wiosna Sw. KK. Ale najpierw plewy opadna. Koszerne partie upadna. Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732) No i bedzie pozamiatane.
Lennon2019.11.19 16:47
Paetz pochowany, ale o jego przestępstwach zapomnieć nie wolno.
athos2019.11.19 15:43
Abp Paetz został pochowany na cmentarzu, nie w katedrze. Zgodnie z wolą wielu. Prawo do pochówku na cmentarzu miał, bo każdy je ma. Sprawa pochówku abp Paetza powinna już być zamknięta. Apel do Terlikowskiego, aby skończył ze swym pieniactwem, bo zaczyna to być niesmaczne. Poza tym nie powinien się kreować na pierwszego sędziego w RP. A swoją drogą niech też coś zostawi Panu Bogu, a nie zastępuje Go w każdej sytuacji. Pan Bóg sobie poradzi z Paetzem. Trochę więcej skromności panie Terlikowski.
Zyga2019.11.19 19:03
A zawsze mówię ze Terlikowski chce zastapic Pana Boga apel do Terlikowskiego !!!nie zastepuj człowieku Boga nie osadzaj innych bo sam bedziesz osadzony
jimi2019.11.19 20:03
u nas proboszcz odmówił pochówku bo gość pił ale jak biskup gwałcił kleryków!!!!!!!!!! to miał wybór Katedra albo katolicki cmentarz .....co to jest pytam bo ISAKOWICZ boi się schizmy w kosciele polskim pytam czy kościoł SZATANÓW jest zagrozony schizmą??
robaczek2019.11.19 15:35
KK w polsce sie konczy. widac . buta i ego dziadków zasiadających na gorze przebija wszystko. politycy to przy nich amatorzy! czarni potrafia dopiero krecic lody i bronic swoich ;] oj patuski patuski kiedy wy otworzycie oczy. KK to nie BÓG!!!!! KK jest bardzo daleko od ideaów waszego boga. baaaaaaaardzo daleko. ale co ja tam wiem nie? ;] buziaczki !!!!!!
Zyga2019.11.19 18:59
Debilu lewacki o Polsce pisze się z duzej litery .Ty nie należysz do Polski won!!
anonim2019.11.19 22:34
Masz rację nie wiele wiesz robaczku ,a po za tym pożegnałeś się kiedyś i pisałeś ,że odchodzisz z tego forum to co tu robisz .mniej honor i nie wchodź tu.
Glaudiusman2019.11.19 14:32
Odczepcie się od Arcybiskupa. Nikt mu niczego nie udowodnił. Terlikowski, trochę wstydu by się przydało.
Antychryst2019.11.19 14:53
Człowieku nie broń tego kogoś... Już nawet biskupi pisali, ze wiedzieli o sprawie dokładnie. A Ty ogłupiona owieczka dalej swoje....
Beno2019.11.19 18:03
Antychryst, ty wiesz dobrze, że jesteś ojcem kłamstwa, więc nie pier..o i tak ci nikt nie uwierzy.
Misia2019.11.23 14:23
Kazdy to juz wiedzial dawno temu bez tej dyskusji. ROMA revers AMOR. Nie bron zlej sprawy.
Jeta2019.11.19 14:14
Jeśli nie potraficie modlić się za zmarłego, to chociaż zostawcie go w spokoju.
Antychryst2019.11.19 13:48
Polacy żądają dokładnego adresu pochówku. Żył z naszych datków więc mamy prawo wiedzieć. Mam głęboką odwiedzenia jego grobu... chciałbym mu podziękować za jego osiągnięcia życiowe.
Tadeusz2019.11.19 13:55
Świętych obcowanie... Mów za siebie Anty -Ja nie mam takiej potrzeby, a czuję się Polakiem...
Antychryst2019.11.19 14:41
W TVP info zawsze jest, że Polacy to i Polacy tamto. Wiec jeszcze raz powtórzę - Polacy żądają informacji o dokładnym miejscu pochówku
athos2019.11.19 16:18
Przecież ty jako antychryst nie należysz do Kościoła, więc dlaczego żądasz informacji o kimś, kto do niego należał. Co cię to obchodzi. Patrz w swój talerz, nie w talerz sąsiada.
Tadeusz2019.11.20 9:30
TVP info nie jest wykładnią definicji, to jedna z wielu stacji telewizyjnych. Nie buduj swego oglądu tylko na jednej stacji (jedynie słusznej?)
Zyga2019.11.19 19:04
czyli jestes swi nia po prostu a od Polaków i katolików won!!!
Andrzej 2019.11.19 13:08
Dajmy już spokój, biskup został pochowany na cmentarzu, pogrzeb był prywatny i koniec. Nie ma co się roztrząsać nad tą sprawą. Biskup już został osądzony przez Stwórcę, a ludzie niech opatrzą już na siebie.
katolik2019.11.19 12:17
Terlikowski nie wyszło,chciałes profanacji, nie wybuchł skandal na całą Europe,myslisz ,ze jestes ostatnim sprawiedliwym.Idz spac,albo skończ z sobą
Skuter2019.11.19 12:10
Polecam film Nieplanowane
Teofil2019.11.20 19:48
A także klasyk Lenin w Polssce
jula2019.11.19 11:46
Pycha przysłania hierarchom mądre rozwiązania,,sprawa arcybiskupa Paetza jest symbolem bezrozumności i nieprawdy w jakiej tkwi pewne grono księży,biskupów czy arcybiskupów w Kościele w Polsce.Brak prawdy.Kto się cieszy?Kogo lub co uradowali swoją postawą?
Dziwne czasy2019.11.19 11:43
Dla mnie jest nieco szokujące, że wysokiej klasy dostojnik kościelny nie został pochowany z całym splendorem w eleganckiej katedrze tylko jak jaki nie przymierzając pierwszy lepszy grzbiet co się spowiada u takiego dostojnika i pieniądze mu zanosi! Dla zwykłych grzeszników gleba cmentarna a dla dostojników sarkofagi, złotem kapiące katedry, pieśni chóralne i kadzidła najwonniejsze zawsze w Polsce przeznaczone były! Dziwne czasy.....
PaetzaDoPiecaBoNawetKompostowniaOdmówiłaMiejsca2019.11.19 11:39
Jakie życie, taki pochówek. Wozili po całym mieście truchło arcy-zboka Paetza i wszędzie zastawali drzwi zamknięte. W końcu benzyna się skończyła, więc zrzucili czarny worek pod płot. Teraz siedzi przy Paetzu pies obdarty i liże sobie owrzodzone jaja. A miało być czuwanie i warty honorowo-sztandarowe w katedrze...
Robert2019.11.19 20:39
my moj drogi wybaczamy ludziom a kwestia pochowku to kwestia zasad , a nie nienawisci ktora prezentujesz
anonim2019.11.19 22:25
Pomyśl o swoim pochówku ,bo to też ciebie czeka prędzej czy później .
Ona2019.11.19 11:36
Informacja o pochówku w grobie rodzinnym pojawiła się już wkrótce po wiadomości o śmierci, ale potem wielu spekulowało o katedrze i poszło w świat.
Marek212019.11.19 10:51
Skoro wstyd zamyka usta to jak mówić? Kościół polski nie wyszedł jeszcze ze stanu samozawinionego niemowlęctwa to i mówić nie umie. Kiedyś się nauczy, a raczej zostanie do tego zmuszony. Jeszcze widac za wczesnie.
Paweł2019.11.19 10:44
Terlikowski,........ weź się już zamknij.....
***2019.11.19 12:07
Ty, to ktoś z rodziny zmarłego?
Beno2019.11.19 20:41
Nie musi być z rodziny, ani nawet znajomym biskupa. Wystarczy być uczciwym i powściągliwym w osądach innych człowiekiem.
Stanislaw2019.11.19 21:05
O co Terlikowskiemu chodzi? Przecież prawdę zna od jej początku, a nawet jeszcze wcześniej, zanim fakty powstały!