29.10.13, 14:40fot. FreeDigitalPhotos

Transpłciowa 10-latka chce wymazać „płeć” z dokumentów

Już wcześniej w tym roku dziecko, które uważa się za dziewczynkę, domagało się usunięcia określenia płci z paszportu. Jednak prawo w prowincji Kolumbia Brytyjska, z której pochodzi dziecko, zezwala na takie zmiany dopiero po przeprowadzeniu operacji chirurgicznej organów płciowych.

Prawnik rodziny, Barbara Findlay, mówi, że nie było jeszcze w prowincji prośby o usunięci płci z aktu urodzenia. „Jest pewna pozornie neutralna reguła, w myśl której każdy ma w akcie wpisane M albo K, co ma negatywny efekt na grupę osób, które są historycznie w trudnej sytuacji – a tak jest z każdym, kogo płeć nie pasuje dokładnie ani w ‘M’ ani w ‘K’” – powiedziała.

Tymczasem samo 10-letnie dziecko mówi, że zawsze wiedziało, iż jest dziewczynką, pomimo, że urodziło się z ciałem chłopca. Chłopiec w 2012 roku przyjął imię „Harriette” i od tego czasu oficjalnie uważa się za dziewczynkę. Hariette mówi, że czuje się zawsze zaniepokojona, gdy musi się oficjalnie przedstawić, bo w świetle dokumentów nadal jest chłopcem.

„Usunięcie określenia płci z dokumentów byłoby olbrzymim krokiem w kierunku równości tych osób. Rasa i klasa [społeczna] zostały już usunięte z aktów urodzenia. (...) Możemy teraz identyfikować ludzi na tyle dokładnych sposobów – jak odciski palców i rozpoznanie twarzy. Określenia płci są naprawdę przestarzałe” – dodała prawnik Barbara Findlay.
W Kanadzie jak dotąd można oficjalnie zmienić płeć bez przeprowadzania operacji chirurgicznej jedynie w stanie Ontario. Tamtejszy Trybunał Praw Człowieka uznał w zeszłym roku, że inne rozwiązania byłyby „gruntownie dyskryminacyjne”.

Pac/theprovince

Komentarze

anonim2013.10.29 14:48
Jak znam ten antykatolicki i antychrześcijański kraj(Kanada)dostanie do tego prawo...
anonim2013.10.29 14:54
Jak znam ten antykatolicki i antychrześcijański kraj(Kanada) ta smarkula dostanie do tego prawo...Teraz jest poprawnie.
anonim2013.10.29 15:09
,,Określenia płci są naprawdę przestarzałe" - rozumiem , że z powodu ułamka procenta ludzi którzy maja ze swoja płcią problem należy rozwalić całe społeczeństwo a nawet cywilizację w której męskość i kobiecość były dotąd normalnym punktem odniesienia dla ludzi. Kto to wymyślił jak sądzicie?
anonim2013.10.29 15:09
Ciekawe, czy to przypadkiem nie rodzice chcieli koniecznie mieć dziewczynkę. Wystarczy być konsekwentnym w wychowywaniu chłopca w roli dziewczynki i dziecko nie wie kim jest.
anonim2013.10.29 15:48
http://www.southparkstudios.com/clips/154798/transpecies
anonim2013.10.29 15:57
Brawo Fronda! Widzę pewien rozwój w redakcji, już o dziecku piszecie "dziewczynka" :)
anonim2013.10.29 18:19
@marian z londka "Brać przykład z Google! przy zakładaniu konta np.na gmail w rubryce płeć mamy do wyboru; kobieta,mężczyzna lub inna!" Można wpisać np. inna: Marian:)
anonim2013.10.29 18:28
"Hariette'' to demon, który opętał dziecko i teraz chce wpisu w dowód. Rodziców należy uświadomić, by zanim doradzą dziecku zmianę organów, poszli z nim do egzorcysty.