22.05.19, 09:06(fot. screen)

Tusk złamał prawo? Jacek Saryusz - Wolski: To co zrobił Tusk urąga wszelkim standardom unijnym!

- To co zrobił Tusk przyjeżdżając i stając na czele opozycji urąga wszelkim standardom unijnym. Jest dwóch takich panów, którzy postępują wbrew regułom - Timmermans i Tusk - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News Jacek Saryusz-Wolski.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego wskazał jakie paragrafy złamali Donald Tusk i Frans Timmermans. Przewodniczacy Rady Europejskiej Donald Tusk wziął w weekend udział w marszu Koalicji Europejskiej w Warszawie. Z kolei wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził we wtorek, w ramach kampanii wyborczej, lidera Wiosny Roberta Biedronia.

- Timmermans łamie regulamin Komisji Europejskiej, a Tusk traktat europejski, artykuł 15, ustęp 6, który mówi, że szef Rady Europejskiej nie może pełnić funkcji publicznej, a na pewno jest funkcją publiczną rola kierownika, lidera opozycji powiedział Saryusz-Wolski.

Pytany o to, dlaczego nikt z unijnych przywódców nie zareagował, powiedział, że "takie są zwyczaje, że się nawzajem koledzy zza jednego stołu nie krytykują".

- Ja znam Brukselę. Oni wiedzą swoje i powiedzą to kiedy Donald Tusk już odejdzie ze swojej funkcji - dodał polityk.

Jego zdaniem, aktywność obu polityków "nie jest to standardowe zachowanie", "bo tylko dwie osoby to robią". W tym kontekście przypomniał wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Słowaka Marosza Szefczovica, który "gdy startował na prezydenta, wziął urlop i dopiero wtedy robił kampanię".   

 Frans Timmermans kilka dni temu zagroził końcem strefy Schengen, "jeśli kraje Europy Środkowej nie wykażą solidarności ws. uchodźców". Zdaniem Saryusza - Wolskiego, nie ma takiego ryzyka. 

- Nie ma w traktatach podstawy prawnej, która by te dwie sprawy łączyła - powiedział.  

- Tak samo jak nie ma związku między budżetem, a praworządnością. To jest straszenie i nagonka na Polskę i żerowanie na nieznajomość prawa europejskiego u ludzie. Wystarczy traktat przeczytać - stwierdził kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego

 

bz/polsatnews.pl

Komentarze

Trójoka wrona2019.05.22 20:07
Wolski albo niechcący coś źle przeczytał, albo specjalnie źle przeczytał, albo nie umie czytać, albo był pijany. Nie ma nigdzie w przytoczonym przez pana Wolskiego artykule zapisu o tym, że nie Przewodniczący Rady Europejskiej nie może publicznie udzielać poparcia jakiejkolwiek partii, kandydatowi, czy komitetowi wyborczemu przy jakichkolwiek wyborach, w jakimkolwiek kraju członkowskim UE. Przewodniczący Rady Europejskiej: a) przewodniczy Radzie Europejskiej i prowadzi jej prace; b) zapewnia przygotowanie i ciągłość prac Rady Europejskiej, we współpracy z przewodniczącym Komisji i na podstawie prac Rady do Spraw Ogólnych; c) wspomaga osiąganie spójności i konsensusu w Radzie Europejskiej; d) przedstawia Parlamentowi Europejskiemu sprawozdanie z każdego posiedzenia Rady Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnia na swoim poziomie oraz w zakresie swojej właściwości reprezentację Unii na zewnątrz w sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla uprawnień wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Przewodniczący Rady Europejskiej nie może sprawować krajowej funkcji publicznej.
Jan Radziszewski2019.07.24 22:39
czarna wredna wrona - powinieneś wiedzieć co cię zapewne niepomiernie uraduje , ot Donald Tusk wraz tobą piekło pewne ma jak mamona Banku tj. ma pewne na 100% -
Max Fiend2019.05.22 18:21
27:1 boli kuper, oj boli :-D
Topek2019.05.22 17:15
Tusk złamał prawo? Dobrze że napisaliście z pytajnikiem bo dobrze wiecie że pan premier Tusk jeszcze nigdy prawa nie złamał, a Kaczyński zobaczymy czy zapłaci faktury
X2019.05.22 13:57
Wolskieemu marzyly sie stqnowiska w Unii, a Tusk go wydudal, dlatego ciagle o nim gada bez sensu.
robaczek2019.05.22 10:41
;] i fajnie
JR2019.05.22 13:11
Robaczku nie pieprz głupot bo cię ktoś rozdepcze.