23.07.21, 15:30

Twarde stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie Nord Stream2

1. Tuż po oficjalnej prezentacji szczegółów porozumienia zawartego przez USA i Niemcy, dotyczącego zniesienia amerykańskich sankcji na budowę Nord Stream2 (NS2), swoje wspólne stanowisko w tej sprawie opublikowały MSZ Polski i Ukrainy.


Mimo tego, że w Kijowie i Warszawie przebywał w tych dniach podsekretarz amerykańskiego Departamentu Stanu Derek Chollet, który starał się uspokoić rządy obydwu krajów w sprawie negatywnych skutków porozumienia amerykańsko- niemieckiego, to jednak stanowisko MSZ Polski i Ukrainy jest bardzo stanowcze.
Amerykanie wprawdzie twierdzą, że razem z Niemcami są w stanie doprowadzić to tego, że tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, będzie odbywał się przynajmniej do 2034 roku (obecna umowa o tranzycie obowiązuje do 2024 roku), a także, że na Ukrainie oraz w ramach Trójmorza, zrealizowane zostaną inwestycje w tzw. zieloną energetykę za przynajmniej 1 mld USD, to jednak te deklaracje nie uspokoiły ani Polski, ani Ukrainy.

2. W środę wieczorem ukazał się komunikat MSZ Polski i Ukrainy, w którym można przeczytać między innymi, że „zaniechanie amerykańskich sankcji na NS2, stworzyło zagrożenie dla Ukrainy i krajów Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej”.
W tej sytuacji jak piszą ministrowie w oświadczeniu „każda wiarygodna próba wyrównania deficytu bezpieczeństwa musi być oparta o konstatację negatywnych konsekwencji tej decyzji we wspomnianych trzech wymiarach” co więcej ta próba „musi mieć charakter demokratyczny co zakłada rozmowy z rządami państw najbardziej dotkniętych przez negatywne efekty NS2 na etapie osiągnięcia porozumienia”.
Obydwaj ministrowie podkreślają, że „dotychczasowe próby skompensowania tego deficytu, nie mogą być uznane za wystarczające do tego, aby w sposób efektywny ograniczyć zagrożenia stworzone przez NS2”, w związku z tym obydwa kraje „wzywają USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja”.
I na koniec „Polska i Ukraina będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawiać się NS2 do czasu wypracowania rozwiązań kryzysu bezpieczeństwa przezeń wywołanego, w celu zapewnienia wsparcia państwom aspirującym do członkostwa w zachodnich instytucjach demokratycznych oraz zredukowania zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa energetycznego”.

3. Wygląda więc na to, że przedstawiciel nowej amerykańskiej administracji wcale nie uspokoił rządów Polski i Ukrainy i stąd tak twarde stanowisko MSZ-ów obydwu krajów, opublikowane tuż po przeprowadzonych rozmowach.
Co więcej obydwa rządy zapowiadają, że będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawiać się NS2, do czasu wypracowania rozwiązań kryzysu bezpieczeństwa wywołanego przez ten gazociąg.
Oznacza to zapewne interwencję w obu izbach amerykańskiego Parlamentu, gdzie zarówno Republikanie jak i Demokraci byli i w dalszym ciągu są, niesłychanie krytyczni w stosunku do tej inwestycji.
Artykułowali to jeszcze wobec administracji Trumpa, stąd rozwiązania ustawowe nakazujące administracji wprowadzenie sankcji na tę inwestycję, artykułują i teraz, tuż po prezentacji amerykańsko- niemieckiego porozumienia.
Bardzo stanowcze wystąpienia w tej sprawie wygłosili w tych dniach w amerykańskim Kongresie, zarówno przedstawiciele Republikanów jak i Demokratów, co daje nadzieję, że ta sprawa nie zostanie zamknięta tak, jak to wynika z umowy zawartej przez USA i Niemcy.
Konieczne jest twarde stawianie tej sprawy zarówno wobec USA ale także Niemiec na forum instytucji europejskich, bo jak ostatnio w wyroku w sprawie gazociągu OPAL, podkreślił TSUE, zasada solidarności energetycznej zawarta w art. 194 Traktatu o funkcjonowaniu UE, nie jest pojęciem papierowym, a regułą która musi być przestrzegana w UE.
A przecież NS2 ostentacyjnie wręcz, łamie tę zasadę.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Anonim2021.07.25 9:53
Kuźmiuk jednak chyba zapomniał o swojej przeszłości. - To pan musi mieć niesłychanie spokojną krew. Że ona się panu nie wzburzyła w 1986, kiedy pan do ZSL-u się zapisywał - i wtedy koalicjantem tego ZSL-u była taka partia: PZPR - wytknął mu Mazurek. Kuźmiuk tłumaczył, że w tym czasie bronił doktoratu i zapisanie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego było warunkiem jego promotora. Kuźmiuk przekonuje ponadto, że "zebrania ZSL w końcówce lat 80. wyglądały jak zebrania partii opozycyjnych. Bardzo często występowali tam np. żołnierze wyklęci. Byłem sam tego świadkiem w Radomiu". W sieci szybko pojawiły się złośliwe komentarze. Rzecznik prasowy PSL napisał na Twitterze: "Panie Kuźmiuk, sprawdziłem, cuś się panu pokićkało... to byli członkowie Batalionów Chłopskich". https://wiadomosci.wp.pl/dziennikarz-wytknal-poslowi-pis-przeszlosc-jak-sie-tlumaczyl-6355752603235969a
Zatwardzone wręcz2021.07.25 9:53
to stanowisko.
Fumfel2021.07.23 20:05
Nikt was nie słucha, nikt się z wami nie liczy, jesteście politycznym, gospodarczym i militarnym zerem.
wesoły romek2021.07.23 17:56
dziwne ,przecież Niemcy mogli kupić ropę od Polski lub mocarstwowych Węgier
gumowa kaczka2021.07.23 17:20
Putin dziś nie zaśnie
khe khe2021.07.23 16:38
Twarde stanowisko miękiszonów...
Anonim2021.07.23 16:32
"Twarde stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie Nord Stream2". Twardy to mogą mieć stolec, bo o NS2 decydują inni, a nie Polska i Ukraina !!!!!!!!!!
oficer LWP2021.07.23 16:23
zdjęcie przedstawia moment gdy biznesmeni śmieją się z przygłupów z PIS-u
PIS to mniej niż zero2021.07.23 16:20
Kuźmiuk tak obciągał amerykanom, że go w konsekwencji wyr***li i to bez mydła, tyle razy wam pisowcy tłumaczę, że w polityce światowej znaczycie mniej niż zero, te wasze bohaterskie pokrzykiwania to są tylko na użytego dalszego ogłupiania waszych i taj już głupich wyborców, tu dla ciebie Kuźmiuk - https://youtu.be/JFHanoST-vI
katolicka deratyzacja Polski2021.07.23 16:17
Konfederacja za ruble i szekle likwiduje PANSTWO POLSKIE,za ktore miliony POLAKOW oddalo zycie,bo Polacy maja tylko to panstwo i nic innego !!!
Angela2021.07.23 16:22
czyli Duda, Morawiecki i Kaczyński są z Konfederacji bo to oni demontują państwo polskie
ZwycięskaInwazjaTysiącaLotniskowcówElektrycznych2021.07.23 16:06
W kabinie wucetu na Oddziale Najbardziej Zidiociałych Wariatów w psychiatryku był rozmalowany ciepłym brązem, szczegółowy plan inwazji Polskich Sił Zbrojnych na USA i Niemcy. Autorem jest Antek MONcierewicz. Pielęgniarze nie dali się Antkowi zaprzysiąc na szablę z pałąka, że plan ten jest tajny, więc użyli szlaucha. Także wobec Antoniego.
gumowa kaczka2021.07.23 17:19
ładnie napisane
Frondo!2021.07.23 15:38
Tak, Ukraina prozachodnia jest dla Polski buforem bezpieczeństwa, ale na wszystko jest cena. Ukrainie nie zabraknie gazu i to dzięki m.in. Polsce, ale te ich "3 miliardy od Rosji" łatwo odzyskają walcząc z własną korupcją. Temat jest zamknięty, wszystko podpisane i opite.
olo2021.07.23 15:35
Twarde stanowisko ? Pis da !!!!!!! Wyruchali was dyplomatoły!!!!!! Teraz tylko sojusz z Bałtykiem i San Escobar !!!!!!
Anonim2021.07.23 15:34
twarde? Jak guzik w 39?
Anonim2021.07.23 15:40
Anonim, pierwszy raz dałem ci plusa. No, no, no - tylko nie dziękuj.