07.01.20, 18:15

TYLKO U NAS! Dr Jerzy Targalski: Nie ma strategii dla Polski na 5-10-15 lat

Polski rząd nie jest zainteresowany inwestycjami amerykańskimi w naszym kraju […] Polityka gospodarcza od czterech lat sprowadza się do PR-u i podwyżki podatków […] Spółki Skarbu Państwa przestały być rozkradane na masową skalę […] Nasz rząd boi się wszystkiego i wszystkich […] Nie wprowadzono reformy sądownictwa, w związku z czym państwo jest w stanie anarchii- dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta dla portalu Fronda.pl.

 

Fronda.pl: Jakie sukcesy naszego kraju w ostatnim roku uznałby pan doktor za najważniejsze?

dr Jerzy Targalski, politolog: Trzeba by się najpierw zastanowić czy te sukcesy w ogóle były. Nie widzę większych sukcesów oprócz polityki pogłębienia sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Mam na myśl przede wszystkim sojusz wojskowy, czyli decyzję o zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Oprócz tego żadnych innych sukcesów nie widzę.

Niektórzy twierdzą, że sprowadzeni wojsk amerykańskich do Polski to największa porażka od 1993 r. czyli od wyjazdu żołnierzy armii rosyjskich z Polski.

Tak twierdzą ci, którzy za sukces uważaliby sprowadzenie z powrotem wojsk rosyjskich, które broniłyby nas przed Stanami Zjednoczonymi i przez Żydami. W dyskusji należy jednak zachować pewną powagę. Trzeba też zwrócić uwagę, że ta zwiększona obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych jest przede wszystkim w interesie Amerykanów. Nie jest tak, że to Polska występowała w roli proszącego. To jest wspólny interes i fakt, że został on zrealizowany jest naszym wspólnym sukcesem.

W jaki sposób spowodować, żeby współpraca w obszarze wojskowym rozszerzyła się również na obszary gospodarcze? Kiedy zaczną spływać do Polski amerykańskie inwestycje?

Jak wskazują na to ostatnie wydarzenia, polski rząd nie jest zainteresowany inwestycjami amerykańskimi w naszym kraju. Kiedy do Polski przyjechał przedstawiciel lobby amerykańskiego i chciał rozmawiać z kancelarią premiera w sprawie możliwości przeniesienia części fabryk elektronicznych z Chin do Polski, to kancelaria premiera nie raczyła nawet na prośbę o spotkanie odpowiedzieć. Z tego by wynikało, że rząd nie jest zainteresowany przeniesieniem fabryk amerykańskich z Chin do Polski, albo jest całkowicie niezdolna do działania w wyniku infiltracji niemieckiej lub obsadzania wszystkich stanowisk znajomymi królika.

To bardzo brutalna ocena. Oznaczałoby to, że polski rząd nie chce zacieśniać współpracy z Amerykanami.

Jeżeli szukalibyśmy innych powodów to wymyka się to racjonalnej ocenie. Fakt pozostaje faktem, że polityka gospodarcza od czterech lat sprowadza się w dużej mierze do PR-u i podwyżki podatków, i nic poza tym. Te ulgi, które zostały wprowadzone mają charakter w dużej mierze PR-owski. Gdzie jest milion samochodów elektrycznych? Strategia rządu miała polegać na tym, że budujemy samochody elektryczne i w ten sposób dokonujemy skoku technologicznego. To miał być przykład innowacyjności. I cała innowacyjność jest tam, gdzie milion samochodów elektrycznych. Jeśli zostanie coś w Polsce zbudowane, to będzie to jakaś fabryka niemiecka, która będzie produkowała podzespoły do niemieckich samochodów elektrycznych. I tak to wszystko się kończy.

Turcja właśnie wyprodukowała własnymi siłami samochód elektryczny, i będzie produkowała ich nie milion ale 174.00 sztuk rocznie. Czyli Turcja potrafi a my ograniczyliśmy się do PR-u, bo nie zrobiliśmy nic w tej dziedzinie oprócz wydania kolosalnych pieniędzy.

Trzeba jednak zauważyć, że spółki Skarbu Państwa mają się bardzo dobrze.

To prawda, ponieważ w znacznym stopniu zostało ograniczone złodziejstwo. Spółki Skarbu Państwa przestały być rozkradane na masową skalę. Jednak tu chodzi o inwestycję i innowacyjność. Jeżeli Polska w dalszym ciągu będzie produkowała podzespoły do niemieckich produktów, to nigdy się z tej zależności ekonomicznej od Niemców nie wydobędziemy.

Musimy mieć własne technologie, własne produkty, które będą konkurencyjne na rynku światowym. W tej dziedzinie nie zrobiono nic poza bufonadą. Co jakiś czas zespół PR-owski wymyśla jakąś ideę która ma zyskać popularność wśród społeczeństwa, ale za tym nie idą żadne działania, więc po kilku miesiącach trzeba wymyślić coś nowego. Dla PR-owców ostatnie cztery lata były okresem idealnym.

Jednak złodziejstwo ograniczono.

Ograniczenie masowego, podkreślam, masowego rozkradania spółek Skarbu Państwa i masowego rozkradania budżetu to są tak zwane rezerwy proste. PiS wykorzystało te rezerwy. Teraz niestety trzeba przejść do następnego etapu. Ogłaszanie takiej obniżki podatku, z której nikt nie będzie mógł skorzystać, albo skorzysta 1000 osób, to nie jest żadna reforma gospodarki.

Być może dobrym rozwiązaniem jest stworzenie nowego ministerstwa aktywów państwowych, które skoordynuje funkcjonowanie spółek Skarbu Państwa, poprawi ich efektywność i będzie kołem zamachowym naszej gospodarki?

Tworzenie nowych ministerstw nigdy nie jest kołem zamachowym rozwoju gospodarczego, a co najwyżej kołem zamachowym zwiększenia liczby etatów dla funkcjonariuszy partyjnych.

Ja nie mam nic przeciwko transferom socjalnym. Chodzi o to, żeby nie było w Polsce ludzi żyjących w biedzie i nędzy. Ale transfery socjalne mogą być dokonywane pod warunkiem uruchamiania ukrytych zasobów gospodarczych. Jeżeli nie reformuje się gospodarki, tylko zastępuje się to PR-em, a jednocześnie dokonuje się transferów socjalnych, to nie ma innego wyjścia jak podwyżka podatków i zwiększenie presji podatkowej. A to powoduje duszenie gospodarki, czyli brak pieniędzy w budżecie i likwidację miejsc pracy. Jest to ślepa uliczka.

Jestem ciekaw ilu przedsiębiorców skorzystało w rzeczywistości na tych rozmaitych, powierzchownych reformach gospodarczych. O tym kto korzysta z ulg decyduje urząd skarbowy, a on już wie, jak to zrobić, żeby liczbę korzystających ograniczyć. Jakie są faktyczne skutki reform, które zmniejszały podatki ale w taki sposób, że prawie nikt nie może z nich skorzystać w praktyce. A jak skorzysta, to przyjdzie urząd skarbowy i udowodni mu, że skorzystał bezprawnie i ukarze go odpowiednimi domiarami.

Byłem przekonany, że nasza rozmowa będzie dotyczyć głównie kwestii politycznych a nie gospodarczych. Dlaczego Polska nie ma planu strategicznego na najbliższe 5, 10, 15 lat?

Za każdym razem wynajduje się kogoś, kto ma dostęp do ucha Prezesa, ostatnio było to profesor Paruch, i to co naukowiec zamknięty w wierzy z kości słoniowej wymyśli, to się realizuje. A potem są konsekwencje w postaci politycznej, czy to utraty Senatu, czy utraty twardego elektoratu, itd. Nie ma takiej strategii, bo nikt nad taką strategią nie pracuje, dlatego że wszyscy są zajęci wyłącznie przeżyciem do następnego tygodnia. Cała polityka skoncentrowana jest na tym, żeby bez strat dojść do następnego tygodnia, i wymyśla się coś, co będzie aktualne na tydzień.

Analiza polityczna jest oparta na analizie gospodarczej - to ma swoje konsekwencje.

Z wypowiedzi pana redaktora wynika, że mamy obecnie do czynienia z wersją „ciepłej wody w kranie plus” z pewnymi modyfikacjami, czyli PR plus sprawy bieżące.

Plus transfery socjalne, które ja doceniam i nie neguję ich znaczenia. Jednak transfery bez twardej postawy w postaci reformy gospodarczej, która rzeczywiście wyzwoliłaby energię społeczną, są po prostu samobójcze. Rząd nie może opodatkować wielkich koncernów, bo zaraz będą interweniować państwa, w których te koncerny mają siedzibę, a nasz rząd boi się wszystkiego i wszystkich z zagranicy, więc może opodatkowywać tylko mały i średni biznes, a więc polski biznes. Polski biznes jest męczony, nie tylko podatkami, ale tymi wszystkimi zawiłymi ustawami, a instrumentem niszczenia biznesu są urzędy skarbowe. Do tego dochodzi cały system sądowy - jeżeli nie będzie uczciwych sądów, to gospodarka będzie miała cały czas związane ręce.

Gdzie zatem są rezerwy? Proszę zaproponować 5 punktowy plan dla Polski na 2020 rok.

Nie ma żadnego planu, bo żaden plan nie będzie realizowany. Będzie tylko doczłapanie się do wyborów prezydenckich a potem doczłapywanie się do wyborów parlamentarnych. Sprawa ustaw sądowych jest tu klasycznym przykładem. Nie wprowadzono reformy sądownictwa, w związku z czym państwo jest w stanie anarchii w tej chwili.

Nowa ustawa, na żądanie jednego z koalicjantów, czyli partii Gowina, rezygnuje z suwerenności Polski, ponieważ zawiera klauzulę, że sędziowie nie będą karani, jeśli nie będą stosowali prawa polskiego zgodnego z polską Konstytucją. Sędzia nie musi stosować prawa polskiego, uchwalonego przez Sejm wybrany w wolnych wyborach. To znaczy, że suweren, czyli obywatele nie mają nic do powiedzenia. To jest najlepszy dowód na dysfunkcjonalność tego całego systemu.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

mordechaj2020.01.8 22:41
To teraz niech dr Targalski połączy rozdawnictwo 500+ (42 miliardy ROCZNIE) z brakiem pieniędzy na cokolwiek innego (innowacje, nowe technologie, infrastruktura typu elektrownia atomowa, kolej dużych prędkości) a wyjdzie mu jeszcze ciekawsza diagnoza. Jakie będzie konkluzja ? Ano taka, że rozdawnictwo 500+ zatrzymało rozwój Polski na dziesięciolecia, a Polacy w dalszym ciągu będą tanią siła roboczą dla Niemiec tez na dziesięciolecia.
dex2020.01.8 16:47
Targalski dostal lepsze lekarstwa bo ptrzedtem widzial tylko ruskich troli towarzysz Targaliev.
Saki Faki2020.01.8 12:36
Targalskiemu zajęło cztery lata zrozumienie tego, co było oczywiste w 2015 roku :-)
anonim2020.01.8 7:34
"w wierzy z kości słoniowej " buhahahaha
Arek2020.01.8 1:20
Bardzo mądrze dr Targalski, tylko jak zmusić rząd do wdrażania. Jedyne co robią to zwiększają liczbę ministerstw i etatów. Przykre ale prawdziwe.
Janek2020.01.8 0:30
Stanowisko Konfederacji ws. konfliktu na linii USA-Iran! | G. Braun, R. Winnicki i S. Mentzen youtube.com/watch?v=72K-Wj8yF3c
gość2020.01.7 23:44
Polska jest zerem a dopełnieniem wszystkiego będzie Biedroń jako prezydent i jego partner jako pierwsza dama
Janek2020.01.8 0:33
Dobrze by zrobił PAD, jakby podjął inicjatywę w sprawie Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Nie ma dobra, nie ma Łaski. Widać, nie idzie PiS w polityce, stracił Senat, można różnie się tłumaczyć, ale bez błogosławieństwa Pan Boga, ani do proga. Tylko Intronizacja PAD może coś zmienić w Polsce, może zdecydować o wyborze na kolejną kadencję. Objawienia Rozalii Celakówny: Nie spłyną krwią państwa co mają Mnie za Króla fronda.pl/a/objawienia-rozalii-celakowny-nie-splyna-krwia-panstwa-co-maja-mnie-za-krola-3,130937.html
jestem robotem nr1032020.01.7 23:20
troche za pozno zaczelec myslec , koryto +wypalilo sie
fff2020.01.7 23:13
``zamknięty w wierzy `` Bląd ortograficzny.
anonim2020.01.8 11:20
Siedzi Jerzy na wieży i nie wierzy, że przy wieży jest 100 jeży.
Ciekawy2020.01.7 22:32
Jest wiele racji, ale dzisiaj trudno mieć wieloletnie plany. Wieloletnie plany ma Bruksela, która chce wykończyć europejską gospodarkę. Na dziś największym wyzwaniem to walka z "Zielonym Ładem". Ludzie, którzy chcą go wprowadzić to prawdziwi fanatycy z obłedem w oczach. Mają ogromne wpływy w mediach i wśród brukselskiej biurokracji. Wczoraj w TVN 24 emitowali ciekawy reportaż o klimatycznych aktywistach w Belgii. Ci ludzie oprócz tego, że są obłąkana są też niebezpiecznie. Potrafili wykończyć Belgijską minister Środowiska. Nie wiadomo czy tego samego nie zrobili z prof. Szyszko bombardując go smsami i emailami.
Janek2020.01.7 22:20
Zabójstwo Sulemaniego otwiera nową erę na Bliskim Wschodzie! | dr Wojciech Szewko youtube.com/watch?v=-F7oc3Kn7kc
uygu2020.01.7 22:51
brednie
Janek2020.01.7 21:57
Grzegorz Braun MOCNO o Trumpie, Iranie i Izraelu i Dudzie! Będzie wojna? Co zrobi Andrzej Duda? youtube.com/watch?v=crppp4E4MyE
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.7 22:42
Braun jestgłupi ja jestem madry informacje mam bezposrednio z Kremla
ia\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\2332020.01.7 21:47
strategi nie ma i nie będzie ,będzie natomiast gnicia cd przez socjalistów z pis
Olej2020.01.7 21:13
Gowinizacja PiS-u postępuje sukcesywnie !
Aryjczyk2020.01.7 20:36
Dr Targalski ma rację, w ocenie rządów PiS coraz mocniej przeważają negatywy.
jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalni.2020.01.7 20:33
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "Bjorn Wiking z Rogiem w Doopie", "Stalker" "PolishPatriot", "Poliamorysta" ... Jest 𝐄𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i wiele innych "symbolicznych" pseudonimów chorego psychicznie mitomana. Może to być 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd "genetyk słowianszczyzny", może to być menda 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 - extra VERGIN, oil do smarowania odbytnicy - to nie ma znaczenia. Jest/są jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalni.
prosty2020.01.7 20:31
Prawda. Trzeba wspierać i rozwijać prywatny polski kapitał - natura nie znosi próżni - nie będzie naszego, przyjdzie obcy. Dlaczego nie 0% PIT do dwunastu płac minimalnych, 18% do 30 średnich i 32% powyżej, przy utrzymaniu progu ZUS i NFZ od początku? Bez zabawy w 17%, 26 lat, manipulacje kosztami uzyskania. Wspierajmy klasę średnią, zredukujmy administrację, przyjazne urzędy skarbowe administracja działająca "zgodnie z prawem i w granicach prawa", a nie będą potrzebne kombinacje typu urlop na startup, ludzie sami zadbają o siebie i przy okazji dadzą zarobić innym
Kwak2020.01.7 20:28
Plan strategiczny tego rzadu: ograniczyć podatki międzynarodowym konsorcjom czerpiącym zyski z Polski Ostatni przyklad: zlikwidowanie podatku od kopalin na korzyść "kanadyjskiej" spółki wydobywczej, która ostatnio "odkryła" złoża gazu przy wyspie Wolin.(pgnig gdzie jesteś?!!) Jak mniemam, to właśnie bratnie bazy wojskowe są najlepszym gwarantem owego planu
Sano2020.01.7 20:12
Każdy normalny człowiek wie, że PIS nie ma planu ale świetnie ściemnie słabszą inteligentnie część społeczeństwa. To że prof. Targalski krytykuje PIS to musi być gorzej niż się nam mówi. Ale po na choćby potop.
Elektor2020.01.7 20:37
Uuuuu to mój ulubiony intelekt pisowski dochtór "onuca" Targalski już prof. jest?! Grubo!
rebeliant2020.01.7 19:54
Od przywrócenia kary śmierci i nie schodzenia poniżej dożywocia wobec pewnych przestępstw powinno się zacząć. Policja powinna prowokować bandziorów, nagrywać ich reakcję i ich eliminować ze społeczeństwa. Przy czym owa prowokacja nie wywołuje u normalnego człowieka bandyckiej reakcji. Bandzior z racji, że czuje się lepszym od reszty społeczeństwa będzie przechodził do agresji w reakcji na normalne zachowanie, więc takie prowokacje nie są jakąś filozofią.
rebeliant2020.01.7 19:50
A ja napiszę o takim programie gospodarczym: skoro pociągani są do odpowiedzialności karnej ludzie, którzy zdecydowali się żyć z wytworów dobrych owoców swoich rąk, to ci którzy zajmują się gangsterką powinni być obarczeni wyrokami od dożywocia wzwyż z ks-em włącznie. Za zabójstwa, gwałty, porwania, zbieranie haraczy, rozboje z pobiciem powinna być kara śmierci. Za fałszerstwa dokumentów, przekręty gospodarcze/notarialne, groźby, wysiadanie z aut i stosowanie przemocy dożywocie. A więzienie jako koszary ćwiczebne dla bandziorów powinno być zamienione na ośrodki izolacji z przymusową pracą za możliwość otrzymywania posiłków. Nie może być tak, że matki i ojcowie dają w pracy z siebie wszystko i są napadani przez bydlaków, a państwo, które czerpie podatki z ciężkiej pracy ludzi jeszcze flirtuje z mafiozami. Stryczek dla bandziorów skoro zwykłym ludziom odmawia się prawa do użycia broni. To jest pierwszy krok do strategii gospodarczej na 5 10 15, a nawet 100 lat. (Z tym królem dopalaczy już dawno powinno się zrobić porządek)
Zbyszek2020.01.7 19:26
Pan Targalski widać ma jakieś poważne ograniczenia umysłowe skoro nie widzi zniżek podatków dla biznesu. Od 2017 r obniżono podatek CIT dla firm z 19 % na 15 % . A po raz kolejny od 1.01.2019 r z 15 % na 9 % obejmuje 390 tys podmiotów gospodarczych i jest on obecnie jednym z najniższych podatków w Europie, chyba tylko jeszcze Węgrzy mają takiej wysokości. Od 1.10.2019 r obniżono podatek PIT z 18 % do 17 % obniżka ta obejmuje 25 milionów Polaków. Kolejna grupa to młodzi do 26 r życia zwolnieni z podatku (ograniczenia limitowe dochodów) Mniejszy ZUS dla przedsiębiorców mających mniejsze dochody. Może to wszystko jest mało ale są w pracach kolejne zmiany dla przedsiębiorców "estoński CIT" i rewolucyjne wprost zmiany dot amortyzacji od 2021 r wchodzące w życie.Weszła już w życie ustawa że jeśli zadłużenie Polski osiągnie 46 % PKB automatycznie będzie obniżony VAT o 1 %. , czekamy na wyniki ale w tym roku po podsumowaniu ma być ok 47 % a w przyszłym ok 45 % Żaden inny rząd nigdy nie zmniejszył podatków poza PiS i Targalski zwyczajnie kłamie. Szkoda że nienawiść mu zasłania możliwość dostrzeżenia faktów
Elektor2020.01.7 19:30
Głupoty pleciesz. Żaden inny rząd tylu podatków nie podniósł! I takie są fakty.
Zbyszek2020.01.7 20:17
Podaj daty i fakty a ni jakieś urojenia
Elektor2020.01.7 20:34
Ostatnie? Akcyza. Najbardziej znane? 500+.
Kwak2020.01.7 20:19
NIENAWIŚĆ MU ZASŁANIA...A cóż to za dziecinny argument? Dziecko, to się nazywa krytyczne spojrzenie Siusiu, paciorek i spać
Zbyszek2020.01.7 20:26
Ty Piano widać jesteś pacan , ja podał fakty daty cyfry a ty co ??? Swoje wewnętrzne przekonanie ??? Ty idź zrób siusiu ale nie pod moim wpisem , tu podaj jakieś fakty daty chłopaczku
Kwak2020.01.8 1:00
😉
anonim2020.01.8 11:13
Widzi, widzi, ale dotyczy to małych firm z kapitałem polskim. Eskimosi się w tym nie mieszczą. Wot probliem.
Barbakan2020.01.7 19:14
Czy wy nie panujecie nad reklamami? Czy musicie umieszczać te z obrzydliwymi zdjęciami robaków? Czy ktoś, kto ma tego pilnować jest nienormalny?
Darek2020.01.7 22:02
Reklamy sostrarcza Ci Google bazując na hiostorii Twojej przeglądarki - każdy otrzymuje reklamy dpoasowane do jego potrzeb.
Sten2020.01.8 0:28
Ta, ja dostaję reklamy po japońsku 🆒
Kamil2020.01.7 22:04
Proponuję wyłączyć auto włączanie reklam w ustawieniach przeglądarki. mi nic nie wyskakuje ;)
Elektor2020.01.7 18:55
Niedawno wspomniałem że widać zmianę gadki u dochtóra Targalskiego. Wyraźnie inaczej gęga! Dawniej same kocopoły pociskał dla ciemnego ludu smoleńskiego teraz zdarza mu się powiedzieć coś interesującego. Stawiam że ktoś inny mu płaci i stąd zapodaje z innej mańki, podlizuje się konfederatom. Zdrowia panie dochtór!
Fatamorgana2020.01.7 18:52
Jak dr Targalski krytykuje rząd, to nawet ruskich trolli zatkało :-)
Elektor2020.01.7 18:58
Heheh może ktoś inny mu płaci za te wypociny to i inaczej gęga. Zauważyłem zmianę gadki jakiś miesiąc - dwa miesiące temu. Jeszcze drugiego mądralę wielbiciela ukropów Sakiewicza czeka zmiana poglądów.
Lis Polarny2020.01.7 18:30
Najbardziej przygnębiająca jest informacja (o ile to prawda), że kancelaria premiera nie miała czasu spotkać się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, którzy chcieli zaproponować przeniesienie amerykańskich firm z Chin do Polski. Co to ma być?
Elektor2020.01.7 19:01
Dla pisowców pewnie przygnębiająca, bo daliście się nabrać, że PiS to patrioci.
dx2020.01.7 18:17
Braun chce wycofania wojsk polskich i amerykańskich z Bliskiego Wschodu. Wówczas Arabowie wygonią Żydów z Izraela. Wówczas Żydzi przeniosą się do Europy, szczególnie do Polski. Czy o to chodzi Gerszonowi Braunowi ?
jestem robotem nr1032020.01.7 23:22
nie wywalo arabowie chazarom bo sa za slabi .._po za tym syjonisci musza odbudowac swiatynie ,tam gdzie jest meczet .