07.06.20, 12:30Gen. Roman Polko/YT

TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: Bez USA Europa jest bezbronna i naruszona jest równowaga strategiczna

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Od jakiegoś czasu widoczny jest konflikt na linii USA – Niemcy. Prezydent Trump zarzuca Niemcom, że nie płacą wymaganych 2% PKB na bezpieczeństwo w ramach sojuszu NATO. W piątek wieczorem dwie duże agencje prasowe Wall Street Journal i Reuters podały, że prezydent Trump wydał zarządzenie wycofania z terenu Niemiec 9.5 tys. żołnierzy amerykańskich. Informują one także, że część tego wycofywanego z Niemiec kontyngentu ma trafić do Polski, a także do innych krajów sprzymierzonych z USA. Jak Pan postrzega te doniesienia?

 

Gen. Roman Polko: Po pierwsze, warto podkreślić, że bez obecności amerykańskiej w Europie nie ma NATO. Bez USA Europa jest bezbronna i naruszona jest równowaga strategiczna. Nie ma tu specjalnego znaczenia czy te wojska stacjonują na terytorium Niemiec czy Polski, to ma być rzeczywista obecność w Europie. Druga sprawa jest taka, że układ się zmienił już jakiś czas temu zmienił. Amerykanie właściwie od kilku lat mówią Niemcom, żeby coś w końcu zrobili dla własnego bezpieczeństwa. Mówią to Niemcom, Francuzom, krótko mówiąc Europie, żeby brali chociażby przykład z Polski. Ja się nie dziwię też pewnej irytacji, która miała miejsce już wcześniej na szczycie NATO, gdzie mówiono o tych 2% PKB na zbrojenia od każdego członka sojuszu. Po pierwsze Niemcy ani nie płacą tyle, ile by mogli i wydają to na swoje cele. Natomiast Amerykanie płacą za ich bezpieczeństwo. Po drugie Niemcy realizują chociażby projekt Nord Stream 2, który podobnie irytuje Amerykanów jak zakup przez Turcję rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S400. I pewnie to legło u podłoża. I po trzecie mamy jeszcze wypowiedzi polityków niemieckich, które padały nawet podczas manewrów Defender 2020 i wcześniejszych, dlaczego Amerykanie przejeżdżają przez terytorium Niemiec. Nikt nie chce być na terytorium, gdzie jest niechciany. Tymczasem również Europa mówi często o takim projekcie (nawet prezydent Francji o tym mówił) budowy sił europejskich. To z punktu widzenia Polski jest bardzo niekorzystne. Jeżeli by coś takiego miało miejsce to Polska będzie robiła dużo, żeby taka obecność amerykańska w Polsce była, bo to jest gwarancja bezpieczeństwa Polski, Litwy, Łotwy Estonii. W ogóle jest to gwarantem bezpieczeństwa Europy, ale w szczególności flanki wschodniej, która nas najbardziej interesuje.

A jak Pan widzi możliwość przeniesienia tych jednostek do Polski?

To też nie jest takie proste. Amerykanie ponoszą ogromne koszty funkcjonowania tych baz i ponieśli ogromne koszty w budowie tych baz. Niespecjalnie prostym byłoby przeniesienie dowództwa na Europę i Afrykę ze Stuttgartu do Polski, bo to się przenosi całą infrastrukturę. I infrastrukturę dowództwa i infrastrukturę, która się wiąże z żołnierzami, którzy tam pracują. Szkoły, sklepy, przedszkola, żłobki itd.

Czy infrastruktura w Polsce jest przygotowana na przeniesienie kolejnej części amerykańskiego kontyngentu?

My mamy w planach budowę tego CPK, ale w Ramstein jest największy port lotniczy amerykański na Europę. My takiego nie mamy, nie dysponujemy. Przecież nie przeniesiemy samych tych ludzi tutaj do Polski. Co do obiektów szkoleniowych to tutaj w Polsce jest lepiej, aczkolwiek Fort Trump jeszcze nie powstał , a taka baza z prawdziwego zdarzenia, już nie mówiąc o samych amerykanach, z pewnością by się w Polsce też przydała. Niektórzy by chcieli, żeby takie przeniesienie się odbyło jak na pstryknięcie palcami, ale to nie jest takie proste. Dobrze by było, żeby zalążki takich baz w Polsce przygotowywać. Bo warto zwrócić uwagę, że to są głównie takie elementy logistyczne, wsparcia, które na wypadek konfliktu z Rosją umożliwiają łatwe wprowadzenie do walki, do działań dużych amerykańskich związków operacyjnych.

Czyli jak należy rozumieć obecne działania USA w odniesieniu do Niemiec?

To co teraz USA realizuje ja bym traktował bardziej jako pewne przywrócenie do równowagi samych Niemiec albo może i nawet konkretne działania mówiące, że jeśli ta polityka Niemiec będzie dalej taka wręcz wroga dla Amerykanów, to będą oni zmuszeni do poszukania kogoś, kto będzie bardziej gościnny dla wojsk amerykańskich.

Podzielam tutaj opinię pani ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która mówi o czymś bardziej konkretnym. Taką prawdziwą rewolucją byłoby przeniesienie potencjału jądrowego na terytorium Polski.

A jak się Pan odniesie do tego, że przeniesienie wojsk amerykańskich z terenu Niemiec może mieć związek z tym, że kanclerze Angela Merkel odmówiła udziału w szczycie G7, który prezydent Trump chciał zorganizować jeszcze w czerwcu tego roku? Biały Dom zaprzecza tym korelacjom, a jak Pan to widzi?

Ja się nie dziwię, że takie zaprzeczenie jest. Ale mogła to być ta kropla goryczy, która przechyliła tę czarę, ponieważ ze strony Niemiec takich nieprzyjemnych gestów było rzeczywiście zbyt wiele. To są wypowiedzi polityków, to są działania związane z Nord Stream 2, to są jakieś naprawdę nieodpowiedzialne wypowiedzi ludzi, którzy właściwie podcinają gałąź, na której sami siedzą. Bezpieczeństwo Niemiec w nie mniejszym stopniu niż Polski gwarantują Stany Zjednoczone. I pierwsi, którzy najbardziej by na tym stracili, gdyby Stany Zjednoczone wycofały się z Europy, co też dość często można usłyszeć w głosach polityków niemieckich, to najbardziej stracili by na tym sami Niemcy.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

anonim2020.06.9 6:14
Czy możemy poprosić Prezydenta Trumpa, aby u nas stacjonowali chrześcijanie?
MementoMori2020.06.8 23:42
Skoro rządzący rozbroili polaków to pewnie że jest bezbronna. A ładując obce wojsko i utrzymując je na naszej ziemi, aby prowadziło sobie wojenke z Rosją , jest samobójstwem narodu który gwaratują rządzący Aplikacje śledzące są na smartfonach, bez naszej zgody ! Jak ją znaleźć i wyłączyć jest tu : https://gloria.tv/post/mdhw84VEbhrE1NQisuNgqvReG
Viking2020.06.8 19:35
Chca być polacy jeszcze w Europie chcą istnieć wogolę to niech zwrócą do świętych ziem Niemieckich Pomorze Sląsk Mazury Wielkopolskie !!!
R...2020.06.9 2:16
Vikingu! poszoł von, do Germańców! Najpierw nam zapłaćcie odszkodowanie wojenne 6 Bilionów zł!
Znajdz laske juz dzis2020.06.8 16:55
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
oficer LWP2020.06.8 9:12
kolejny cymbał na wzór obłąkańców z PIS, który uważa, że wojna USA z Rosją powinna odbyć się na ternie Polski tak aby nie został tu kamień na kamieniu,
Senny2020.06.7 21:37
Polko, ty masz wyobrażenie o obronności kraju mniej więcej takie, jakie miał starszy szeregowy w głębokiej komunie.
zbych2020.06.7 20:24
Andrzej Duda to się uda.2020
taro2020.06.7 19:26
niemcy maja swoje plany i wykorzystuja do tego 26 idiotow,zyjacych we ,,wspolnocie,, zwanej UE. Pozbyc sie chca USA,majac nadzieje,ze szybko stworza niemiecka ,eurpejska armie, co jest cholernym zagrozeniem dla Polakow. Z trojga zlego wole USA jakozaopatrzeniowca w sprzet wojskowy, reszte musimy sami wyprodukowac.
oficer LWP2020.06.8 9:23
ty będziesz ich tu utrzymywał, kiedyś robili Polacy na ruskich teraz będą robić na jankesa (żyda), naród, który bez pana żyć nie potrafi
Robert2020.06.9 2:05
oficer LWP? A co ty się martwisz, że będziemy robić na "jankesa żyda "! Powinieneś się cieszyć! PRZECIEŻ JESTEŚ ŻYDEM! DLACZEGO SIĘ TEGO WSTYDZISZ? NAWET PISZESZ Z MAŁEJ LITERY SWOJĄ NARODOWOŚĆ "żyda" ! Oj, coś mi tu czosnkiem śmierdzi...!
Znajdz laske juz dzis2020.06.7 18:55
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
R...2020.06.9 2:13
LASKĄ TO TY MOŻESZ DOSTAĆ W ŁEB! AŻ ZAHUCZY, TY ALFONSIE!
Reytan2020.06.7 18:24
Chwala niech beda Niemcom,ze nie sluchaja Stanow. Tego tylko brakowalo ,zeby znowu rozbudowali swoja armie. Pzeciez jeden procent ich PKB,to jest 6 procent naszego.
Klapaucjusz2020.06.7 19:13
Nie tak dawno każdy, kto bez należytego entuzjazmu nie bił czołem Konstantemu Rokossowskiemu, marszałkowi Ludowego Wojska Polskiego, mógł skończyć jako imperialistyczny szpieg i "zapluty karzeł reakcji". Teraz, każdy kto wątpi w obecność wojsk USA na terenie Polski jest "kacapem" i "ruską onucą".
Klapaucjusz2020.06.7 17:56
Domyślam się, że prezydent Trump konsultował z polskim rządem swoja decyzję o umieszczeniu kilku tysięcy amerykańskich żołnierzy w Polsce? Czy też nasz nowy zachodni sojusznik, wzorem poprzedniego sojusznika ze wschodu, może rozmieszczać i przemieszczać swoje wojska po polskiej ziemi wedle własnego widzimisię?
Reytan2020.06.7 18:49
Ruski ubek to przedmiot lutej polskiej nienawisci. Zdychaj kacapie,
@katolicka kretynizacja polski 2020.06.7 14:25
Sierotko po-sowiecka. Jęz. angielskiego nie znasz, w USA nigdy nie byłeś i już nigdy nie będziesz, więc co? Kręcisz się zdezorientowany po forum na przysłowiowe goovno w przerębli. Nawet poprawnie nie jesteś w stanie nazwisk napisać!
Reytan2020.06.7 18:47
duren
Pisdzielec2020.06.7 14:17
Dzięki prezydentowi Polska jest największym mocarstwem gospodarczym i militarnym, szczególnie przed wyborami
Reytan2020.06.7 18:46
Idiota wyzmozdzona finalnie to ty.
ed2020.06.7 22:43
Oczywiście dzięki Bronkowi, ma się rozumieś
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce?2020.06.7 14:06
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐄𝐊 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) - 𝐈 𝐋𝐎𝐊𝐀𝐋𝐍𝐘 𝐈𝐍𝐖𝐀𝐋𝐈𝐃𝐀, 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 𝐃𝐀𝐑𝐌𝐎𝐖𝐈 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐈 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐁𝐄𝐋𝐀𝐑𝐔𝐒 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. sprawdż
oficer LWP2020.06.8 9:17
pisze z placówki Izraela w Moskwie , to twój pan pisowski obłąkańcu
Robert2020.06.9 1:55
oficerku LWP" Ależ ty jesteś głupi, nawet pies mądrzejszy! Jesteś pieskiem, więc piesku "do nogi" ! A teraz przynieś Panu kapcie....!
Romuald2020.06.9 2:24
Duraku! Sprawdziłem! Lecisz, jak zwykle w głupa! Wiedziałem że kłamiesz, jak zawsze! TO NIE BIAŁORUŚ! TEN NR IP. ODPOWIADA ROSJI!
Olej2020.06.7 14:00
Czy Niemcy by stracili ? Nie byłbym tego taki pewny. Prawdopodobnie jest tak, że Niemcy się z sowietami dogadują co do sowieckiego zasięgu wpływów, który nie poszedłby dalej niż linia Odry. I to Niemcom w zakresie bezpieczeństwa wystarczy. Poza tym wiedzą również i to, że atak sowiecki na Niemcy i tak powodowałby reakcję USA z uwagi na bezpieczeństwo samych Stanów Zjednoczonych. Czyli niemiecka świadomość bezwarunkowości ich obrony w każdym wariancie politycznym daje im tę arogancję w relacjach niemiecko amerykańskich. Dodatkowo Niemcy wiedzą, że Polska stanowi dla nich i Europy Zachodniej bufor, który weźmie na siebie ewentualne uderzenie ze wschodu. Tradycyjnie cała Europa Środkowa przeznaczona jest na stratę i zyskanie czasu państwom zachodnim na reakcję polityczną i militarną. O tych uwarunkowaniach wiedzą doskonale sowieci. Jedyną szansą dla Polski i całej Europy Środkowej jest zmiana układu gospodarczego, tj. stworzenie warunków inwestycyjnych dla kapitału amerykańskiego aby on tu wszedł i stanowił zabezpieczenie dla polityki amerykańskiej na ten obszar europy. Gospodarka i jeszcze raza gospodarka może i powinna zmienić układ polityczny, który historycznie trwał przez ponad 200 lat i był dla narodów środkowoeuropejskich katastrofą. Przeniesienie sił amerykańskich w obszar Europy Środkowej zmienia całkowicie układ geostrategiczny świata dlatego, że zmienia Europę Środkową w amerykański bastion z narodami, których determinacja swojej obrony jest absolutna. Sowieci od swojej zachodniej granicy muszą mieć obręcz nie do przebycia wówczas świat i Europa będą bezpieczniejsze. Poza tym będą zmuszeni uwagę swoją skierować na wschód, w kierunku Azji. Z Niemcami problem będzie zawsze istniał, gdyż będą współpracować z sowietami spoza naszych i amerykańskich pleców, tym bardziej im będą politycznie osaczone. Ale na tę okoliczność nie ma jak na razie rady i sposobu.
Niejestemrobotem2020.06.7 14:15
Czyli w skrócie Twoim zdaniem mamy być amerykańską kolonią, którą oni jak będą chcieli, to oddadzą komu chcą, bo po odrzuceniu Europy nie będziemy mieć żadnego wsparcia. Super pomysł.
taro2020.06.7 19:32
amerykanie sa w izraelu,japoni,australii,arabi saudyjskiej i kilkunastu innych jeszcze krajach, ktorych gospodarka bardzo dobrze sie rozwija, no moze poza kozojebcami, ale oni sa sobie sami winni.
Olej2020.06.7 14:41
Jakoś Japonia i Korea Południowa nie stały się amerykańskimi koloniami, nie stały nią nią również Niemcy po 1945 r. chociaż został w nie wpompowany ogromny kapitał amerykański. Tak samo w Japonię. Zasada jest prosta, żeby coś zyskać trzeba coś dać. I nie chodzi o utratę suwerenności tylko o włączenie polskiej, środkowoeuropejskiej gospodarki w obieg amerykańskiego systemu gospodarczego także i dlatego aby nie być zależnym tylko i wyłącznie od Niemiec. A w tej chwili właśnie jesteśmy od Niemiec najbardziej uzależnieni. Polska nie ma dość siły wewnętrznej aby wykreować siebie gospodarczo i politycznie w tym położeniu geograficznym w jakim jesteśmy. Bez osłony militarnej i gospodarczej USA ulegniemy sowietom i z naszej suwerenności pozostaną marzenia. Takie są realia. Dodatkowym jest wniosek, że lepiej już w ostateczności być jakąś tam amerykańską kolonią niż sowieckim niewolnikiem, którego się łupi jak się chce i kiedy chce, czego doświadczyliśmy jako naród przez ponad 50 lat.
Reytan2020.06.7 18:45
Tylko wojska amerykanskie moga nam dac czas potrzebny na uzbrojenie sie. Inaczej Rosja I Niemcy przerywaja nam zbrojenia w polowie,tak jak w 1939.
Taka prawda2020.06.7 13:51
I tak najsilniejszą konwencjonalną armią świata sa Chiny gdyby graniczyli bezpośrednio z USA to by ich zjedli na śniadanie przejechali by po nich jak walec tak samo by było z Rosją i Europą zachodnia w Lizbonie by sie zatrzymali dopiero , ale jest jeszcze na szczęście broń niekonwencjonalna a tu sa niekwestionowane dwa mocarstwa Usa i Rosja które mogą zakończyć istnienie człowieka na tej planecie nie wspominając o broni chemicznej i biologicznej której ruski nie chcą zdradzić ...
Niejestemrobotem2020.06.7 14:06
Amerykańska armia konwencjonalna jest dużo silniejsza niż Chińska. Już pomijając marynarkę wojenną, gdzie US. Navy jest tak silna, że podzielona na kilka flot w zasadzie każda z tych flot jest w stanie walczyć z jakimkolwiekiek przeciwnikiem, to U.S. air force też by Chinom nie dało najmniejszych szans u siebie, wozów bojowych też więcej ma U.S. Mimo, że nominalnie armia amerykańska ma dużo mniej ludzi, to jeśli doliczymy Marine Corps, to okazuje się, że przewaga liczebna Chińskiej armii, wcale tak wielka nie jest. Generalnie, jakby graniczyli, to U.S. pokonałoby bez problemu. Nie graniczą, więc oboje nie są w stanie dokonać projekcji całych sił na teren drugiego. Tutaj U.S. ma pewne szanse, na zdobycie przyczółku na terenie Chin, ale to będzie i tak mała część ich sił vs. całe Chin, ciężko powiedzieć, jakby się to skończyło. Natomiast zdecydowanie Chiny nie są zdolne do zdobycia przyczółku i próby podbicia USA czy Europy, jeśli ta by walczyła wspólnie.
Reytan2020.06.7 18:42
Ciekawe,ta "taka prawda",to typowa agentura chinska,co raz ich coraz wiecej na internecie,prawie tak jak ruskich.
oficer LWP2020.06.8 9:16
w której grze komputerowej odbyłeś służbę wojskową bo większych bredni to nie czytałem
Robert2020.06.9 1:59
Oficerze...LWP A ciebie SBku u nas w komunie czego uczyli?? Byłeś BMW...tak? Bierny, Mierny, Ale wierny stalinowcom!
Obiektywny2020.06.8 19:32
co ty gadasz chinskie wojsko taki sam poziom jak zydzi na pustyni haha wielkie g .....
Leszek2020.06.7 13:26
https://prawda2.info/viewtopic.php?t=26088 Poczytaj.
Styki2020.06.7 14:04
ale Ona juz nie zyje.
Styki2020.06.7 15:02
Leszek , Eustaya Emilia Dominikas juz nie zyje .Nic sie nie sprawdzilo z jej opowiadan.
Leszek2020.06.7 17:26
Lotnisko w Berlinie nie jest gotowe. Dworzec w Stutgarcie też nie. W Niemczech to jest niemożliwe aby nie wywiązać się z terminów. A to ciągnie się latami i kosztuje o wiele więcej.
Leszek2020.06.7 13:20
Mój zawód: inżynier – budowniczy tuneli, szczególnie instrumentów pomiarowych dotyczących ciśnienia / ochrona / wzmocnienia. Jaśniej: konstruktor głębokich bunkrów (baz podziemnych).  Moja własna historia rozpoczyna się w lutym 2001 roku, kiedy to BBR (Bundesamt für Bauordnung und Raumwesen, niemiecki zarząd d/s kontroli architektonicznej i rozmieszczenia) ogłosił przetargi na siedem obiektów, przeznaczonych dla placów budowlanych w sferze ochrony ludności w przypadku masowej ewakuacji. Mnie i jeszcze sześciu innych ekspertów w tej konkretnej dziedzinie zebrano w biurze planowania w Kassel, 23 marca 2001 r.  Na początku mieliśmy podpisać dziesięć różnych oświadczeń o tajemnicy dla dziesięciu różnych departamentów rządowych, w tym dwóch, które były klasyfikowane jako ściśle tajne dokumenty dla Ministerstwa Obrony. (Bundesverteidigungsministerium) 
Reytan2020.06.7 18:39
Kabotyn ,komuch I inzynier,smieszne.
Robert2020.06.9 1:49
"Leszek"! , vel Lech Keller.../ chwaliłeś się tym nickiem/ Ty jesteś normalny?? Wątpię!? No i co było dalej, takie niby tajne, tyle podpisałes oświadczeń o tajemnicy! I co dalej?? Wyrzucili was? A ty nam to opowiadasz! Taka była tajemnica? Weż wyluzuj! naprawdę się lecz! Widać, że nic ci po szkołach! POZNALI SIĘ NA TOBIE! U ciebie liczy się tylko pedałowanie! Zatraciłeś się w tym! Aj, waj...!
Leszek2020.06.7 13:18
Oczywiście, być może zauważyliście, że nowy port lotniczy w Berlinie budowany jest jako beczka bez dna. A powodem tego jest to, że 95% środków idzie na bok, dla naszych potrzeb. Lotnisko nigdy nie zostanie zbudowane.  To samo z projektem Stuttgart 21, projektem o podobnym losie i typie.  W rzeczywistości, w każdym z tych wymienionych miast jest wielki projekt budowlany, który zużywa nieproporcjonalnie wielką ilość pieniędzy. Pieniądze te są wykorzystywane na takie projekty, jak mój. 
Reytan2020.06.7 18:37
Chwilowo nas ratuje,ze komunisci tacy jak leszek to idioci genetyczni,po mateczce Rosii.
Leszek2020.06.7 13:08
A może chodzi o coś zupełnie innego. Może chodzi o wypuszczenie w Niemczech przybylych moslemów, Takich co nagle zniknęli. Taka armia z podziemi, jak w bajce W.P. Jak będą Amerykanie, będzie problem , lecz gdy ich zabraknie, to będzie zeż. To taka teoria spiskowa. Tylko dziwne że lotnisko w Berlinie nie gotowe i tyle więcej kosztuje, ale to przypadek. No i ten dworzec w Stuttgarcie też wiecej kosztował .... A skąd ktoś w 2015 wiedział, że Makrela będzie tylko do roku 2021.
anonim2020.06.7 16:36
Wyjątkowo się z Tobą zgodzę. "Dzień X" to plany podboju Niemiec przez "uchodźców". Element pacyfikacji Niemców. Dane ostrożne mówią o 500 tys. "znikniętych" przybyszów. I nie są to chorzy, kobiety, dziadkowie czy dzieci. To jest 500 tys młodych, chętnych do walki byczków, zmotywowanych ideologicznie, obeznanych z bronią, zaprawionych w walkach. Nie jestem pewien, ale zdaje się przelicznik partyzant miejski : regularny żołnierz = 1:10. Nawet jak mniejsza proporcja to i tak Niemcy nie mają takiej siły.
anonim2020.06.7 17:21
Ps. Informacja o "Dniu X" ukazała się już bodajże w 2017 roku.
Reytan2020.06.7 18:35
Leszek jest uniwersalny,jako prowokator komunistyczno-rasistowski. Typowa lesbijka putinowska !
anonim2020.06.7 19:12
Oczywiście, ale to nie znaczy, że czasem nie może napisać prawdy.
anonim2020.06.7 12:57
Dot, katolicka kretynizacja polski Ruski czy szwabski troll? A może w współpracy Ribbentropa z Mołotowem?
katolicka kretynizacja polski 2020.06.7 12:49
Zdajcie sobie sprawy że nikt mądry nie sprowadza do siebie wojsk obcych bo to są obce wojska ,ich zadaniem jest bronienie interesu USA na stałe bez względu na okoliczności polityczne a nie jakiś polaczków a tym bardziej europy! Do tego Trump nie jest wieczny za 5 m-cy te wojska mogą być pod kontrolą Bidena i rzeszy neomarksistowskich masonów. Wtedy skończysz swoje bohaterstwo Polko i schowasz głowę w kąt a różnego rodzaju Płaszczaki i inni PiSlamisci już wtedy mogą tak nie kochać jułesej...
Niejestemrobotem2020.06.7 14:12
Nie do końca się zgodzę. Generalnie obrona Europy się Ameryce opłaca. Mają tu interesy i sojusznika i wolą, żeby Europa wspierała ich, a nie ich rywali. Co nie zmienia faktu, że jeśli uznają, że opłaci im się oddać jeden kraj Rosjanom za to, żeby tamci poparli ich przy ataku na Chiny, to to zrobią. I nie należy łudzić się, że byłoby inaczej.
Reytan2020.06.7 18:26
Komuchy I Konfederacja chca oddac Polske Putinowi,co juz by nastapilo bez obecnosci wojsk amerykanskich.
Paweł2020.06.8 13:08
Koleś, gen. Polko to zawodowiec a Ty jesteś słaby amator i chyba potrzebujesz pomocy lekarskiej, bynajmniej nie od internisty.
Danuta2020.06.9 1:36
Paweł, / vel Keller.../ Wściekasz się, bo, bo Generał bardzo rozsądnie mówi! Ty jak zwykle wszystkich próbujesz leczyć??? hahaha...! Najpierw wylecz siebie!