17.02.21, 16:57fot. yt/archidiecezja warszawska

TYLKO U NAS! Ks. prof. Skrzypczak: Pościmy, aby uwolnić młodych od szerzącej się cywilizacji antychrysta

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Środa Popielcowa, stąd na początek, proste pytanie, po co pościmy?

Ks. Dr hab. Robert Skrzypczak: Post zawsze związany był z duchową postawą, z odzyskaniem respectu wobec drugiej osoby, wobec Boga. Człowiek syty, przejedzony, jest typem egocentryka skupionego wyłącznie na sobie. Wszyscy mamy tendencję do tego, by przede wszystkim koncentrować się na własnych potrzebach, na własnych stanach psychicznych, ulegać własnym kaprysom. Post to sprzeciw wobec postawy człowieka, który szuka wyłącznie własnej satysfakcji, zadowolenia wyłącznie z samego siebie. 

To znaczy? Czym jest ten respect?

Chodzi o to, żeby na nowo odzyskać respect, szacunek, wobec bliźniego, wobec rzeczywistości i - przede wszystkim - wobec autora rzeczywistości - Pana Boga. Respect wobec rzeczywistości, to po prostu pokora.   

Precyzując, czym różni się post od diety?

Ta sama metoda, ograniczenie spożywania pewnych pokarmów, czyli deprywacji jakościowej bądź też ilościowej, pozbywania się ilości zjadanego pokarmu. Dwa całkowicie różne cele, które trudno pogodzić. Dietę podejmujemy ze względu na własne zdrowie, na własny wygląd. Jest to korzyść, którą odnoszę tylko dla samego siebie. Często dieta jest podejmowana w celu budowania swojego własnego „ja”, by polepszyć swój własny wizerunek, autoprezentację, mieć w związku z tym dodatkowe profity. Natomiast, post jest podejmowany ze względu na kogoś bądź coś poza mną. Najczęściej post jest wyrazem miłości - poszczę, gdyż bardzo kocham daną osobę i nie chcę, żeby stało się jej coś złego. 

Czy mógłby ksiądz podać jakiś przykład? 

Poznałem pewnego ojca, który zdecydował się na post: rezygnację z potraw mięsnych i alkoholu. Zrozumiał on, że nie ma innego sposobu, żeby uratować córkę od życia w grzechu ciężkim - zdecydowała się na zamieszkanie i współżycie z mężczyzną bez ślubu. Podjął tę formę duchowej ofiary, ze względu na miłość do własnego dziecka, na dobrze rozumianą miłość, w znaczeniu, że kto kocha, to pragnie dobra drugiego człowieka. Nie ma lepszego dobra, jakiego dałoby się życzyć drugiemu, jak to żeby był blisko Boga. 

A wspomniana wcześniej dieta?

Pyta mnie pan o różnicę między postem a dietą, a w Ewangelii Jezus został zapytany o różnicę między postem a ascezą… Dlaczego uczniowie Jana poszczą i umartwiają się raz w tygodniu, natomiast twoi nie poszczą? Jezus odpowiada wtedy: jak mają pościć przyjaciele Pana Młodego, dopóki On jest z nimi? Przyjdzie czas, kiedy zabiorą Pana Młodego i wtedy zaczną pościć. To jest sens chrześcijańskiego postu, przebiega on poprzez relację z Chrystusem potraktowaną jako relację miłości. Podejmuje post nie tylko w celu wywalczenia jakiegoś dobra duchowego, dla drugiej osoby czy dla siebie. Podejmuje też post po to, żeby wyeliminować wszelkie przeszkody i trudności w pokochaniu Chrystusa. Ta walka odbywa się na płaszczyźnie relacji, intymności, duchowości: ja-Chrystus. 

Jeśli dobrze rozumiem, to można ten przykład (post ojca, który modli się w intencji córki) odnieść do słów Jezusa, który mówi, że są demony, które wyrzuca się postem i modlitwą …

To też, tak. Post bezwzględnie przyjmuje pewien rodzaj modlitwy ciała, modlitwy organizmu. Decyduję się na odebranie sobie jakiegoś dobra, decyduje się na przyjęcie pewnego braku, cierpienia po to, by stan mojego organizmu stanowił wołanie, krzyk, modlitwę - w tym przypadku modlitwę o uwolnienie, od metafizycznego duchowego zła, demona, bądź o oddalenie skutków kontaktu z demonem, czyli zagrożeń duchowych, albo chaosu wewnętrznego. 

Jak stan antykościelnych nastrojów, coraz częściej w Polsce, ale i w Europie, oraz pandemii może wpłynąć na jakość tego ważnego okresu liturgicznego, przed którym stoimy? 

Dokładnie pamiętamy, jak to było rok temu, zaczęliśmy Wielki Post, nie zdając sobie sprawy, jak będzie wyglądał. Teraz przyszła pandemia, ograniczenia, lock-down, później także próby ograniczania liczby wiernych w kościołach. Dużą część Wielkiego Postu byliśmy pozbawieni możliwości rekolekcji, wspólnej modlitwy. Jest coś takiego jak post zaplanowany, jest też post, który przychodzi „z góry”. 

To znaczy?

Niezależny od kalendarza liturgicznego, jest pedagogią Pana Boga. W tym względzie liczy się przede wszystkim akceptowanie przeciwności. Pandemia to jedno, społeczny gniew to drugie. Post staje się narzędziem, w które Chrystus nas wyposażył, żeby bronić siebie, ale też innych przed złym duchem. W tym roku być może w szczególny sposób podejmowanie postu, wyrzeczeń, umartwień polega nie tylko na tym, żeby siebie samego bronić przed złym duchem. Pościmy i w imieniu wielu młodych dziewcząt, chłopców, którzy są na początku swojego życia, a którzy być może wymagają szczególnego rodzaju pomocy z nieba, by zostali uwolnieni od złej, trującej ideologii. Mówiąc jednym słowem, by zostali uwolnieni od cywilizacji antychrysta. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

PAUL2021.02.19 11:57
Antychryst, to ktoś, kto uważa się za Chrystusa.
kefas2021.02.18 12:35
Młodzi nie znoszą hipokryzji.
Beata Anna Maria2021.02.18 12:32
Dualizm w codziennym życiu rodziców, dziadków, rówieśników i ludzi Kościoła przyniósł kwaśne i cierpkie owoce w życiu i w wyborach młodych ludzi ,wystarczająco dużo widzieli i się nauczyli jak palić Bogu świeczkę a diabłu ogarek i jak sprytnie poruszać się w cywilizacji którą zostawili im w spadku poprzednicy.
Dam2021.02.18 12:00
Proponuje więcej religii w szkołach, religię na maturze, więcej KK w telewizji i w ogóle więcej KK w polityce. Przez ostatnie 30 lat dało to wspaniałe rezultaty w szybkości laicyzacji społeczeństwa. Ale wy macie problemy z prostym związkiem przyczynowo skutkowym, więc co się dziwić.
basetla2021.02.18 11:27
To co, ŚDM nie pomogły?
Niderland2021.02.18 10:45
Młodzi uwalniają się sami... od cywilizacji plugastwa kk. I nic na to nie poradzicie.
Brawo!2021.02.18 10:32
Łódź: ponad połowa uczniów wypisała się z lekcji religii. W ciągu 3 lat zrezygnowało ich blisko 26 tys. Dziennik Łódzki podał dziś zaskakujące dane, z których wynika, że na 60,8 tys. uczniów w Łodzi 33,6 tys. nie uczęszcza na religię. W ciągu ostatnich 3 lat dwukrotnie wzrosła liczba młodych, którzy wypisali się z tego przedmiotu. Danych udzielił Dziennikowi Łódzkiemu Urząd Miasta i dotyczą one jedynie szkół samorządowych, które stanowią większość.
Anonim2021.02.18 14:37
Łe to spoko, bo jak będzie teraz terror w rodzinach, to już nie da się przypisać swoich fantazji "katotalibom".
Torchwood2021.02.18 10:20
Tak, post żeby "uratować" córkę z życia w "grzechu ciężkim". A jak nie zadziała (bo jaki dokładnie miałby być związek przyczynowo-skutkowy tego postu i decyzji córki?), to co dalej - może samospalenie? To jej dopiero pokaże.
Cool2021.02.18 10:13
Szansa na nawrócenie nikła! ... "Ludzie głupieją hurtowo a mądrzeją detalicznie" w dodatku poziom inteligencji kolejnych pokoleń systematycznie maleje ... Julki i homoseksualiści już wprowadzają swoje barbarzyńskie standardy, to dzieki nim normą stały się, przemoc, dyskryminacja, wandalizm a nawet uśmiercania ludzi. ...Faszyzm zmienił barwy na tęczowe, by przybrać bardziej ludzką twarz.
Anonim2021.02.18 8:59
Zwińcie ten czarny katonazistowski interes, a antychryst nie będzie miał dostępu do nikogo!
wieśniak2021.02.18 6:59
Dzięki Wam Panie..! Że w onym czasie wymyśliliście post ,a nie na przykład samobiczowanie do krwi..! Wielkie dzięki..!
Anonim2021.02.18 8:24
Dzięki że to zauważyłeś, bo punkty sado-maso to tylko we większych wsiach otwierają tylko ci oświeceni poprawnie ideologicznie.
Polak2021.02.18 6:12
Panie Skrzypczak, nie musicie się bawić w czary, ostatnie cztery miesiące pokazały dobitnie że polska młodzież już odrzuciła antychrysta wraz z resztą waszych bajeczek.
AAAtomek2021.02.17 22:52
Czarnej stonce proponuję post i wstrzemięźliwość seksualną oraz pokutę od nieczystych myśli z ministrantami w roli głównej???
Anonim2021.02.18 8:20
stonce? kiedyś zrzucali ci ją amerykanie i jak widać zostało w tej zrytej główce
SS Netanyahüj poleca:2021.02.17 21:03
Wyroby firmy "Rudolf Franz Höss" - Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia doopy! Ale tylko doopy, szczególnie dziury w doopie po srraniu!"
chłopka2021.02.17 20:40
Czy ten facet wie czym jest post ? Pościcie a więc wpierniczacie rybę zamiast mięsa i kilkanaście przystawek do dania ? Post to życie o chlebie i wodzie przez jakiś czas . A później Bóg ci podpowie , że już możesz jeść rybę i pić wodę i wino ( białe ) . A później da ci znak , że już możesz jeść mięso ( wybrane ) . A później da ci znak , że możesz jeść czosnek i cebulę . I nic więcej z warzyw , które rosną w ziemi . Te wyrastające powyżej możesz i tylko ze swojej najbliższej okolicy . A owoców , pieczywa , soli , cukru i większości węglowodanów nie możesz jeść wcale . Poprzez swoje ciało oczywiście . Nie będzie ci szeptał do uszka . Chociaż......klerowi szepcze , gdyż wypowiadają się w Jego imieniu . A być może wtedy zrozumiesz czym jest post . I wiele innych rzeczy być może też . Ale z takim wyrazem twarzy.......to bardzo wątpię . Nawet niemożliwe .
Spierdalaj Alojzy, kaka i chuj wie co!2021.02.17 21:02
Zmień pieluchę i idź spać!
AAAtomek2021.02.17 19:39
Ksiądz Dymer i ksiądz Wesołowski pościli, to święci ludzi i poszli do Nieba. Teraz siedzą po lewicy i prawicy Boga, Jezusa i Ducha.
🎃Jaceniacka2021.02.17 19:14
Młodzi niech poszczą, bo spasione klechy uwielbiają chude ciałka do bara-bara
Mięsa2021.02.17 18:40
nie jem i alkoholu nie piję ale by mi do głowy nie przyszło myśleć, że to jest jakiś post. Robię to z wyboru bo tak chcę. Ludzie dawniej pościli bo o tej porze roku już kończyły im się zapasy, to u biednych. Bogaci pościli żeby organizm trochę oczyścić choć nie to było celem bo tego nie rozumieli a tu taka ideologia.
Teofila ZjebGo2021.02.17 18:27
https://www.fronda.pl/forum/ks-dymer-pedofilia-a-homoseksualizm,104567.html
Teofila ZjebGo2021.02.17 18:28
Znowu się zesrałam katolicką miłością bliźniego. Trzeba szczuć na homoseksualistów kłamać, że orientacja ma cokolwiek wspólnego z pedofilią. Bboże świeć nad duszą śp. ks. Dymera.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.17 18:20
jak na razie to młodzi uwalniają się spod zniewolenia pedofilnego i pazernego kościoła katolickiego!
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.17 18:03
tradycyjnie na czas postu zamawiam KFC i popijam coca colą, aby pokazywać, że skompromitowana ideologia katolicyzmu i jeszcze bardziej skompromitowane księciunie i biszkopty, z moralnością nie mają nic wspólnego
antropoid2021.02.17 18:09
MORALNIE, to kościół w Polsce już DAWNO zbankrutował. Tylko naiwni się jeszcze ciągle chcą łudzić.
Po 11 ...2021.02.17 18:22
Ja w czasie postu, jak KFC oferuje nawet gratis dowolne powiększenie do wybranego zestawu, boxa lub kubełka, to zdecydowanie odmawiam.
Anonim2021.02.18 8:05
Czyli to prawda że fast foody nie szkodzą ci już na głowę, bo tam pusto i tylko echo woła: odmawiam zdrowego pożywienia. Jeszcze piwko i zaimponujesz wszystkim na swoim przystanku pks.
Po 11 ...2021.02.17 17:54
"Poznałem pewnego ojca, który zdecydował się na post: rezygnację z potraw mięsnych i alkoholu. Zrozumiał on, że nie ma innego sposobu, żeby uratować córkę od życia w grzechu ciężkim - zdecydowała się na zamieszkanie i współżycie z mężczyzną bez ślubu". Jak się o tym dowiedział ów mężczyzna to obiecał Bogu, że będzie bzykał tę córkę 3 razy dziennie (taki post) w intencji jej ojca, żeby wytrwał w abstynencji. No i sytuacja jest generalnie win-win, co i Bogu się musiało spodobać.
Cool2021.02.17 18:25
Tylko kapucyna nie urwij przy tych fantazjach ... GRUBASKU :-)
Po 11 ...2021.02.17 18:39
Kapucynek trzyma się mocno, wesoło mlaska i mocno cię pozdrawia. Łykasz?
Anonim2021.02.18 8:16
Kolejny niewyżyty homoś, na co dzień tchórzliwy moralista zawodowiec . Spróbuj drzwiami przytrzasnąć zanim znowu zaczniesz się dobierać na ekranie do chłopców, e-zboczeńcu.
Darek2021.02.17 17:44
Szczerze Was wspieram - pośćcie do końca świata i jeden dzień dłużej!
~LOGOS2021.02.17 17:25
https://www.youtube.com/watch?v=hhXx0nv5S6k
Anonim2021.02.17 17:21
Seksualni drapieżcy często są w Kościele nietykalni - aż do momentu, gdy stoją już nad grobem. A i tak są to kary wręcz pluszowe. Na ks. Andrzeja Dymera skromna kara spadła cztery dni przed śmiercią. Kard. Henryk Gulbinowicz po przedstawieniu mu kar przez Watykan leżał jeszcze na tym świecie przez niecałe dwa tygodnie.
Styki2021.02.17 17:08
W ten Wielki Post, w kazdy piatek o chlebie i wodzie, polecam.
Tom2021.02.17 17:00
Młodzi! Nie dajcie się zepsuć złu, kochajcie Pana Jezusa! Jesteście przyszłością Polski, ja stary pryk życzę Wam jak najlepiej.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.17 18:07
Kochać można matkę, chłopaka, dziewczynę, potomstwo. Głęboko zdemoralizowani ci, którzy kochają jezusa bardziej od swoich bliskich.
Cool2021.02.17 18:26
Można też kochać odbytnicę ... nieprawdaż? :)
Lucifer Morningstar2021.02.18 8:46
Kochać odbytnicę należy, bo to ważna część ciała. Natomiast o kochaniu PRZEZ odbytnicę to Cool na pewno wie najlepiej.