05.04.21, 15:00Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Pandemia wymysłem szatana? Ks. prof. Kobyliński: Głupota, magia i zabobon

To już drugie z rzędu święta wielkanocne, w których katolicy nie mogą w pełni uczestniczyć z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Nie sposób nie stawiać sobie pytania: czy może to być karą za grzechy ludzkości? Dziś przecież mamy do czynienia nie tylko z ujawnianymi grzechami Kościoła, ale także z coraz powszechniejszym „prawem” do aborcji czy z rozwiązłością seksualną na świecie. Czy jako katolicy możemy w ten sposób patrzeć na sytuację, w jakiej się znajdujemy?

Ks. Andrzej Kobyliński: Nie zgadzam się z takim myśleniem. Niestety, odczytywanie obecnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jako kary Bożej jest dość powszechne wśród duchownych i świeckich w Kościele katolickim w naszej Ojczyźnie. Jestem tym przerażony. Kilka dni temu na antenie Telewizji Polsat News ks. prof. Robert Skrzypczak wypowiedział w kontekście aktualnej pandemii następujące słowa: „Ja bym nie uciekał od pojęcia «kara Boża». Myślę, że w tym wypadku mamy do czynienia z tym, co potwierdza wiele znaków z nieba. Maryja nieustannie przestrzega przed karą jako konsekwencją grzechów”. Nie rozumiem tej wypowiedzi. To słowa szkodliwe i niebezpieczne.

Dlaczego?

Po doświadczeniu niewyobrażalnego barbarzyństwa XX wieku trzeba na nowo przemyśleć relację istniejącą między Bogiem i tajemnicą zła. Nie wolno dzisiaj powtarzać bezrefleksyjnie starych określeń teologicznych pochodzących z dawnych epok. W ubiegłym stuleciu zbudowano kilkadziesiąt tysięcy niemieckich obozów koncentracyjnych, rosyjskich gułagów i chińskich laogai. W tych okrutnych fabrykach śmierci zamordowano w bestialski sposób dziesiątki milionów niewinnych ludzi. To była apokalipsa. Demoniczne zło zakrólowało nad światem. Dlaczego Bóg nie interweniował, gdy w Auschwitz w komorach gazowych zabijano cyklonem B kobiety, mężczyzn i dzieci? Gdzie był Bóg, gdy na Kołymie ginęli z głodu nasi bracia i siostry?

Czy zatem zło jest argumentem przeciw istnieniu Boga?

Nie, wprost przeciwnie. Jeśli zło niszczy nasze życie, to potrzebujemy istnienia Boga, żeby je przezwyciężyć. Po niewyobrażalnych zbrodniach XX wieku nie wolno zbyt łatwo wypowiadać stwierdzeń o karach Bożych czy o złu, które niebiosa zsyłają na świat. Wielką tajemnicę zła trzeba przemyśleć na nowo. Czymś koniecznym jest adekwatne określenie tego, na czym polega obecność Boga w świecie. To wielkie wyzwanie filozoficzne. Trzeba je podjąć. Nie wolno intelektualnie zdezerterować. Niestety, wielu katolików przyjmuje bezkrytycznie orędzia dotyczące Boga, który rzekomo zsyła na świat różnego rodzaju kary.

Można podać jakiś przykład?

Na warszawskich Siekierkach istnieje Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Powstało ono w miejscu prawdopodobnych objawień maryjnych z lat 1943–1949. W dniu 22 października 1943 roku Matka Boża miała powiedzieć do Władysławy Fronczak następujące słowa: „Dziateczki kochane, przychodźcie i módlcie się, to nie będę was karał. Daleko macie do kościoła, to módlcie się tu, a będę się wami opiekował. Nawracajcie się, dziateczki, to Syn Mój nie będzie was karał, a jak się nie nawrócicie, to was ukarze”. W wypowiedziach Władysławy Fronczak nawet Powstanie Warszawskie było prezentowane jako kara za grzechy. Nie mogę się z tym zgodzić. Nie potrafię wierzyć w Boga, który rzekomo doprowadził do spalenia wielkiego miasta w środku Europy, wymordowania 200 tysięcy jego mieszkańców i wypędzenia tych wszystkich, którzy nie zginęli od spadających z nieba bomb lub pod gruzami zniszczonych domów. Nie wierzę w to, że Bóg ukarał Warszawę, zsyłając piekło na ziemię.

Obecnie Polska wydaje się wciąż wyjątkowa na mapie Europy, gdy chodzi o podejście do moralności i religii. O ile w krajach Zachodu granica związana z aborcją czy eutanazją wciąż przesuwana jest coraz dalej, w Polsce mamy do czynienia z sytuacją dokładnie odwrotną. Również i religijność w Polsce wydaje się wciąż ewenementem w skali europejskiej. Jaką rolę może odegrać nasz kraj, gdy chodzi o przyszłość Kościoła katolickiego?

Rzeczywiście w naszym kraju mieszka wciąż duża grupa ludzi, którzy wyznają wartości konserwatywne. To nas odróżnia nie tylko od krajów zachodnich, ale także od takich państw jak Rosja, Czechy czy Łotwa. Kwestią decydującą w najbliższych latach będzie jednak demografia. Zagłada demograficzna naszego kraju sprawi, że nasza promocja wartości konserwatywnych będzie coraz słabsza.

Zagłada?

Tak, naszemu narodowi grozi zagłada biologiczna. To temat tabu w naszej Ojczyźnie. Nikt nie chce o tym mówić. W latach 2019-2020 odbyły się w naszym kraju trzy wielkie kampanie wyborcze: europejska, parlamentarna i prezydencka. Niestety, temat kryzysu demograficznego był kompletnie przemilczany przez polityków ze wszystkich partii politycznych. W 2100 roku może w Polsce mieszkać tylko 21 milionów mieszkańców, w większości ludzi w podeszłym wieku. Kryzys demograficzny w naszej Ojczyźnie jest o wiele głębszy niż w zlaicyzowanych krajach Europy Zachodniej. W 2020 roku w naszym kraju przyszło na świat 357,4 tysięcy dzieci. Był to także rok największej liczby zgonów po II wojnie światowej. Zmarło 486,2 tysiące osób. Wysoka śmiertelność to oczywiście przede wszystkim efekt epidemii koronawirusa oraz jej konsekwencji dla systemu ochrony zdrowia. Dane nie kłamią. W ubiegłym roku w Polsce urodziło się aż 129 tysięcy osób mniej niż zmarło.

Zapytałem o Europę Zachodnią nie bez powodu. Kościoły w niektórych krajach, chociażby w Niemczech, zdają się robić wszystko, aby iść z „duchem czasu”. Dość wspomnieć krytykę decyzji Watykanu w sprawie błogosławienia związków jednopłciowych. Niektórzy mówią wprost o początku schizmy. Rzeczywiście jest aż tak źle? I jak na tym tle wypada Polska?

W naszej Ojczyźnie zasadniczo nie interesujemy się trudnym losem katolików w innych państwach. Pod tym względem w naszym kraju dominuje obojętność. W Kościele katolickim w Niemczech może dojść rzeczywiście do realnej schizmy. Jedną z najważniejszych przyczyn głębokich podziałów wśród niemieckich katolików jest ocena homoseksualizmu. Niestety, Niemcy stają się coraz bardziej społeczeństwem ateistycznym.

Dlaczego?

Przyczyn jest oczywiście wiele. Dobrobyt, konsumpcyjny styl życia, rozwój naukowo-techniczny, intelektualne konsekwencje reformacji Marcina Lutra, wpływ oświeceniowego rozumienia religii i moralności, pedofilia klerykalna itd. 2 kwietnia 2021 roku na portalu internetowym Deutsche Welle ukazał się bardzo ciekawy materiał dotyczący religii w kraju nad Renem. Deutsche Welle to międzynarodowy nadawca multimedialny, który dociera ze swoim przekazem w 30 językach do 250 milionów odbiorców. Autorem artykułu jest niemiecki teolog i publicysta Alexander Görlach. Analizując obecny kryzys niemieckiego katolicyzmu, pisze on następujące słowa: „W 2050 roku w każdej wsi i miasteczku w Niemczech będą znajdowały się piękne architektonicznie sale koncertowe, restauracje i kluby. A dzieci będą pytać, kim są postacie przedstawione na witrażach”.

W czasie pandemii sytuacja dla katolików jest wyjątkowo ciężka. Utrudnione jest korzystanie z sakramentów, uczestniczenie we Mszy świętej. Jak w takim razie przeżyć Wielkanoc, aby przez pandemię nie zagubić podczas świąt tego, co w nich najważniejsze?

Owszem, sytuacja jest trudna dla katolików, ale nie tylko dla tej wspólnoty wyznaniowej. Reżim sanitarny dotyczy wszystkich form kultu bez wyjątku. Ograniczenia wprowadzone w wielu krajach świata z powodu pandemii koronawirusa dotyczą także meczetów, synagog czy świątyń hinduistycznych. Obostrzenia w naszym kraju są dość łagodne. Nie ma u nas godziny policyjnej. Nie ma zakazu przemieszczania się między gminami czy powiatami. W pewnym sensie w poszczególnych parafiach nauczyliśmy się przeżywania religijności zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi i stawianymi przez pandemię wymaganiami.

Wierni w parafiach akceptują nową sytuację?

Różnie to wygląda, ale zasadniczo tak. Są limity wiernych w naszych świątyniach, w kościołach zakładamy maseczki, dokonujemy dezynfekcji, przestrzegamy zasady dystansu. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne, to nie udaje się do świątyni, ale korzysta z radia, telewizji czy Internetu. W pewnym stopniu pandemia nas wielu rzeczy nauczyła. Także przeżywanie religijności dostosowało się do tych okoliczności. Przy odrobinie dobrej woli i zdrowego rozsądku, także w czasie zarazy można przeżyć po Bożemu święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Media obiegła wiadomość o przerwaniu nabożeństwa Męki Pańskiej w jednym z kościołów w Londynie, w którym w Wielki Piątek zgromadzili się na nabożeństwie nasi rodacy. Wiernym nakazano wracać do domów, grożąc mandatami. Z kolei w Polsce lewica głośno nawołuje do całkowitego zamykania kościołów. Nie jest czasem tak, że dla niektórych środowisk pandemia to jedynie pretekst, aby uderzać w Kościół?

W przestrzeni publicznej pojawia się cała masa nonsensów, bzdur, andronów. Z jednej strony, rzeczywiście w naszej Ojczyźnie środowiska antyklerykalne wykorzystują obecną sytuację do ataku na katolików. Na obecnym etapie rozwoju pandemii postulat zamykania kościołów jest bezzasadny. W Polsce można bezpiecznie sprawować kult religijny z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z drugiej strony, niektóre środowiska katolickie wciąż negują istnienie pandemii koronawirusa, nie respektują wymogów sanitarnych i sprzeciwiają się szczepieniom przeciw COVID-19.

Czy można mówić o swego rodzaju buncie?

Zdecydowanie tak. Kilkanaście dni temu ksiądz profesor Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekonywał, że wierni nie powinni przejmować się obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią koronawirusa. Oskarżył służby państwowe o to, że pracują dla diabła. W ubiegłym roku twierdził, że przed udzielaniem Komunii świętej księża nie muszą robić dezynfekcji, ponieważ „mają konsekrowane dłonie”.

Może to wyjątek?

Skądże znowu. Znam osobiście wielu księży, którzy od roku ostentacyjnie nie zakładają maseczek i nie dokonują dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii świętej. Kilka dni temu ks. Zbigniew Załęcki, proboszcz parafii Łęg w diecezji płockiej, zwrócił się z apelem do wiernych, aby nie wierzyli w pandemię, ponieważ jest ona wymysłem szatana i że jeśli ktoś się zarazi w kościele koronawirusem i umrze, będzie to śmierć męczeńska. Niestety, ks. Guz i ks. Załęcki to nie wyjątki. Tak myślą tysiące księży i zakonników w naszym kraju. To głupota, magia i zabobon.

Od ponad roku próżno na co dzień szukać pozytywnych informacji. Zdecydowana ich większość dotyczy właśnie pandemii, kolejnych obostrzeń, złych informacji na temat stanu gospodarki. Jak odnaleźć w tych trudnych czasach nadzieję? Wielkanoc to w końcu okres, kiedy właśnie nadzieja jest jednym ze słów bardzo często powtarzanych.

Rzeczywiście czas pandemii to długie rekolekcje wielkopostne na temat życia, cierpienia, śmierci. Obrazy dotyczące tej tematyki towarzyszą nam od rana do wieczora na ekranach naszych telewizorów. Ciągle widzimy na ulicach naszych miast karetki na sygnale, które przewożą do szpitali ludzi ciężko chorych, często umierających. Mamy od roku długi Wielki Post, który nas przygotował do tegorocznych świąt wielkanocnych w sensie religijnym, metafizycznym, aby jeszcze bardziej uwierzyć, że to nie śmierć jest ostatecznym etapem życia człowieka.

Gdzie zatem szukać źródeł nadziei?

Główne przesłanie świąt Zmartwychwstania Pańskiego dotyczy zwycięstwa życia nad śmiercią. Chrystus Zmartwychwstały daje nam obietnicę życia wiecznego. To dzięki niej żyjemy nadzieją, że wraz ze śmiercią naszego ciała nie wszystko się kończy, ale zaczyna na nowo. Nadzieja to także przekonanie, że nadejdzie lepsza przyszłość – pokonamy pandemię i na nowo będziemy cieszyć się życiem. Warto podkreślić, że chrześcijańskie rozumienie nadziei jest głęboko zespolone z wiarą i miłością. Prawie dwa tysiące lat temu pisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian: „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość”.

Rozmawiał Damian Świerczewski

Komentarze

Anonim2021.04.7 21:27
--------- chłopak pokazuje siedzibę jednej z organizacji satanistycznych w Anglii, biorącej udział w PLANdemii. ..................... https://ninanonimowa.neon24.pl/post/161163,patent-na-covid
Cierpliwy2021.04.7 20:37
No to Ewa zerwała to jabłko i zjadła go z Adamem, tak czy nie? Czy Sodoma została zniszczona ogniem, tak czy nie? Czy Nabuchodonozor w lipcu 587 roku p.n.e. zniszczył Jerozolimę wraz ze świątynią, tak czy nie? Czy 70 roku n.e. Rzymianie zniszczyli Jerozolimę, tak czy nie? Tak tylko ks. prof. pytam.
Anna2021.04.7 16:54
Może byłoby dobrem dla ks prof Kobylińskiego gdyby pobrał kilka lekcji katechezy od ks prof Skrzypczaka lub innego kapłana szanującego Słowo Boże i Prawo Boże.
JCB2021.04.7 12:09
A piekło, to co, nie istnieje? A Bóg to nie jest wszechmocny? Jeśli jest, to co? Tylko się przyglądał z góry na II wojnę światową? A wywalenie ludzi ze świątyni przez Jezusa, to było dla tych ludzi miłe? A wyrażanie się o faryzeuszach np. "plemie żmijowe, groby pobielane " itp. to język miłości? Itd. Odrzućmy wszystko w co wierzymy, bo to głupie, dziecinne, obraźliwe, niewyobrażalne...a rzeczywiście będzie fajnie.
kaka2021.04.7 15:40
tak na poziomie twojej wiedzy to mozesz tak uznac--ale nie mozesz twierdzic ze masz wystarczajaca wiedze o rzeczywistosci.Przestan oskarzac Pana Boga a zastanow sie nad zlem w czlowieku i jego naprawie.Pros Boga o swiatlo a zrozumiesz dlaczego byla II wojna swiatowa i dlaczego to bylo lepsze dla ludzkosxi-- sprubuj wysilic sie nad konsekwencjami EKSPERYMENTU CALHANA.
arberek2021.04.7 10:52
Kurcze. Jestem nikim, ale takie słowa odrzucające z góry karę bożą są bardzo szkodliwe i założę się, że zabijają wiarę, a co najmniej czynią ją jałowe. To takie postmodernistyczne i oświecone. Przykładowo w Fatimie, uznanych przez Kościół objawieniach, Maryja mówi w 1917 r.: Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy. Ale jeżeli się nie przestanie obrażać Boga, to za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga, gorsza. Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego.
katolik2021.04.8 7:37
dokładnie
Aa2021.04.7 10:48
Pojęcie "kara bożej" nie istnieje ?! A na Sodomę i Gomorę to pewnie "leciały płatki róż i fiołki" ...
Art2021.04.7 11:36
Weź Ty w końcu przeczytaj dokładnie o co chodziło z ta Sodoma i Gomora.
sct2021.04.6 17:45
Panie ks.prof.Kobylański, jaki stopień wtajemniczenia już Pan w loży osiągnął?? Inaczej Pańskiej wypowiedzi nie mogę sobie wytłumaczyć.Oczywiście że Pan Bóg karze za zło, a jak już coś słyszę w tym związanym temacie na temat 2.Wś i obozów to mnie torsje biorą.A co demografi:Może i nawet będziemy mieli te "21 milionów Polaków" ale za to będą to "nasi" ludzie a nie jak na Zachodzie niepiśmienny i nieczytelny motłoch bliskowschodni;)
SIM2021.04.6 15:22
FRONDO!!! Prosimy - a myślę, że wyrażam tu wolę większości - nigdy więcej tutaj nie przedstawiajcie poglądów i wypowiedzi tegoż księdza-celebryty. Ciekawe, dlaczego np. ks. dr hab. Robert Skrzypczak dużo rzadziej tu gości... Tytuły naukowe - te same, ale głębiej... bogactwo duchowe, intelektualne... - bez porównania...
Roman2021.04.6 15:08
Coś szatan miesza w głowach tych niby fachowców od wiary. Może czas na pokorę i nawrócenie? Bo jeszcze trochę i stracisz bracie Kobyliński wiarę w Boga.
katolik2021.04.6 15:13
Niestety, lepiej nie bedzie, moze być tylko gorzej ,bo linia, czyli Episkopat ma psychę i moralnosć zrytą przez rządzacych morderców, Episkopat stał się zakladnikiem zdrajców, masonów i nazistów mordujących Polaków
MVD2021.04.6 21:12
Masz rację - wiara w zabobony to jest wiara, a nie tam jakieś pitu pitu! Są modlitwy takie że klękajcie w niebie i takie modlitewki pitu pitu ! Zabobon w kościele, magiczne myślenie- nic nowego i dobrze ks Kobyliński wypunktował! bardzo dobrze.
marek2021.04.6 13:32
Matka Boża w Fatimie też ściemnała jak zapowiadała II Wojnę Światową jako karę Bożą i piekło jako karę indywidualną. Tak, tak Bóg jest zły, bo karze biednych ludzi, a tym ludziom to jakoś tak miliony aborcji rocznie same się robią? Homoseksualiści jakoś tak dzieci bez własnej woli i zaangażowania gwałcą i deprawują, rodziny się rozpadają, dzieci porzucone same produkują pornografię, którą oglądają! Biedny człowiek walczy ze złem, które go zmusza do czynienia tego co nie chce? No i szczepionki do których produkcji wykorzystano organy okrutnie mordowanych dzieci, to samo dobro i szczyt miłości? To portal katolicki czy lawendowy? Po co reklamować takiego zwodziciela?
T2021.04.6 14:10
Słusznie! Trzeba grzmieć o tych szczepionkach, bo ludzie są całkowicie opętani tą telewizyjną propagandą. Ku mojej zgrozie nawet w Radio Maryja zachęcają do szczepień. Koniec świata!
Anonim2021.04.6 14:57
Nie udawaj neandertalca IQ=40! Myślę, że może nim nie jesteś, nawet w mysleniu! /stp
MVD2021.04.6 22:56
Chłopskie parawdowatości! z tymi szczepieniami! trochę trzeba poczytać, sprawdzić różne źródła! niż wyjść na głupka i wyznawcę plotek! pospolitego foliarza! płaskoziemcę !
Frec2021.04.6 12:59
Modernistów posoborowych jednak nie należy brać poważnie.
T2021.04.6 12:50
To w Sodomie też nie była kara? Tylko co? Pomyłka, zbieg okoliczności? Oj prosze ojca, ojciec chyba rozum postradał.
wasz stary znajomy2021.04.6 13:09
O ile dobrze pamiętam w Biblii Tysiąclecia jest to wyjaśnione w przypisie, było po prostu trzęsienie ziemi. A wy misie głupie myśleliście naiwnie że to kara Boża. :]]]
MVD2021.04.6 23:00
Byłeś w sodomie? byłeś przy tych wydarzeniach? najprawdopodobniej wtedy w alpy walną meteor i pech chciał, że odłamki poleciał właśnie w sodomę. Druga sprawa, to Stary Testament krwią ocieka! że niby z rozkazu boszego wybijali całe miasto do nogi! starych, dzieci, kobiety! żywemu nie przepuścili! a że historię piszą zwycięscy! cóż zrobić! nazioli też część kleru poparło! ba a co robili utasze w chorwacji! upowcy to przy nich amatorzy! a później za 100 lat wyświęcą tych którzy ukrywali i powiedzą, że tamtych dopadła kara bosza ...
wasz stary znajomy2021.04.7 9:27
Na takie teksty jak twój pewien mój dawny znajomy mówił "walną jak łysy o beton".
Art2021.04.7 11:41
Wierzysz we wszystko co jest w Biblii? Powinieneś zacząć wiec zabijać. W imię Boga. Chyba znasz odpowiednie fragmenty? Jednak nie zabijasz? Czyli wybierasz fragmenty w które fajnie jest wierzyć, a pozostałe nie są specjalnie interesujące.
wasz stary znajomy2021.04.6 12:15
Nie nowość. Już jakiś czas temu skonstatowałem z pewnym zdziwieniem że spora cześć biskupów i chyba większość teologów nie wierzy w Pismo Święte w całości, a co najwyżej w pieczołowicie wybrane kawałki do tego po swojemu zinterpretowane. Resztę uważają za bajki i baśnie ludów starożytnych których absolutnie nie należy brać poważnie. Stąd dla przykładu dziwne komentarze (na dole) w Biblii tysiąclecia dotyczące Wieży Babel, Wielkiego Potopu czy spalenia Sodomy i Gomory. Komentatorzy dają do zrozumienia że to takie banialuki są, czyli katoliku nie bierz tego na serio, to takie stare baśni. Więc ten Kobyliński akurat to nie jest jakiś pojedynczy przypadek. Ja to tak podsumowuję - ci ludzie pracowicie wyganiają wiernych ze świątyń, i Ducha Świętego też. Problem jest w środku Kościoła Katolickiego.
MVD2021.04.6 23:01
Ta to policzysz że ziemia ma 5tyś lat :D
wasz stary znajomy2021.04.7 9:25
Weź miś zrób proste wyliczenie. Długość delt kliku dużych rzek podziel przez roczny przyrost długości każdej delty. Zawsze wyjdzie poniżej 10 tys. lat. I co miś???
ladychapel2021.04.6 11:29
W ultrakatolickiej Polsce założenia teologii dwóch pozostałych gałęzi chrześcijaństwa – protestantyzmu i prawosławia – zna śladowa część społeczeństwa. Zadbał o to przez wieki wyjątkowo wpływowy w naszym kraju Kościół Rzymskokatolicki. Tymczasem protestantyzm jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią chrześcijaństwa
zyx2021.04.6 15:57
Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. (Ef 4,5) Prawda jest tylko jedna, wobec tego Prawdziwy Bóg jest tylko jeden i Kościół może być tylko jeden. Tymczasem u protestantów nie ma sakramentu Eucharystii, nie ma Mszy, nie ma żadnej łączności z ciałem Chrystusa, który mówił tak: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Bożego i nie będziecie pili Krwi Jego, to nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa Moje Ciało i pije moją Krew ma życie wieczne. Ja go wskrzeszę w Dniu Ostatecznym”. Syn Boży wiedział co mówi, bo jest Bogiem i nigdy się nie myli. Ale dla większości niekatolików to nie ma większego znaczenia, to tylko metafora. https://naszeblogi.pl/46199-za-zaglade-europy-odpowiada-protestantyzm
katolik2021.04.6 11:23
ks Kobylinski, dla Ciebie jedyny ratunek, żebyś nie mówił głupot-- OŻEŃ SIĘ! Poprawi Ci się.
basetla2021.04.6 10:49
To sie rypnął kolejny celebryta.
Emeryt "Patriotyczny poród"2021.04.6 10:29
Reporterów portalu zaciekawiła również pewna zbieżność. Okazuje się bowiem, że obecność Joanny Kurskiej, żony prezesa TVP w placówce mogła mieć z tym coś wspólnego. Oddział covidowy dla rodzących pacjentek w Szpitalu MSWiA był zamknięty od 17 do 31 marca, podczas gdy żona Jacka Kurskiego przebywała w nim od 13 do 30 marca.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.6 10:11
Tacy ksieza W fartuszkach masonskich to SKARANIE BOSKIE !
katolicka deratyzacja Polski2021.04.6 10:09
Kobylinski to znany mason,i dlatego - zwalcza bohatersko katolickie przesady i zabobon.rozpoznac go mozna po masonsko-komunistycznym jezyku,np.przesady i zabobon to jezyk masonsko-komunistyczny.
bozena2021.04.6 9:52
Powiem tylko tyle: " milczenie jest złotem" a mowa nie zawsze jest srebrem. W tych trudnych i nierozpoznanych dla świata epidemicznych czasach a także w czasie dramatycznym dla Kościoła. autorytatywne określenia jednego ks. prof. o cyt. "... głupota i zabobon.." w kierunku drugiego, to jest na pewno nie akademicka i nieuprawniona terminologia. Kto ks. uprawnił do takich recenzji??? Z pewnością nie pochodzą z natchnienia Ducha św.
AJK2021.04.6 8:43
Ks prof wątpi w karę Bożą..... A czy ks prof zna główne prawdy wiary? Jedną z nich jest cyt "BÓG JEST SĘDZIĄ SPRAWIEDLIWYM RTÓRY ZA DOBRO WYNAGRADZA, A ZA ZŁO KARZE'. Może ks Skrzypczak zna główne prawdy wiary i stosownie naucza.
Roman2021.04.6 15:11
A najlepiej sięgnąć do początków. Adam i Ewa sami się wypędzili z Raju? A może to Kobyliński ich wypędził. Kara Boża jest i służy do tego aby ocalić głupią ludzkość. Lepiej wejść bez ręki do Królestwa Niebieskiego niż z dwiema rękami iść do piekła.
Anonim2021.04.6 16:18
Nie wiem, czy wiesz, ale powstało to około 19 wieku, że za dobre Bóg wynagradza, a za złe karze. Poza tym trzeba to odnieś do wieczności, bo tu jakoś dobro nie jest , ani docenione, ani wynagrodzone.
MVD2021.04.6 23:08
Proponuję stosować pedagogię na samym sobie ! ukarać się z urzędu i nie pisać andronów! Szkoła dla łobuzów może takie metody, bicie na śmierć! nie dość że życie takie kruche, to jeszcze kary! to wymyślili nie mający nic do roboty kacykowie w średniowieczu! Dopust Boży to nie kara! to że Bóg godzi się na zło, nie znaczy że je zsyła! - to by Go postawiło na równi z tym sowim przeciwnikiem rogatym ! Właśnie po to są teologie ! zawodowcy! żeby takie stada baranów nie głosiły swoich andronów! Nie robiły z wiary koślawych mściwych guseł! Owszem Bóg może postraszyć - w swojej pedagogice! karą, bo do pewnych zakutych łbów inaczej nie dotrze! i robili by swoje nadal- może tak być.
AAAtomek2021.04.6 8:17
"Skądże znowu. Znam osobiście wielu księży, którzy od roku ostentacyjnie nie zakładają maseczek i nie dokonują dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii świętej. Kilka dni temu ks. Zbigniew Załęcki, proboszcz parafii Łęg w diecezji płockiej, zwrócił się z apelem do wiernych, aby nie wierzyli w pandemię, ponieważ jest ona wymysłem szatana i że jeśli ktoś się zarazi w kościele koronawirusem i umrze, będzie to śmierć męczeńska. Niestety, ks. Guz i ks. Załęcki to nie wyjątki. Tak myślą tysiące księży i zakonników w naszym kraju. To głupota, magia i zabobon." :D
katolik2021.04.6 10:48
Brawo dla myślących i wierzących Bogu Ksieży!
Samanta2021.04.6 7:40
Przypomnę księdzu drugą w kolejności prawdę naszej wiary: "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze."
Anonim2021.04.6 16:20
Poczytaj o genezie tych słów.
alo...2021.04.6 7:28
Każdy grzech sprowadza konsekwencje na osobę, rodzinę , naród. Nie da się grzeszyć bezkarnie co wybieramy to nam Bóg daje i skutki wyborów też. Za zabijanie dzieci nienarodzonych to najpodlejsza zbrodnia, za parady, i brak wiary. Teraz tylko na kolana i przepraszanie Boga i nawrócenie całym sercem. Bóg jest miłosierny.
Darek2021.04.6 6:44
Księdzu Kobylińskiemu nie podoba się koncepcja kary Bożej. Sądzę, że dla Boga nie jest to specjalnie uciążliwe. Naprawdę przykre mogą być dla księdza konsekwencje ewentualności, gdyby Bogu nie spodobały się "humanistyczne" koncepcje księdza Kobylińskiego. Ksiądz w imię swej "wrażliwości" podważa prawdziwość objawień Maryjnych na Siekierkach. Dużą część Biblii (historie Sodomy, Gomory, eksterminację mieszkańców Jerycha i ludów zamieszkujących przed Izraelitami Ziemię Obiecaną) też "wrażliwy" ksiądz wyrzuci do kosza?
miki2021.04.6 6:24
proszę księdza, niech ksiądz poczyta w Biblii o potopie albo Sodomie, może się księdzu przypomni, że Pan Bóg karze za grzechy
Tom Bombadil2021.04.6 6:13
Dziwne... ksiądz Kobyliński zawsze dotąd wypowiadał się w wyważony i rozsądny sposób. Bóg ludzi nie karze. No, tak... ale sam fakt kary za Grzech istnieje. Bo to ludzie karzą się sami. Na przykład prowadząc ryzykowne eksperymenty genetyczne na wirusach, gdzieś w Wuhan. Trudno wymagać, żeby Bóg posłał tam Archanioła z mieczem, aby rozwalił laboratorium. Ludzie dostają to, co sami sobie zgotują: wojny, głód, epidemie, korupcję... Ludzie kochają Grzech i nie umieją szanować wolności. Stąd cała bieda.
kaganek oświaty2021.04.6 5:13
Pandemia dzieje się za wolą i przyzwoleniem Boga. Jest wszechwiedzący i wszechmocny, gdyby chciał, to pstryknąłby palcami i pandemia by znikła. Ale nie pstryka, bo ludzie na świecie wciąż konają w męczarniach (głównie przez uduszenie) na Covid-a. Już zmarło na tą zarazę około 3 milionów ludzi. Tyle samo, od 1 do 3 milionów (głównie dzieci) umiera rocznie na samą malarię wywołaną przez stworzone przez Boga pierwotniaki - zarodźce. Liczba zgonów na malarię: 3 miliony rocznie, 8219 dziennie, 342 na godzinę, 5,7 osób na minutę, czyli 1 osoba co 10 sekund...
Grizzly2021.04.6 6:15
Pogadaj z Bogiem, niech przemyśli swoje zachowanie. Chyba mu nie wypada. W końcu to nie jest winą ludu, że personel naziemny to pedofile i homoseksualiści.
Grizzly2021.04.6 7:37
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
***2021.04.6 5:02
Kiedyś się mówiło: można przeczytać wszystkie dzieła marksistowskie i pozostać Katolikiem a wystarczy jedno spotkanie z proboszczem i człowiek przestaje chodzić do Kościoła.
Mejer2021.04.6 5:00
1) Bóg szanuje wolnosć człowieka - nawet to ze wybiera zło ale mówi tez o konsekwencji takiego wyboru 2) Gdby szatan bez woli Boga móg odkręcic choćby tylko jedną śrubke na tym świecie może zrobiłby to w jakiejsc bombce wodorowej niszcząć przy tym milony istnień. 3) Z pkt 1 i pkt 2 wynika że wszelkie zło na ziemi jest z inicjatywy człowieka (a przyzwolenie Boga - bo szanuje wybór grzechu człowieka). Tak jak pokój jest udziałem dobrych i złych tak wojna wynika z przepełnionej czary grzechów złych. Zatem ludzie dobrzy utrzymuja świat, ale czasem po prosu nie sa w stanie udzwignać grzechów generowanych przez złych, wtedy wkracza Bóg i oczyszcza towarzystwo przez bicz, np wojny, zarazy, kataklizmy, czy nawet jak bedzie to w 3 dniach ciemności przez 'wypuszczenie towarzystwa z piekła'. Grzech, grzech, grzech - to jedyne co generuje nieszczęćia na globie.
Apateista2021.04.6 5:30
Istnienie takich wirusów jak Covid jest niezaprzeczalnym dowodem na hipokryzję tzw. "Obrońców życia". Ich walka jest przeraźliwie wybiórcza. Wirus jak by ktoś nie zdawał sobie sprawy, też jest życiem i też chce żyć. "Boskiego" planu nie ma, za to jest chaos, dzięki któremu ludzkość istnieje i jak na razie ma się całkiem doborze. A ci , którzy tego nie są wstanie pojąć, niech grzecznie idą pomodlić się do "Bozi", bo wierzyć jest najprościej, trudniej myśleć.
Mejer2021.04.6 5:51
Niepełnosprawnie oświecony melepeto - z twoim tokiem rozumowania zalecam abyś wyciągał owsiki z własnego stolca i wypuszczał na trawnik.
Apateista2021.04.6 6:00
Twoje argumenty wręcz powalają. Już się koję i pędzę do Kościoła. Czy naprawdę wierzący nie mają nic więcej do powiedzenia poza obelgami?
Mejer2021.04.6 6:09
Wybacz ale jeśli zrównujesz życie człowieka i życie bakterii to trzeba cie nazwać po imieniu.
Apateista2021.04.6 6:55
Taką postawę nazywacie jak dobrze pamiętam pychą. Mniemasz się być lepszym od wirusa? Dlaczego? Czyż tak jak ty, wirus nie jest stworzeniem "Bożym"? A tak na poważnie: Nie uważam, by wirus był równy człowiekowi, choćby ze względu na jego małą w porównaniu do człowieka złożoność ale nie chodzi tu o porównywanie ale o konsekwencję wypowiadanych sądów. Irytuje mnie bardzo bez obrazy, prymitywne szafowanie argumentami. Naprawdę nie stać was na coś bardziej przekonywującego? Brak dowodu na nieistnienie "Boga" nie jest dowodem na jego istnienie. :-) a taki wirus daje sporo do myślenia w kontekście moralności chrześcijańskiej. Człowiek ciekawy zawsze ma w zanadrzu jakieś pytanie i nie satysfakcjonuje go tylko jedna odpowiedź. Religia ma upraszczać rzeczywistość i tyle w niej dobrego reszta to nadinterpretacja.
Cierpliwy2021.04.6 9:12
Apateista 8:55 Jesteś w wielkim błędzie. Proponuję Ci, przed wydawaniem jednoznacznych błędnych komentarzy, byś "zmusił się" do przeczytania ze zrozumieniem Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu lub Tory. Popatrz uważnie na otaczający Cię świat i pomyśl. Ile trzeba było włożyć trudu by zaprojektować i wykonać to co widzisz. Na "niebieskiej kulce" na której żyjesz, masz wszystko co potrzebne do potrzymania Twojego życia. Powietrze, wodę i pokarm. Twoja anatomia i fizjologia jest zaprojektowana do takich, a nie innych warunków Twojego istnienia. Ziemia jest umiejscowiona w Układzie Słonecznym, w takiej odległości od Słońca, że gdyby jej orbita była bliżej lub dalej o 5% jej odległości od Słońca nie było by życia na Ziemi. Czy to z czego korzystasz na co dzień, a jest wytworem ludzkiej myśli, nie zostało przez nas zaprojektowane łącznie z Twoim "telefonikiem"? Czy miałeś wpływ na to kiedy i gdzie się urodziłeś, jak wyglądasz i jaki masz kolor skóry? Ale jesteś i masz jako jedyny w faunie osobnik możliwość poznania danymi Ci zmysłami potęgi Wszechświata czy nieskończoność mikrokosmosu. Masz dane Ci niepowtarzalne ego, które rozumnie doświadczasz.Masz w sobie "dech żywota". Nie jesteś tylko "kupą" mięsa i kości, która śmierdzi trupem. Wirus dla Twojego życia, jest tylko konsekwencją odrzucenia Stwórcy przez pierwszych ludzi.Napisane jest:" z twojej winy przeklęta jest ziemia.W znoju będziesz z niej pokarm zdobywał po wszystkie dni twego życia, dopóki nie wrócisz do ziemi. Bo prochem jesteś i w proch się obrócisz". Wielkanoc. Pamiątka zmartwychwstania Syna Człowieczego, to szansa dla nas od Stwórcy na życie wieczne dla Niego. Napisane jest:"kładę przed Tobą życie lub śmierć. Wybieraj".
Mejer2021.04.6 15:31
Dowódy na istnienie Boga: 1) Istnienie Materi 2) Istnienie Energi 3) Niestochastyczne ułożenie materii i emisji enerii
++++++++++++2021.04.6 4:10
Mamy spędzać te święta samotnie, aby święta w 2050 roku móc spędzić razem. W dwutygodniowym lockdownie najtrudniejsze jest pierwsze 15 lat. Tak należy odczytywać reżimową narrację.
Skrzypek na dachu2021.04.5 23:41
Plandemia to sciema bo zadnej grypy nie ma . Ponad 99.99% ludzi ma naturalna odpornosc na katary . Szczepionka gorsza niz zaraza . Maseczki to glupota bo to powoduje bakterijne infekcje pluc .
Marek2021.04.5 23:13
Jak jest grzech to jest kara, tak jest w biblii, bog karal nawet dzieci, np zeslal niedzwiedzie ktore rozszarpaly 42 dzieci ktore draznily proroka Iliasza ktory byl lysy.
Skrzypek na dachu2021.04.5 23:45
Tak cie uczyli Mareczku bajki z Torah w kibutzu Negewskim mongolu ty niedorozwinienty .
Marek2021.04.5 23:07
Wasz bog zsylal juz kary wedlug biblii, np zniszczenie Somody i Gomory. Jesli jest pandemia to zeslal ja wasz bog. Aby zakonczyc epidemie potrzeba zlozyc ofiary w formie polskich politykow, biskupow co okradaja narod. Narod powienien wyslac ich do krolewstwa bozego, jak robil to w historii
Skrzypek na dachu2021.04.5 23:47
Jak nie twoj to idz smaruj w GW .
Cierpliwy2021.04.5 21:36
Jego Ekscelencję Arcybiskupa Carlo Marii Viganò dla „Deutsche Wirtschaftsnachrichten” Z jaką surowością zostaną osądzeni ci, którzy świadomie zabronili leczenia i przepisali rażąco błędne protokoły terapii w celu uzyskania tak wysokiej liczby zgonów, która legitymizowałyby ciągłe alarmowanie społeczeństwa i absurdalne metody powstrzymywania [liczby "zakażeń"]?Jaka kara czeka tych, którzy świadomie stworzyli warunki dla globalnego kryzysu gospodarczego i społecznego, aby zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa i spowodować wzrost międzynarodowych korporacji;którzy zbojkotowali lub zakazali dostępnych lekarstw, aby faworyzować firmy farmaceutyczne; którzy przedstawili preparaty genetyczne jako szczepionki, poddając populację eksperymentowi z wciąż nieznanymi wynikami i skutkami ubocznymi, które z pewnością są poważniejsze niż objawy COVID;kto opowiadał się za apokaliptyczną narracją w siedzibach narodowych parlamentów i redakcjach mediów? A na koniec dodajmy do tego najwyższe szczeble hierarchii katolickiej, które brały udział w tej groteskowej farsie: w jaki sposób usprawiedliwią się przed Bogiem, kiedy pojawią się w Jego obecności, aby zostać osądzeni? Ucisk i zgorszenie miało przyjść. Czy nie napisane jest:" Znowu bierze Go diabeł na wysoką górę i pokazuje Mu wszystkie królestwa świata z całym ich przepychem i mówi Mu: - To wszystko dam Tobie, jeżeli upadniesz na twarz i złożysz mi hołd." To do kogo należy Ziemia i jej królestwa? To po co modlisz się słowami" przyjdź Królestwo Twoje"? To po co przysłał nam Bóg, Syna swego Jezusa? Jaki ma cel Lucyfer w stosunku do ludzi. Kto mówi o karze?
Cierpliwy2021.04.5 21:23
Jego Ekscelencję Arcybiskupa Carlo Marii Viganò dla „Deutsche Wirtschaftsnachrichten” "Wynikające z tego szkody, które wciąż mają miejsce, są ogromne i w wielu przypadkach nieodwracalne. Czuję niewyobrażalną udrękę, myśląc o niszczycielskich konsekwencjach sposobu, w jaki zarządzano  tą pandemią: niszczenie rodzin,  zaburzona równowaga psychofizyczna dzieci i młodzieży, pozbawienie prawa do socjalizacji, pozostawianie osób starszych na samotną śmierć w domach opieki , pacjenci z rakiem i poważnymi chorobami całkowicie zaniedbani, przedsiębiorcy zmuszeni do bankructwa, wierni, którym odmówiono sakramentów i możliwości uczęszczania na mszę ...  To są skutki wojny, a nie syndromu grypy sezonowej, która ma  wskaźnik przeżycia  99,7% u osób bez poważnych, przewlekłych schorzeń. I znamienne, że w tym szalonym pędzie ku otchłani ignoruje się również podstawowe zasady zdrowego życia, aby osłabić nasz układ odpornościowy: jesteśmy zamknięci w domu, trzymani z dala od światła słonecznego i oddychania świeżym powietrzem, abyśmy mogli biernie cierpieć z powodu medialnego terroryzmu telewizji. Czy Ks. prof. nie czytal wywiadu_
Cierpliwy2021.04.5 21:19
Sensacyjny wywiad abpa Viganò o twórcach i celach pandemii dla „Deutsche Wirtschaftsnachrichten”! 28 lutego 2021Dominica II Quadragesimæ ".Problemem nie jest COVID sam w sobie, ale wykorzystanie tego, co się wydarzyło, aby dokonać Wielkiego Resetu, który Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło jakiś czas temu[6]i który dziś jest wdrażany punkt po punkcie, z zamiarem uczynienia społecznych zmian nieuchronnymi. Zmian, które w przeciwnym razie zostałyby odrzucone i potępione przez większość populacji. Ponieważ demokracja, której pochwały wyśpiewywano tak długo, jak długo była kontrolowana przez media, nie pozwoliłaby na ten projekt socjotechniczny pożądany przez globalistyczną elitę, konieczne było zagrożenie pandemią - prezentowane jako niszczycielskie przez mainstreamowe media. - w celu przekonania światowej populacji do poddania się blokadom i lockdownom - czyli prawdziwemu aresztowi domowemu - odwoływanie zajęć, zawieszenie lekcji, a nawet zakaz kultu religijnego;a wszystko to osiągnięto przy współudziale wszystkich w ten proceder wplątanych, w szczególności przywódców politycznych, urzędników służby zdrowia, a nawet samej hierarchii kościelnej[7]. Pytam. Czy hierarcha zasłużony w wieloletniej służbie na najwyższych stanowiskach zagranicznych dla Watykanu, będąc na emeryturze i stojąc przed już Bogiem, może szerzyć kłamstwo?
Klapaucjusz2021.04.5 20:33
Z karą Boską jest jak z dzieckiem, które poparzyło palce dotykając gorący piec wrew zaleceniom matki. Dziecko myśli, że poparzone palce to matczyna kara, ale tak naprawde jest samo sobie winne. Dla tych, którzy nie rozumieją alegorii wyjaśnię, że owszem nie trzeba nosic maseczki czy szczepić się przeciwko COVID, ale potem nie wypada zwalać chorobę na gniew Boży.
Skrzypek na dachu2021.04.5 23:58
Nie znasz sie albo szyderczo klamiesz bo bezbozny uwierzy w kazde ludzkie glupote . To jest juz pewne ze ta Plandemia to sciema bo zadnej grypy nie ma . Testy PCR to w 100% falszywe BBC Panorama Inside the Covid 19 Testing Lab . Maseczki to glupota bo powoduja niedotlenienie , bakterijne infekcje , grzybice aspergillerosum i zapalenia i krwawienia pluc . Szczepionka gorsza niz zaraza bo to biotoksyna mRNA . Rzad PiS klamie i ty tez Klapcio .
Przeciw kretynom2021.04.5 19:56
Nie mogę patrzeć na tego klerucha kretyn jakich mało! Wyjątkowy zyeb!
a zatem nie patrz w lustro2021.04.5 21:11
i nie wyobrażaj sobie że jesteś klechą, kretynie
Jahu🐟2021.04.5 19:13
Przecież ksiądz zaprzecza drugiej prawdzie wiary i to raczej takie myślenie, że człowiek może czynić wszelkie plugastwa a Bóg jest tylko miłosierny i dlatego wszyscy walą czwórkami do nieba a piekła to pewnie nawet nie ma, to właśnie takie myślenie jest naiwne i bardzo szkodliwe.
bardzo dobra wypowiedź Księdza2021.04.5 18:50
bez sekciarskiego dorabiania ideologii do wirusa, jak to robią niektórzy księża
koniecznie odsłuchaj2021.04.5 18:36
https://www.youtube.com/watch?v=aHVEQ_Ai94U
Totustuus2021.04.5 18:35
Covid-19 to Boże wezwanie do nawrócenia.
Artur2021.04.5 17:52
Niestety trudno mi się z tym zgodzić. Skoro Matka Boża przychodzi do nas wielokrotnie i przestrzega nas przed mającymi nadejść karami to ja jednak uwierzę Matce Bożej i Pani Fronczak. Bo jeśli ksiądz coś może tutaj powiedzieć to tylko to, że jemu nie objawiła się Matka Boża. A jeśli pani Fronczak przekazała to co uznała za przesłanie od Matki Bożej to można w to uwierzyć albo nie ale należy zachować ostrożność. Co innego weryfikacja zdarzeń a co innego kwestionowanie przekazu.
głupoty Kobylińskiego2021.04.5 17:51
Kobyliński! Ty zwyczajnie nie masz wiedzy teologicznej ani nawet porządnej filozoficznej. To ty głupoty opowiadasz. Pleciesz bzdury, że Pan Bóg za zło nie karze (jaki z ciebie ksiądz?). Nie wiesz, że OBECNIE na świecie aborcji (czyli śmierci ludzi) jest 12 razy więcej niż tych, które wynikają z covidowych powikłań. Czy zdajesz sobie sprawę z tego ludobójstwa? I co? Myślisz, że Bóg nie będzie karał za takie zbrodnie? Myślisz, że ludobójstwo skończyło się na Hitlerze i Stalinie? Bardzo kiepsko orientujesz się w rzeczywistości, skoro nie widzisz obecnego ludobójstwa.
Apateista2021.04.6 5:39
Ha ha ha, odezwał się znawca filozofii i teologii. Czy ty człowieku chociaż wszystkie ewangelie przeczytałeś? Gdybyś je uważnie przeczytał wiedziałbyś, że żaden "Jezus z Nazaretu" nigdy nie istniał :-)
meg2021.04.5 17:46
Z większością tego co pisze ks pr. zdecydowanie się nie zgadzam .Prawdą bezsporną jest tylko to ,że Jezus zwyciężył śmierć- Alleluja i taka jest wymowa świąt Wielkiejnocy.Tymczasem w jednym z kościołów w okolicach Łodzi dekoracja grobu Pańskiego jest następująca ,Symboliczna figura Zbawiciela Świata leży na łożu nakryta szpitalnym prześcieradłem , obok stoi wózek inwalidzki , respirator ,kule , maska a nawet tzw kaczka do potrzeb fizjologicznych.Czy ludzie kościoła w ten sposób chcą dobić swe już i tak zalęknione owieczki , tak chcą im dodać nadziei i wiary w siłę wszechmocnego Boga?On jest panem historii , nie mieszajcie Go w swoją polityczną poprawność , w globalne szaleństwo , nie ogłupiajcie ludzi ,jeżeli pomóc im nie umiecie lub nie chcecie.
Apateista2021.04.6 5:42
...:Prawdą bezsporną jest tylko to ,że Jezus zwyciężył śmierć:.. Czyżby? Ja uważam inaczej, więc jednak jakiś spór istnieje. Konfabulujesz kolego.
spiros2021.04.5 17:46
Krętacz
mara2021.04.5 17:28
Pandemia to dopuszczona kara z nieba za ABORCJE! Ja w historii juz bywalo z Izraelem, tak i teraz wykonawca kary sa ludzie (Chiny), gdzie powstal wirus i skad zostal rozpowszechniony!!!
Apateista2021.04.6 5:48
Cóż to za "Bóg", który nie dość, że jest prawicowym fanatykiem, to jeszcze stosuje odpowiedzialność zbiorową. Rzeczywistość można sobie tłumaczyć na wiele sposobów ale dlaczego wielu odrzuca najprostsze wytłumaczenia? Covid to żywa istota i też chce żyć. Świat to nieustająca walka o przetrwanie i "Bóg" nie ma tu nic do rzeczy.
Zdzislaw2021.04.5 17:20
Zburzenie Jerozolimy było dobrą nowiną czy zapowiedzianą przez Jezusa karą za coś ?...Plagi i nieszczęścia które zapisane są w Apokalipsie nigdy nie będą miały racji bytu jeśli posłużymy się tokiem filozoficznego rozumowania szanownego ks.prof.dr. Kobylińskiego. Bóg dopuszcza na nas np. choroby po to właśnie byśmy się do Niego nawracali a nie po to by nas zdeptać i zniszczyć. Tak w pewnym sensie covid19 jest karą za nasz egoizm i znieczulice społeczną zwłaszcza w stosunku do zabijanych poprzez aborcje dzieci.
Klapaucjusz2021.04.5 17:47
Krzysztof Kowalczyk umarł za grzechy Zdzisława....
klik2021.04.5 17:14
Kolejny wykształcony matoł, który wbrew Pismu Świętemu wyznaje bergoglianizm i to, że ponieważ "Bóg jest miłością (1J 4:8; BT) to karać nie może. Wykreślamy Apokalipsę św. Jana z Kanonu Ksiąg Świętych księżulu? No to w takim razie co jest karą za grzech?
tretka2021.04.5 17:32
Nie jest wykluczone, że to po prostu opłacany "kret"....
Anonim2021.04.6 15:02
Nie, ale chodzi o to, żeby wyobrażać sobie Boga jak gospodynię domową, która chodzi z klapka na muchy, gdzie by tego grzesznika na czy przyłapać i klapnąć! Sprawiedliwość Boża nie należy sobie wyobrażać jak państwowa sprawiedliwość... tylko karna! /stp
SIM2021.04.6 15:33
Oczywiście! Bóg nie jest Ojcem wychowującym "bezstresowo" swoje dzieci!!!
katolik2021.04.5 17:12
Ks nie wierzy w istnienie szatana w postaci czynienia przez złych ludzi zła i usobienia w ludziach szatana BO niestety załapał się na współpracę z szatanem w kwestii plandemii i pseudoszczepionek, czyli substancji chemiczno- genetycznej, mordujacej Polaków. Żal , że Ks nie ma nic mądrego, rozumnego i trzeżwego do powiedzenia. Ile zdrajcy zaplacili za wypowiadanie się o zasadności szczepień? i przez to nawoływanie do zgadzania się dobrowolnie na śmierc? W swej mądrosci proszę wytłumaczyć co znaczy i jaki jest plan AGENDA 2030 podpisany przez rządzacych morderców--- jest wyrokiem śmierci na Polaków i całe narody i planem niewolnictwa.
Apateista2021.04.6 5:51
Za to ty prawisz same "mądre" rzeczy :-D. płaskoziemco.
katolik2021.04.6 10:49
dobrze mówisz, dziekuję
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:57
Kto nie wierzy w slowa Pana Jezusa potrafi uwierzyc w kazde klamstwo co mu podle bezbozne ludzie powiedza . Plandemia to sciema bo zadnej grypy nie ma .
Precz z głupotą2021.04.5 20:11
Ja ci durniu nie życzę, co musiałam przechodzić przez ten wirus...
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:54
Szczepionka gorsza niz zaraza .
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:53
Maseczki to glupota bo to powoduje bakterijne infekcje .
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:52
Testy PCR sa w 100% falszywe . BBC Panorama Inside Story . Inside the Covid 19 testing lab .To co nazywaja wyniki zakazenia to nie sa infekcje wirusem zadnym .
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:49
Jednak Kara Boska jest to ze ktos uwierzy w te falszywe Plandemie bo to sciema i zadnej grypy nie ma .
marek2021.04.5 16:34
Za epidemia stoją bankierskie elity oczywiście ze czcza jakiegoś tam molocha a szykuja nam najpierw sodomę i gomorę patrz zielony lad i chłodzenie klimatu poprzez masowe spryskiwanie świństwa na niebie i lgbt inne kulturalne zboczenia a potem zagładę przy której kowzwid to będzie grypka moloch zada ofiar
matis892021.04.5 16:32
Kolejny masoński judasz w sutannie. Od 7.10.2019 trwa czas Antychrysta bo takie masońskie judasze wtedy z Bergoglio Fałszywym Prorokiem Nie Katolikiem wprowadzili do KK biblijną Ohydę Spustoszenia, demona Pachamame. Jak mówi Biblia Bóg za takie rzeczy właśnie każe, tyle że ta plandemia jest od początku planem masonerii. A takie judasze popierają globalne szczepienie Rządu Światowego NWO Nowego Ładu i Antychrysta na bazie dzieci zamordowanych w aborcji. Więc oczywiste jest że masońscy judasze w sutannach nie chcą słyszeć o każe, bo za zdradę dla Antychrysta i oszustwo ta wisi nad nimi.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.5 16:06
głupotki katolskie odcinek 4357
Jest Fronda? Jest weekendzik? Jest LOLcontent!2021.04.5 16:02
Wierzący w istnienie Szatana vs płaskoziemcy :D
Klapaucjusz2021.04.5 15:40
Ks. prof. Kobyliński jest zbyt rozsądny na Fronde; ani słowa o tęczowej zarazie LGBT i śmiertelnym zagrożeniu dla polskiej cywilizacji. Nawet szatańskiego wirusa z Chin nazywa pełnym imieniem SARS-CoV-2. Może w Tygodniku Powszechnym byłoby mu wygodniej?
Skrzypek na dachu2021.04.5 16:59
Sprzedam tanio Astra Zeneka .
Jan2021.04.5 15:33
Bóg nie karze i nie nagradza. Bóg dał prawo (dekalog) i wolną wolę.
KRAWCZYK NIE ŻYJE2021.04.5 15:22
R.I.P
Ksiądz Tymek2021.04.5 15:15
Z tego wynika że boga nie ma
Ksiądz kanonik2021.04.5 15:27
To skąd ty się wziąłeś?
Jan2021.04.5 15:38
Bóg dał prawo. Istnieje, bo dał prawo dla człowieka. Pozostawił człowiekowi wolną wolę (człowiek prawo respektuje lub nie).
Po prostu2021.04.5 15:14
z ziemi do nieba jest bardzo daleko i Pan Bóg mógł nie czuć smrodu dymu krematoriów. Poza tym był zbyt zajęty grą na złotej harfie.
Prosto z mostu2021.04.5 15:25
A ty pewnie grasz na fioletowej fujarce
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.5 15:08
kobylański! milcz, podły i głupi człowieku, reprezentancie mafii pisowsko-kościelnej. Niech ta pedofilska i dzieląca patologia zła w sukienkach się skończy! Nikt was, zboczeni spasieńcy i nieroby, nie słucha. Rozliczcie się ze swoich przestępstw, zwróćcie majątki jakich dorobiliście się na polakach i wypyerdalajcie do watykanu! won!
Grizzly2021.04.5 15:08
Uwaga! Pedofilskie klechy padające jak muchy przerażone karą boską pod postacią koronawirusa
Grizzly2021.04.6 7:37
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Anonim2021.04.5 15:04
Pandemia jest konsekwencją przeludnienia i nadmiernego konsumpcjonizmu.
katolik2021.04.5 17:14
wg nazistów, masonów, polskich zdrajców z rzadu i posłow
Anonim2021.04.5 18:06
Zatkaj p izde panie katolik. Tu nie potrzeba twoich urojeń, to chodzi o los ludzkości!
katolik2021.04.5 20:09
chodzi Ci kolego o powierzenie losu ludzkości w ręce morderców, urojonych psychopatycznych zboczenców?
Anonim2021.04.6 5:36
To już było, w średniowieczu.