18.04.20, 16:30

TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski: Opatrzność daje nam wielką historyczną szansę

Nie ma co oglądać się na Brukselę, trzeba uciekać do przodu [...] O obliczu UE decydują dziś ludzie tak miernego formatu jak Merkel, Macron czy Tusk [...] Wracamy do poziomu z początku lat 90-tych XX wieku; cofamy się o 30 lat [...] Włochy, Hiszpania czy Francja nie zdołają podnieść się z kryzysu w ramach reguł rządzących strefą Euro - mówi prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu dla portalu Fronda.pl.

 
Fronda.pl: Z polskiego punktu widzenia świat zaczyna pękać od zewnątrz - gdzieś daleko zrywane są światowe łańcuchy produkcji i dostaw. My, póki co, mamy zapasy, w marketach są produkty, jedzenie, kawa, herbata, chemia. Jedyna niedogodność jest taka, że nie możemy wychodzić z domu. Czy faktycznie czeka nas wielki, światowy kryzys?
 
prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Z pewnością szykuje się olbrzymie przegrupowanie układu sił i czeka nas przynajmniej kilka lat zmagań, o ukształtowanie się nowego ładu. Rozpadający się na naszych oczach „porządek światowy” raczej na pewno się już nie odrodzi, bowiem oparty on został na zaprzeczeniu elementarnych zasad przyzwoitości. Tak jak w pewnym momencie musiał zawalić się cały „porządek kolonialny” i nic nie mogło go uratować, tak samo ten „New World Order” właśnie się kończy. Kończy się, bowiem w swej istocie był on jeszcze gorszy, niż ten poprzedni, porządek kolonialny. W tekście który opublikowałem na moim blogu (http://grzegorzgorski.pl/2020/04/14/zegnaj-unio/), przedstawiłem szerszą analizę sytuacji i moje przewidywania co do rozwoju sytuacji „po wojnie”.
 
Jeśli chodzi o Polskę, to w okresie owego przełomu dysponujemy szeregiem atutów, które będą niezwykle ważne w czasie tej przebudowy. Tak jak Pan wskazał, mamy przede wszystkim potężne zasoby własnej żywności, a to będzie wielki atut. Mamy bardzo zdywersyfikowany przemysł, a więc łatwiej nam się amortyzować w przypadku nieuchronnego upadku wielu branż, dominujących w różnych gospodarkach w nadmiarze (vide zależność gospodarki niemieckiej o stanu przemysłu samochodowego).
 
Jakie są szanse, że sobie poradzimy? 
 
Mamy swoją chemię, jesteśmy raczej bezpieczni energetycznie (a w przypadku odrzucenia idiotyzmów tzw. Polityki klimatycznej, jesteśmy wręcz w doskonałej sytuacji), ale przede wszystkim mamy milionowe zastępy przedsiębiorców i pracowników, wyćwiczonych przez lata komuny, a później przez kolejne rządy III RP, w funkcjonowaniu w permanentnych warunkach zarządzania kryzysowego.
 
Można byłoby sarkastycznie powiedzieć, że właściwie wszystkie ekipy rządowe solidnie przygotowały polskich przedsiębiorców do stawienia czoła temu bodaj największemu w dziejach wyzwaniu. Dlatego mam przekonanie, że Polska poradzi sobie lepiej niż inni.
 
Co stanie się z gospodarką chińską?
 
Chiny będą musiały zmierzyć się z wieloma problemami, które zresztą objawiały się już przed pandemią. Będą potrzebować kilku lat, aby pokonać skutki wewnętrznego przesilenia gospodarczego, ograniczenia ich eksportu na rynki zewnętrzne oraz exodusu znaczącej części inwestorów zagranicznych, a w ślad za tym utraty łatwego dostępu do nowych technologii. Nie będzie im łatwo utrzymać obecną pozycję.
 
W USA bezrobocie ma sięgnąć ponad 20%. Jaka przyszłość czeka gospodarkę amerykańską?
 
Gospodarka amerykańska ma mimo wszystko lepsze perspektywy, bowiem ma do dyspozycji największy rynek wewnętrzny na świecie. W nieuchronnie nadchodzącym okresie dominacji protekcjonizmu, opierając się o swój własny rynek zbytu, Amerykanie są w stanie dokonać szybkiej odnowy swojego potencjału. Do tego pozostają największą potęgą militarną na świecie, ich nakłady zbrojeniowe są same w sobie olbrzymią kroplówką dla ich gospodarki. Jako sui generis światowy żandarm, dają też jako jedyni gwarancje bezpieczeństwa dla inwestycji na ich rynku.
 
Wreszcie dysponują walutą, której rola w powyższym kontekście jeszcze bardziej się umocni.
Dla Polski zatem perspektywa dobrych relacji z USA to już nie tylko kwestia bezpieczeństwa przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale także szansa na podczepienie się pod amerykańską gospodarkę.
 
Czy to oznacza, że zubożeje cały świat, a jeśli tak to jak bardzo?
 
Niektóre ośrodki formułują już otwarcie pogląd, iż generalnie wracamy do poziomu z początku lat 90-tych XX wieku. Zatem oznacza to, iż cofamy się o 30 lat. W liczbach bezwzględnych najwięcej stracą najbogatsi, ale najbardziej będzie ten kryzys dotykał jednak tych i tak najbiedniejszych. Taka jest nieubłagana logika kryzysów.
 
Co stanie się z Unią Europejską? Czy Unia musi się zmienić i w jaki sposób musi się zmienić? 
 
W przywołanym we wstępie tekście stawiam tezę, iż obserwujemy również upadek Unii Europejskiej jako konstrukcji wzniesionej na fundamencie traktatu z Maastricht. Ta konstrukcja stała się wytworem obłąkanych wizji ideologicznych posttrockistów z pokolenia’68, to zaś stało się przykrywką dla imperialnych żądz Niemiec. Ten model UE obecnie bankrutuje w sposób spektakularny i to w czterech wymiarach.
 
Po pierwsze, to co widzimy, a więc absolutna niezdolność do jakiegokolwiek stawienia czoła wyzwaniu pandemii. Po drugie, to trwający kryzys strukturalny strefy euro, który w sposób trwały skutkuje stagnacją europejskiej gospodarki. Po trzecie jest to pukający ciągle do drzwi kryzys migracyjny, który zaraz po wygaśnięciu pandemii, uderzy ze zdwojoną mocą. Wreszcie po czwarte, są to konsekwencje finansowe Brexit-u, skutkujące trwałą niezdolnością do skonstruowania jakiegokolwiek rozwiązania budżetowego. Jeśli nałożymy na to oczekiwania krajów członkowskich, sądzących że czarodzieje z Brukseli znajdą worek pieniędzy na odbudowę ich gospodarek, to widzimy ten krach w całej okazałości.
 
I nic nie da się zrobić? Unia Europejska to przecież setki, o ile nie tysiące wysoko opłacanych polityków, ekspertów, ekonomistów, liderów...
 
Najgorsze dla tej Unii jest to, że o jej obliczu decydują dziś ludzie tak miernego formatu jak Merkel, Macron czy Tusk. Z takim przywództwem Unia nie ma żadnych szans przetrwania. Jedyne co jest jeszcze do uratowania, to powrót do EWG czyli do konstrukcji sprzed Maastricht. EWG jako regionalne porozumienie gospodarcze takie jak USCAM, Pakt Andyjski czy ASEAN, może zachować niewątpliwe pozytywne elementy kooperacji państw europejskich. Taka kooperacja, byłaby bardzo potrzebna w oczekujących nas trudnych czasach i pewno wyzwoliłaby dodatkową synergię.
 
Obawiam się jednak, że nie ma dziś liderów w Europie, którzy byliby zdolni zaproponować taki program. Dlatego Unia będzie gnić w swojej obecnej postaci aż wyczerpie się ostatecznie z uwagi na brak możliwości finansowania swoich aspiracji.
 
Czy Niemcy już drukują nowe marki? Jaka przyszłość czeka strefę Euro?
 
To jedno z ważniejszych pytań. Jest dziś oczywiste, że takie kraje jak Włochy, Hiszpania czy nawet Francja, nie zdołają podnieść się z kryzysu w ramach reguł rządzących strefą Euro. Szanse takie miałyby mając własną walutę i samodzielnie decydując o swoich kierunkach odbudowy.
 
Może być jednak tak, iż ich nacisk na pogłębienie zadłużenia strefy Euro zmusi samych Niemców, do porzucenia tej waluty i powrotu do marki, bowiem nie będą oni chcieli być obciążani kosztami odbudowy swoich sąsiadów. W każdym razie czeka nas okres pełen napięć, a to oczywiście będzie również rzutować na coraz silniejsze wstrząsy Unii.
 
Jak może wyglądać Polska po kryzysie? Na co powinna postawić polska gospodarka i polityka?
 
Tak jak napisałem we wspomnianym tekście, Polska winna dążyć do budowy Środkowoeuropejskiej Wspólnoty Gospodarczej w oparciu o Grupę Wyszehradzką. Nie ma co oglądać się na Brukselę, trzeba uciekać do przodu. V4 jest wystarczająco silna (jest przecież największym partnerem handlowym Niemiec), aby nie bać się samodzielnej inicjatywy. Powiązanie tej inicjatywy z resztą Międzymorza, najpewniej z Włochami, współpraca z Wielką Brytanią, Szwajcarią i Norwegią, wreszcie kooperacja z Ameryką, to wszystko wino konstytuować zupełnie nową pozycję Polski.
 
Jeśli wykażemy się inicjatywą i zdecydowaniem, to wkrótce Niemcy i stara Europa mogą być aspirantami do naszej EWG. Opatrzność daje nam wielką historyczną szansę. Oby nie zabrakło nam charakteru, by ją wykorzystać.
 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Ogladaj hity online2020.04.20 20:21
Oglądaj Najlepsze hity i premiery kinowe w domu! Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Produkcje przedpremierowe, premiery 2020! Zenek,hejter , Psy 3 i inne nowości Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem. https://filmvod.pl
Sprytny ninja2020.04.20 10:25
UWAGA - Zaraz na YT Grzegorz Braun MOŻE zachęcać do otwarcia się na Rosję i tak szukania perspektyw rozwoju :))))
Fred2020.04.20 9:09
Musimy postawić na rozbudowę przemysłu i gałęzi gospodarki, które oddaliśmy innym. Jeśli chodzi o żywność, to zagrożeniem jest susza i tu bym skupiał uwagę rządzących. Jeśli chodzi o międzymorze to warto byłoby zastanowić się nad wspólną walutą (euro za jakiś czas nie będzie), którą należy z powrotem powiązać z rezerwami złota a nie oderwaną od rzeczywistości. Solidny fundament daje większe możliwości, w przeciwnym razie będziemy dryfować. Musimy iść w stronę nowoczenych technologi by wzmocnić przemysł ale z drugiej strony także wspierać usługi, handel i rozbudowę infrastruktury. Wszystko jest uzależnione od tego czy globaliści nam pozwolą.
Glaudiusman2020.04.19 20:44
I oby tak się stało, aby ta lewacka konstrukcja uni zwaliła się w gruzy, a pozostała tylko wspólnota węgla i stali, czyli stara ewg.
AAAtomek2020.04.19 16:58
O czym bredzi ten psuedoProfesorek! O bankrutującej Polsce dodrukowującej pieniądze? O 34 milionach Polakach, z których tylko połowa pracuje w Polsce? O zmianach klimatu, suszy, która zniszczy polskie rolnictwo? O słabej polskiej walucie, która deprecjonuje się. Za niedługo, Rosjanie i Chińczycy za polowe wartości przy spadającej wartości złotówki do dolara przejmą resztę polskich przedsiębiorstw? Zreszta, jaki przemysł jest w Polsce??? Nikt, przy zdrowych umysłach nie bierze na poważnie Polski pod rządami PiS i Dudy plus kościół katolicki. Nawet Putin.
KLJ2020.04.20 3:55
Durny" atomku "! Myslisz, że ciebie i twoją opinię, może ktoś bierze pod uwagę !?? Nikt nawet z nich twoich wypocin nie przeczyta ! Nam się niechce tych bredni czytać! Odpuść sobie te głupoty, Lechu KJellerze !
AAAtomek2020.04.20 11:37
Bolszewiku. Wracaj na wschód, do swoich braci i sióstr. Tam twoje miejsce komuszku.
KLJ2020.04.23 3:59
Lechu Atomku! Na Wschodzie, to twoje miejsce ! Ja jestem u siebie ! Poniał? Nigdy nie była komuchem ! To ty nim jedziesz !
Maria Blaszczyk2020.04.19 16:54
Tymczasem, nawet głupiego paracetamolu nie potrafimy wyprodukować, brakuje leków, brakuje masek, rękawiczek. Co gorsza, brakuje ludzi. "Wykształciuchom" rząd kazał jechać, reszta pojechała, by normalnie żyć i zarabiać. Lukę tę uzupełniali Ukraińcy, ale zamknięcie granic i epidemia sprawy nie ułatwią. "w przypadku odrzucenia idiotyzmów tzw. Polityki klimatycznej, jesteśmy wręcz w doskonałej sytuacji [jesli chodzi o energetykę]". Epidemia coronavirusa to, póki co, 161 951 zmarłych. Dane są oczywiście zaniżone, ale tak czy siak jest to mniej niż coroczne 9 mln ofiar smogu. Tym bardziej, że wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia ze sprzężeniem, i smog zwiększa liczbę ofiar covid. Sama wojna w Syrii to jakieś pół miliona trupów... A jeszcze są dzieci umierające z głodu, ci, co się potopili, zginęli podczas spacerków przez Saharę, w wyniku walk o dostęp do wody... Nawet zamożne czy względnie zamożne kraje mają zgony liczone w tysiącach w wyniku fal upałów czy w setkach w przypadku pożarów. Ale co tam... Co nas obchodzi kilkadziesiąt tysięcy zmarłych w samej Polsce od smogu. Wincej wungla, wincej!
Art2020.04.20 23:52
Daj spokój, szkoda klawiatury :) Ten cały profesor Górski opowiada tak niesamowite głupoty, ze po prostu śmiać się chce. Logiki nie ma w tym jego wywodzie żadnej. Ale chyba najgorsze jest to, ze ci komentujący nawet przez chwile nie zastanowią się nad Twoimi uwagami, bo ... no właśnie nie wiem dlaczego? Przecież nie trzeba być zadym politologiem, żeby stwierdzić rzeczy oczywiste. Zupełnie nie wiem skąd się biorą te mrzonki o jakimś mocarstwie Od morza do morza itd. A właśnie to nasze mocarstwo głupich maseczek nie potrafi wyprodukować. Ba! My ich nawet nie potrafimy kupić po preferencyjnych stawkach razem UE. Przecież to państwo zostało po prostu rozmontowane w ciągu ostatnich 5 lat.
jozefa2020.04.19 16:11
ten facet to typowy polski duren. smiec bezmozgo dla polaczkow wyrocznia. szukaj pomocy daleko, a Niemcy cie, swinio polska, zjedza na sniadanie. My mamy cie na handel z sasiadami i na zdychanie w naszych wojnach bliskowschodnich, tepy polski antysemito!
Misio2020.04.19 18:10
zamknij ryja cwelu wydymany
Totustuus2020.04.19 12:33
Dzisiaj w nocy okolo godziny 11..policja wraz ze sluzbami w kosmicznych kombinezonach wkroczyla do Sanktuarium w Niepokalanowie by ukarac mandatami dwie modlace sie osoby ..Bezczelnosc tych sluzb jest tym bardziej godna potepienia ze wkroczyly one do kaplicy Adoracji Najswietszego Sakramentu gdzie ci panstwo trwali na modlitwie ... Dysponuje nagraniem prawie calej akcji i chetnie udostepnie nagrany przezemnie material .Akurat w tym czasie bylem polaczony z kaplica on-line poprzez lacze internetowe..
w co gra banda czworga2020.04.19 12:23
https://prawy.pl/107944-szymowski-kolejny-krok-ku-pis-owskiemu-komunizmowi/
Totustuus2020.04.19 12:14
Polska mistrzyni olimpijska, Justyna Kowalczyk, zakpiła z działań rządu ws. koronawirusa. Po kolejnej konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego poznaliśmy etapy odmrażania gospodarki. Widać, że w walce z koronawirusem rząd się pogubił. Najpierw minister Łukasz Szumowski mówi, że maseczki nie chronią, następnie wprowadza obowiązek ich noszenia. Najpierw lasy są zamykane, następnie są ponownie otwierane. Od 20 kwietnia wkraczamy w pierwszy etap wychodzenia z izolacji. Zmieniają się między innymi zasady dotyczące liczby osób w sklepach czy kościołach. Najważniejsza zmiana dotyczy jednak ponownego otwarcia lasów i parków. Ze zmiany tej zakpiła na Twitterze Justyna Kowalczyk. – Znów będziemy mogli bez narażania się na mandaty oddychać CZYSTYM POWIETRZEM. DZIĘKUJEMY – napisała polska mistrzyni olimpijska...Brawo .Justyna Kowalczyk na ministra zdrowia..(Justyna jest lekarzem dyplomowanym podobnie jak ten co to doprowadza polską gospodarke do ruiny ;pan Szumowski )
Misio2020.04.19 18:08
ona taka lekarka jak ty przystojniak,szpetny garbaty impotencie kochanku Biedronia i Smiszka
Jan.2020.04.19 11:58
Bardzo trafna perspektywa.
Ogladaj hity online2020.04.19 9:49
Czes Oglądaj 365 dni oraz inne hity kinowe w domu! https://filmvod.pl Świetna wyszukiwarka filmów oraz seriali online. Nie przegap dzisiejszego hity oglądaj online Na komputerze czy tablecie! Kosz do serwisu to 19,99 jednorazowo! Tagi:zew krwi filmvod, zew krwi vod, zenek vod, zenek filmvod zenek filmy online #naprzód online, "sledztwo spensera", "naprzód pixar"
hehe Leszku2020.04.19 9:14
Mam nadzieję, że Górski w najbliższych dniach zachoruje na covidowe zapalenie płuc.
anonim2020.04.19 13:39
. Wobec siebie żywisz podobną nadzieję? Będę trzymać kciuki.
Misio2020.04.19 18:05
debilu z przestrzelonym dupskiem
_-_2020.04.19 20:33
Won parówo!
Grzegorz z Domaradza2020.04.18 23:38
Profesor na początku wywiadu powiedział o naszym największym skarbie narodowym którym są miliony twardych przygotowanych na trudy i wyrzeczenia Polaków którzy są można bez przesady powiedzieć jednym z najbardziej kreatywnych i radzących sobie w trudnościach narodem. Wielu z nas umrze wielu zbiednieje ale na pewno przetrwamy to jest pewne.
Polak2020.04.18 22:58
Ucieczką do przodu byłoby wpompowanie w polskie firmy pieniędzy dla utrzymania ich, miejsc pracy i wyprzedzenia innych tym samym i uruchomienia potem dostaw na inne części Europy. Obawiam się jednak, że mogą nam zarżnąć mały polski biznes i zrobią z nas niewolników czipowanych dla Amazonów, a nieruchomości przejma Żydzi. My tu teraz zdaje się tez mężów stanu nie mamy, bo najprostszych rzeczy nie robią dobrze jakby obcemu służyli... Nawet druk nowego polskiego złotego do obiegu wewnętrznego to dla nich problem niedostępny intelektualnie, a co dopiero kolejne ciekawe rozwiązania. Gdyby oni wiedzieli coś o Opatrzności to nie zostawiliby polskich firm i ich rodzin bez środków do życia. na Namaszczonego Wybrańca Bożego, bo nasi obecni niespecjalnie.
gośka2020.04.18 22:17
ja się wkurzam...z jednej strony !lepcy ludzie...z drugiej strony ukryty Duch Święty pod postacią kobiety - matki...szlak!...i słuchasz o Opatrzności...co wy Q wiecie o Opatrzności?! skoro Wy nawet nie wiecie kim jest Duch Święty?
OborowaEuropejskiegoFormatuNosiMaseczkęZeSłoniny2020.04.18 19:48
Przecież PiSocjalistyczna Polska wysłała do rządzenia Unią Europejską matkę Tymka Trzeciego Papieża na urlopie, oborową Szydłową Beatę. Dlaczego urwały się jej tweetowe złote myśli z Brukseli? Wróciła do gumofilców i zadawania pasz trzodzie we własnej zagrodzie?
Misio2020.04.19 18:04
ty chyba chcesz mieć znów zruchane dupsko cwelu
oby 2020.04.18 19:28
Dziwne, ale to pokrywałoby się z tymi przepowiedniami różnych mistyków na temat Polski....
JanP2020.04.18 19:25
Analiza przedstawiona przez autora jest mało wiarygodna patrząc, jak hamburgery radzą sobie z pandemią. Zachód przechodzi kryzys ideologiczny, który doprowadził ich do szukania rozwiązań społecznych i ekonomicznych w systemie socjalistycznym. Po prostu dzisiejszy kapitalizm pada na naszych oczach i już nie wróci w znanej sobie postaci. Wg mnie lepiej trzymać się UE niż przymilać się kowbojom.
prosty2020.04.18 19:16
Cenna analiza. Trzeba w otaczającym nas świecie szukać okazji i widzieć zagrożenia, znać swoje mocne i słabe strony, i na tych podstawach budować strategie i bieżące działania. Świat się zmienia, trzeba rzeczywistość wykorzystywać dla siebie, a nie tworzyć teorie spiskowe, gdy skuteczni są inni.
prosty2020.04.18 19:41
P.S.: Brawo za link, prof. Górski rzadko pisze na blogu, ale warto czytać.
M.a2020.04.18 19:11
My Polacy co jakiś czas musimy podnosić się na nowo. Bogu dziękuję za Rząd PiS. Polecam Go Bożej Opiece w codziennej modlitwie różańcowej,
Ksiądz Bartold2020.04.18 18:48
Markel to miernota według profesora Górskiego? To on jest miernotą na usługach ojca Rydzyka!
lilu2020.04.18 19:02
A uważasz, że kto inny jak niemota wpuściłaby do własnego państwa hordy islamskich najeżdźców?
Misio2020.04.19 18:02
dupsko cię swędzi cioto?
JaKi2020.04.18 18:46
Dlaczego Opatrzność pozwala rękami katolika Kaczyńskiego i PiS nadal zabijać dzieci nienarodzone?
Ogladaj hity online2020.04.18 18:26
Oglądaj hity Kinowe w nowej wyszukiwarce filmów i seriali! https://filmvod.pl 365 Dni (2020) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 Oraz wiele innych Hitów
wicek2020.04.18 18:26
Bardzo dobra analiza. Jedna z najlepszych tego autora, śmiała i odważna. Polska naprawdę ma szansę, a ta pandemia możne stać się dla nas błogosławieństwem. Pęka trockistowska ideologia która zawładnęła wizją zjednoczonej Europy Roberta Schumana. Jest szansa powrotu do korzeni, do chrześcijańskiej tradycji europejskiej, która jest jedyną słuszną drogą. Widać do czego Europę doprowadziła lewica a Amerykę Obama. Trump trafił się w najlepszym możliwym momencie tak samo jak doskonały rząd PiSu i Prezydent Andrzej Duda.
lilu2020.04.18 18:11
O poziom upadku UE świadczą ofiary Koronawirusa. Wiodące państwa UE nie potrafiły zapewnić obywatelom bezpieczeństwa na poziomie znacznie uboższej Polski czy Czech. W takiej malutkiej Holandii 31 tysięcy chorych i 3600 zmarłych, w Szwecji podobnie, Niemcy, Anglia, Hiszpania i Włochy. To wszystko bogate państwa, niegdyś troszczące się o swoje wspólnoty narodowe. Dzisiaj te jest dno i wojna wszystkich ze wszystkimi. To oczywisty efekt dyktatury lewactwa w UE.
wice2020.04.20 17:05
a Satny Zjednoczone, twoj pan i wladca, to nie upadek? ma cire na celowinku,ten pan i na sprzedaz Putinowi.
GłosPuszczy2020.04.18 17:54
Trzeba jeszcze odrzucić idiotyzmy Szumowskiego, na początek zdjąć z twarzy kagańce. "Podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami mediów, WHO podkreśliło swoje dotychczasowe stanowisko dotyczące maseczek ochronnych w obliczu koronawirusa. W większości przypadków ich noszenia nie zaleca się osobom zdrowym, chyba że opiekują się osobą chorą na COVID-19. Nie ma wskazań do noszenia masek przez większość populacji. Ze względu na epidemię koronawirusa wiele osób sięga po maski ochronne, chociaż nie ma ku temu wskazań. Przedstawiciele WHO zwrócili uwagę podczas poniedziałkowej konferencji, że nie zaleca się noszenia masek ochronnych przez osoby zdrowe, jeśli nie ma ku temu odpowiednich przesłanek. Maseczki ochronne powinny za to nosić: osoby chore na COVID-19; osoby z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2 lub mające objawy, takie jak kaszel czy kichanie; osoby opiekujące się chorymi na COVID-19 lub osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem."
Jana2020.04.19 9:37
Te chore to mają 39’ i mogą chodzić po ulicach,bo bo są chore.Za to bezobjawowi chodzą.
Misio2020.04.19 18:00
walnij się w łeb kretynie,bredzisz tu codziennie jak nawiedzony ryży kaszub cioto
antymarksista2020.04.18 17:47
Unia Europejska w obecnym kształcie jest niestrawna, a co gorsze próbuje narzucać obstrukcję, w której tkwi, państwom-członkom UE. Nie da się ukryć, że swą politykę, na terenach państw członkowskich, realizuje za pośrednictwem lewackich partii lokalnych. W naszym polskim przypadku jest to czasowy konglomerat, do którego przylgnęła nazwa totalna opozycja. De facto jest to grupa zorganizowanych nierobów, wsteczników, moralnych wywrotowców i nieudaczników, dla których przejęcie władzy oznacza oddanie polskiej gospodarki w obce ręce i całkowitą zgodę prowadzenia polskiego narodu na brukselskiej smyczy (czytaj niemieckiej). Pełna dyspozycyjność, a w zamian atrakcyjne zarobki, nagrody i lukratywne stanowiska. Otóż nie. Polacy takiej Polski nie chcą. Prawdziwy polak jest dumny, pracowity i zaradny. Nadzieję pokłada w Bogu i zdrowych relacjach na szeroko zakrojonych płaszczyznach politycznych i gospodarczych. Polacy czują się dobrze w kraju suwerennym z rządem dbającym o ich interes, a nie ich sąsiadów. Istotnie, żyjemy w bardzo interesujących czasach. Paradoksalnie, właśnie teraz otwierają się dla Polski ogromne możliwości. Możemy bardzo wiele zyskać. Możemy stać się krajem, z którego inne narody będą brać przykład. Nie zmarnujmy tej szansy. Powierzmy nasze zaufanie tym, którzy nie zawiodą.
aspiring educationalist2020.04.18 17:28
Ta wasza "opatrzność" rezyduje na Kremlu.
Edward2020.04.18 17:26
DZIĘKI OPATRZNOŚCI BOŻEJ - MAMY NAJLEPSZY RZĄD i PREZYDENTA EVER !! BOŻE CHROŃ POLSKĘ !!
anonim2020.04.18 17:10
I bardzo dobrze!
Pytanie jest gdzie EU może żałośnie pełzać?2020.04.18 17:03
- "Leżąca Polska nie ma żadnych możliwości by gdziekolwiek uciekać. Może najwyżej żałośnie pełzać." - Jak było do przewidzenia, jak niedawno i ja "się wymądrzałem", ECB planuje druki "euro-obligacji", czyli stanie się, że nie pojedyncze kraje są niewypłacalnie zadłużone, ale całe EU. Wszyscy, czy są w strefie euro czy nie. Kilka lat temu, przed greckim niekończącym się kryzysem buffoons z ECB przewidywali że euro zastąpi $$.
Ogladaj hity online2020.04.18 16:59
Oglądaj-FUTRO Z MISIA 2019 oraz inne filmy/seriale https://filmvod.pl Wystarczy założyć konto i je aktywować! Płacisz raz 20 zł oglądasz dożywotnie! Polecam jak najbardziej w tych trudnych czasach. Tagi: filmy online, gwiezdne wojny 9 vod, seriale online, hejter online vod, pscy 3 online vod
bogdanus2020.04.18 16:58
UE jest tworem na wskroś demonicznym i w dłuższej perspektywie sama się zniszczy. My musimy budować świat o boże wartości, które zawsze służą człowiekowi.
Koronawirus2020.04.20 11:43
czyli powrót do średniowiecza?
Marian2020.04.18 16:57
Polska, zeby ta szansę wykorzystać, musi mieć rząd którego najwaznieszym celem będzie wlasny interes narodowy.Taki rzad dac nam moze tylko PIS.Opozycja marzy o braciach z za Buga, Odry czy Brukseli a z takiej polityki nic dobrego wyniknac nie może.Oczywiście potrzebny tez prezydent ktory nie bedzie sypal piasku w tryby.Wiec w maju wybory, zwlaszcza ze jak mi wiadomo koronawirus jest zgodny z nasza konstytucją wiec mogą sie odbyć i wybierzmy prezydenta nie chłopczyków w krotkich spodenkach.
Marian2020.04.18 17:04
Unia Europejska to marzenie Hitlera realizowane przez Niemcy innym juz metodami.Wtedy przegrali i tak tez powinno sie zakonczyc teraz.
hrabia Potocki2020.04.18 17:12
Twoj wywod jest glupi , polega tylko na twoim antyPISie, czlowieku uderz sie mocno w glowe nie opiersz swoich glupot na zadnych informacjach bo porostu ich nie masz jak kazdy z nas
MaxFiend2020.04.18 16:53
Co za bzdury. Nie jesteśmy bezpieczni energetycznie bo nie mamy elektrowni mogących w 100% pokryć zapotrzebowanie Polski i kupujemy energię za granicą. Nie dysponujemy także silnym rodzimym przemysłem a wszystkie zapasy budżetu zarząd PiS roztrwonił na programy socjalne nazywając je dla propagandy społecznymi. Dzięki PiS Polska leży teraz na glebie z pustymi kieszeniami. Strefa euro będzie się broniła sama a z potencjałem Niemiec i Francji się bez problemu utrzyma. Nie mają przecież teraz żadnego interesu, żeby wspomagać państwa spoza strefy w pierwszej kolejności. Leżąca Polska nie ma żadnych możliwości by gdziekolwiek uciekać. Może najwyżej żałośnie pełzać. Ale przecież wyborcy PiS przecież tego gorąco chcieli.
gerg2020.04.18 17:13
Zaspokajamy się energetycznie w 100%, a kupujemy tylko z uwagi na idiotyzmy "polityki klimatycznej". Mamy wiele wartościowych w nadchodzącym okresie przemysłów, przede wszystkim największy w Europie przemysł spożywczy. Mamy też jeden z mniejszych długów publicznych w UE. Ani Niemcy ani Francja nie utrzymają strefy Euro. Niemcy pozornie zmniejszyli dług federalny, bo przerzucili większość zadłużenia na landy i samorządy. Francja pod tym względem jest bankrutem. Zanim coś napiszesz głąbie, to spróbuj wejść w głąb.
MaxFiend2020.04.18 17:27
To nieprawda. No i gdzie niby będzie ten przemysł spożywczy sprzedawał jeżeli państwa strefy euro postawią na swój przemysł spożywczy? W dodatku w tym roku zapowiada się gigantyczna susza. Energetyka nie zaspokaja 100% i potrzebuje wielkich inwestycji by utrzymać obecną produkcję a przesyłowe spółki energetyczne operują na muzealnej infrastrukturze wymagającej modernizacji. Za jakie środki mają to zrobić skoro budżet jest pusty?
Adam_M2020.04.18 18:34
PIS daje ileś tam kasy dla ludzi, nie licytujmy się co sam na tym korzysta. A ja się pytam ILE KASY ludzie z Tuskiem na czele wyprowadzili. Min co udowodniono to 250 mld PLN. Jak Ci dali to źli ,PO-PSL dobrzy bo ogołocili Polskę i sprzyjali Niemcom na wszystkich polach tworząc kraj półkolonialny.
MaxFiend2020.04.18 23:41
Propagandowa bzdura bez żadnych dowodów. Mam przypomnieć czym skończyła się farsa komisji vatowskiej?
Stały czytelnik2020.04.19 11:51
Komisja vatowska nie była farsą, bo pokazała mi mechanizmy, jak politycy PO potrafią kraść, śmiejąc mi się potem w twarz.
MaxFiend2020.04.19 18:26
Nic nie wykazała i nie skierowała żadnych zarzutów przeciw komukolwiek do prokuratury. Jej raport to zwyczajna nieprawdziwa polityczna ściema i trafił zaraz po ogłoszeniu do kubła. Tak się kończą wszystkie rozliczenia PiS z poprzednikami. Wielką kompromitacją.
KLJ2020.04.20 3:38
Max! Ty zapominasz o jednej rzeczy !? Dokumenty złożyli w Prokuraturze! I co z tego ??? Kto miał ich wtedy sądzić? Swój swego??Przecież tam byli starzy sędziowie PO z układów! PIS chciała zmienić Sądownictwo! Ile było krzyku w Polsce i skarg do UE Platforma składała? Co na ulicach wyprawiali? Mam nadzieję, że wrócą do tych spraw ! Nie ujdzie im taka grabież !
KLJ2020.04.20 3:29
Adam_M Przez 8 lat Tusek ze swym rządem POPSL, oszukali nasz Kraj w aferach nie na 250 MLD, ale na ponad 800 MLD.zł. ! Ten Rząd rozdaje socjale dla nas, dla ludzi! Tamci brali tylko dla siebie i znajomych! Rozwalili całą Gospodarkę Narodową! Kwota ich Afer stanowi tyle, co 2 Roczne Budżety Naszego Państwa ! Mieści się wam to w głowie, ten ogrom pieniędzy, co przetrwonili dla siebie i swoich ??? Czytałem, niedawno pisano o tym ! Jest takie opracowanie, poczytajcie: " 500 Afer i przekretów POPSL..." !
MoherRebel2020.04.18 18:45
Ale taki świat be UE a za to EWG byłby piekniejszy
MaxFiend2020.04.18 23:42
A kto chciałby Polski w EWG?
Stały czytelnik2020.04.19 11:48
"wszystkie zapasy budżetu zarząd PiS roztrwonił na programy socjalne" Odsłoniłeś się. Wszystko, co piszesz, to fake newsy.
MaxFiend2020.04.19 18:27
Tak, to dlaczego opieka zdrowotna w Polsce leży skoro jest tak pięknie? :-D
KLJ2020.04.20 3:43
Max... O opiekę zdrowotną to zapytaj poprzedniego Ministra Zdrowia z PO ...! Dobrze, że całkiem wszystkich szpitali nie sprywatyzowali, mało brakowało!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.18 16:51
"CHEMTRAILS" - 5G - CO2, PANDEMIA ... FAKE NEWS ... !!!! Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
anonim2020.04.18 16:50
Polacy - tylko z Premierem Morawieckim mamy szanse wyjść z nadchodzącego kryzysu gospodarczego bogatsi i więksi. Pozostałe siły polityczne tkwią w obłąkańczych ideach i nie maja pojęcia o kierowaniu Państwem Polskim
MaxFiend2020.04.18 16:56
Mają szansę wyjść z bankrutem? Z kryzysu? A czym niby zapłacą za to "wyjście", bo przecież kasa jest pusta?
anonim2020.04.18 16:45
PRZEGIĘLI Brat ministra zarabia miliony na epidemii! - Zbierają się GIGANTYCZNE ODSZKODOWANIA www.youtube.com/watch?v=JbmBDRfZWXE
fake news 2020.04.18 19:26
fake news
Jana2020.04.19 9:31
Zazdrość przeslania oczy robi mętlik w mózgu.
jozef2020.04.18 16:43
Kto pójdzie na układy z Kaczyńskim, chyba idiota. To wasze Międzymorze to mrzonka, nikt nie jest tym zainteresowany. UNIA pompuje do strefy EURO grube pieniądz, myślicie że ci co mają EURO z tego zrezygnują.
anonim2020.04.18 16:57
Nie wiesz co piszesz. To Niemcy stworzyli EWG po co ? Bo przegrali I i II-gą W.Ś. i aby rządzić Europą a nie chcieli przegrać III-ej W.Ś. dlatego wymyślili EWG - przekształcone ( przez Niemców ) w U.E. Oni wymyślili Euro i Oni zlikwidują Euro jak koszt utrzymania tej w"walut" będzie nieopłacalny dla nich. Dlatego Polska z własną Waluta jest w super pozycji.
Misio2020.04.19 17:55
ruska parówo do nogi
ana352020.04.20 10:01
Nie uczysz się Kolego historii i to wielki błąd!!!
Art2020.04.20 23:43
Dlaczego nie uczy się historii? Wlasńie wyciąga sensowne wnioski. To ze profesor Górski kompletnie odjechał, to już problem profesora Górskiego. Żeby powstało jakiekolwiek Międzymorze tompotrzebne są do tego jakieś państwa. A poza Polska nikt ale to absolutnie nikt nie jest tym zainteresowany. A o Unie proszę nie bać. Nie tylko przetrwa, ale zbliży się do modelu federacji, bo tylko jako całość jest w stanie stawić czoła USA i Chinom. Właśnie koronawirus to pokazał. Państwa narodowe w przyspieszonym tempie odejdą do lamusa.
Olej2020.04.18 16:42
.....Polska winna dążyć do budowy Środkowoeuropejskiej Wspólnoty Gospodarczej w oparciu o Grupę Wyszehradzką...... Oraz USA !!!! To Pax Americana w Europie może przywrócić sytuacje polityczną i gospodarczą Europy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
MaxFiend2020.04.18 16:54
USA nie ma żadnego interesu żeby wspomagać Polskę, zwłaszcza pod zarządem PiS.
lilu2020.04.18 19:05
Widocznie ktoś głupszy od ciebie zajmuje się Polską i Miedzymorzem w Departamencie Stanu.
jozefa2020.04.19 16:12
handel ropa i gazem, polska swinio! jestes na sprzedaz, smieciu polski.
Misio2020.04.19 17:53
zamknij ryja ruski cwelu
StanPio2020.04.19 15:00
USA mają wielki interes, ale bez żadnych zobowiązań, żeby mogli swobodnie targować się z Rosją, Turcją, Chinami i Izraelem
Misio2020.04.19 17:52
strzel sobie z kondoma w łeb kretynie