17.07.20, 12:38

TYLKO U NAS: To bluzganie uprzywilejowanych, starszych panów, jest nieszczere i pozerskie. Piotr Lisiewicz dla Frondy

Tomasz Poller: W ostatnich dniach mamy do czynienia z wylewem bluzgu i to bluzgu o specyficznej "poetyce", ze strony polityków III RP, mediów im sprzyjających i celebrytów. Przykładów jest wiele, by wspomnieć owo sławetne "j***ć PiS!", maskowane ośmioma gwiazdkami. Ostatnim kwiatkiem jest nazwanie wyborców Andrzeja Dudy "niedouczonymi debilami", którym każe się "sp***lać na Białoruś".

Piotr Lisiewicz, publicysta, aktywista: Ten bluzg w wykonaniu Tomasza Lisa czy znanego z portali plotkarskich chłopaka jego córki, Taco Hemingwaya, to jak rozumiem mają być popłuczyny po estetyce wczesnego hip-hopu, po hasłach w stylu CHWDP. Wychodzi to sztucznie, jest zupełnie nieautentyczne, nieszczere, ma być użyte instrumentalnie. A w hip-hopie nie ma większego obciachu, niż pozerstwo, udawanie kogoś, kim się nie jest. Tomasz Lis cierpi od lat z powodu tego, że nie udaje mu się żadna kontestacja młodzieżowa przeciwko PiS-owi. Próby organizowania manifestacji studenckich w wielkich miastach, na które przychodziło kilkanaście osób, były wyjątkowo nieudane.

Trudno chwalić wulgaryzmy, ale czasem bywają one środkiem ekspresji, niektórym ubarwiają język, nieraz są wyrazem szczerej bezpośredniości. Skądinąd, spędzając wieczór wyborczy przy piwie w nieco menelskiej knajpce słuchałem z zaciekawieniem dyskusji bluzgających "trzaskających" i bluzgających "dudniących" (którzy skądinąd potrafili zdobyć się na podsumowanie "różnimy się, ale się lubimy"). Tymczasem tutaj mamy do czynienia z debatą publiczną w wykonaniu ludzi uznających się za elitę, na pierwszych stronach gazet, na tytułowach stronach portali internetowych. Nie mówiąc o tym, że oni wręcz wydają się upajać tym, naprawdę mocno agresywnym, bluzgiem, którym chcieliby niemal unicestwić przeciwnika.

W moim programie "Wywiad z chuliganem" rozmawiałem z Kaczmim z Nagłego Ataku Spawacza, jednego z najstarszych polskich zespołów hip-hopowych. Teraz on, ojciec dwójki dzieci, w programie nie zaklął ani razu. O przekleństwach z początków rapu powiedział: "wtedy mieliśmy 18-20 lat, rapowaliśmy językiem chropowatym, językiem z podwórka, o rzeczywistości która jest chropowata, o ludziach pokrzywdzonych w czasie transformacji". Wtedy ten język był autentyczny. Natomiast, kiedy bogaty uprzywilejowany przez lata publicysta, redaktor naczelny „Newsweeka”, kiedyś prowadzący jeden z głównych programów publicystycznych w TVP, przebiera się nagle za zbuntowanego młodzieżowca, to robi to wrażenie wyjątkowo nieautentyczne. Szczególnie, że Lis nigdy żadnym buntownikiem nie był i niezależnie gdzie i kiedy takich bluzgów używa, brzmi jakby mówił w "Sowie i przyjaciołach". Jeszcze w wykonaniu Frasyniuka - ja go nazywam Stonogą dla lemingów - jakoś to brzmi. Ale z drugiej strony jest niemiłosiernie archaiczny, gdy wykrzykuje przeróbkę hasła sprzed 40 lat, by PiS „j***ć i się nie bać”. Ono 40 lat temu było obrazoburcze, ale dzisiaj wśród młodych budzi tylko wzruszenie ramionami. Przecież po jednym kliknięciu może posłuchać o wiele bardziej pomysłowych bluzgów, więc o co chodzi temu starszemu panu, czy on nie umie inaczej wytłumaczyć, o co mu chodzi?

W tekście "Tęczowa inwazja na polski rap" postawił Pan tezę o przejęciu sporej części młodych przez obóz III RP za pomocą przemyślnego dotarcia do słuchaczy hip-hopu i zainfekowania go swoim przekazem. Coś jest na rzeczy. Widziałbym tu nawet coś podobnego do tego, co miało miejsce w przypadku naszego pokolenia, kiedy to u schyłku PRL komuniści lansowali Owsiaka i ruch Wolę Być, będący taką podróbką ruchu Wolność i Pokój. Ale, może teraz młodsi wyborcy po prostu skłaniali się ku Trzaskowskiemu, niezależnie od tego, czego słuchają?

Przekaz akcji #Hot16Challenge2 nie trafił tylko do słuchaczy hip-hopu. Od paru raperów, których poglądy mocno odbiegają od tradycyjnych poglądów środowiska się zaczęło, ale on trafił do innych, w dużym stopniu młodych, którzy nie słuchają hip-hopu, ale kojarzą, że z jakichś klimatów buntowniczych to wyrasta. Przekaz akcji był podlany manipulacją – pomagamy lekarzom i ratownikom medycznym, bo rząd jest nieudolny. Tyle, że rząd okazał się skuteczniejszy od rządów bogatszych państw, od Włoch i Hiszpanii, po Wielką Brytanię, Francję czy Niemcy. O swoich poprzednikach nie wspominając. Akcja był potężna, to były miliony wejść w Internecie i to wtedy, gdy ludzie siedzieli w domu, gdy ze względu na obostrzenia nie można było wychodzić. I w ten sposób wytworzono takie wrażenie obciachowości PiS-u. To była bardzo inteligentna akcja, dobrze przeprowadzona, z wykorzystaniem wszystkich słabości tych, których miano użyć w instrumentalny sposób.

Co do hip-hopowców, to może po prostu oni chcą być na swój sposób "antysystemowi". Rządziła PO, bluzgali na PO. Rządzi PiS, chcą bluzgać na PiS.

Przypominam sobie niedawny utwór rapera Palucha „Nowa Polska”, w którym on zarzuca innym raperom, że gdy PiS przyszedł do władzy, przestali…. przeklinać. Ale może jest tak, że przestali, bo jeśli od ćwierćwiecza ich głos był głosem niebezpiecznych dzielnic, blokowisk, czasem zwykłych ludzi z małych miasteczek, a wreszcie, po latach pojawił się ktoś, kto poprawił los tych ludzi, to skoro jest w nich trochę autentyczności, to mają opory, żeby bluzgać na ten PiS. A w szczególności w jednym chórze z tymi, którzy nic dla tych ludzi nie zrobili. Oczywiście hip-hop jest naturalną muzyką buntu, naturalnie ciąży ku temu, by być przeciwko władzy. Każdy raper ma w głowie taką kalkę "zły rząd - skrzywdzony zwykły człowiek". Ale w tym przypadku tę kalkę wykorzystano instrumentalnie.

Trudno wiązać rapowanie jako takie z jakimś etosem ideowo-politycznym. A akurat ten fascynujący fenomen tego polskiego patriotycznego rapu być może był takim kilkuletnim polskim unikatem?

To jest tak, że hip-hop był od początku muzyką z tych "dołów". Nie było mowy o jakiejś jego opcji polityczno-ideowej. Po prostu był buntem przeciwko rzeczywistości, którą z naturalistyczną szczerością opisywał. Ale w pewnym momencie, w okolicach 2011 r. gdy trwała wojna kibiców z rządem, ten bunt i patriotyzm, ze sobą się pożeniły. Skąd wzięły się wśród zwykłych chłopaków koszulki z Żołnierzami Wyklętymi? W latach 90-tych zachwycano się w polskim rapie murzyńskimi buntownikami i gangsterami... Po czym nagle młodzi, autentyczni ludzie dowiedzieli się, że w Polsce mieliśmy bohaterów nieporównywalnie odważniejszych, tysiąc razy więcej ryzykujących. Więc zaczynamy tworzyć o nich, czytać na ten temat. To nie będzie efemeryczne zjawisko, które zniknie. Ono będzie słabnąć lub rosnąć. Szczyt miało, gdy u władzy była opcja, dla której partiotyzm się nie liczył, ale pozostanie na trwałe częścią polskiego rapu. Ważną rolę odegrało przede wszystkim dlatego, że iluś młodych ludzi wciągnięto w zainteresowanie historią, w tradycje patriotyczne, to była ogromna rola. I mam wrażenie, że czasem tego nie doceniamy.

Niezależnie od przejęcia części młodych przez tamta stronę, są jednak takie regiony albo przysłowiowe wielkie miasta, gdzie - dotyczy to nie tylko młodych - po prostu głosuje się na PO. I ludzie aktywni, z pomysłami, znaleźli się w Platformie. Sam znam osoby z Platformy, np. samorządowców niższego szczebla. To nieraz ludzie zupełnie w porządku, nie mający nic wspólnego z patologiami III RP. I o ile w miastach PO jest jakoś aktywna, to PiS jest po prostu niewidoczny dla mieszkańców. Mam wrażenie, że lokalne struktury pisowskie to ci sami starzejący się liderzy, nie chcący odmładzać kadr, opędzający się wręcz od nowych ludzi. Czy miasta jednak nie stanowią jakiegoś wyzwania dla PiSu, szczególnie, jeśli chodzi o wyjście do młodych?

PiS w tych wyborach postąpił generalnie dobrze, idąc do swojego tradycyjnego elektoratu. Tłumy w każdym miasteczku, pełen rynek! Koncepcja, by oprzeć się na tym elektoracie była koncepcją dobrą, bo zwycięską. Z jednej strony wybory można wygrać nie mając przewagi wśród młodzieży, bo młodzież rzadziej niż starsi chodzi na wybory i ta siła głosu młodzieży przy akcie wyborczym jest nieduża. Natomiast ta siła jest ważna w innych sytuacjach, potrafi zbudować jakiś potencjał, tworzyć energię, która może przenosić się na resztę społeczeństwa. Siła młodzieży to siła kreująca różne zjawiska, czego PiS nie powinien pomijać. A tę sprawę w jakiś sposób zaniedbał, pozwalając przejąć wpływ na tę młodzież środowiskom związanym choćby z Konfederacją, z narodowcami, którzy promowali w sieci różne gwiazdeczki, przyciągające swoim ekscentryzmem, ale niestety wpisujące się w rosyjską, czyli antypolską strategię budowania prorosyjskiej prawicy. Podobnie dzieje się zresztą w innych krajach. To niewątpliwy błąd PiS i o to trzeba zadbać.

Ale powiedzmy wprost: PiS-u często w dużych miastach po prostu realnie nie ma.

Przydałoby się, żeby w tych większych miastach ta aktywność była większa. Andrzej Duda po swoim zwycięstwie mówił o otwieraniu się na inne środowiska. Żadne pojednanie z PO sensu nie ma, nikt tego nie chce. Natomiast ma sens otwieranie się na problemy zwykłych ludzi, których PiS nie dostrzegł. Jeśli mamy np. ofiary dzikiej prywatyzacji, do których teraz lepiej dociera niezależna lewica, to PiS powinien się tym bardziej zainteresować. Podobnie choćby sprawy mieszkańców, którzy nie chcą likwidacji terenów zielonych, które zawłaszcza deweloper związany z władzami miasta. PiS powinien być w tych sprawach bardziej aktywny, nie powinien dawać się przekupić ofertami stanowisk w spółkach miejskich dla kogoś tam z rodziny, tylko walczyć.

 

Komentarze

Niby czym owi "uprzywilejowani panowie"2020.07.18 15:10
spod znaku "trzódki" w piątkowe poranki TokFM różnią się od waszych "uprzywilejowanych panów" ? Czy przypadkiem nie tym samym, co odróżnia ultrasów Lecha od ultrasów Wisły?
Sex bez kamerek...2020.07.18 12:54
Ja, "Lesiu" Keller-Krawczyk mam super oferte. Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna.
Seks kamerki2020.07.18 11:34
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Iekawy2020.07.18 11:34
Nie wiem kto zacz ale straszny pisi PEDERASTA! A y tak na sile wciskac kit to musi być jakiś Otrzebujacy KORYTA
Klapaucjusz2020.07.18 10:57
Który z to uprzywilejowanych starszch panów bluzgał o "chamskiej hołocie"?
Seks kamerki2020.07.18 8:23
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl Znajdź mnie- Danusd- napisz do mnie i spotkajmy sie!
opty2020.07.18 5:53
***** PO
Dell2020.07.18 7:46
Chamstwo to zło. Zło wraca. Dobro także. Chamstwem na chamstwo?
Dell2020.07.18 7:47
Znikło: "Po co odpowiadać". "Po co odpowiadać chamstwem na chamstwo?
AAAtomek2020.07.17 18:53
Podpisuje się pod artykułem dwiema rękami!!! ***** ***
Dell2020.07.18 7:36
Skończmy z chamstwem. Chcesz być prymitywny to bądź sobie przed telewizorem. W samotności. Z dala od najbliższych. Tam gdzie Twoje chamstwo powoduje schamienie innych odpuść sobie. Żeby zło, które szerzysz swoim chamstwem nie wróciło kamieniem do Twoich najbliższych. Mam nadzieję, że nie wróci...
Urszula2020.07.18 8:53
Na początek zacznij od siebie.
Seks kamerki2020.07.17 18:33
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Anonim2020.07.17 15:31
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
a ja zapraszam...2020.07.17 16:48
... do popukania się po główce
ETYK2020.07.17 15:05
Na tych z PO i ich wyborcow trzeba na prawde uwazac ! To sa ludzie (to mi sie potwierdza), zli, to znaczy z punktu widzenia jakiejkolwiek moralnosci cos maja na sumieniu i to ich dreczy. Ze strachu, ze przez Dude to sie moze wydac - wola trzaskowskiego. ( To tacy co - robia przekrety, oszustwa, naciaganie ludzi, oszustwa VATowe, kradzieze wprost, tworcy fake newsow, oszczercy, klamcy, hejterzy, rozwodnicy, zalegajacy alimenciarze, bijacy zony ! nieuczciwi urzednicy, lapowkarze, wojujacy ateisci czy tylko antyklerykaly itd, itd itd. Uwazaj wiec na kontakty z tymi ludzmi - mozesz wpasc w pulapke. Nie potrzeba, aby sie spowiadali - ich glos w wyborach wszystko powiedzial. Powodzenia.
Urszula2020.07.17 19:52
O kurna. Strach wyjść na ulicę. Może kałacha trza kupić. Tylko, że mam dylemat. Znam i POowców i Pisiorów. Ci drudzy to jakieś takie niedorozwinięte, agresywne, głupawe, straszne oszołomy. Jak z nimi rozmawiam to tak jakbym ze świadkami Jehowy gadała. Nie przekonasz za diabła.Może to ich trzeba się bać?
Tez etyk2020.07.17 22:28
Skoros taka "inteligentna" to moze ty sie dasz przekonac, skoro to dla ciebie warunek madrosci i klasy. Bo jak nie - tos tyler warta, ktorych krytykujesz.
Urszula2020.07.18 8:52
Do czego przekonać? Do waszej głupoty? Uchowaj Boże.
Anonim2020.07.18 21:44
Wyksztalciuch sie odezwal - taki co ma patent na "oszolomstwo".
Anonim2020.07.17 13:19
I jeszcze ciekawa informacja 9.04.2010 rozpoczęto budowę Gazociągu Północnego.
Anonim2020.07.18 10:13
A dzień później, 10.04.2010r. rozpoczęło się polowanie na polskich patriotów.
Michał Jan2020.07.17 13:17
AAATomek i Pojedenasty nie powinni kupować niczego z Poznania, bo p. Lisiewicz promuje PiS.
AAAtomek2020.07.17 19:08
W Poznaniu wygrał Trzasku, więc spoko Poznań.
Michał Jan2020.07.18 10:20
Ale nie 100:0, więc masz kogo tam bojkotować, do woli.
Anonim2020.07.17 13:12
To w sprawie " niemieckiego" stanowiska tyczącego "praworządności".
Anonim2020.07.17 13:10
PiSu w dużych miastach nie ma, ale za to mamy obfitość niemieckich Żydów, którzy z sobie wiadomych przyczyn, mea culpa, czyli z powodu pychy, nienawidzą Boga. Twierdzą nawet, że jeżeli polski cham w Boga wierzy to nie powinien być w Europie. Kiedy tłumaczę takiemu, że Europa jest chrześcijańska par excellence i my stanowimy jej korzeń, oburza się bardzo. Boga wszak nie ma, więc gdy konstatuję dla nas jest, my jesteśmy od Boga a tacy jak Pan od małpy, gniewa się bardzo. Zastanawiam się tylko, jak długo ludzie od małpy będą pomiatać ludźmi od Boga!
Urszula2020.07.17 19:58
Wprawdzie katolicyzm jest zaliczany do religii chrześcijańskiej, ale z prawdziwym chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego. Dlatego nie powinieneś krytykować tych, którzy nie podzielają wiary w dogmaty religii katolickiej. Nie jest to religia oparta na nauce Jezusa Chrystusa, a na zmyślonych założeniach kolejnych papieży, którzy na przestrzeni wieków różnie się prowadzili i mają różne grzechy na sumieniu. Juz sama wiara w Boga Trójjedynego jest niebiblijna. Gdyby Bóg był w 3-ch osobach to Jezus, będąc na ziemi, na pewno powiedziałby o tym przynajmniej swoim uczniom.
Elo2020.07.18 4:44
Pozdrawiamy świadków Jehowy
Dell2020.07.18 7:51
W którym kraju ma siedzibę "centrala" Świadków Jehowy? Dla ułatwienia dodam, że to kraj między Renem a Odrą.
Urszula2020.07.18 8:50
To USA jest między Renem, a Odrą? Zawsze wiedziałam, że pisdzielce to matoły. Wam pismatoły już nic nie pomoże. Staczacie się coraz bardziej w swoim dyletanctwie.
Dell2020.07.18 7:56
Wiesz, że bredzisz Urszulo? Czy też dowiesz się tego, kiedy przeczytasz to co napisałaś kiedy już wytrzeźwiejesz?
Urszula2020.07.18 8:47
Jakieś konkrety? Gdzie nie mam racji? Potrafisz zasugerować jedynie, że jestem nietrzeźwa. Zdradzę ci, moczymordo (bo ty wypić lubisz), że jestem abstynentem czego i tobie życzę bo może wtedy twój mózg rozpuszczony w procentach jakoś się odbuduje choć znawcy twierdzą, że zmiany w mózgu są nieodwracalne. Trzeba jednak mieć nadzieję. Konkretne zarzuty, ciołku!!!!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.17 12:56
To nie wina Polaków że PiSdzielce to pospolite kurvvy i , ch u j e!!!
Jaś Hartman? To ty?2020.07.17 15:57
PO-ziom wpisu jakby twój.
ladychapel2020.07.17 12:55
Mowa o starszym panu - Jarosławie Polskizbawie Słońcu Narodu?
Natalja Siwiec2020.07.17 13:27
Tak! Chodzi o kulawe słońce bez trybu.