16.07.20, 21:16fot. pxhere.com

Wakacje w dobie koronawirusa – jakie środki ostrożności zachować?

Jaki jest najbezpieczniejszy środek transportu? Czy hotele są odpowiednio przygotowane? Jaki rodzaj ubezpieczenia podróżnego okaże się najbardziej odpowiedni? Po tym, jak stan alarmowy w Europie minął, coraz więcej osób decyduje się jednak wybrać na krótkie wakacje. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o podróżach, wypoczynku i turystyce w czasach koronawirusa.

Jechać czy nie jechać?

Po kilku miesiącach kwarantanny stopniowo widzimy oznaki poprawy sytuacji. Miłośnicy podróży już myślą o możliwości organizowania wyjazdów i wakacji, przynajmniej na kilka dni po tak długim czasie zamknięcia w domu, co jest rekomendowane w celu poprawy nastroju. Wakacje trzeba jednak zaplanować z głową.

W tym roku przygotowania do urlopu oznaczają dodatkowy stres, a koronawirus uzależnia decyzję o kierunku podróży. W tej sytuacji wiele osób zdecyduje się zapewne na turystykę krajową. Niektórzy w obawie przed zarażeniem będą próbowali szukać miejsc odległych, małych odizolowanych hoteli, w których ryzyko zarażenia jest teoretycznie niższe.

Najważniejsze to znać i jasno określić środki bezpieczeństwa dla wszystkich członków rodziny. Przed podróżą należy porozmawiać z dziećmi, wyjaśnić dlaczego niektóre atrakcje mogą być w tym roku niemożliwe, aby nie były rozczarowane. Awaryjnie warto wykupić usługę VPN dzięki czemu będzie można korzystać bezpiecznie z sieci wifi również za granicą, bez ograniczeń spowodowanych na przykład cenzurą w danym państwie.

Które kraje są zamknięte dla zagranicznych turystów?

Wskazane jest jednak sprawdzenie sytuacji każdego kraju przed podróżą. Na przykład Grecja przeprowadzi testy koronawirusa na wszystkich pasażerach przybywających z Hiszpanii, Włoch i Holandii. Republika Południowej Afryki ogłosiła, że ​​nie będzie przyjmować zagranicznych turystów do 2021 r .

Sri Lanka ma otworzyć lotniska lotniska w sierpniu, choć z pewnymi ograniczeniami - odwiedzający będą musieli mieszkać w hotelach wskazanych na stronie internetowej turystyki kraju i przejść test PCR na 72 godziny przed lotem lub tuż po przylocie. Argentyna odwołała loty komercyjne do września. Kraje Strefy Schengen otworzyły granice i nie ma już potrzeby poddawania kwarantannie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.

Najbardziej zalecane wycieczki to te, które obejmują plener, otwarte przestrzenie i mają małe zaludnienie. Ekoturystyka, aktywna turystyka przyrodnicza, wyprawy rowerowe, własnym samochodem lub kamperem i spanie w wynajętym, nie dzielonym z innymi gośćmi wiejskim domu z pełnym wyposażeniem.

Wakacyjny Poradnik Pacjenta - na wszelki wypadek

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował specjalny Wakacyjny Poradnik Pacjenta - Urlop w czasie epidemii, w którym doradza między innymi aby podczas rezerwacji pokoju zapytać, czy obiekt posiada certyfikat bezpieczeństwa higienicznego Polskiej Organizacji Turystycznej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko hotele i pensjonaty przestrzegające zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Broszura zawiera również przydatne informacje na temat praw pacjentów na wypadek konieczności konsultacji lekarskiej oraz wskazówki, jak skorzystać z pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania. Warto również zapoznać się z warunkami odstąpienia od umowy w przypadku rezygnacji z wycieczki i wybierać oferty, które podlegają zwrotowi.

Komentarze

Elektor2020.07.17 6:10
Żadnych środków ostrożności. I tyle. Mało kto już wierzy w ten cyrk medialny.
Marian2020.07.17 5:51
Najlepiej przed zarażeniem chroni podróż dobrze klimatyzowanym najnowszym modelem "Bentleya".
Anonim2020.07.17 10:00
ale na to stać tylko Rydzyka
Po 11 ...2020.07.16 21:42
Jedyną prawdziwą, pewną ochroną dla podróżujących jest opieka św. Krzysztofa. Jemu należy zawierzyć wakacyjne wojaże. Tylko Jemu. To naprawdę działa!. Sprawdziłem. Zawierzyłem moją drogę do toalety... i co? i bezpiecznie wróciłem i znowu piszę. Wiary nie olewajcie, tzn, nie gaście!!!