- W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie odbędzie się spotkanie Prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy; odbędzie się też polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów, na którym głos zabiorą Prezydenci obu państw – poinformował minister Wojciech Kolarski.

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w tym roku będzie mieć wyjątkowy charakter. Wiąże się to z faktem, że obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się szczyt Prezydentów z naszego regionu, którzy przyjadą do stolicy Polski na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy, żeby wspólnie z Polską cieszyć się z tego święta – powiedział minister.

Jak zaznaczył Kolarski, święto Konstytucji 3 Maja jest ważne także dla Litwinów, a parlament Republiki Litewskiej ustanowił rok 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja

Minister podkreślił, że tegoroczne obchody będą w sposób wyjątkowy świętem Polski i świętem Litwy – krajów, których dzieje splotły się w wielowiekowej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Będzie także miała miejsce debata o przyszłości Europy, jej historii i wartościach.

Prezydent Andrzej Duda odbędzie dwie bilateralne rozmowy: z Prezydentem Ukrainy Wolodymyrem Zełenskim oraz z Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

 

mp/pap