19.02.20, 14:20Fot. via Pixabay

Watykan: Policja przeszukała dom i biuro watykańskiego urzędnika

Watykańscy oficerowie śledczy dokonali we wtorek przeszukania domu i biura byłego szefa Biura Administracyjnego Pierwszej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wielebny ksiądz prałat Alberto Perlasca stał się w ten sposób szóstym podejrzanym w śledztwie prowadzonym w związku z inwestycjami na rynkach finansowych i nieruchomości.

W wyniku przeszukania, które zlecił promotor sprawiedliwości Gian Piero Milano i jego zastępca Alessandro Diddi, śledczy zajęli znalezioną dokumentację i sprzęt komputerowy. Akcja watykańskiej policji jest częścią dochodzenia w sprawie skandalu finansowego, z którym wiąże się m.in. zakup byłego magazynu Harrodsa w Londynie, wystawionego na sprzedaż z przeznaczeniem na ekskluzywne mieszkania. Przeszukania dokonano dzień po uwagach kardynała Angelo Becciu, który stwierdził, że w przypadku tej wynoszącej 220 mln dolarów inwestycji „nie wszystko było jasne”.

Podobnych przeszukań dokonano w październiku ubiegłego roku. Ich rezultatem było zawieszenie czterech pracowników Sekretariatu Stanu oraz dyrektora Urzędu Informacji Finansowej. Według portalu „Church Militant” „dwóch z zawieszonych urzędników Sekretariatu Stanu to zarejestrowani dyrektorzy londyńskiego holdingu kontrolowanego przez sekretariat”.

Portal informuje, że zakup nieruchomości przy 60 Slone Avenue w Londynie był autoryzowany przez kard. Becciu, kiedy pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu. „Fundusze na początkowy zakup zostały zaczerpnięte ze zbiórki świętopietrza”, czyli dorocznej dobrowolnej zbiórki pieniędzy na potrzeby papieża.

Według dokumentów, które wyciekły z Watykanu w październiku zeszłego roku, w skandal finansowy mieli być również uwikłani kard. Pietro Parolin oraz jego zastępca abp Edgar Peña Parra z Sekretariatu Stanu. 250 milionów dolarów ze świętopietrza miano „wydać na nieuczciwe firmy prawne, ustanowione dla zakupu londyńskiej nieruchomości”.

15 lutego ojciec święty nawiązał do dochodzenia, mówiąc o „podejrzanych sytuacjach finansowych, które oprócz swojej możliwej bezprawności, nie są zgodne z naturą i celem Kościoła oraz wywołują ogólną dezorientację i niepokój we wspólnocie wiernych”.

jjf/ChurchMilitant.com, vaticannews.va

Komentarze

Piotr2020.02.26 13:19
Zbliża się koniec tego świata wielkimi krokami ! Zyjemy w takich czasach że już do nikogo nie można mieć zaufania. Każdy dla siebie sam "sterem, okrętem" .......
lena2020.02.19 17:15
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, --------------------------------------------------- Moje kontakt do mnie telefon tu - www.xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
PK2020.02.20 0:12
LENA ! Pocałuj się durna babo w tylnią część ciała ! Nie chcę widziec więcej tych anonsów ! Tego nie da sie wytrzymać ! Muszę to zgłosić na Policję, jeżeli zobaczę, że będą późniejsze wpisy po tej godzinie ! POŻAŁUJESZ TEGO ! NIE ŻARTUJĘ ! BURDELLO ZAŁÓŻ SOBIE W DOMU I Z DOMU DZWOŃ ! TU NIE MASZ POZWOLENIA, ANI TY, ANI TWÓJ SPONSOR !
Pisowiec2020.02.19 15:12
Już nawet w Watykanie lewactwo atakuje!!! My Polacy murem za księdzem prałatem Perlasco!!!! Lewaki won za Don!!!! Księże Prałacie jesteśmy z Tobą!!!!!
Piotr, PISOWIEC2020.02.26 13:24
Walnij się lepiej w głowę zanim cos napiszesz !