09.10.20, 09:50

Watykan ,,sprzedał’’ chińskich wiernych? Bp Guo ustępuje

Zarządca diecezji Mindong w południowo-wschodnich Chinach bp Vincenzo Guo Xijin oświadczył, że ustępuje ze wszystkich kościelnych urzędów, aby resztę życia poświęcić modlitwie i ascezie. Władzę nad diecezją obejmie po nim bp Zhan Silu, określany „pupilem komunistów”.

O swojej rezygnacji bp Guo poinformował wiernych w czasie ostatniej celebrowanej przez siebie publicznie Mszy św. 4. października. Swoją decyzję uzasadnił czterema argumentami: „swoją niekompetencją”, „brakiem zdolności”, „nienadążaniem za czasami” i tym, że nie chce być „przeszkodą dla postępu”. Poinformował, że odtąd nie będzie uczestniczył w żadnych publicznych wydarzeniach, a Eucharystię będzie sprawował prywatnie.

Hierarcha podkreślił również w czasie swojego wystąpienia, że ważne są sakramenty udzielane przez księży przystępujących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Włoska agencja misyjna AsiaNews zwraca uwagę, że w rzeczywistości wystąpienie byłego biskupa Mindong jest oskarżeniem polityki Stolicy Apostolskiej wobec Chin, która „sprzedała” tamtejszych wiernych.

Bp Vincenzo Guo Xijin jest duchownym znanym ze swojej niezłomności i gorliwej wiary. Dla miłości do Kościoła wielokrotnie był poddawany państwowym restrykcją, w tym osadzany w więzieniach. Tymczasem teraz ustępuje na rzecz niegdyś ekskomunikowanego, znanego z pragnienia władzy bpa Zhana Silu. Agencja zwraca uwagę, że duchowny ten nigdy nie prosił wiernych o wybaczenie za swoje wcześniejsze związki z rządem.

Chińskie władze próbowały narzucić zaufanego bpa Silu w diecezji Mindong już po śmierci jej poprzedniego biskupa. Wówczas jednak absolutnie podporządkowany Pekinowi duchowny został ekskomunikowany. Papież ekskomunikę też zdjął z niego w 2018 roku, po zawarciu porozumienia z Chinami.

kak/ekai.pl

Komentarze

WIELKIE HALO2020.10.10 22:48
WATYKAN JAKO JEDEN Z NIELICZNYCH NA KULI ZIEMSKIEJ PRAWDZIWIE SUWERENNYCH I SILNYCH PANSTW DBA PRZEDE WSZYSTKIM O SWOJE INTERESY. NIE DBA O WIERNYCH I NIGDY O NICH W RZYMIE NIE DBANO. CHODZI O WIELKI SZMAL I TO JEST PRIORYTET A NIE BIEDNI WIERNI. OT CO. KATOLICY TO JEDNAK BARANY
Restrykcjom2020.10.10 9:07
Restrykcjom, co wy z tym "ą" ,analfabeci, nie umiecie nawet odmieniać po polsku?
zTatr2020.10.9 11:05
Bp Vincenzo Guo Xijin dał swoje świadectwo. Wielki szacunek dla Niego.
JoJo2020.10.9 10:14
Czarnek złamał zakaz wojewody. Pasuje do Pisu idealnie.
wicek2020.10.9 10:10
Czekamy co z tego wyniknie. Jezus powiedział: " Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. 9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi." Ustępujący zaś biskup zachował się jak chrześcijanin, z pokroą przyjął decyzję papieża.
Włodzimierz Nechamkis2020.10.9 10:08
Cud stał się na oczach naszych! Cud prawdziwy! Nasz dobroczyńca i jedyny przyjaciel, Pan Prezydent Donald Trump został cudownie uzdrowiony w ciągu trzech dni. Modliłem się żarliwie do naszego świętego Jana Pawła II i to zapewne za jego wstawiennictwem miało miejsce to cudowne wydarzenie. Teraz będę modlił się do Papieża Polaka w intencji wygrania prze niego wyborów. Prawdziwi Polacy! Wspierajcie mnie w moich modlitwach!
Anonim2020.10.9 10:27
Dwukrotny rozwodnik, który twierdzi, że "chętnie przespałby się ze swoją córką". Idealnie pasuje do frondokatolików.
Karol2020.10.9 11:13
Wlodzinierzu Iliczu, Tramp wyzdrowial, ale wyscie w chorobu zapadli !! Z tej choroby, nie wychodzi sie tak latwo, ja lecza w Tworkach !
jula2020.10.9 10:07
W ludzkim wymiarze nie ogarnięcia, co tak naprawdę dzieje się w Watykanie? Same wątpliwości i chaos dla wiernych. Czyżby Bojaźń Boża odeszła od niektórych?