22.04.21, 09:33Fot. via Pixabay - Michael Gaida / screenshot YouTube - Wilnoteka

Watykan: wolność wyznania na Białorusi jest zagrożona

Wczoraj pojawiło się sprawozdania papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat wolności wyznania na świecie. Na liście krajów naruszających wolność wyznania znalazła się Białoruś rządzona przez Łukaszenkę.

Sprawozdanie Fundacji zostało przygotowane już po raz 15. Tym razem dotyczy ono lat 2018-2020. Według autorów raportu aż 67 proc. mieszkańców ziemi żyje w państwach, w których łamana jest wolność wyznania.

Na liście 62 państw, które naruszają tę wolność znalazła się także Białoruś. Raport podkreśla, że w wyniku rządów reżimu Łukaszenki represje dotykają prawie wszystkich wyznań chrześcijańskich, a także żydowskich.

W sprawozdaniu wskazano, że "przez kilka miesięcy miesięcy, gdy na Białorusi odbywały się demonstracje, zagrożona była większość praw człowieka, w tym wolność wyznania".

- Tendencja do wzmacniania autorytarnej kontroli pociąga za sobą poważne następstwa dla organizacji religijnych w kraju. Zasada przestrzegania prawa w stosunku do wolności wyznania jest stosowana wybiórczo, jak poprzednio zależy od kaprysu władz, co często prowadzi do chaotycznych i samowolnych działań przeciwko różnych grupom religijnym, w tym prawosławnym - stwierdzili autorzy sprawozdania.

Wśród naruszeń i przypadków łamania wolności wyznania na Białorusi raport wymienia zniszczenie przez państwowe służby krzyży w miejscu pamięci Kuropaty, wymuszona emigracja katolickiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, zmuszanie zagranicznych księży do opuszczenia kraju, ograniczenia w budowie szkół religijnych i rejestracji nowych wspólnot wyznaniowych.

jkg/belsat

Komentarze

JA2021.04.22 11:58
"Nadejdzie dzień, gdy mistyczne poczęcie Jezusa przez Najwyższy Byt - Jego ojca - w łonie dziewicy będzie traktowane na równi z poczęciem Minerwy w mózgu Jowisza" - Thomas Jefferson (1743-1826) 3.prezydent Stanów Zjednoczonych
Anonim2021.04.22 11:30
Po co Białoruś? U nas idąc po papierek związany z apostazją też są problemy. Ksiądz za wszelką cenę utrudnia chociaż to jego obowiązek i za to mu podatnik (także ateista) płaci.
chłopka2021.04.22 10:35
A ja sądziłam że rozwój duchowy ( poprzez wyznanie ) odbywa się w epicentrum ludzkiej istoty , czyli Duszy . Popatrzcie dziw nad dziwy . To odbywa się poprzez politykę . To jak to odbywało się w PRL skoro był reżim ? Wszyscy Polacy przestali wierzyć w Boga ? Może wszyscy przestali w Niego wierzyć . Ja w PRL byłam wolna , duchowo niezagrożona i wiara pozostała . W innych Polakach nie ? Dziwy się dzieją na tym świecie , dziiiiiiwy .
do Chłopki2021.04.22 11:52
Źle sądziłaś. Od dawna wiadomo że rozwój duchowy związany jest z wkładem finansowym w rozwój instytucji kościelnej. Już w wiekach średnich (zwanych ciemnymi) kupowano odpusty. I po dziś dzień nic się nie zmieniło. Dlatego PIS płaci (kupuje?) Rydzykowi. Dlatego Kurski ma "legalnie" drugą żonę a Marta prezydentówna każde dziecko z innym mężem. Za pieniądze można wszystko! A majątek takich jak Głódź czy Gulbinowicz wskazuje że tych "odpustów" dużo się sprzedaje.
chłopka2021.04.22 12:13
To była ironia i sarkazm . :) Historię KK znam doskonale . Jego kłamstwa i hipokryzję od wczesnego dzieciństwa . Byłam Katoliczką , znam też życie tej zamkniętej kasty jaką jest kler od wewnątrz . Znam to wszystko od podszewki . Ale dziękuję za informację . :) A jeżeli chodzi o tzw . " odpusty zupełne " to biskupowi , który na ten temat nawijał zaśmiałam się publicznie w twarz tak że musiał skończyć . Tak właśnie należy ich traktować . Wyśmiewać . To najbardziej boli . Nadmieniam iż jestem głęboko wierzącą Chrześcijanką bez religijnego przydziału .
Anonim2021.04.22 9:57
O nie! Czy Watykan wyśle wojska na Białoruś?