23.07.21, 10:48

Watykan zdecydował w sprawie bpa Szkodonia. ,,Wina nie została udowodniona''

- Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

"Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia" - głosi oświadczenie Nuncjatury.

"Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat)" - czytamy dalej.

Nie oznacza to jednak, że Nuncjatura nie ma zastrzeżeń do bpa Szkodonia.

"W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem" - głosi bowiem oświadczenie.

W związku z powyższym Nuncjatura nakazał biskupowi odbycie pokuty.

"w związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył" - wskazano w oświadczeniu.

"Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego" - poinformowało z kolei biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

jkg/kep

Komentarze

ala2021.07.25 19:06
Nagonka na KK w Polsce trwa a nawet przybiera na sile. Walka z Kościołem - chodzi o to, aby podważyć autorytet Kościoła i wszystkiego, co jest oparte na wartościach chrześcijańskich. Ma za zadanie zniszczyć zaufanie społeczeństwa do instytucji kościelnych.
A prawda jest taka2021.07.25 9:10
Oskarżony w tej sprawie hierarcha, od przeszło pół wieku jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, był przed laty wychowankiem, a potem bliskim współpracownikiem kard. Karola Wojtyły (1920-2005), a potem kard. Franciszka Macharskiego (1927-2016). To na wniosek tego kardynała, a na podstawie bulli papieskiej jego poprzednika został konsekrowany na biskupa pomocniczego krakowskiego w 1988 roku wraz z bp Kazimierzem Nyczem (obecnie kardynałem i metropolitą warszawskim). Potem był biskupem pomocniczym kard. Stanisława Dziwisza (rocznik 1939), a obecnie pełni tę funkcję wobec abp Marka Jędraszewskiego (rocznik 1949). Przez te wszystkie lata poznał wszystkie tajemnice krakowskiej kurii. Zna wszystkie grzechy młodości teraz „Wielkiego Świętego Rodaka”, pikantne kulisy jego beatyfikacji i kanonizacji. Wie, kto jest strukturach krakowskiego Kościoła w co i jak głęboko „umoczony”, kto z kim dzielił lub nadal dzieli życie i łoże, kto z kim robił finansowe machlojki, kto dał się przed laty „złapać za rozporek” i poszedł na współpracę z SB. Kto obecnie dzieli życie i łoże, a czasami spędza romantyczne wakacje, także ze znanymi ludźmi z pierwszych stron gazet, w tym politykami czy dziennikarzami… A także kto „gustował w kontaktach z młodymi chłopcami” i odwiedzał w tym celu nie tylko na Dominikanie, jego dawnego seminaryjnego kolegę i tamtejszego nuncjusza, abp Józefa Wesołowskiego (1948-2015), także wychowanka kard. Karola Wojtyły, a potem jego długoletniego protektora. A nie były to wtedy wyłącznie wycieczki krajoznawcze… Biskup pomocniczy krakowski pamiętał przy tym świetnie niedawną historię swojego seminaryjnego kolegi, który będąc nuncjuszem i arcybiskupem tytularnym, poniósł wszelkie możliwe konsekwencje swojego grzesznego życia jakie mogą dotknąć osobę duchowną z jego pozycją. Został pozbawiony stanowiska w nuncjaturze, godności biskupiej, przeniesiony do stanu świeckiego i pozbawiony emerytury watykańskiego dyplomaty. Wybrał śmierć… A dawny seminaryjny kolega, bp Jan Szkodoń, osobiście odprowadził go wówczas do grobu w rodzinnym Czorsztynie. No a oskarżony biskup z Krakowa wykrzyczał głośno swoim niedawnym sędziom, że „nie pozwoli z siebie zrobić drugiego Józka Wesołowskiego”. No to go zostawili w spokoju...
Böno2021.07.24 10:23
Czekam na oskarżenie i ukaranie profesorki-kłamczuchy za fałszywe zeznania i zniszczenie dobrego imienia. Kara powinna być bardzo dotkliwa. Ta kłamczucha i ścierwo już swojego byłego męża fałszywie oskarżała.
Anonim2021.07.24 15:42
biedny klecha,nie ma kto go dzisiaj przytulić ,faktycznie firm niepokalanie poczęta
kpt wach2021.07.24 2:56
w każdym bądź razie rekrutowali do Bundewerhy i wiedzieli otym procedrze Wychodzę przoszę Ciebie ze skweru represjonowanych górników ...patrze Kauflad o..k..
Parafianka2021.07.23 18:34
Zostawcie naszego biskupa w spokoju.Przecież prawda mu z oczu biję.
Wikary2021.07.24 19:42
Biskup Szkodnik jest spoko.
Anonim2021.07.23 17:56
ale proces cywilny trwa ,i bedzie wesoło,jak buraka watykan pogłaskał,a sąd cywilny udowodni wine i skaże w zawiasach, a laske podejmował po 22 ,ciekawe cy cytał jej do łózka?? tyle dobrz że nie miał orientacji homo...chyba
Böno2021.07.24 10:20
Masz bujną fantazję. A w sumie to jesteś łajdak i oszust.
Anonim2021.07.24 15:39
spokojnie wasza wielebność spokojnie,to tylko sex był bez wtrysku
m.......2021.07.23 16:50
Proszę prześwietlić w tej dziedzinie inne grupy społeczne - aktorzy, politycy, sędziowie, lekarzy, nauczycieli, policje i porównajcie....
Anonim2021.07.23 18:35
a tam wam w seminariuma pomaturalnym wolno tyle smarować na internecie? a na szczotke i kibel myć
Po 11 ...2021.07.23 14:45
Kiedyś, za czasów studenckich pojechaliśmy całą paczką poimprezować w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem. Wynajęliśmy 3 domki. Jedna koleżanka upierała się, że będzie piła tylko wino. No i piła. Tak do 22. Potem poleciała w drinki. Ok północy zbladła, złapała się za usta i .... no sami wiecie, nie zdążyła się oddalić. Rano kierownik ośrodka zrobi awanturę w stylu, kto to zrobił? Niech teras sprząta!! itd, itp. Podejrzewał koleżankę, bo ciągle była blada jak ściana. I wiecie co? Nikt nie wsypał koleżanki. Kierownik ośrodka "po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu świadków", uznał, że wina koleżanki nie została udowodniona.". Wiem, że katolicy nie zrozumieli tej przypowieści. Trudno...
I słowo od mego sponsora.2021.07.23 14:47
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia du py! Ale tylko du py, szczególnie dziury w du pie po srraniu!"
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 14:41
I słowo od naszego sponsora. Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia du py! Ale tylko du py, szczególnie dziury w du pie po srraniu!"
Ania2021.07.23 18:37
Debilizm i skrajne ograniczenie podstawowych funkcji mózgu ,biję z każdego chamskiego słowa.
dr Joseph Goebbels, piekło2021.07.23 14:34
"Wyborcza" napisała w tekście Marcina Wójcika, że bp. Szkodoń jest winny, to jest winny. Tępiłem żydów, ale kocham ich Wyborczą. Moja szkoła! Cel uświęca środki, a kłamstwo to znakomity środek.
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 14:23
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki. Plan jest następujący. Skutecznie i dotkliwie uderzajcie w Kościół. Ale nie można tego robić wprost. Trzeba więc odwołać się do najbardziej prymitywnych i zrozumiałych dla każdego pojęć. Od wieków są to: seks i pieniądze. Największy dureń to chwyci. Dalej: granie na uczuciach. Po pierwsze: Udawajcie współczucie dla dzieci – ofiar księży-pedofilów. Wiadomo, że są to przypadki bardzo nieliczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bezkarnymi grupami. Uogólniajcie to na CAŁY kler. Po drugie: KAŻDY ksiądz jest pazerny na pieniądze. Jeśli proszą na remont kościoła, czy na biednych, to przedstawiajcie to tak, jakby zabierali dla siebie. Wypominajcie im każdy lepszy samochód. Po trzecie: ja sam nie mogę już uderzyć w wielkiego świętego papieża Jana Pawła II-go. A nienawidzę go szczególnie, bo wielu ludzi uratował od potępienia. Nienawidzę katolickiej Polski, której rząd sprzeciwia się działaniom coraz bardziej lewackiej Unii Europejskiej. Wyzywajcie ich od „faszystów”. Uderzajcie w żyjących jeszcze współpracowników JP2. Psujcie w oczach młodych jego obraz. Waszym orężem jest kłamstwo, rozwiązłość i ohydny grzech LGBT. Waszym przewodnikiem jest Goebbels, mój wierny uczeń, walczący kłamstwem. Do dyspozycji macie żydowską prasę dla gojów z Gazetą Wyborczą na czele, finansowaną za srebrniki Sorosa. A teraz – do roboty. Czekam na wasze złośliwe wpisy!
Lucifer Morningstar2021.07.25 9:07
Nikogo nie instruuję. Autora tego wpisu zaś oczekuje z przyjemnością. Moją, nie jego...
robaczek2021.07.23 14:14
Tak przyznaje, jestem skończony! Fronda jest moim narkotykiem a ja nałogowcem i jak każdy nałogowiec zatraciłem wszelką godność, poczucie wstydu i szacunek do samego siebie. Byleby tylko rzygnąć nienawiścią na Frondzie. Z poważaniem: dr hab elektryk-teoretyk Lech Keller-Krawczyk
Kocham Kellera2021.07.25 9:12
A to świństwo próbuje mi go odebrać, wypisując o nim różne bzdury. Lekarz prowadzący na to pozwala, bo dzięki temu po wielu orgazmach to cos jest spokojniejsze niż po lekach.
robaczek2021.07.23 14:04
NIC SIE NIE STAŁO!! ............... POLACY NIE SIE NIE STAŁO!!! ............................ pare ministrantów zgwałcono i sprawców ukrywali koledzy .................... ALE NIC SIE NIE STAŁO!!
Ty mały "robaku", czyli Lechu Keller!2021.07.24 23:29
ŻEBY TAK PISAĆ, TO MUSISZ BYĆ BEZMÓZGOWIEM!... Znów się głupcze napraszasz, żeby napisać o tobie! ... Nic innego nie umiesz pisać, tylko o gwałtach!? Bo od lat sam jesteś pedałem!.. Wiadomo, że krzywdziłeś dzieci, ... więc myślisz palancie, że jak kogoś posądzisz o to samo, ... to twoje złe uczynki zginą!?... Błąd! ... To nic nie da!.. LEPIEJ NAPISZ JAK TO BYŁO Z TWOJĄ SIOSTRĄ? --- ZA CO CIĘ Z DOMU WYGONIŁA? ... CZY NIE ZA "BRZYDKĄ ZABAWĘ" Z JEJ DZIEĆMI? ... ILE RAZY SIEDZIAŁEŚ W WIĘZIENIU!? ... itd.... itd...!
Ty mały pedofilu2021.07.25 9:15
Nie zwalaj na bogu ducha winnego Kellera swoich grzechów i grzeszków. Każdy w twoim mieście pluje na twój widok. Wiadomo, że przed więzieniem wybroniła cię siostra, liżąc doopę miejscowej szefowej PiS. A że cię nienawidzi za twoje próby gwałcenia dzieci, to inna sprawa.
Anonim2021.07.23 13:41
Umorzono ,żenada. Kler to gniazdo zboków i krętaczy
Lucyfer2021.07.23 14:36
No Anonim, tak trzymać! Kłamać, kłamać i jeszcze raz kłamać. W końcu wszyscy w to uwierzą. A fakty nie mają tu nic do rzeczy.
Lucifer Morningstar2021.07.25 14:00
Nie podszywaj się pode mnie, bęzczelny kłamco, Jako książę piekieł, niosący światło, nigdy nie kłamię. Kłamią różne Rydzyki, Jędraszewskie, Kaczyńskie i ich wyznawcy - a ja na nich czekam z niecierpliwością.
krzysztof2021.07.23 13:31
hej lewactwo kiedy pokażecie zło celebrytów,farm aktorów ,gdańskich i sopockich eksperymentów z małolatami a gdzie wielcy reżyserzy ,a gdzie komunistyczne gwałty jesteście gotowi czy jak to pokażemy nie jeden zostanie zdmuchnięty z piedestału
Anonim2021.07.23 14:39
Celebryci są z definicji OK, bo to nasi, na ogół lewacy. A KAŻDY ksiądz to, też z definicji, pedofil i fakty nie mają tu nic do rzeczy. Niech żyje leninowska dialektyka! Ważne jest to co napisze Wyborcza i to co jest korzystne dla Żydów. Pierd*lić fakty i prawdę!
Polak2021.07.23 16:14
Gdyby cokolwiek było już dawno by to wykazano. A tymczasem jedyne co jest to różne sekciarskie odpady skamlące w żałosnych próbach odwracania uwagi od pedofilów w sutannach.
Anonim2021.07.23 13:24
jeszcze paru kolegów w watykanie stolicy gównego . wszelkiego światowego ścieku, szkodoń najwyraźniej ma .może go postawić na odcinku dominikańskim? chyba jest wakat po wesołowskim??
Anonim2021.07.23 13:18
/stp/ "przyjmowaniu jej (małoletniej) w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem". Czy w paragrafach prawa karnego samo przyjmowanie małoletniej w prywatnym mieszkaniu było kiedykolwiek przestępstwem? Coś mi tu nie gra! Czy obecna kara nie jest ochłapem dla żądnej mięsa publiki medialnej?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.23 13:15
Hej Lesio Keller-Krawczyk -🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄! . . . Szabes dzisiaj jak wiesz, czy twoja odbytnica i pysk jest gotowa na mój detonator?!
Halo wielbicielowi/wielbicielce Kellera2021.07.25 9:18
Znów ci się jego wielki fiut marzy? Masz jego zdjęcie tylko w ubraniu, a wolałobyś się onanizować do gołego Lecha. Co z tego, że cię w łóżku nie chciał - ważne, że cię podnieca od lat.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.23 13:03
Sekta, która od wieków po dziś dzień broni pedofilów w sposób instytucjonalny, stwierdza, że ich pedofil jest niewinny. Kogoś to dziwi?
SZOK! ZAORANIE!! TYLKO U NAS!!! PILNE!!!!2021.07.23 12:42
Czy gdy YEHOWY dopuści się przewinienia - sprawę bada Konfederacja czy też Loża Polin?
POLKA2021.07.23 12:38
Musicie tak pyszczyć ? Głodnemu chleb na myśli . Wstyd. Pomyśl zanim się wypowiesz i jeszcze bardziej zanim coś napiszesz .
Anonim2021.07.23 13:09
spier...j dziurko proboszcza
Do Anonim2021.07.23 13:20
A znasz mnie ??? Zwykły śmieć bez obrony przed swoimi głupimi wpisami to ANONIM.
Anonim2021.07.23 13:27
obejdzie sie taka znajomośc,za to czytałem zeznania tej dziewczynki ,więc ,nie pier..ol
Do Anonima2021.07.23 13:52
TY TEŻ.
Jawny2021.07.23 14:26
W Gazecie Wyborczej, pióra Marcina Wójcika? Gratuluję obiektywnego wyboru. Weź sobie do poduszki teksty Czuchnowskiego, hieny roku.
SZOK! ZAORANIE!! TYLKO U NAS!!! PILNE!!!!2021.07.23 12:38
Czy gdy taksówkarz dopuści się przewinienia - sprawę bada Zrzeszenie Taksówkarzy czy też policja?
Anonim2021.07.23 12:50
A gdy dopuści się sędzia, to kto to bada ? Koledzy.
ZERRO2021.07.23 12:37
Kłamstwo jest wskazane dla ""dobra" Koscioła.
Polak2021.07.23 12:35
No chyba nikt nie spodziewał się że sekta rzymskokatolicka nagle przestanie chronić pedofilów.
Anonim2021.07.23 12:52
Jak by skazali, to by było dobrze. Jak uniewinnili, to źle. Jeśli masz wiedzę w tej sprawie i ją ukrywasz, to jesteś współwinny. A jeśli nie masz, to o czym piszesz wydając swój "wyrok"?
Polak2021.07.23 16:15
Dowody są szeroko znane, również prokuraturze i watykańskim szamanom. Po prostu sekta stworzona do naciągania naiwnych i ochrony pedofilów ignoruje dowody zajmując się działalnością statutową.
Piast Kołodziej2021.07.23 12:29
Mości biszkopcie, daj, dyć ja pobruszu a ty przytrzymaj.
Anonim2021.07.23 12:03
Cóż to za świetny pomysł! Może niech złodzieje prowadzą dochodzenia w sprawie kradzieży, mordercy w sprawie morderstw, a gwałciciele w sprawie gwałtów...😁😁😁
Anonim2021.07.23 12:48
A deprawatorzy w sprawie deprawowania małolatów.
Anonim2021.07.23 13:08
a skład sedziowski będzie z osodka w Gostyniniu, przewodniczący składu mariusz trynkiewicz
Panie i Panowie zapraszam na widowisko!2021.07.23 11:56
Tresury starego gudłaja Skrzypek na dachu (Po 11... antoni.s, etc.). . . . . Olé żydku .... Get ready brudasie! Szabes nie szabes żydek musi poskakać!
Anonim2021.07.23 11:48
Te ich komisje to kompromitacja. Sa sedziami samych siebie.
Berenika2021.07.23 11:48
Jest niewinny zarówno Watykan jak i polski wymiar sprawiedliwości nic mu nie udowodnił.Podobno bolszewickie gnoje twierdza ze jak nie ma wyroku sadowego to jest niewinny.
Anonim2021.07.23 11:59
Baranika, zacznij już ćwiczyć cnoty niewieście, bo cie na stosie spalą!
Anonim2021.07.23 12:00
Niewinny, ale pokutę dostał.... Sygnał do innych: zacierajcie ślady jak się tylko da, zniszczcie kwity, zastraszcie świadków, nie współpracujcie, a skonczy sie na paru zdrowaśkach...🤢🤮🤮
Anonim2021.07.23 13:11
a jak złapia za ręke ,to mów ; to nie moja reka w majtkach nastolatki, ,to nie mój pastorał w pisss...
antoni.s2021.07.23 11:43
Dopóki chroni tych łajdaków przestępczy, pisowsko kościelny układ mogą spać spokojnie, ale to się kiedyś skończy, żeby polska była polską potrzebna jest dla tych tysiącletnich okupantów polska norymberga, i najlepiej w częstochowie, albo w toruniu.
Anonim2021.07.23 11:44
Popieram!
Sam jesteś2021.07.23 11:45
najgorszą kreaturą bolszewicka
Anonim2021.07.23 13:18
a ty, sam sie lajkujesz ..tfuj,co za fijut
Anonim2021.07.23 11:33
pewnie ,kazdy taki byczek w mycce czerwonej na dyńce powinien mieć przynajmniej 6 nastolatek do zabawy, a watykan powinien to załatwić ,np. po 1 z kazdego kontynentu
Odezwał sie2021.07.23 11:48
bolszewicki bandyta
Anonim2021.07.23 13:15
ya nie znaju szto ty eta napisał ,ya nie pisiatielny ni czytielny ,ja sam nastajaszczyj bołszewik mniejszewik anałfabiet ,nieh żywiot leenina i staalina uuuuura uuuuuuuraaa
Anonim2021.07.23 11:30
To jest ten który obmacywał nastolatkę pod nieobecność jej rodziców? "Pięknie". Obmacywanie to tzw. inna czynność seksualna z Kodeksu Karnego. Już to jest podejrzane że taki stary byk spotykał się sam na sam z nastolatką. Znowu sprawa pod dywan.
Berenika2021.07.23 11:49
Jest niewinny w mysl prawa och wy sukinkoty bolszewickie
Nie jestem bolszewikiem2021.07.23 11:57
"W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców" CZYLI udowodniono mu że się z nią spotykał sam na sam a ona twierdziła dodatkowo że ją obmacywał. Słowo nastolatki vs słowo biskupa. Kto ma większe wpływy i znajomości??? Nastolatka w Watykanie czy biskup???
ja nastajaszczy bolszewik2021.07.23 13:32
ale sia popularny zrobil,nie ndużaju otpisywc