22.09.19, 15:51(fot. pixabay)

Watykański urzędnik: Żonaci księża to możliwa opcja dla Amazonii

- Żonaci księża to możliwa opcja dla Amazonii - powiedział w wywiadzie dla portalu Vatican News Andrea Tornielli, dyrektor programowy mediów Stolicy Apostolskiej. Według niego, to m.in. ta kwestia będzie przedmiotem dyskusji w trakcie październikowego synodu na temat Amazonii.

- Synod omówi kwestię możliwego wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii. Chodzi o wyświęcanie katechetów, starszych osób, które pełnią odpowiedzialne role w swoich wspólnotach. Ale nie można się spodziewać, że decyzję w tej sprawie podejmie zgromadzenie biskupów. Synod to organ doradczy - powiedział Tornielli. 

- Takiej decyzji nie podejmie synod, ale ewentualnie papież - zaznaczył.


Synod rozpocznie się 6 października i potrwa trzy tygodnie. Z powodu braku księży w Amazonii wiele wspólnot katolickich jest pozbawionych dostępu do sakramentów. W  64-stronicowym dokumencie roboczym, tzw. Instrumentum Laboris zawarto uwagi związane z tą kwestią.

Potwierdzając, że celibat jest darem dla Kościoła, prosi się, aby w najodleglejszych regionach można było wyświęcać na księży osoby starsze, (...) szanowane i akceptowane przez wspólnoty, mimo tego, że mają one rodzinę - czytamy w tekście.

Andrea Tornielli przywołał czasy, w których kapłani w Kościele katolickim byli żonaci, a także przypominał, że w Kościele łacińskim istnieją wyjątki np: papież Pius XII przyjął do Kościoła byłych anglikańskich księży: byli oni żonaci i zostali wyświęceni.

bz/rmf fm

Komentarze

jakb2019.09.22 23:43
Przecież celibat to nie dogmat. Można wprowadzić i wyprowadzić. Może dobrze by było aby znów biskup był mężem jednej żony, był trzeźwy, miał niegłupie dzieci itp... W Czechach za komuny też byli żonaci księża i Watykan patrzył na to przez palce.
Foster2019.09.22 19:32
Jeżeli Protestanci są żonaci, prawosławni są żonaci, żydowscy są żonaci - to w czym problem, przecież Jezus nie zabraniał apostołom się żenić.
zatroskany2019.09.22 18:11
Znowu eksperyment na Indianach
cogito ergo sum - tu es mundus excrementi2019.09.22 16:52
𝐂𝐨𝐠𝐢𝐭𝐨 𝐞𝐫𝐠𝐨 𝐬𝐮𝐦 - 𝐓𝐔 𝐄𝐒 𝐌𝐔𝐍𝐃𝐔𝐒 𝐄𝐗𝐂𝐑𝐄𝐌𝐄𝐍𝐓𝐈 towariszcz - czasy pisania wielkimi literami minely
Cogito ergo sum2019.09.22 16:48
JAK TO JEST, ŻE ŻONACI KSIĘŻA BY WAM PRZESZKADZALI, A KSIĘŻY PEDOFILÓW CHRONICIE?
katolik2019.09.22 16:35
Szatan jest mistrzem kłamstwa i oszczerstwa,szczególnie na temat Pana Jezusa,a ludzie niestety bardziej lubią i cieszy ich zło niż dobro.Są po prostu słabi.Takie samo zło sieje PO PSLSLDWIOSNA NOWOCZESNA i ci co się z nimi utożsamiają. Są zgubą dla Polski,sa pod wpływem szatana,ale dlatego,,ze są nieogarnięci wewnętrznie,to z takimi poglądami jak PO PSL SLD WIOSNA NOWOCZESNA już umrą .PRAWDZIWI POLACY GŁOSUJĄ NA PIS
violencja2019.09.22 21:28
Prawdziwie wierzący i patrioci głosują na Konfederację , która jest za życiem od poczęcia aż do naturalnej śmierci.Pis dał do zamrażarki projekty ustaw całkowicie zakazujące aborcję.Pis to Herod , ma na rękach krew niewiniątek. Prawdziwy Polak nie morduje innych Polaków , a zwłaszcza tych bezbronnych będących w łonach swoich matek Mamy głosować za życiem , odpowiemy za to przed Bogiem , na naszym sądzie ostatecznym. Nie jesteś katolikiem , katolik nie jest przeciwny życiu.
katolik2019.09.23 8:04
DNo Po i tamci jak wejdą zniszczą Polskę i nie będzie ustaw .Kaczyński myślę,że przed Bogiem , będzie musiał zrobić ta ustawę.Przeze mnie jako wyborce zostały podjęte kroki w sprawie
katolik2019.09.22 22:12
do violencji -powiedz Konfedreracji żeby miała konstytuc większość,
violencja2019.09.23 0:08
Wiem .Boleję.Nie tak powinno być.Nie rezygnuję ze swojego zdania wyżej. Głosuję pomimo wszystko i mam spokojne sumienie, czego i Tobie życzę. Głosujmy za życiem , nie za większością.Większość jest zwodnicza.
katolik2019.09.23 8:08
Violencja jeśli dno PO i tamci wejdą to po Polsce i po ustawach.Kaczyński będzie musiał przed BOgiem i dla Boga zrobić ustawę.JAko wyborca przeze mnie zostały podjęte kroki w sprawie
Lennon2019.09.22 16:24
Cieńkie to. A Paetz? Juliusza pedał arcybiszkopt jest, siedzi w pałacach na koszt debili, przynoszących po pięć złoty na tacę i PiS, walących naszą obywateli kasę z podatków, żeby Kościół ich reklamował. O czym wy piszecie? Że w Amazonii będą księża z żonami? Toż to u nas co drugi purpurat (a i księża też) mają po paru kochanków (a niektórzy, w mniejszości - kochanek - no i dzieci też niekiedy). Szczerze? Wszyscy księża mogą mieć kobiety. I tak 1/3 je ma (choć u mnie we wsi ch.j nie płaci na swoje dzieci - może reszta jest lepsza, nie chcę generalizować) A reszta to geje Amen
Lech Keller-Krawczyk kleine jüdische läuse 2019.09.22 16:39
W kólko ci jedno po głowie chodzi, zatem; who's dick would you like to suck, Lesiu? Honestly.
katolik2019.09.22 16:21
Pan Jezus nie był żonaty,a odniesienie należy dokonywać tylko do Niego.Dyskusja na ten temat, domniemania i ewentualna zgoda Papieża ,to daleko posunięta kolejna pułapka szatana,która już sieje zło w Europie i świecie. Szatan poprzez decyzje biskupów chce wedrzeć się do Kościoła .Polski Episkopat powinien zrobić wszystko,aby zostać wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii
Lennon2019.09.22 16:26
Katolik - a czyj to ślub i wesele było w Kanie? Nagle nie ma alko, wodzirej idzie do kogo? Do organizatorów. Dziwnym trafem to matka Jezusa. No i kto odkrywa wino w piwnicy? (tia, cud z wody). No Jezus. To czyje to wesele było? Myśl. To nie boli.
leszczyna2019.09.22 17:06
Matka Jezusa organizowała wesele w Kanie? Wiesz więcej od Jana Ewangelisty?
Jurek2019.09.22 17:12
1 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2 Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? [Czy] jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Lennon Myśl. To nie boli.