12.06.19, 08:25Fot. Grzegorz Jakubowski via Flickr (KPRP) CC BY-SA 2.0

Ważny dzień dla Polski- dziś spotkanie Duda-Trump. Prezydent już w USA

Od spotkania z Donaldem Trumpem rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych polski prezydent. W nocy polskiego czasu Andrzej Duda wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. Polska para prezydencka odwiedzi Biały Dom, a także Houston w Teksasie, Nevadę i San Francisco.

Jak relacjonuje z Waszyngtonu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, spotkanie z prezydentem Trumpem w Białym Domu rozpocznie się o godz. 18.00 polskiego czasu. Obaj politycy podpiszą porozumienie między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przewiduje ono zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, choć nie wiadomo jeszcze, czy będzie to obecność stała, czy rotacyjna.

Biały Dom zapowiedział, że prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą ważne decyzje w sprawach militarnych. Wysoki rangą przedstawiciel administracji USA powiedział, że decyzje te znacząco wzmocnią dwustronne relacje wojskowe polsko-amerykańskie i zwiększą potencjał odstraszania w Europie.

Prezydent Andrzej Duda mówił kilka dni temu, że kwestie obronności i bezpieczeństwa nie będą jedynym tematem rozmów z Donaldem Trumpem. - Oprócz tego będziemy na pewno rozmawiali też o współpracy energetycznej, na różnych polach, więc te tematy gospodarcze także będą bardzo poważnym elementem naszego spotkania - mówił Andrzej Duda.

Według zapowiedzi strony polskiej, prezydentowi w Białym Domu będą towarzyszyli także ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W nocy polskiego czasu prezydent Trump ma wydać przyjęcie na cześć polskiego gościa. Zaproszeni na nie zostali m.in. wpływowi amerykańscy przedsiębiorcy.

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, będzie także w Nevadzie i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, właścicielami start-upów i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych, takich jak Google. Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek.

dam/IAR - Polskie Radio

Komentarze

Greg 2019.06.12 11:48
Krzeslo zabral?wygodniej bedzie drony obserwowac.