11.11.19, 10:00Fot. joaoaugustof via Pixabay

Prof. George Weigel: Św. Jan Paweł II o patriotyzmie, wolności i demokracji

Nauczanie papieża Polaka na temat demokracji jest wciąż aktualne” - przypomina w swoim tekście prof. George Weigel.

W przetłumaczonym na język polski tekście, który ukazał się na łamach „Gościa Niedzielnego” (41/2019) Weigel podkreśla, że św. Jan Paweł II w encyklice „Centessimus annus” powiedział, że:

[…] wolne społeczeństwo przyszłości winno składać się z trzech uzupełniających się części: demokratycznej wspólnoty politycznej, wolnej lub rynkowo scentralizowanej gospodarki oraz żywotnej moralnej kultury społeczeństwa. W stosunku do dwóch pierwszych części istnieje dziś różnica zdań, ale kluczem do ich zrozumienia jest kultura moralna społeczeństwa”.

Jak zauważył, papież Polak zdawał sobie sprawę z wpływu kultury na politykę. Podstawowym elementem odnowy demokracji jest moralna oraz kulturowa odnowa – zaznacza Weigel przypominając o uwolnieniu się Europy Środkowej z jarzma komunizmu.

Przywołuje również encyklikę „Veritatis Splendor”, w której św. Jan Paweł II krytykował teorie wolności redukujące człowieka do samowoli jako „sumy jego natychmiastowych zachcianek” i wskazał na ideę wolności „w pełnym tego słowa znaczeniu”.

W dzisiejszym demokratycznym świecie idea prawdziwej wolności została zinfantylizowana” - stwierdza autor. Zaznacza, że nie jest to w żadnej mierze ta wolność, która wyzwoliła środkową oraz wschodnią Europę z tyranii.

O Europie papież Jan Paweł II pisał, że jest ona:

[…] owocem interakcji Jerozolimy, Aten i Rzymu. Od Jerozolimy, regionu biblijnego, Zachód nauczył się, że życie jest przygodą, pielgrzymowaniem, podróżą. Dzięki Atenom i filozofii greckiej nauczył się wiary w rozum i umiejętności rozumowego dochodzenia do istoty rzeczy, łącznie z ich prawdą moralną. Wiara w rozum połączona z biblijną ideą stworzenia wyjaśnia, dlaczego na Zachodzie rozkwitła nauka: na świecie istnieją prawdy, które trzeba umieć rozróżnić. Te prawdy są jakby wbudowane w ludzki świat i stąd umysł może je uchwycić.

Dzięki Rzymowi Zachód nauczył się tego, że w relacjach międzyludzkich od argumentu siły i przymusu ważniejsza jest zasada prawa”.

Wskazał także, że nie można ignorować któregokolwiek ze wspomnianych elementów, bo prowadzi to do błędnego odczytania historii Zachodu.

Dla Jana Pawła II prawda o historii danego narodu była ważną częścią żywotnej moralnej kultury w sferze publicznej, kluczem do wolnego społeczeństwa XXI wieku”

- pisze także Weigel.

Autor podkreśla, że na Zachodzie wokół pojęcia pluralizmu panuje cały czas dość duży zamęt. Dodał:

Pluralizm nie oznacza, że w ramach każdego demokratycznego społeczeństwa istnieją różne przekonania religijne, filozoficzne i polityczne. Prawdziwy pluralizm ma wymiar moralno-kulturowy z ważnymi konsekwencjami politycznymi. To oparta na prawdzie dyskusja pomiędzy ludźmi o różnych perspektywach, w której każdy szuka dobra wspólnego”.

Przypomniał, że Jan Paweł II podkreślał fakt, że dla ducha Polaków:

[…] fundamentalne są wielość i pluralizm, nie ograniczenie i zamknięcie”.

Podkreślał, że tolerancja w rozumieniu św. Jana Pawła II nie oznacza wcale, że jest „twoja prawda” i „moja prawda”, ale jest wzajemnym wydobywaniem prawd, które tkwią w uwarunkowaniach ludzkiego życia.

Weigel podkreśla w swoim tekście, że Jan Paweł II zdecydowanie był patriotą, jednak nie był to patriotyzm szowinistyczny czy ksenofobiczny, ale otwarty na „innych”.

Dla Jana Pawła II być Polakiem znaczyło być człowiekiem, którego własne doświadczenia otwierają na szersze horyzonty bez zapominania o swoich korzeniach”

- czytamy.

dam/gosc.pl,Fronda.pl

Komentarze

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.12 16:48
Gówno mnie obchodzą wymysły Kremówkojada.
PokolenieJPII2019.11.12 14:19
Janie Pawle II Wielki, Święty Rodaku i Patronie naszej Polskiej Ojczyzny jak i całej Europy, Módl się za Nami grzesznymi, o Opiekę Bogarodzicy, Światło i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwo i Miłosierdzie Boże, amen.
Manuela2019.11.12 13:49
UWAGA. UWAGA ! Bjorn Karlsson i Piotr NOWAK - to trolle z Obwodu Kalingradzkiego z Rosji !! NIEEEEEEEEEE ! komentujcie !!!!
PMP2019.11.12 9:37
JPII wierzył w powszechność zbawienia.
lady chapel2019.11.12 8:40
wolny kraj - to kraj tolerancyjny
mir2019.11.12 8:06
patroooon ! wiadomo kogo!
lady chapel2019.11.12 8:04
Wolny kraj to kraj tolerancyjny!!!
andrzejhahn32019.11.11 16:13
SRAM NA TEGO wojtyle
Duma2019.11.11 12:14
Kochany, mądry Ojciec, wspaniały syn naszej Ojczyzny bardzo by się nam dzisiaj przydał...
Michal2019.11.11 14:31
Myślisz, że lepiej by bronił pedofili niż rząd PiS ?
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.11 11:20
Czas skończyć z kultem Jana Pawła II Wojna w Kościołem i jego pasożytniczą potęgą wchodzi w ostrą fazę. Polska idzie tropem innych krajów, gdzie już dawno (czasem przed wiekami) lub niedawno (jak w Irlandii) zdemaskowano potwora ukrytego za obłudnie świątobliwą miną i pokazano mu jego miejsce w wolnym społeczeństwie. Nadchodzi dla Kościoła czas kary, a dla narodu czas słusznego gniewu i wyzwolenia. A będzie tą karą podporządkowanie Kościoła prawu jednakiemu dla wszystkich organizacji, równy z innymi organizacjami status. Skończy się władza, skończą przywileje, rządowe pieniądze, panoszenie się w instytucjach publicznych i edukacyjnych, bezkarne sianie nienawiści do wszystkiego, co niekatolickie, deprawowanie dzieci opowieściami o grzesznej masturbacji i jeszcze bardziej grzesznym homoseksualizmie. Za to zacznie się płacenie podatków, nie mówiąc już o siedzeniu w więzieniu za pedofilię bądź jej ukrywanie, za złodziejstwo i wyłudzenia.
ktoś tam2019.11.11 11:55
Oooo... odezwał się specjalista od moralności... To jak tam... kiedy rozwiązanie Sodoma 2.0?
Zosia2019.11.11 10:39
Zanim po raz kolejny oplujesz Kościół Święty, Jezusa Chrystusa, Świętych, nas wierzących wiedz że : Z każdego słowa zdacie relację przed Panem Bogiem i przed Jego Synem Jezusem Chrystusem!
Urszula2019.11.11 10:38
Ateiści i innego rodzaju śmierdzące lewactwo dyskutuje o Kościele. Boże spuść nogę z nieba i kopnij tych debili, aby się opamiętali !!!
ridado2019.11.11 10:37
Boże, jak oni gardzą Polakami !! Jacy oni są podli i obrzydliwi !!
KKK2019.11.11 10:35
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
T2019.11.11 10:40
ok.
Bat na PiSich debili2019.11.11 10:34
Jak ten obrońca pedofilów mógł zostać świętym! przecież on się smaży w piekle za to co uczynił molestowanym dzieciom i ich rodzicom! Ohydny i bez skrupułów obleśny typ!
Piotr Nowak2019.11.11 10:36
Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
Karol2019.11.11 10:31
JAN PAWEŁ 2 o NACJONALIZMIE: Myślę, że sposobem właściwym jest patriotyzm. Charakterystyczne dla nacjonalizmu jest bowiem to, że uznaje tylko dobro własnego narodu i tylko do niego dąży, nie licząc się z prawami innych. Patriotyzm natomiast, jako miłość ojczyzny, przyznaje wszystkim innym narodom takie samo prawo jak własnemu, a zatem jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej.
Bat na PiSich debili2019.11.11 10:19
"od argumentu siły i przymusu ważniejsza jest zasada prawa" no to PiS leje na słowa JPII śmierdzącym strugiem moczu!
anonim2019.11.11 10:21
I parę rubli do kieszeni wpadło...
T2019.11.11 10:18
Jak przeanalizować tych naszych wszystkich przywódców w przeszłości, to z takich godnych podziwu zostaje tylko Święta Jadwiga królowa i Jan Paweł II. A cała reszta to szkoda gadać...
bbb2019.11.11 10:43
Zwłaszcza że za pontyfikatu JP2 kwitły przekręty finansowe w Watykanie, pedofilia w kościele i HiV w Afryce, bo ludzie zgodnie z nakazem papieża nie używali zabezpieczeń. Oczywiście można powiedzieć że najlepsza byłaby wstrzemięźliwość i rozwaga, ale nawet Benedykt 16 uznał po śmierci JP2 , że ten zakaz w przypadku pozamałżeńskich kontaktów seksualnych jest bzdurny, a nie używanie zabezpieczenia niebezpieczne i nieodpowiedzialne. O wątpliwościach co do świętości Karola Wojtyły świadczy również fakt znacznie dłuższego procesu kanonizacyjnego niż to było zapowiadane na początku i właściwie brak kultu Wojtyły w kościele. Praktycznie nie ma żadnych obchodów rocznic związanych z JP2, co świadczy o tym że wierni, a nawet sami księża mają wątpliwości co do świętości polskiego papieża
T2019.11.11 10:46
Jeśli współżyjesz tylko ze swoją zoną i każdy by tak robił, a przynajmniej większość to nie byłoby żadnych chorób wenerycznych. To grzech sprowadza na człowieka chorobę i śmierć.
PokolenieJPII2019.11.12 11:05
tataratata i ty tam bbbencfale byłeś, miód i wino piłeś a jak się naćpałeś wszystko opisałeś. Naprawdę błysnąłeś wiedzą, nawet przedszkolak więcej wie.
Skuter2019.11.11 10:09
Dzięki Ci Panie Za pontyfikat Św JPII
PokolenieJPII2019.11.12 11:31
Janie Pawle II Wielski, Święty Rodaku i Patronie naszej Polskiej Ojczyzny jak i całej Europy, Módl się za Nami grzesznymi, o Opiekę Bogarodzicy, Światło i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwo i Miłosierdzie Boże, amen.
lady chapel2019.11.12 19:19
APEL POLAKÓW Z LITWY DO POLAKÓW Z POLSKI Przyjeżdżajcie, szanowni młodzieńcy w koszulkach z napisami, których nie rozumiecie! “Nazywają Cię faszystą, bo kochasz swą Ojczyznę! Zawsze walczyć będziesz z p...ym komunizmem!”. I race odpalone nad płytą Mauzoleum Matki i Serca Syna. To tegoroczne elementy obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu na Rossie. Na szczęście tym razem tylko epizodyczne. https://zw.lt/opinie/kozicz-marszalek-lubil-zadymy-ale-nie-takie/