07.01.20, 11:15

Wiceszef MSZ: Polska nie zaangażuje się w wojnę z Iranem

Polska nie zaangażuje się w wojnę z Iranem - deklaruje wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Na antenie Polskiego Radia polityk zadeklarował, że nasz kraj zamierza w kwestii Bliskiego Wschodu po prostu wypełniać zobowiązania sojusznicze wynikające z naszego udziału w Pakcie Północnoatlantyckim.

 

"Nie jesteśmy państwem, które będzie dążyło do eskalacji konfliktu w Iraku i zaangażuje się w wojnę na Bliskim Wschodzie. Nie ma o tym nawet mowy. Będziemy jednak wypełniali zobowiązania sojusznicze wynikające z naszego członkostwa w NATO i udzielali tyle wsparcia, ile wymaga od nas Pakt. Jeśli będzie to od nas wymagane – pojawimy się w Iraku, jednak przede wszystkim wzywamy państwa do deeskalacji konfliktu" - zadeklarował minister.

Jak mówił dalej polityk, Polska liczy na to, że sytuację na Bliskim Wschodzie uda się załagodzić.

"Liczymy na to, że decyzje podejmowane pod wpływem emocji w pierwszych dniach konfliktu nie są ostateczne. Wierzymy, że obecność NATO w regionie bliskowschodnim ma głęboki sens w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi. Mamy nadzieję, że władze irackie będą otwarte na nasze argumenty, nie możemy jednak pozostawać na terenie ich kraju niezgodnie z ich wolą. Po wczorajszym posiedzeniu Rady Sojuszu Północnoatlantyckiego postanowiono, że misja NATO zostaje tam chwilowo zawieszona" - wskazał.
Według Jabłońskiego USA nie podjęły jeszcze decyzji o wycofaniu się z Iraku.

"Na ten moment Amerykanie nie podjęli decyzji o wycofaniu wojsk. Trwa wojna informacyjna, więc różne informacje są wyciągane na pierwszy plan. USA prawdopodobnie ma najlepsze rozeznanie sytuacji w regionie, zaś atak na Sulejmaniego był podyktowany jego wcześniejszą działalnością, ponieważ z jego inicjatywy Iran atakował sojuszników amerykańskich" - stwierdził.

bsw/Polskie Radio

Komentarze

Janek2020.01.7 21:06
Grzegorz Braun MOCNO o Trumpie, Iranie i Izraelu i Dudzie! Będzie wojna? Co zrobi Andrzej Duda? youtube.com/watch?v=crppp4E4MyE
satyr2020.01.7 17:08
Co parchy,wstaliście z kolan?
Agnieszka2020.01.7 19:25
Nie wstali. Po prostu nie bardzo wiedzą jak amerykańskio - izraelkskie pragnienia odczytać i spełnić zanim wyartykułowane będą, bo głupio tak WOT i te nieuzbrojone samoloty od Amerykanów na Iran przerzucać i wojnę rozpoczynać, bo nie dość, że bez rozkazu to jeszcze zanim ją USA ogłosiło. jak USA ogłosi, rozkaże to zrobią, co im każą jak właśnie zapowiedzieli w drugiej części tego wywodu
Reytan2020.01.7 17:00
Urszuka i Agnieszka sa ubeckim komunistkami ze szponami w polskiej krwi.
Agnieszka2020.01.7 19:19
Reytan ty się chyba "Gowinem" chcesz w parlamencie położyć nie tylko za LGBT, ale i żeby tam żaden polski głos rozsądku w obronie polskiej niepodległości i bezpieczeństwa nie mógł się przebić a tu jeszcze za głupia katarynkę chcesz robić.
Urszula2020.01.7 16:55
I kto wam, łgarzom zawodowym w to uwierzy. Tak kłamie PiS: "Wicepremier Jacek Sasin (51 l.), jeszcze w listopadzie 2019 r. zapewniał, że w 2020 r. żadnych podwyżek cen prądu nie będzie. Teraz kiedy stało się pewne, że rachunki jednak wzrosną, przekonuje, że polskie rodziny ich... nie odczują! Nie do końca jednak jest to prawda.
Polexit2020.01.7 16:46
Pawełku, jesteś żółtodziób (mam takiego wnuka) i twoje deklaracje można o kant du?py potłuc. Maliniak mówił zupełnie coś innego. Hahahahaha!!!
Jerzy2020.01.7 15:48
W tym układzie Polska staje się w tej chwili okupantem i Rosja znów nam powie, że rozpętaliśmy tym razem III wojnę światową.
Agnieszka2020.01.7 19:54
Nie no właśnie ogłosili, że łaskawie wezmą głos Polaków pod uwagę i III wojny światowej nie rozpoczną ... sami ... bez USA i wytycznych od nich.
Moshe Cvel2020.01.7 14:55
Brawo .Iran to długoletni partner i przyjaciel Polski. Mamy z Iranem aktualna umowę o współpracy gospodarczo-wojskowej. To USA zampordowała Generał Syleymani i za tą zbrodnie dokonana na lotnisku międzynarodowym za pomoca kilku helikopterów i rakiet specjalnych laserowo-naprowadzanych odpowieda Israel , który zleciła tą zbrodnię prezydentowi Trump. Pan Trump był tylko spustem w helikopterze Apache AH 64 ze specjalnym oprzyrządowaniem. Polska nie powina interesować sie tym tematem i odmawiać jakiej kolwiek współpracy na terenie Iraqu. Wszystkie kraje mają prawo do samostanowienia i obrony wlasnych obywateli na terenie własnego kraju, Poza granicami to już obywatele muszą sie sami zabezpieczać. Ostani wybryk w ONZ w postaci złamania Prawa Międzynarodowego i nie wydania wizy Ministrowi Spraw Zagranicznych Iranu wizy na sesję Rady Bezpieczeństwa to skandal dyskwalifikujący USA . ONZ nie możę być na terenia USA gdyż łamane jest Prawo Międzynarodowe.Trzeba to jasno powiedzieć gdyż USA roszczą sobie nazywania siebie jako obrońcą Prawa Międzynarodowego ale tylko wybiórczo.Nie dal wszystkich są obrońcami a szczególnie USA to Prawo Międzynarodwe nie dotyczy.
J.P2020.01.7 15:31
Dokładnie, ale kto z tych piszących na frondzie chce drążyć historie między naszymi krajami. Dla większości to przecież terroryści i tyle. Taka to świadomość w narodzie.
JS2020.01.7 12:32
To co mówi wice szef jest na dzień dzisiejszy. Za parę miesięcy dostaniemy polecenie z USA, żeby ruszać na Bliski Wschód i nikt mu się w Polsce nie przeciwstawi. Takim niby-suwerennym państwem jesteśmy. Pozdr.
Marian2020.01.7 11:58
Na szczescie mamy marszalka Grodzkiego, juz on napewno cos wymysli.
Szlomo Rozencwajgier2020.01.7 11:53
Panie minister co pan gadasz? Jest sojusz polsko-amerykańsko-izraelski, nawet będziemy płacić za ochronę. Będzie potrzeba to trzeba będzie wysłać nasze wojsko żeby ajatollahom kota pogonić! Wojskowi za darmo pieniędzy polskiego podatnika nie biorą! Wojsko to wojsko jak trzeba to głowę musza położyć za sprawę!
gość2020.01.7 11:37
co? jeden telefon z Waszyngtonu i wysyłacie 2000 żołnierzy. Polska nie ma mocy by podejmować decyzje o swoim wojsku. wystarczy mały szantaż że USA opuszczą Polskę i zostawią nas na pastwę Rosji.
Aryjczyk2020.01.7 11:36
Coś kręci.
Michał Pasierb 2020.01.7 11:30
Oby to co mówi pokrywało się z prawdą.
Agnieszka2020.01.7 19:30
Ale co z tego co mówi ma się pokrywać z prawdą? Czy to, że Polska się nie zaangażuje w wojnę czy że się zaangażuje jak nam USA nakaże, bo my ich niewolnicy w NATO? Jedno drugiemu przeczy, bo póki co nie angażujemy się, bo jeszcze rozkazy z USA nie przyszły i moglibyśmy dostać opieprz od nich za wysłanie na Iran oddziałów specjalnych WOT-u i zakupionego u nich sprzętu. A może to nie byłoby takie głupie, bo jak wyrwalibyśmy się i rozpoczęli ta wojnę, to i spieprzylibyśmy im plany i skończyłaby się ta rozpoczęta przez nas wojna szczęśliwie po 24 godzinach. Zrozumieliby wtedy nasze powiedzenie "nadgorliwość gorsza od faszyzmu" i błagali, żebyśmy im okoniem stawali a nie gorliwie pomagali wszędzie.
acotomadorzeczy2020.01.7 11:25
W takim razie co teraz robią polscy żołnierze na terytorium Syrii? Na czyje zaproszenie tam pojechali?
hrabia Potocki2020.01.7 15:32
NATO wypelnia tam misje szkolenowa, tam sa nie tylko polacy , ale duza czesc kontyngentu NATO, szkola iracki personel, serdecznie pozdrawiam i zycze duzo zdrowia w 2020 bo to najwazniejsze
Reytan2020.01.7 16:55
W Syrii ne ma polskich wojsk,jelopie.poza Wzgorzami Golan.
Agnieszka2020.01.7 19:32
To są chyba tylko jakieś "inne" od LGBT, bo jak tam policje szkolą, to wiadomo, że w ilości płci i tożsamościach płciowych, bo nasza policja też takie szkolenia przechodzi