25.10.21, 20:39fot. yt/RTVE Noticias

[Wideo] Kanaryjski wulkan Cumbre Vieja ciągle aktywny. Zniszczeń przybywa

Przed niespełna tygodniem nad Polskę dotarła "Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja”. Na szczęście nie stanowiła ona zagrożenia, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje tą sytuację.

Wulkan Cumbre Vieja uaktywnił się 19 września br. na hiszpańskiej wyspie La Palma, należącej do grupy Wysp Kanaryjskich i już trzykrotnie dawał o sobie znać.

Do znaczącego wzrostu aktywności wulkanu doszło przed dwoma tygodniami w nocy z piątku na sobotę, kiedy rozerwaniu uległa kolejna części krateru, w wyniku czego doszło do ponownego wylewania się lawy. To spowodowało kolejne zniszczenia budynków i zagrożenia dla mieszkańców oraz turystów.

Jak podały władze La Palmy w wyniku erupcji wulkanu Cumbre Vieja zniszczeniu uległo już ponad 2000 budynków.

Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) informował w komunikacie przed tygodniem, że „z powodu rozerwania północnej części krateru pojawiły się nowe strumienie lawy zmierzające w kierunku Oceanu Atlantyckiego” – podał portal polskieradio24.pl.

Obecnie badane są także zniszczenia jakie wybuch spowodował także we florze morskiej, a eksperci oceniają, że erupcja może jeszcze potrwać od 3-4 tygodni nawet do kilku miesięcy.

mp/polskieradio24.pl/tvp info/twitter

Komentarze

Paszko widocznie zbyt słabo monitoruje fakt2021.10.26 12:39
że na planecie aktywne jest kilkanaście wulkanów. Dlaczego Paszko uważa, że będzie się żarło jak napisze tylko o jednym, a nie o wszystkich po kolei?
Ala2021.10.25 21:43
A to dopierao się zaczyna
xyz1232021.10.26 8:04
to samo pomyslalem jak tylko tzw. wuuulkaaanooolooodzy powiedzieli, ze w max tydzien erupcja sie zakonczy :D:D:D...