21.04.19, 12:08(fot. screen/yt)

,,Wielkanoc to w chrześcijańskiej, ale też w polskiej tradycji, święto niezwykle ważne''

- Życzę, aby polskie tradycje świąteczne wyrosłe z połączenia głębokiej wiary chrześcijańskiej i dawnych obyczajów, towarzyszyły państwu przez te niezwykłe świąteczne dni - powiedział minister kultury Piotr Gliński w nagraniu zamieszczonym na Twitterze resortu kultury.

- Święto zwycięstwa nad śmiercią, odradzania się nowego życia, tryumfu dobra nad złem - dodał.

- Kiedy w Wielką Sobotę udajemy się do kościołów ze święconką, nasze kolorowe kosze pełne są symboli: pisanek, jajek jako źródła życia, chleba, mięsa, soli. W niedzielny świt budzą nas rezurekcyjne dzwony, głoszą, że Chrystus Zmartwychwstał. Możemy świętować jego tryumf, przekazują nam - wraz z budzącą się po zimie ziemią - nadzieję na nowe życie, odradzające się nie tylko w przyrodzie, ale i w nas samych -  powiedział Gliński.

- W tych uroczystych, podniosłych chwilach, życzę państwu abyście po dniach zadumy i refleksji odnaleźli w sobie radość, abyście przeżyli czas Wielkiej Nocy w gronie najbliższych. Aby polskie tradycje świąteczne wyrosłe z połączenia głębokiej wiary chrześcijańskiej i dawnych obyczajów towarzyszyły państwu przez te niezwykłe świąteczne dni. Radujmy się -  podkreślił minister.

 

baz/PAP

Komentarze

circ2019.04.22 7:22
''W chrześcijańskiej, ALE też polskiej''- co to za dziwna formuła retoryczna? W Polsce kultura zawsze była chrześcijańska, naród był jednorodnie katolicki z wyjątkiem żydów którzy byli narodowością i od 1948 usiłują być narodem choć raczej to im się nie uda bo są mieszanką kultur i wiar choć mają ''państwo'' którego ustrój prawa jest mieszanką komunizmu z talmudyzmem. Państwo to w dodatku jest utrzymywane przez Amerykę i pośrednio cały świat bo nie stoi na własnych słabych nogach. Jako socjolog ten Pan wprawdzie nie zna się na kulturze ale wie co to statystyka.
Michal2019.04.21 22:02
A ja mu życzę dobrego czopka wazelinowego
czytacz2019.04.21 18:25
Szalom mośku !
Angelus2019.04.21 15:24
Ojcu Dyrektorowi też mógłby minister złożyć życzenia - Więcej kasy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 15:12
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Reytan2019.04.21 14:27
Jak przyjac te wiarolomne slowa od masona o najwyzszym stopniu wtajemniczenia ?
Marian2019.04.21 12:23
Oj joj!.Bedzie krytyka oj ,bedzie.Nawet jednego slowa dla tych co swietuja pesach.