16.05.18, 18:30screenshot Youtube - CBS This Morning

Witold Jurasz: Bawią mnie gorliwi obrońcy Izraela

Izraelskie wojsko zabiło w czasie zamieszek na granicy ze Strefą Gazy w ciągu jednego dnia 58 Palestyńczyków, w tym 13 dzieci. Wg strony izraelskiej otwierano ogień do "terrorystów". Rządzący strefą Gazy Hamas owszem jest organizacją terrorystyczną, ale dzieci nie są terrorystami, a i dorosłych nieuzbrojonych demonstrantów trudno nazwać terrorystami. Nie wolno też potępiając Hamas udawać, że warunki życia z Strefie Gazy spełniając jakiekolwiek minimalne standardy.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ oczywiście żadna potępiająca Izrael rezolucja nie może zostać przegłosowana, bo zawetują ją zawsze Stany Zjednoczone. Dla Polski dobre relacje z Izraelem są bardzo ważne i rozumiem przyczyny dla których stanowisko polskiej dyplomacji bliższe Waszyngtonowi, a nie naszym partnerom z Unii Europejskiej, którzy w zawoalowany sposób, ale jednak Izrael potępili. Gdybyśmy nie uchwalili głupiej i szkodliwej nowelizacji ustawy o IPN też moglibyśmy powiedzieć więcej. Jeśli więc są tacy, którzy uważają, że Polska powinna zabrać głos i równocześnie są zdania, że nowelizacja ustawy o IPN była nieskazitelnie napisana, politycznie mądra i dyplomatycznie przemyślna to znaczy, że osoby te - z całym szacunkiem - albo nic nie rozumieją z polityki międzynarodowej, albo świadomie chcą by Polska znalazła się na kursie kolizyjnym z tym mocarstwem, od którego - traf chce - akurat zależy nasze bezpieczeństwo narodowe.

Równocześnie bawią mnie jednak reakcje tych, którzy broniąc Izraela robią to tak gorliwie, że aż gotowi są nazywać antysemitami, tych którzy z kolei rozumiejąc potrzebę bezpieczeństwa Izraela nie uważają, że normalnym jest traktowanie wszystkich mieszkańców Strefy Gazy jako ludzi drugiej kategorii, stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej, czy też - jak to miało miejsce obecnie - strzelanie z użyciem ostrej amunicji do nieuzbrojonych ludzi i zabijanie dzieci. Mam wrażenie, że antysemityzm w Europie odradza się - pomijając już oczywiście tych, którym żadne preteksty do antysemityzmu potrzebne nie są - również za sprawą takich oto obrońców Izraela.

Witold Jurasz @ Facebook

dam