11.07.21, 09:32Screenshot YouTube - Defence 24 / domena publiczna

Witold Jurasz dla Frondy: Wołyń zamiatano pod dywan. Skutki są fatalne

Damian Świerczewski, Fronda.pl: 11 lipca Polacy oddają cześć pomordowanym przez Ukraińców Polakom na Wołyniu, gdzie łącznie zginęło 100 tysięcy osób. Tej ogromnej krzywdy zadanej Narodowi Polskiemu nie sposób zapomnieć, jednak musimy współpracować z Ukrainą – to nasi najbliżsi sąsiedzi, na dodatek skonfliktowani z Rosją. Jak ten dialog powinien wyglądać?

Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, dziennikarz Polsat News 2: Przede wszystkim my przez lata Ukraińców przyzwyczailiśmy do tego, że jesteśmy gotowi wszelkie problemy historyczne zamiatać pod dywan. Okazało się jednak, że to, co wydawało się być skutecznie zepchnięte na dalszy plan, wróciło ze zdwojoną mocą – tak zresztą zazwyczaj jest z tematami, które są spychane na margines, pomijane, że one zawsze wracają i potem zatruwają rzeczywistość w jeszcze większym stopniu niż zatruwałyby, gdyby zawczasu się nimi zająć. W wypadku Wołynia ta metoda dała fatalne skutki. Inna sprawa, że wydaje mi się, że Polska tak a nie inaczej podchodziła do tego tematu nie tylko z racji relacji z Ukrainą, ale również dlatego, że Wołyń, w przeciwieństwie do np. Powstania Warszawskiego, był w głównej mierze chłopską tragedią i to się w jakiś mierze nałożyło na to, że nasz pamięć była kształtowana raczej przez inteligencję, która po prostu nie była przywiązana do pamięci o rzezi wołyńskiej, tak jak była przywiązana do kultu Powstania.

Co zatem powinna robić Polska, aby problemy historyczne z Ukrainą rozwiązywać?

Pamiętać musimy przede wszystkim, że alternatywą dla milczenia nie jest krzyczenie, ale mówienie. Problem polega na tym, że Polska przeszła z jednej skrajności w drugą, co jest niestety naszą słabością w tej sprawie, bo i po naszej stronie nie brak oznak braku szacunku dla wrażliwości ukraińskiej, przy czym mówię tu o innych sprawach niż Wołyń, bo ws. Wołynia próby stawiana jakiegokolwiek znaku równości są manipulacją. Niestety takich słabości po naszej stronie jest więcej.

To znaczy?

Jesteśmy tak skonfliktowani wewnętrznie, że strona ukraińska musi zadawać sobie pytanie, czy warto się w tej trudnej dla nich sprawie w ogóle układać ze stroną polską. Mogą przecież dojść do wniosku, że lepiej będzie przeczekać rządy PIS-u i mieć nadzieję, że nowy rząd wróci do „starych, dobrych czasów” jeśli chodzi o stosunki z Ukrainą. Na tym polega obecny problem w całej, nie tylko ukraińskiej, polityce zagranicznej – przy braku minimalnego kompromisu wewnętrznego w polityce zagranicznej, gdzie wszyscy się nawzajem nienawidzą, skuteczne prowadzenie polityki zagranicznej staje się po prostu niemożliwe.

Po stronie ukraińskiej oczywiście mamy do czynienia ze skandalicznymi i prowokacyjnymi działaniami, np. takimi jak nazywanie ulic w cześć zbrodniarza jakim był Roman Szuchewycz z jednej strony, ale też z drugiej – nie możemy nie dostrzegać ogromnej dawki życzliwości dla Polski ze strony Ukraińców jako narodu.

Jak to rozumieć?

W wymiarze relacji międzyludzkich po jednej i drugiej stronie, jeśli wierzyć sondażom, spór o historię wydaje się być bez znaczenia. To niewątpliwie pozytywny sygnał. Trudno jednak nie zauważyć, że po obu stronach granicy jest również wiele osób, które chciałyby doprowadzić do wzrostu napięcia. To bardzo niepokojące zjawisko. Pamiętajmy jednak, że zawsze łatwiej jest naprawiać coś, co jest od nas zależne. Z tego też względu zajmujmy się raczej prowokatorami po naszej stronie granicy, a nie tymi po stronie ukraińskiej, choć na nich oczywiście musimy Kijowowi zwracać uwagę. Ale zacznijmy od własnego podwórka - powinniśmy przyjrzeć się w Polsce części środowisk, które mylą pamięć o Wołyniu ze wspieraniem Rosji. To dwie zupełnie różne sprawy. Niestety, część skrajnej prawicy i środowisk kresowych nie rozróżnia tych dwóch spraw. Reasumując: sądzę, że na tym etapie nie możemy już udawać, że nie ma problemu i ponownie zamiatać go pod dywan. Musimy podejmować konkretne kroki, ale też unikać takiego stawiania sprawy, które jedynie usztywni stanowisko strony ukraińskiej. Chodzi koniec końców nie o to by im narzucić naszą pamięć (bo tego się nie da zrobić), ale o to, by oni zechcieli ją przyjąć sami z siebie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się pierwotnie w 2017 roku.

Komentarze

oto PIS2021.07.12 7:01
PIS przekalkulował politycznie i uznał, że ma tych pomordowanych głęboko w żopie ale propagandowo będą coś udawać, że są wstrząśnięci, że upamiętniają ale tak naprawdę tych zażydzonych głupich pisowskich łbach zrodziła się koncepcja, że darujemy Ukraińcom Rzeź Wołyńską bo oni teraz są wrogami Rosji a więc naszymi (pisowskimi) przyjaciółmi, wielbiciel Ukraińców Duda natychmiast dał im 4 mld zł, Szydłowa z Morawieckim postanowili, że za gaz dla Ukrainy będzie płacił Polak, oni sobie nadają nazwy ulic im Bandery, w książkach w szkole maja napisane, że ziemie do Wisły są ukraińskie tymczasowo zarządzane przez Polskę i gdzie się da i kiedy się krzyczą śmierć Lachom, gdy Kaczyński był na Majdanie też krzyczeli a Kaczyński się cieszył
Polacy, mordy w kubeł, bo UPAińcy się denerwują2021.07.11 18:59
No i co się dziwić, że polskie specsłużby i dyplomacja są w taki beznadziejnym stanie (żeby nie powiedzieć, że to kamieni kupa), skoro tworzyli i tworzą osoby pokroju tego pana. Ten "dziennikarz" z Polsat News 2 zapomniał też dodać, że powinniśmy też nie narzucać naszej pamięci (jak on to określił w stosunku UPAiny ) o mordowaniu Polaków, przez Niemców, Rosjan i Żydów. Ten "dziennikarz" mówi Polakom, żeby nie upominać się o ekshumacje pomordowanych, przez UPAińców w bestialski sposób, Polaków z Małopolski Wschodniej, by godnie i po chrześcijańsku ich pochować, a do czego tym pomordowany prawa odmawiają kolejne rządy UPAińskie, ze względu na racje i wrażliwość UPAińców!!! UPAińska (czyli nazistowska, bo UPA jest organizacją nazistowską, która była wspierana przez Niemcy przed 1939 r., tak jak i teraz Niemcy wspierają UPAińską politykę przeciwko Polsce. Ponieważ tzw.ukraiński nacjonalizm został wykreowany w XIX w. przez Austraków, jako przeciwwaga dla dążeń niepodległościowych Polaków pod zaborami) Ukraina dla Polski jest takim samym zagrożeniem, jak Rosja, bo to są dwie strony tej samej złej monety.
alzara_2021.07.11 15:41
Wołyń i inne zbrodnie UPA był zamiatany pod dywan z powodów politycznych , a także przez samych pokrzywdzonych. Ludzie, którzy stracili bliskich i sami przeżyli , bali się o tym mówić, ponieważ bali się zemsty Ukraińców. Ukraińcy mają opinię narodu mściwego. Ludzie opowiadali, ale zastrzegali, żeby nic nie mówić dalej.
abcd2021.07.11 16:42
Do Boga należy zemsta o czym chyba naród ukraiński zapomina.
rebeliant2021.07.11 17:44
Do ludzi pokrzywdzonych należy pomsta, a nie zamiatanie tego pod dywan.
abcd2021.07.12 12:01
Czarnobyl , wojna w Dombasie i na Krymie .Już są Ukraińcy karani i nie wiadomo czy nie spadnie na nich coś gorszego , gdyż ich ofiary za grobu wołają o pomstę i sprawiedliwość i ich w zaświatach się nie da uciszyć .Jedyną nadzieją i ratunkiem dla ukrainców jest się ukorzyć nad ofiarami i błagać ich o wybaczenie .Z szacunkiem pochować ,ale co można spodziewać się po narodzie który nie wie co to człowieczeństwo.
rebeliant2021.07.11 13:37
Warto przypomnieć: gdy CKM odjechał z pewnej miejscowości, a pozostały już tylko bozie w oknach, to oddziały UPA weszły w nieuzbrojoną ludność jak nóż w masło.
There is NO cure for schizophrenia2021.07.11 13:00
but with the right treatment, it’s possible to limit symptoms and reduce the chances of further episodes. Everyone’s experience of schizophrenia is different. It may become better before worsening, you may have episodes of being unwell, or its effects may be more constant. Up to 1 in 10 people may have a lasting recovery, and 1 in 5 may have significant improvement. Around half of people diagnosed with schizophrenia will continue to manage it as a long-term illness. The most common treatment for schizophrenia is medication and talking therapies." https://mentalhealth-uk.org/help-and-information/conditions/schizophrenia/treatment/
o tym również nie dowiesz się z Frondy2021.07.11 12:53
Że był taki facet, który pojechał nad morze Teslą, by zaszpanować i popełnił błąd.
o tym nie dowiesz się z Frondy2021.07.11 12:40
Część osób, które przyjechały na uroczystości związane z 80. rocznicą mordu w Jedwabnem, na początku była blokowana przez policję. Interweniowali rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Idź Merkel zamelduj2021.07.11 12:51
Sp...dalaj szabegoju
Jan2021.07.11 12:25
Tak samo jak Rosjanie zamiatali pod dywan Katyń, a Polacy próbują Jedwabne i inne miejscowości. To zawsze obraca się przeciw "zamiatającym"
Do tępego Jana2021.07.11 12:49
Po pierwsze, to nie Polacy zamietli sprawę Jedwabnego pod dywan tylko Żydzi, którzy przerwali prace ekshumacyjne w Jedwabnym, po tym jak archeolodzy pod kierownictwem prof. Koli (raport prof. Koli z tych prac był przez utajniony przez kilkanaście lat utajniony przez IPN, dopiero w tym roku sąd nakazał jego odtajnienie) zaczęli ujawniać łuski karabinowe i inne artefakty, które przeczyły narracji żydowskiej o mordzie Polaków na Żydach, a Żyd Kwaśniewski przeprosił swoich ziomków za "polską zbrodnię" co miało uwiarygodni i przesądzić o winie Polaków Po drugie, to. POLACY DOMAGAJĄ SIĘ EKSHUMACJI, którą blokują Żydzi, tak samo jak UPAińcy uniemożliwiają przeprowadzenie pomordowanych przez nich Polaków z Małopolski Wschodniej, a których doły śmierci znajdują się na terenie obecnej UPAiny.
Polacy, morda w kubeł, bo denerwujecie UPAińców2021.07.11 12:17
No i co się dziwić, że polskie specsłużby i dyplomacja są w taki beznadziejnym stanie (żeby nie powiedzieć, że to kamieni kupa), skoro tworzyli i tworzą osoby pokroju tego pana. Ten "dziennikarz" z Polsat News 2 zapomniał też dodać, że powinniśmy też nie narzucać naszej pamięci (jak on to określił w stosunku UPAiny ) o mordowaniu Polaków, przez Niemców, Rosjan i Żydów. Ten "dziennikarz" mówi Polakom, żeby nie upominać się o ekshumacje pomordowanych, przez UPAińców w bestialski sposób, Polaków z Małopolski Wschodniej, by godnie i po chrześcijańsku ich pochować, a do czego tym pomordowany prawa odmawiają kolejne rządy UPAińskie, ze względu na racje i wrażliwość UPAińców!!! UPAińska (czyli nazistowska, bo UPA jest organizacją nazistowską, która była wspierana przez Niemcy przed 1939 r., tak jak i teraz Niemcy wspierają UPAińską politykę przeciwko Polsce. Ponieważ tzw.ukraiński nacjonalizm został wykreowany w XIX w. przez Austraków, jako przeciwwaga dla dążeń niepodległościowych Polaków pod zaborami) Ukraina dla Polski jest takim samym zagrożeniem, jak Rosja, bo to są dwie strony tej samej złej monety.
Polak2021.07.11 12:09
Dlaczego Ukraincy nadają ulice place i stadiony imieniem zwyrodnialców bandery i szuchewycza celowo z małej litery. Pytam dlaczego? Czy taka ma być przyjaźń?. Oni marzą o polskich ziemiach po Lublin i Rzeszów. Trzeba to pisać i mówić.
Spectre2021.07.11 11:51
Sami zamiataliście, to wiecie najlepiej. Teraz czas na inną mądrość etapu.
Olej2021.07.11 11:31
Polska powinna dążyć do ekshumacji ofiar i materialnej dokumentacji zbrodni, które ujawnią skalę w liczbach i suchych danych co do faktów. Nic więcej. Niech groby ofiar mówią. Jeżeli Ukraińcy mówią o symetrii umożliwić im tę symetrię analogicznym działaniem w Polsce. Nie trzeba będzie nic więcej mówić i komentować.
PRAWDA2021.07.11 11:04
Kara Boża juz spadła na Wnuki UPA --Ukraina gdzie Leżą zabici w tysiącach od Lwowa aż pod Kijów na Wojnie Rosja ---Krym o Danbas i Krym==
Historyk✍️2021.07.11 10:36
nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci Zydow zamordowanych przez Polakow w Jedwabnem i okolicznych wioskach
Pit2021.07.11 10:43
Tak Niemcy dali Polakom MG42 i kazali strzelać do żydów, histeryku.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.11 11:12
Komunisci zawsze przeciw Polsce,takze w sojuszu z faszystami.