23.11.18, 09:15fot. Ralf Lotys, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Wojciech Cejrowski ostro komentuje doniesienia ,,Niedzieli''

Według tygodnika katolickiego ,,Niedziela'' prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska blokuje możliwość orzeczenia w sprawie niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP. 

,,Okazuje się, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego od dawna chcą orzec w sprawie niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP. Są jednak blokowani przez prezes TK Julię Przyłębską! To od prezesa Trybunału zależy wyznaczenie daty rozprawy, a dopóki jej nie ma, nie można nic zrobić'' - pisze w mediach społecznościowych Kaja Godek.

,,Do TK nieustannie dzwonią obywatele chcąc uzyskać informację, na jakim etapie jest wniosek posła Wróblewskiego i 106 innych posłów, do prezes piszą parlamentarzyści, odpowiedzi nie ma lub są wymijające.  Wg ustaleń "Niedzieli" jedna osoba może w tej chwili odblokować cały proces w Trybunale, ale tego nie robi. Przedłużanie w nieskończoność rozpatrzenia sprawy tak podstawowej jak ochrona życia stawia pod znakiem zapytania to, czy reforma Trybunału była zasadna i właściwie przeprowadzona'' - dodaje.

,,W 1997 Trybunał niezależnie od proaborcyjnej większości w Sejmie i takiegoż prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - wydał orzeczenie o niezgodności jednej z przesłanek aborcyjnych z Konstytucją w 6 miesięcy'' - przypomina Godek.

,,Niewydawanie przez obecny Trybunał orzeczenia ws wniosku posła Wróblewskiego to sytuacja bliźniaczo podobna do politycznej blokady, jaką w Sejmie nałożono na projekt #ZatrzymajAborcję. Czy i prezes TK Julia Przyłębska otrzymuje i gorliwie wypełnia instrukcje, by wstrzymywać ochronę życia - tak jak szeregowi posłowie PiSu...?'' - pyta.

Tę sytuację skomentował w mediach społecznościowych podróżnik Wojciech Cejrowski. ,,Prezes TK Julia Przyłębska WON'' - wezwał,.

bb/facebook, niedziela