26.04.21, 12:45Premier Czech Andrej Babis - screenshot YouTube / MSZ Rosji Siergiej Ławrow - screenshot YouTube

Wojna dyplomatyczna Rosja vs UE. Ławrow oskarża Czechy, kolejni dyplomaci uznani za personae non gratae

Rumunia zdecydowała o uznaniu za persona non grata pomocnika rosyjskiego attache wojskowego Aleksieja Griszajewa. Z kolei Rosja uznała za persona non grata włoskiego attache morsko-wojskowego.

Przyczyną uznania rosyjskiego dyplomaty za persona non grata w Rumunii jest "naruszanie postanowień konwencji wiedeńskiej z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych". Nie są znane szczegóły takiej decyzji rumuńskiego MSZ.

Rosyjski resort spraw zagranicznych wezwał z kolei ambasadora Włoch Pasquale Terracciano i wręczył mu notę dyplomatyczną o uznaniu za persona non grata pomocnika włoskiego attache w sprawach obrony. Włoski dyplomata ma opuścić Rosję w ciągu doby. Rosja uznała działalność dyplomaty za "nieusprawiedliwioną i nieprzyjazną". Włoski MSZ stwierdził zaś, że reakcja Rosji jest "niesprawiedliwa".

Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow oskarżył ponadto dzisiaj Czechy o łamanie umów międzynarodowych.

- Istnieją również wystarczające dowody na to, że naruszane były i konwencje międzynarodowe, w tym konwencja ottawska zakazująca używania min przeciwpiechotnych oraz tzw. porozumienie o handlu bronią, którego stronami są, jak rozumiem, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej - powiedział Ławrow.

Wcześniej przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała Czechy do udzielenia informacji na temat broni przechowywanej w zdetonowanych w 2014 składach w miejscowości Vrbetice. Chodziło o składy, które według twierdzeń strony rosyjskiej miały należeć do bułgarskiego biznesmena Emiliana Gierbiewa. Ten zaś miał wykorzystywać składy w celu dostarczania broni do Donbasu. W 2014 roku w składach doszło do eksplozji.

Zgodnie z informacji przekazanymi przez New York Times, na które powołują się Rosjanie, Gierbiew miał przyznać się, że

Prezydent Czech Milos Zeman wczoraj wygłosił w telewizji oświadczenie na ten temat.

Poinformował, że czeski kontrwywiad nie dysponuje żadnymi dowodami, że w składach broni przebywali agenci zagranicznych służb specjalnych. Śledztwo w sprawie wybuchów trwa, a policja i prokuratura dysponują dwoma tropami - pierwszy z nich to nieprofesjonalne zachowanie pracowników składów, drugie zaś to działalność obcego wywiadu.

Wcześniej z kolei premier Czech Andrej Babis odpowiedzialnością za eksplozję obarczył Rosję. Rosja zaś uważa te podejrzenia za gołosłowne.

jkg/ria nowosti

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.04.26 20:48
Brawo NATO .
just wanker as well2021.04.26 14:57
j.w.
matis89 to kacap moskiewski .2021.04.26 14:24
j.w.
matis89 - jehowy płacą ci2021.04.26 13:52
abyś gnój po różnych forach rozrzucał. Pewnie miałeś ubecką emeryturę, a PIS ci odebrał. Super! - - - - Zaśmierdzą ci te gówna, jakie ci skośnookie brudasy płacą!
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.04.26 13:51
Jehowy jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ JEHOWY to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. JEHOWY to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ JEHOWY to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
matis892021.04.26 13:43
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
droma2021.04.26 13:59
kolego kręcisz przepowiednia mówi że chiny uderzą na rosję-kaput i będzie z nią kaput ...
matis892021.04.26 15:01
Najpierw wspólna inwazja chińsko-rosyjska na UE którą przepowiedział Pan Jezusa w Orędziach Ostrzeżenie 19.02.2012r..
Jakub2021.04.26 13:35
A kacapy podpisały konwencję ottawską zakazującą używania min przeciwpiechotnych? A nawet gdyby tam były miny p.piechotne to bandyci kacapscy mieli by prawo wysadzić te magazyny? Jeśli tak, to trzeba jak najszybciej powysadzać magazyny z bronią nuklearną w całej kacapii i chinolii.
Anonim2021.04.26 13:38
wiesz tyle o Roski - ile na Frendzlu przeczytasz gimbie podlaski
Jakub2021.04.27 21:18
Coś chciałeś powiedzieć kacapie?
Zootechnik2021.04.26 13:28
Usunięcie wszystkich tzw. dyplomatów rosyjskich z UE rozwiązałoby sprawę szpiegowania rosyjskiego na szkodę Europy .
Anonim2021.04.26 13:38
Bzdura. To niemożliwe biorąc pod uwagę tzw. śpiochów, którzy zostali porozsyłani do różnych krajów, zasymilowali się ze społeczeństwem i czekają na sygnał
Anonim2021.04.26 13:18
teraz makpersony podrożeją zapewne...