01.11.14, 09:25Wanda Nowicka (fot. YouTube)

Wraca klauzula sumienia. Nowicka złożyła wniosek do NIK

Wanda Nowicka przypomniała, że wcześniej występowała już w tej sprawie do ministra zdrowia i do prezesa NFZ-tu, ale dostała odpowiedź odmowną. Powiedziała, że zarówno minister Bartosz Arłukowicz, jak i prezes NFZ, przysłali jej odpowiedź, w której przekonywali jedynie, że prawo w tym zakresie jest dobre. "I jak rozumiem, niczego w tej sprawie nie trzeba robić. To jest typowa polityka unikania podejmowania tego problemu" - skomentowała.

Jej zdaniem, takich lekarzy jak profesor Chazan, którzy powołując się na klauzulę sumienia, odmawiają kobietom wykonania aborcji, jest wielu. "Świadczą o tym liczne telefony do organizacji pozarządowych" - mówiła Nowicka.

Wanda Nowicka chce, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak szpitale wykorzystują środki na realizację umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia i czy w ramach tych środków zapewniony jest dostęp do wszystkich świadczeń wymienionych w umowie z NFZ-em. Chce też zbadania, czy we wszystkich szpitalach finansowanych ze środków publicznych istnieje możliwość dokonania zabiegu przerwania ciąży w przypadkach, wskazanych w ustawie z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Wnosi również o skontrolowanie, czy w podmiotach leczniczych zapewniony jest niezakłócony dostęp do poradnictwa antykoncepcyjnego, finansowanego ze środków publicznych.

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze

anonim2014.11.1 13:21
A więc ona bezduszna powinna takie bez sumienia koleżanki kierować do lekarzy na jej poziomie . A nie terroryzować lekarzy , którzy ratują życie ! Również teraz do NIK - u należy złożyć wniosek kto jest odpowiedzialny za niż demograficzny w Polsce !
anonim2014.11.1 21:47
,,SaraL " skąd u Ciebie tyle ignorancji braku tolerancji i nienawiści do ludzi wierzących to poprawność polityczna czy wyniosłaś to z domu??
anonim2014.11.2 11:18
Komuniści zawsze walczyli z sumieniem, bez sumienia udało im się mordować w więzieniach UB. Wraca stare.