05.12.21, 21:29fot. kremlin.ru/volganet.ru

Wróg u bram

- Od 25 lat Moskwa prowadzi tajną wojnę hybrydową przeciwko swoim sąsiadom. Konflikty w Górskim Karabachu, Naddniestrzu, Abchazji, Osetii Północnej i Donbasie są skutkiem pełzającej wojny hybrydowej. Azerbejdżan, Mołdawia, Gruzja i Ukraina już padły ofiarą rosyjskiej agresji. Zagrożenie wojną zawisło nad krajami bałtyckimi i Polską… Wielu zadaje sobie pytanie, jak daleko Kreml może się posunąć w konfrontacji ze społecznością międzynarodową? Spróbujmy dokładnie przeanalizować niezdrowe ambicje rosyjskich przywódców – pisze Włodzimierz Iszczuk, redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”.

KREML DĄŻY DO HEGEMONII

Niemiecki filozof Karol Marks w książce „Tajna historia dyplomatyczna XVIII wieku” słusznie zauważył: „Polityka Rosji pozostaje bez zmian. Zmieniały się i nadal będą się zmieniać rosyjskie metody i taktyka, jednak główny cel polityki rosyjskiej – podbić świat i rządzić nim – jest i pozostanie taki sam”. Dziś te słowa są jeszcze bardziej aktualne niż w 1899 roku. Jałtańsko-poczdamski ład, ustalony przez aliantów z antyhitlerowskiej koalicji, rosyjscy imperialiści traktowali tylko jako kolejny etap w procesie podboju świata. Tuż po zakończeniu II wojny światowej Kreml opracowywał plan zajęcia całej Europy. Stalinowcy mieli nadzieję, że wkrótce będą mogli obmyć buty w wodach Atlantyku. Lecz NATO na czele z USA nie pozwoliły Moskwie opanować bezbronnej powojennej Europy.

Klęska w zimnej wojnie zatrzymała rosyjską ekspansję na Zachód. Właśnie dlatego pułkownik KGB Władimir Putin uważa rozpad Związku Sowieckiego za „największą katastrofę geopolityczną XX wieku”. Przez ostatnie 25 lat spadkobiercy KGB w Rosji przygotowywali się do zemsty na znienawidzonych Stanach Zjednoczonych.

EUROPA NA MUSZCE

Rosyjscy rewanżyści nawet nie ukrywają swoich planów. W 2003 roku podczas ogłoszenia nowej doktryny wojskowej Putin powiedział: „Rosja w ciągu ostatniej dekady straciła tyle, że już nic oddawać nie będziemy. Będziemy zabierać”.

W 2015 roku prezydent FR wprost przed kamerami telewizji Russia Today stwierdził, że Rosja nigdy się nie zgodzi z istniejącym porządkiem świata i stworzonym w ostatnich dekadach po upadku Związku Sowieckiego ładem międzynarodowym. Jego przyjaciel, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew, w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” 2 stycznia 2016 roku powiedział, że Rosja w najbliższym czasie jest gotowa do konfliktu militarnego z państwami NATO i może szybko i bez żadnych strat podbić państwa bałtyckie.

Nieco wcześniej wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Władimir Żyrinowski pytany przez dziennikarza państwowej telewizji Rossija 24 oświadczył, że prezydent Rosji podjął już decyzję o rozpoczęciu III wojny światowej. „To najważniejsza decyzja. Jestem przekonany, że została już podjęta” –powiedział. I dodał, że los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Później z trybuny parlamentu FR oznajmił, że Rosja powinna spalić Paryż i zbombardować Niemcy.

NOWY PAKT RIBBENTROP-MOŁOTOW

Marzenia elit kremlowsko-łubiańskich nie ograniczają się do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zagrożenie pełzającą wojną hybrydową zawisło nad całym kontynentem. Rosyjscy geostratedzy pragną zasiać niezgodę między europejskimi państwami i podważyć jedność NATO oraz Unii Europejskiej. Mówi to otwarcie człowiek, którego strategię od 15 lat skrupulatnie wciela w życie Władimir Putin.

Aleksander Dugin, bo o nim mowa, w artykule „Wybawić Europę Zachodnią od Wschodniej” proponuje zagrać na rozbieżnościach między państwami Unii Europejskiej i zaleca rosyjskim dyplomatom przekonywanie krajów Europy Zachodniej, przede wszystkim Niemiec i Francji, do uwolnienia się od amerykańskiej dominacji i skończenia z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. „Trzeba zniszczyć »kordon sanitarny«! Można to zrobić na wiele sposobów. Bolszewicy, żeby go unicestwić, zawarli niegdyś traktat brzeski. Wtedy wiele straciliśmy, ale powstała granica rosyjsko-niemiecka. Potem był pakt Ribbentrop-Mołotow, który miał ten sam cel. Wspaniały pakt! Gdyby sprawy potoczyły się inaczej, razem z Niemcami pokonalibyśmy Anglosasów. […] W wielkim starciu cywilizacji atlantyckiej i kultury eurazjatyckiej to wszystko, co znajduje się między nami – Polska, Ukraina, Europa Środkowa – musi zniknąć, zostać wchłonięte” – głosi ideolog rosyjskiego imperializmu i eurazjatyzmu.

„Przyjmijcie Rosję do Europy – wzywa Dugin – wtedy Europa będzie ruską Europą, wtedy Rosja skończy z tymi »przyjaciółmi« (państwami Europy Środkowowschodniej – red.) raz na zawsze. To jakieś nieporozumienie, dlaczego mamy je znosić! Wtedy przyjdzie Rosja i powie: Aha! Złapaliście się! Powiemy do nich: Chcieliście uciec przed nami, co?”.

RUSKA EUROPA

Dugin nie powstrzymuje się przed kreśleniem perspektyw, jakie czekają Europę, jeśli kraje Zachodu nie zachowają solidarności i jedności w obliczu rosyjskiej agresji. „Rosjanie zmobilizują się dla wielkiego celu. A tym wielkim celem jest przyłączenie Europy. […] Podobają wam się europejskie technologie? Weźmy je. […] To jest proste, zdobywamy Europę i już mamy wszystkie wysokie technologie! […] Zdobycie Europy! Rosyjski car czy rosyjski prezydent – jedyny dla całej Europy. […] To jest sedno całego imperium, które po prostu przywrócimy na swoje miejsce – Europejskie, Rzymskie, Greckie, Bizantyjskie Imperium z rosyjskim carem na czele”.

„Żadnego PKB nie zamierzamy podnosić – kontynuuje Dugin. – Dlatego że jest nam to obojętne. […] Budujemy imperium. Oni budują Unię Europejską, też swoiste imperium. Lecz jego podstawy są zbyt kruche. Jeżeli gospodarka nie odniesie sukcesu, oni się rozsypią. My natomiast powiemy: niezależnie od stanu gospodarki, co rosyjski (eurazjatycki, europejski, imperialny, rzymski) car (nasz rosyjski rzymski car) powie – to będzie! A gdzie wy się podziejecie? Gospodarka to dobrze, ale to nie ma znaczenia. Nie samym przecież chlebem… przypomni car”.

Te słowa Dugina doskonale pokazują, jakiego losu mogła się spodziewać Europa po II wojnie światowej, gdyby USA, Kanada i państwa Europy Zachodniej nie powołały NATO – sojuszu polityczno-wojskowego. Jest to również ostrzeżenie przed tym, co może się stać z Europą, jeżeli sojusz ten się rozpadnie.

SZCZĘŚCIE BEZ WOLNOŚCI

O modelu cywilizacji, który Rosja proponuje Europie, świetnie opowiedział rosyjski akademik, historyk, doktor habilitowany nauk politycznych Jurij Piwowarow w programie TV Rossija Kultura: „Jesteśmy następcami Złotej Ordy. […] Mongolski rodzaj władzy polegał na tym, że jeden człowiek stanowi wszystko, a reszta – nic. Władza mongolska w całości odrzuca jakąkolwiek umowę, wszelką konwencję, współpracę i zgodę między dwoma podmiotami. Władza mongolska jest wyłącznie władzą przemocy i Rosjanie to przejmują. Rosyjscy carowie, rosyjscy wielcy książęta stopniowo przejmują tę kulturę władzy, a właściwie ten rodzaj władzy, te stosunki polityczne. I staje się to coraz silniejsze nawet później, w czasach nam bliskich. W owych cywilizowanych i pięknych czasach cesarz Paweł I, syn Katarzyny, pewnego razu podczas rozmowy z francuskim ambasadorem rzekł do niego: »W Rosji tylko ten jest czegoś wart, z kim ja rozmawiam i dopóki z nim rozmawiam«. I to jest bardzo precyzyjne sformułowanie władzy rosyjskiej”.

Karol Marks też celnie obnażył istotę rosyjskiego imperializmu: „W krwawym bagnie moskiewskiego niewolnictwa, lecz nie w twardej sławie epoki normandzkiej, stoi kolebka Rosji. […] Rosja powstała i została wychowana w ohydnej i upokarzającej szkole mongolskiego niewolnictwa. Wzmocniła się tylko dzięki temu, że w sztuce niewolnictwa była nieprześcigniona. Nawet po uzyskaniu niepodległości Rosja dalej została krajem niewolników. Piotr I połączył polityczny spryt mongolskiego niewolnika z majestatem mongolskiego posiadacza, któremu Czyngis-chan nakazał podbić świat”.

Ideałem rosyjsko-eurazjatyckiej cywilizacji jest całkowite zniewolenie ludzi i narodów. Taki model kontroli nad społeczeństwem sugestywnie opisał rosyjski satyryk polityczny, krytyk i publicysta Jewgienij Zamiatin w antyutopijnej powieści „My”, która stała się pierwowzorem „Roku 1984” George’a Orwella i „Nowego, wspaniałego świata” Aldousa Huxleya. „Niewolnik, który tylko wykonuje rozkazy, nie popełni przestępstwa. My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności, dlatego zwyciężymy. Nie-Rosjanie wybrali wolność bez szczęścia i dlatego zostaną pokonani” – czytamy w niej.

Nawiasem mówiąc, uczeń Jewgienija Zamiatina Orwell w powieści „Rok 1984” napisał: „Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość”. Niesamowite, ale tę właśnie zasadę wzięli sobie do serca kremlowscy szamani, kształtujący masową świadomość Rosjan. W tym duchu Kreml wychowuje młode pokolenia. Rola Trzeciego Rzymu już Moskwie nie odpowiada, woli być Pierwszym i Drugim. Poprzez podręczniki, środki masowego przekazu, pseudonaukowo-popularne filmy i artykuły młodzież rosyjską przekonuje się, że Rosjanie stali u początków cywilizacji europejskiej, a nawet światowej. W rezultacie nowe pokolenie Rosjan dorasta w przekonaniu, że ich przodkowie założyli… Rzym i Jerozolimę. I nie jest to żart.

RZYM NASZ

Po aneksji Krymu Putin powiedział, że Krym ma dla Rosji znaczenie sakralne. Тaką też argumentację rosyjscy twórcy mitów mogą stosować w odniesieniu do kolebki europejskiej kultury i cywilizacji – Rzymu. Wszak Moskwa ma pozytywne doświadczenie w kradzieży cudzej historii i sławy. Cała Europa dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję. Na tej podstawie Moskwa uzasadniła roszczenia historyczne i terytorialne do ziem dawnej Rusi: Ukrainy i Białorusi.

Podobne manipulacje lingwistyczne Kreml próbuje wykorzystywać do uzasadnienia roszczeń do kultury i dziedzictwa Rzymu. Obiektem najbardziej bezsensownych rosyjskich pretensji historycznych stała się wysoko rozwinięta i oświecona cywilizacja Etrusków, którzy panowali na Półwyspie Apenińskim na długo przed Rzymianami. Uważa się, że to Etruskowie nauczyli Rzymian budować drogi i miasta, ozdobione rzeźbami i piękną architekturą, wyposażone w wodociągi i kanalizację. Właśnie od Etrusków Rzymianie zapożyczyli cyfry i tradycję walk gladiatorów. Bez Etrusków nie byłoby Rzymu.

Chodzi o to, że słowo „etruski” w języku rosyjskim brzmi jak „et’ ruski” [pol. to ruski], co się czyta jak „to jest Ruski”, czyli „to jest Rosjanin”. To podobieństwo brzmienia jeszcze za czasów Mikołaja II przyciągało uwagę rosyjskich imperialistów, którzy inspirowali tworzenie antynaukowych teorii, w celu uzasadnienia roszczeń terytorialnych. W taki oto sposób naukę wprzęgnięto w budowanie mitów i propagandy.

Audycje w centralnej telewizji, filmy, książki i pseudonaukowe badania poświęcone rosyjskiemu pochodzeniu Etrusków wypełniają przestrzeń informacyjną Rosji. Czytelników i widzów celowo skłania się do wniosku, że Rzymianie zabrali Rosjanom dziedzictwo Etrusków. I te bajdurzenia przekazuje się przez wszystkie kanały medialne.

Młode pokolenie Rosjan dorasta w przekonaniu, że Rosjanie założyli wysoko rozwiniętą cywilizację rzymską. Istniejące dowody naukowe nie robią wrażenia na tej młodzieży. Pragnie ona uzasadnienia „imperialnego majestatu” i roszczeń Rosji do dziedzictwa historycznego i kulturowego całej cywilizacji europejskiej.

Masowa świadomość Rosjan jest przygotowywana na przyjęcie dalej idących deklaracji rosyjskich polityków. Już nie o naszym Krymie, tylko o sakralnym „rosyjskim” Rzymie – kolebce cywilizacji europejskiej. Rosyjscy imperialiści są w stanie udowodnić każdą agresję przeciwko suwerennym narodom. Warto tu w tym kontekście przywołać, jak udział armii FR w konflikcie syryjskim tłumaczył dyrektor rosyjskiego Centrum Badania Krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej Siemion Bagdasarow. „Jest to nasza ziemia! Stąd właśnie do nas przyszła cywilizacja! Być może ktoś zapomniał? Tak w ogóle to z Antiochii przyszli do nas pierwsi mnisi. Duchowni na Rusi byli Syryjczykami. Z pochodzenia nie byli Grekami, lecz Syryjczykami. I w czasie obchodów 300-lecia rodu Romanowów całą liturgię odprawiała nie rosyjska Cerkiew prawosławna, lecz antiochijska Cerkiew prawosławna. Gdyby nie było Syrii, nie byłoby Antiochii, nie byłoby prawosławia i nie byłoby Rusi! Jest to nasza ziemia! Są to nasze święte miejsca!” – histerycznie wołał rosyjski nadworny uczony przed kamerami w studiu telewizyjnym.

Wyposażeni w taką wiedzę z łatwością chłoną nagrane na wideo apokaliptyczne wizje snute przez Aleksandra Dugina: „Gdzie my jesteśmy, tam jest centrum piekła. I tak naprawdę nie trzeba nam myśleć, czy nie nadejdzie koniec świata, musimy myśleć, jak tego dokonać”. Zważywszy że wojska rosyjskie już znajdują się w odległości stu kilometrów od Megiddo, gdzie zgodnie z wyrocznią biblijną odbędzie się ostatnia wojna ludzkości – Armagedon, Rosjanie zacięcie dążą do realizacji scenariusza zawartego w rozdziale 38 i 39 proroctwa Ezechiela.

Wszystko to skłania do wniosku, że już samo istnienie imperialnego światopoglądu i ideologii kremlowskiego rewanżyzmu jest zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk/Jagiellonia.org

*TEN ARTYKUŁ NAPISAŁEM 5 LAT TEMU – 16 MAJA 2016 r. NIESTETY, DZISIAJ TEN TEKST STAŁ SIĘ JESZCZE BARDZIEJ AKTUALNY

Komentarze

matis892021.12.6 14:28
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
e-Fronda :2021.12.6 12:01
W Odessie w 2014 doszło do spalenia nasłanych przez Moskwę tzw. tituszek czyli rosyjskich chuliganów - kibiców . Ich zadaniem było sianie zamętu i wszczynanie burd. Na szczęście Ukraińcy poradzili sobie z tą swołoczą .
cdn2021.12.6 10:57
kacapów jest coś koło 130 mln z tego rdzennych ok 100mln , więc to łabędzi śpiew ruskiego imperializmu. Jak jankesi będą cwani i zaczną pompować kasę w destabilizację Kaukazu ,wspieranie Ukrainy i ruskiej opozycji, dodatkowo Chiny będą napierać od południowego wschodu to ruskim zabraknie ludzi i środków by sprostać tylu wyzwaniom naraz. Każdy z sąsiadów Rosji ma z nimi rachunki do wyrównania , więc to kwestia czasu gdy zaczną szarpać im boki.
III tajemnica Fatimska2021.12.6 10:06
jasno mówi , że Rosja upadnie pod naporem Chińczyków ale wojna ogarnie cały świat . Taka jest zresztą cena za zło świata .
patriotyzm i zbrojenie to fundament suwerenności2021.12.6 9:58
Wszystkie te agresywne zachowania Moskwy zapowiedział w Tbilisi prezydent Kaczyński . Same teksty Dugina Aleksandra są zaś dostępne w internecie i jasno ukazują one intencje Moskwy . A sami Rosjanie to przecież potomkowie średniowiecznych Mongołów i Waregów okupujących Ruś w średniowieczu przez kilkaset lat co dzisiaj tłumaczy ich, Moskwy , zachowania .
Si vis pacem , para bellum !2021.12.6 9:50
Jakiekolwiek rozmowy i ustalenia z Moskwą sensu nie mają . Tylko zbrojenie jest przyszłością Europy środkowej i też sojusz z USA .
gość2021.12.6 9:01
no to tylko podziękować naszym politykom że nas rozbroili i zakazują dostępu do broni na zasadzie " bo Polak głupi i niedojrzały, zrobi krzywdę sąsiadowi albo sobie". Szwajcarzy to mądry naród i amerykanie gdzie w razie wojny lądowej każdy może podjąć walkę. M<y pójdziemy do bydlęcych wagonów i na sybir. a kto nie zechce to kulka w łeb na miejscu...
Anonim2021.12.6 9:18
Rządząca, lub mająca wpływy na rządy w Polsce żydokomuna nigdy nie uzbroi obywateli?
POdPIS2021.12.6 10:05
Czy nie widzisz że Polacy są ekstremalnie podzieleni .Dać nam broń to zaczęli byśmy się redukować już przy wigilijnym stole a przecież w redukcji pandemicznej już osiągnęliśmy mistrzostwo świata.
"GRATULACJE" mendy żydowskie!2021.12.6 3:53
I wielkie dzięki, że spędziliście całą niedzielę przez gównem chińskim rzygając jadem a tym samym OSZCZĘDZILIŚCIE reszcie populacji swojej obecności. Waszego smrodu żydowskiego i przykrego widoku. No, no, 14-16 godz. napierdalania hejtem. Żydo-stachanowcy jak; Po 11 ... , żydek skrzypek co srra z dachu, ten od wycierania dupsk Polskim Panom wreszcie brudas Keller-Krawczyk
Anonim2021.12.6 9:24
A ty możesz tylko bezsilnie ssać brudną pałę. 😁😁😁 go ahead!
Skrzypek na dachu2021.12.6 2:04
Niedlugo rozsypie sie w proch popioly i pyl kremlowski imperium zla , kazdy juz widzi ze poststalinowskim sierotom zamordzistom umierajacej wszechrusi blizej juz niz dalej .
oset2021.12.6 1:37
Dlaczego Lepper musiał popełnić ,,samobójstwo?" https://www.youtube.com/watch?v=jdYPsCUDVrU&t=1s
oset2021.12.6 1:35
Dlaczego Lepper musiał popełnić ,,samobójstwo?" https://www.youtube.com/watch?v=jdYPsCUDVrU&t=1s
Anonim2021.12.6 0:57
Skąd wziął się Putin? Rosyjski miliarder zdradza sekrety rosyjskiego prezydenta /na YT
Fronda2021.12.6 0:44
portal dla banderowców, tutaj możesz czuć się jak w domu,
do frondo-banderowców2021.12.6 0:37
Włodzimierz Iszczuk/Jagiellonia.org od 7 lat oczekuje artykułu jak wy bandyci ukraińscy spaliliście 40 osób w Odessie w 2014 roku , czy ukraińsko-banderowsko-frondowskie towarzystwo wzajemnej adoracji w tym mordzie ma odwagę o tym napisać
jaka jest prawda :2021.12.6 10:01
Ci bandyci spalenie w Odessie to zwykłe wynajęte przez Rosjan tituszki . informacje są w internecie .
Po 11 ...2021.12.6 0:00
Putin potrzebuje wygranej wojny bo mu słupki spadają. Obstawiam atak na Ukrainę w lutym. My niestety dostaniemy rykoszetem. Kilka milionów uchodźców. Destabilizacja. Inflacja. Wycofanie się firm zachodnich. To będzie trudny rok. Kolejne też nie łatwe. I pomyśleć, że przed PiSem i Covidem żyliśmy w raju, tylko nikt tego nie widział.
Żylismy w raju2021.12.6 0:16
którego symbolem jest transport trumien ze Smoleńska.
ta..2021.12.6 0:39
Wtedy żyłeś w raju, a teraz pewnie musisz sam pracować. No cóż - wszystko co dobre kiedyś kończy się.
terraformowanie2021.12.6 0:39
zaraz ci gacie spadną z tej podniety, coraz więcej wizji, to po szprycy kowidowej czy samogonie?
Jest Fronda? Jest weekendzik? Jest LOLcontent!2021.12.5 23:40
jw.
Anonim2021.12.5 23:06
A kto to jest Aleksandr Dugin? Postać nieznana w mediach głównego nurtu? Chyba tylko na Frondzie?
ataman2021.12.5 23:18
to jest wielka fobia piso-frondowców
kxtolickx derxtytyzxcjx Polski2021.12.5 23:47
PO to pxrtix fxszystowskx
PIS2021.12.6 0:41
PIS to partia bolszewicka
PIS2021.12.6 0:41
PIS to partia bolszewicka
Olej2021.12.5 23:02
Kraść, rabować, podbijać ! Żaden stan, polityczny układ, stabilność nie są zadowalające dla diabelskiego imperium. Ono musi żreć i trawić, żreć i trawić, żywić się cudzym kosztem, rozpełzać się, rozkładać wszystko czym zawładnie. Nic z siebie, wszystko z rabunku, z kradzieży cudzej myśli, innowacji technicznej, technologicznej. I problem z imperium zła się nie skończy dopóki nie zostanie przetrącona jego niszczycielska siła i wewnętrzny impuls istniejący w samonapędzającym się mechanizmie władzy tego narodu. Gen panowania nad innymi, gen kultu pierwotnej niszczycielskiej siły, w której osiągany jest szczyt spełnienia jednostek i całego narodu. Gdy niszczy i miażdży i sam jest poniekąd trzymany za mordę, wówczas czuje upajającą moc władzy swojego państwa. Masochistyczne uwielbienie przyjmowania poniżenia, ucisku i deptania. Lubość niewytłumaczalna niczym i z niczym nie porównywalna. A nad wszystkim mroźny strach i groza.
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.5 23:49
nieładnie tak pisać o swoich panach USA i Izraelu,
Jaki tytuł2021.12.6 0:17
taka i treść. Nastajaszczaja !
Anonim2021.12.5 23:02
"zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa" jest Bill Gates i spółka?
NEOS com pl2021.12.5 23:18
Ale putin to zbrojna reka spółki od 1917 roku , biedni ci Rosjanie i wszystkie narody zaurala !!
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.12.5 23:01
... gdzie POPOpatrzec ... wszystko pejsate ... schalom kacor donald
Krzysztof2021.12.5 22:36
"Przebywająca z oficjalną wizytą w Moskwie przywódczyni francuskiej ultraprawicy Marine Le Pen poparła ideę federalizacji Ukrainy" ::::::::::::https://tvn24.pl/swiat/francuska-ultraprawica-mowi-glosem-rosji-marine-le-pen-popiera-federalizacje-ukrainy-ra417924-3357859
Anonim2021.12.5 22:48
a co to jest Ukraina?
Krzysztof2021.12.5 22:59
https://www.fronda.pl/a/sondaz-polska-ramie-w-ramie-z-ukraina-przeciwko-rosji,170567.html
Anonim2021.12.5 23:09
Idiotów nie brakuje? Wysyłają polskie wojsko, bo nawet nie myślą, że mogą trafić na ukraiński wschodni front? Sami osobiście, lub wysyłają swoich najbliższych?
katolicka deratyzacja Polski2021.12.5 23:49
Konfederxcjx to xgenturx Putinx
Anonim2021.12.5 22:35
Wróg u bram a PiSdy zapraszają przyjaciół Putina do Warszawy.
Anonim2021.12.5 22:56
głupich nie sieją?
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2021.12.5 23:50
PO to pxrtix fxszystowskx
Anonim2021.12.5 22:26
Ukraina planuje "atak wyprzedzający na Rosję" ..................................................................... https://spiritolibero.neon24.pl/post/165513,ukraina-planuje-atak-wyprzedzajacy-na-rosje
wodzu2021.12.5 22:35
To jak po rusku jest anonim?
Po 11 ...2021.12.5 22:26
PiS to banda antypolskich ruskich kolaborantów* --- * TEN WPIS NAPISAŁEM 5 LAT TEMU – 1 MAJA 2016 r. NIESTETY, DZISIAJ TEN KOMENTARZ STAŁ SIĘ JESZCZE BARDZIEJ AKTUALNY
Grizzly2021.12.5 22:40
... ale to Rudy Tyfus obgadywał kolaborację z Putasem na molo w Sopocie a potem przybił to piąstkami w Smoleńsku! Zaś gołębiarz z Żyrardowa brał pieniądze moskiewskie! Chyba ty ruska mendo PiS miałby z nimi kolaborować za Smoleńsk!
Anonim2021.12.5 22:47
PiS PO jedno zło? różnią jedynie metką przy portkach? kiedy to dotrze do łbów Polaków?
Anonim2021.12.5 22:51
"Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi" – 2005 Jacek Kurski o wyborcach PiS
Anonim2021.12.5 22:44
Krótko o katastrofie smoleńskiej https://www.gloria.tv/post/pV3Zzvx2aGvS1KtXf1EYCVNXi
katolicka deratyzacja Polski2021.12.5 23:51
PO to pxrtix fxszystowskx
Anonim2021.12.5 22:20
Et tym ruskim to ja nie zazdroszczę , bo jak wezmą ich w jasyr Chińczycy jak to zrobili wcześniej przez parę wieków Mongołowie.
lekarz2021.12.5 22:32
ja też ci pisiorze nie zazdroszczę braku mózgu
wodzu2021.12.5 22:33
Lekarzu lecz się sam
lekarz2021.12.5 23:06
kolejny bezmózgowiec, są jacyś mądrzejsi w PIS?
katolicka deratyzacja Polski2021.12.5 23:52
PO to pxrtix fxszystowskx
Böno2021.12.5 21:52
Większym zagrożeniem dla świata jest USA z przygłupawym i nieprzewidywalnym prezydentem Bidenem niż Rosja.
Anonim2021.12.5 22:10
Atak bioterrorystyczny na armię USA ................................................................................. https://anthony.neon24.pl/post/165520,atak-bioterrorystyczny-na-armie-usa
Anonim2021.12.5 22:24
Prezydent USA zapowiedział masowe szczepienia żołnierzy amerykańskich i ich rodzin, w sumie jakieś 3,5 mln ludzi zostanie „wyszczepionych” jeszcze w tym roku, o ile wcześniej kadra dowódcza amerykańskiej armii nie ocknie się i nie przystąpi do kontrataku. Wojsko amerykańskie stoi obecnie w obliczu największego zagrożenia od czasów I i II wojny światowej. Prezydent USA, Joe Biden, i jego sekretarz obrony, Lloyd Austin, właśnie ogłosili program, który może wyrządzić amerykańskiemu wojsku o wiele więcej szkód niż jakakolwiek kombinacja działań od czasów drugiej i pierwszej wojny światowej. Być może cała armia USA zostanie zgładzona: część poprzez szprycowanie, część ucieknie z armii przed zastawioną na nich zabójczą pułapką.
sanhedryn2021.12.5 22:29
a pisiorek wierzy w każdą brednie jaką mu Fronda zafunduje śmiejąc się z niego jak łatwo takim capem manipulować
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2021.12.5 23:53
PO to pxrtix fxszystowskx
Anonim2021.12.5 21:44
Jagiellonia.org - portal podżegający Polaków do wojny? o inklinacjach banderowskich?
Anonim2021.12.5 22:08
spie.da.la.j ch.u.j.u
aport2021.12.5 22:23
kato-pisior już ujada
Anonim2021.12.5 22:42
Nie wyzywamy i nie obrażamy innych ludzi. To portal katolicki a nie twoja lewacka melina. Rodzice lewacy cię tak fatalnie wychowali?Bo to na pewno nie byli katolicy.
kxtolickx derxtytyzxcjx Polski2021.12.5 23:56
PO to pxrtix fxszystowskx