12.10.20, 07:12Fot. screenshot - TVP Info

Wspólna akcja IPN i ABW. Przejęto ponad 100 tajnych dokumentów SB

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poinformowała o przeprowadzonej wspólnie przez IPN i ABW akcji, w wyniku której zabezpieczona ponad sto tajnych dokumentów SB z lat 1970-90. Dokumenty były nielegalnie przetrzymywane przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL, a znajdują się w nich m.in. informacje dot. agentury PRL poza granicami Polski.

Wśród zabezpieczonych materiałów są dokumenty oznaczone klauzulą „tajne”, „ściśle tajne” oraz „tajne specjalnego znaczenia”. Są one związane z działalnością agenturalną poza granicami kraju prowadzoną przez Departament I MSW oraz z działaniami Służby Bezpieczeństwa w czasie trwania okresu wojennego.

Dokumenty znaleziono u byłego funkcjonariusza wywiadu PRL, który po upadku systemu komunistycznego objął wysokie stanowisko w Urzędzie Ochrony Państwa:

- „Ta sprawa potwierdza, że na przełomie lat 80. i 90., gdy upadał system komunistyczny w Polsce, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wynosili dokumenty z dawnych struktur MSW i do dzisiaj bezprawnie je posiadają. Można się oczywiście domyślać, że funkcjonariusze SB zabierali dokumenty dotyczące głównie tych osób, o których sądzili, że w przyszłości, w wolnej Polsce, mogą zrobić karierę. I choć dzisiaj te dokumenty widnieją w naszej ewidencji jako wybrakowane, to tak naprawdę znajdują się w prywatnych rękach” – podkreśla prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego.

kak/PAP

Komentarze

HE HE, MAJO KWITY NA KACZKE DZIWACZKE2020.10.14 18:02
TO OSZCZANY I OSRANY ZE STRACHU SYN TOWARZYSZA RAJMUNDA I KOMUNISTYCZNEJ CENZORKI SZALEJE. JEBAANY KOMUCH
Anonim2020.10.13 9:47
Wszystkim wyższym SB om powinno się przetrzepać mieszkania i pozbierać te dokumenty !!!
POidiots2020.10.12 14:17
A może by tak napisać jaka kara grozi temu SB/UB-kowi za taki czyn???
verizanus2020.10.12 10:54
Widać 30 lat po transformacji komuny jej dawni aparatczycy dysponują niezłą wiedzą. To wyjaśnia wiele dziwnych posunięć WSZELAKICH nami rządzących ;)
Felek2020.10.12 10:25
Pożywka dla ludu. Gdyby np napisali, że PiS chcę zrobić pełną lustracje, łacznie z wieloma apartczykami w swoich szeregach, to może jakieś resztki respektu miał bym dla tej chołoty. Jednak wiem, że to im jest potrzebne do walki politycznej, aby elimnować groznych przeciwników. Zadna partia po 89 nieodwarzyła się na uczciwą i pełną lustracjhę, zatem tym bardziej się nie spodziewam tego po tej szajce komouchów.
BieS2020.10.12 13:23
Felek, szajką to była nocna zmiana i jej skutki odczuwamy do dziś. Widać, że nie ogarniasz tych spraw.
Dociekliwy2020.10.12 9:46
Co, znowu jakaś wypasionej wdowie SB-ka zabrakło kasy i chciała sprzedać ukryte w nodze stołowej papiery męża, który przebywa na łonie Lenina? Słusznie, no bo jak tu żyć za 12 tysięcy SB-kiej emerytury?!
Ja, Szatan2020.10.12 9:41
Instrukcja dla moich wiernych pachołków - pogrobowców faryzeuszy i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ----- 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ----- 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je, i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”. ----- 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na obrońców dzieci. ----- 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ----- 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach? Te ołtarze kapiące od złota? A nowy samochód proboszcza?”) ----- 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja go nienawidzę!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda – jako wymysły dla łatwowiernych, a wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania naiwnych prostaków. ----- 7. Szczególnie mocno próbujcie podważyć autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz ode-brał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ----- Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ----- (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam”
Rabe2020.10.12 9:29
Powinni skontrolować mieszkania Macierewicza i Kaczyńskiego, znajda dużo więcej teczek.
auuuuu.....2020.10.12 9:04
znakomicie! znakomicie słyszeć tw. bolków wycie!
brak wizyty u brata Stefana2020.10.12 8:38
wizyta czterech w Archiwach Bezpieki, w tym trzech zdecydowanych agentów pierogów ruskich i mossadu
Ja, Szatan2020.10.12 7:52
Instrukcja dla moich wiernych pachołków, pogrobowców faryzeuszy i neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ----- 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ----- 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je, i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”. ----- 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na obrońców dzieci. ----- 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ----- 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach? Te ołtarze kapiące od złota? A nowy samochód proboszcza?”) ----- 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki, Eucharystię jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda – jako wymysły dla łatwowiernych, a wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania naiwnych prostaków. ----- 7. Szczególnie mocno próbujcie podważyć autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ----- Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ----- (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam”
Olo2020.10.12 7:51
Niepotrzebnie to nagłaśniają, staliniątka zaczną palić to co jeszcze mają.
Polak2020.10.12 7:45
Gospodarka w rozsypce, w polityce międzynarodowej klęska goni klęskę, epidemia szaleje mimo zaklęć towarzyszy partyjnych... Więc komuniści z pisowskiej mafii szukają szukać tematów zastępczych.
Kult Germanizmu (Drang nach Osten)2020.10.12 7:39
Chaos i mafie panują w Polsce!!
Anonim2020.10.12 7:36
Haki się wyprostują - mówiąc językiem wędkarskim. ;)
jula2020.10.12 7:33
To się nazywa zblatowanie. Trzydzieści lat po 89 i SB nadal trzymała kwity. Hańba Okrągłego Stołu.
QAZ2020.10.12 7:30
Za to przestępstwo tylko jeden wyrok , KARA ŚMIERCI, karać tak jak oni karali opozycję.
B.2020.10.12 7:36
Na początek "ścieżka zdrowia". Moim zdaniem taką ścieżkę powinni przejść wszyscy pracownicy SB w imię elementarnej sprawiedliwości. Oni za czasów PRL żyli jak pączki w maśle, nic im nie brakowało. A teraz jeszcze domagają się uprzywilejowanych emerytur. Przecież to kpiny w żywe oczy!