05.03.19, 10:20

Wstrzemięźliwość czy post? Co i jak jeść w Popielec

Zawarte w tytule pytanie „Wstrzemięźliwość czy post?” nie jest bezpodstawne. [...]  Na progu Wielkiego Postu warto chyba przypomnieć, co oznaczają te pojęcia, czyli - jak mówi młodzież - z czym to się je? 

W odnośnych przepisach Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy, że na podstawie prawa Bożego wszyscy wierni zobowiązani są do czynienia pokuty, zaś szczególnymi okresami pokuty są wszystkie piątki całego roku oraz okres Wielkiego Postu. Kodeks dodaje, że we wszystkie piątki (chyba że w któryś z nich wypada uroczystość) obowiązuje wstrzemięźliwość, czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Wstrzemięźliwość zalecana jest też w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. 

Owa wstrzemięźliwość bywa w potocznym języku błędnie nazywana postem. Post bowiem jest nie tylko powstrzymaniem się od spożycia mięsa, lecz także ograniczeniem ilości przyjmowanego pokarmu do jednego sycącego posiłku w ciągu dnia. Wolno przy tym w ciągu dnia postnego w innych porach przyjąć „trochę pokarmu”. Taki post (zwany też w odróżnieniu od wstrzemięźliwości postem ścisłym) obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. 

Przed kilkudziesięciu laty, gdy kościelne przepisy w kwestii wstrzemięźliwości i postu były bardziej rygorystyczne niż obecnie, zakazem spożycia objęte były nie tylko potrawy mięsne, lecz również tłuszcze zwierzęce, zaś przed kilkuset laty - wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również mleko czy jajka. Obecnie zakaz ten dotyczy tylko mięsa i jego przetworów. 
Ważne jest, by pamiętać, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, zaś post - wszystkich między 18. i 60. rokiem życia. Bywają jednak sytuacje, kiedy zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest niemożliwe. Wtedy - w myśl Listu Episkopatu - katolik powinien podjąć inną formę pokuty. Warto także dodać, że Wielki Post, podobnie jak wszystkie piątki roku, to również czas powstrzymania się od zabaw. 

Po lekturze tych wszystkich zakazów i nakazów może się zrodzić pytanie o ich celowość czy sens. W dobie społeczeństwa, które zachodni socjologowie określają mianem „społeczeństwa zabawy” (ang. fun society; niem. Spassgesellschaft), wszelkie ograniczenia przyjemności wydają się być przeżytkiem. Gdybyśmy na nasze życie patrzyli tylko z ziemskiej perspektywy, musielibyśmy przyznać rację takiemu myśleniu, zaś podejmowanie jakichkolwiek umartwień miałoby najwyżej charakter zdrowotny. Tymczasem naszym celem jako chrześcijan jest wieczność z Bogiem. Wszystkie podejmowane umartwienia mają na celu uświadomienie sobie, że nasze życie to nie tylko życie cielesne, lecz również - a może przede wszystkim - życie duchowe. Powstrzymywanie się od rzeczy dobrych i przyjemnych (a taką jest z pewnością także jedzenie) ma też na celu zahartowanie nas w walce z pokusami, jest wreszcie umartwieniem podejmowanym z wdzięczności za straszliwą mękę i śmierć, jaką dla naszego zbawienia podjął Chrystus. Z tych właśnie względów Kościół, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, zachęca do podejmowania różnych wyrzeczeń. Niech będą one choćby małym wynagrodzeniem za grzechy i znakiem sprzeciwu wobec świata, który zdał się zapomnieć, komu zawdzięcza swe odkupienie.

Ks. Adam Łach

Niedziela, Edycja płocka 10/2004

Komentarze

andrzejhahn32019.03.6 11:48
jasne .koscielne nieroby czyli spoleczne pasozyty beda gadac ludziom co maja jesc
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.5 19:54
To jakiś absurd, co ma wspólnego w XXI wieku wstrzemięźliwość do zakazu spożycia mięsa? Drodzy katole, może lepiej zakazać używania smartfonów, albo czytania Pudelka, albo oglądania pornosów?
JaKi2019.03.5 16:16
90% katolików nie odróżnia postu od wstrzemięźliwości. Myślą ,naiwniacy że w piątki jest post.
Albert2019.03.5 11:04
"z wdzięczności za straszliwą mękę i śmierć, jaką dla naszego zbawienia podjął Chrystus. " Tak, dlatego też katolicy też muszą z własnej woli cierpieć. Bo przecież ich bóg oczekuje jedynie umartwiania się i wyrzeczeń, a swojego syna tak dla jaj skazał na ukrzyżowanie. Ale przecież bóg jest taaaaki miłosierny... Logiczne, nieprawdaż?
Sebix2019.03.5 11:11
W wierze nie wszystko można "logicznie" rozumieć. Ale zawsze można się nie logicznie na ten temat wypowiadać :)
Sebix2019.03.5 11:13
.... z błędami ortograficznymi :)
Albert2019.03.5 11:35
Gdzie je konkretnie widzisz?
Sebix2019.03.5 13:46
u siebie - "nielogicznie"
Gamberro2019.03.5 10:45
idż chłopie się wypałuj., my będziemy z naszym Panem, a ty ze swoim - Belzebubem. i kto tu jest śmieszny?
Sebix2019.03.5 10:52
"idż chłopie się wypałuj" To nie jest chrześcijańska odpowiedź.
Gamberro2019.03.5 11:16
Zgadzam się. ale do chamów przemawiam ich językiem. inaczej nie rozumieją, albo cię ignorują.
Gość2019.03.5 10:31
Katolicy są śmieszni. Co wam da to umartwianie się jak już będziecie w trumnie leżeć?
Sebix2019.03.5 10:51
To nie jest umartwianie. To jest forma medytacji - oczyszczania umysłu. A ograniczenie jedzenia na oczyszczenie ciała. p.s. śmieszni są ci co przeglądając tylko internet "umieją" na podstawie jednego faktu ocenić całość tematu.
Maria Błaszczyk2019.03.5 18:00
Medytacja? No bez przesady... Na świecie istnieje mnóstwo ludzi nie jadających mięsa nigdy, a także takich, co w ogóle nie jedzą produktów odzwierzęcych. Wielu z nich nie jada do syta - bo albo nie mają tyle jedzenia - albo wręcz przeciwnie, mają, ale starają się dbać o zdrowie.... Nie mają od tego czystszych umysłów. Po prostu - nie mają dostępu do mięsa, albo uważają cierpienia zwierząt za absurdalny koszt zaspokajania swoich smakowych zachcianek, albo też dbają o planetę (albo robią to ze względów zdrowotnych czy jakichkolwiek innych). Nie róbmy z prostej racjonalnej decyzji nie wiadomo czego. Jedzenie mięsa jest idiotyzmem. I okrucieństwem. Chwilami mam wrażenie, że ta nienawiść katolików do wegetarian i wegan jest skutkiem jakiegoś niesamowitego rozpasania osób tej denominacji - które zbędny luksus postzregają jako prawo człowieka.. To żadne bohaterstwo ani poświęcenie nie jeść miesa.
andrzejhahn32019.03.6 11:49
to ty jestes Buddysta
Tadeusz2019.03.6 14:10
dowiesz się co daje umartwianie i poszczenie jak sam będziesz w niej leżał