10.12.13, 11:45Adam Darski Nergal (fot. Jonas Rogowski/Wikipdia)

Wszczęto śledztwo ws. podpalenia krzyży przez Nergala

Chodzi o incydent, do którego doszło podczas koncertu w Warszawie w dniu 4 lipca 2013 roku. Nergal oraz pozostali członkowie Behemotha ustawili na scenie dwa krzyże, które następnie spalili. Darski miał także wykrzykiwać wulgarne słowa i znieważać Kościół katolicki.

1 października 2013 roku Ryszard Nowak, w imieniu Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Ta przeniosła sprawę do prokuratury w Warszawie. Jak podaje dziś Radio Maryja, Prokuratura Rejonowa Warszawa Wola wszczęła dochodzenia ws. podpalenia krzyży przez muzyków Behemotha.

Decyzja prokuratury to dla obrońców krzyża i wiary wielki sukces. Muzycy kiepscy (albo zupełnie nieznani) wpadali na ciekawy pomysł: żeby być znanym, wystarczy wyjść na scenę, podpalić krzyż chrześcijański, napluć na Biblię – wtedy przybiegają dziennikarze i już ci pseudoartyści są sławni (...). My, obrońcy Krzyża, Biblii, powinniśmy tych pseudoartystów szybko zgłaszać do prokuratury i wytaczać im procesy sądowe. Jeżeli obraża się uczucia religijne, jeżeli obraża się naszego Boga, nie możemy milczeć” - komentuje w rozmowie z Radiem Maryja Nowak.

Znieważenie krzyża, którego dopuścił się Nergal, nie było pierwszą taką prowokacją w jego karierze. W czerwcu 2012 roku w szwajcarskim Pratteln członkowie zespołu Behemoth także spalili podczas występu chrześcijańskie symbole.

MBW/Radio Maryja

Komentarze

anonim2013.12.10 11:57
Niech spali koran, zobaczymy jaki z niego twardziel.....
anonim2013.12.10 11:58
pali bałwana, bezbożnicy się buntują
anonim2013.12.10 12:03
Niech spali tęczę zobaczymy jaki z niego twardziel
anonim2013.12.10 12:04
Niech spali sam siebie, zobaczymy jaki z niego twardziel
anonim2013.12.10 12:08
@stop_katofobii Tomek513 Fan_Piogala Uczepiliście sie Koranu jak rzep psiego ogona!Za dalekie wycieczki! Spróbujci spalić oficjalnie naszą Konstytucję!!Będziecie mieli "Pański krzyż"!!!.
anonim2013.12.10 12:12
@stop_katofobii Proszę bardzo:-) A masz może jakieś przecieki czy to zrobi czy okaże się ciotą?
anonim2013.12.10 12:40
Jak słaba musi być wiara niektórych ludzi, że to co ktoś powie/zrobi uraża ich uczucia religijne. Sorki ale ludzie burzący się że ich uczucia zostały urażone nie różnią się dla mnie niczym od islamskiej hołoty krzyczącej na wszystko "islamofobia!". Pełna analogia. Dla zainteresowanych Nergalem i tym czy spali koran odsyłam do jego książki - spowiedź heretyka, w której porusza ten temat i go wyjasnia. Lekture polecam zwłaszcza Tomkowi513.
anonim2013.12.10 12:42
Aha i jeszcze jedno: > "Muzycy kiepscy (albo zupełnie nieznani) " > Jedni z lepszych i bardziej technicznych muzyków metalowych > Milion subów na samym FB > wypełnione sale koncertowe na CAŁYM świecie, od ameryk po azję No faktycznie mało znani...
anonim2013.12.10 12:45
@stop_katofobii +1
anonim2013.12.10 12:56
@stop_katofobii "Ciotą to mało powiedziane. Pedałem - lepiej brzmi" Tego nie wiem ale posłucham Ciebie jako bardziej jak widzę zorientowanego w temacie pedalstwa. Nie robiłem wycieczek w kierunku orientacji seksualnej tylko chciałem ustalić jak daleko w wyrażaniu artystycznym jest w stanie się posunąć nergal. Czy jest odważny i konsekwwentny w używaniu środków artystycznego wyrazu czy to tylko jednorazowy incydent nie mający nic wspólnego z twórczością:-)
anonim2013.12.10 13:01
@MrGoletZ Z całym szacunkiem ale nie znalazłem (na razie ) wśród komentujących takich, którzy napisali,że zostały obrażone ich uczucia religijne. Chyba, że jakiś post ominąłem to proszę zacytuj. Najwięcej póki co co to Ty skaczesz z obrazą uczuć więc może to o Ciebie chodzi z tą obrazą uczuć......
anonim2013.12.10 13:12
@Tomek513 A czy ja napisałem w kontekście osób komentujacych pod tym konkretnym artykułem? Nie. Mówiem ogólnie. Dla Twojej informacji - moich uczuć religijnych nie da się obrazić bo ich niema :)
anonim2013.12.10 13:16
Ks. Boniecki o Nergalu: "to miły, spokojny, mądry człowiek. Zostawcie go w spokoju"
anonim2013.12.10 13:23
@MrGoletZ "A czy ja napisałem w kontekście osób komentujacych pod tym konkretnym artykułem? Nie. Mówiem ogólnie." Czytając Twój post:"Jak słaba musi być wiara niektórych ludzi, że to co ktoś powie/zrobi uraża ich uczucia religijne. Sorki ale ludzie burzący się że ich uczucia zostały urażone nie różnią się dla mnie niczym od islamskiej hołoty krzyczącej na wszystko "islamofobia!". Pełna analogia.' myślałem, że piszesz w kontekście tego artykułu a Ty tylko tak ogólnie.............
anonim2013.12.10 13:52
@Tomek513 Nie zrozumieliśmy się Tomku w takim razie. Oczywiście odnosiłem się do artykułu jako ogólnie do tematu obrazy uczuć religijnych ale osoby o których pisałem to nie komentujący tutaj teraz (bo zauważyłem że nikt jakoś urazony tu nie jest:) ale własnie ogólnie do tych co urażeni się stają przy tego tyup akcjach i nie tylko. A takich jest dużo. Troche taka "moda" ostatnio zapanowała wsród niektórych...
anonim2013.12.10 14:05
Dla ścisłości, to te 2 płonące krzyże były odwrócone i możliwe, że raczej miały robić na scenie za rekwizyt satanistyczny a nie symbol chrześcijański.
anonim2013.12.10 14:33
@MrGolet Spalenie krzyża i bluźnienie obraża najpierw Pana Boga, potem tych, którzy Go szanują. Trzeba być jakimś pokręconym zupełnie, żeby nie rozumieć związku między jednym i drugim. Jeśli kogoś kochasz to będziesz się śmiał gdy ktoś przeklina tą osobę, czy raczej staniesz w jej obronie. Co tu za buraki przychodzą, że takie podstawowe rzeczy trzeba tłumaczyć, nie obrażając buraków...szkoda słów...
anonim2013.12.10 14:35
@Bebo Też pomyślałam o tolerancyjnym ks.bonieckim...
anonim2013.12.10 15:12
Zwykły złamas z tego nergala prymitywna muzyka i teksty,kazdy prymityw moze cos takiego sklecic
anonim2013.12.10 17:12
eh, ile tego jeszcze do spalenia
anonim2013.12.10 17:36
Takich powinno się likwidować,to byt zbędny
anonim2013.12.10 17:44
@pies - Lęk jest typowym zachowaniem ludzi o niewielkiej wiedzy, którzy boją się nieznanego (w ich przypadku obejmujących bardzo szeroki zakres zjawisk). Polskie prawo bardzo jasno precyzuje "urazę uczuć religijnych" jako sprofanowanie obiektów kultu i symboli religijnych. Spalenie krzyża kwalifikuje się jako to drugie, a więc jest przestępstwem. @Schikaneder - Nie było (zwłaszcza zachowanie członków KKK), ale w USA nie istnieje przepis analogiczny do art. 196 kk. Poza tym, opisywany czyn nie jest złamaniem zasad "chrześcijańskich", a przede wszystkim złamaniem obowiązującego w Polsce prawa świeckiego. @MrGoletZ - Twoja wypowiedź jest wewnętrznie sprzeczna. Piszesz, że ludzie twierdzący, iż ich uczucia zostały urażone, cechują się słabą wiarą. Jednocześnie twierdzisz, że osoby takie nie różnią się od głęboko wierzących w nauki Proroka, których w dość chamski sposób nazywasz "islamską hołotą". Innymi słowy piszesz, że osoby takie cechują się mocną wiarą i słabą wiarą. P.S. Byłaby heca, gdyby teraz ktoś wyskoczył z oskarżeniem o rasizm poprzez publiczne odwołanie do symboliki Ku-Klux-Klanu. Oczywiście, że krzyż to także symboi chrześcijaństwa, ale pamiętajmy, że swastyka to również indyjski symbol szczęścia, a czerwony sztandar to popularna bandera piracka (tak, tak, "Jolly Roger" to wynalazek hollywoodzki) :P
anonim2013.12.10 20:10
@Schikaneder: Jak zwykle wiesz najlepiej, co ktoś by zrobił... masz przebicie na pryczy, że nękają Cię takie wizje? Niech sobie Nergal walczy o zniesienie paragrafu o obrazie uczuć religijnych, niech do tego nawołuje, pikietuje itd. Ale dopóki to prawo istnieje, dopóty niech mu wytaczają tyle procesów, żeby nie miał czasu się nawet załatwić. To, co on robi, to nie są jakieś bardziej lub mniej wyszukane aluzje wobec chrześcijaństwa. To jest jawne, obelżywe upokarzanie, obrażanie i nawoływanie do nienawiści. Ale jednego pojeba jeszcze da się przeżyć. Najgorsze jest to, że w tej twórczości nie widzą NIC NIEWŁAŚCIWEGO ci sami ludzie, którzy jednym tchem Murzynka Bambo obwołują twórczością rasistowską. Że tak powiem: https://www.youtube.com/watch?v=2h9zNR2NA4U
anonim2013.12.10 20:20
Do Tworek zamknąć degenerata, będzie miał spokój i czas przemyśleć to i owo. Jedna komórka zbyt wydajna nie jest, więc potrwa to nieco.
anonim2013.12.11 7:47
@habukak: A gdybyś się dowiedział, że na imprezie, na którą nie byleś zaproszony, albo po prostu nie poszedłeś, gwiazda wieczoru wołała, że "Twoja matka prowadzi się lekko, niczym BMW, jest uczciwa jak Rywin i ma tyle wdzięku, co słonica w rui", tylko jeszcze bardziej dosadnie. Poczułbyś się obrażony, czy nie? I ciekawe jaki byłby twój stosunek do tych ludzi i do tej "gwiazdy wieczoru"? Czy Twój stosunek byłby do tego obojętny, bo Cię tam nie było i z założenia nie chodzisz do tych osób na imprezę?
anonim2013.12.11 11:21
@habukak: Dobrze że w ostatnim zdaniu zdążyłeś zawezwać pomocy, mam nadzieję, że będzie Ci udzielona. A wiesz co to są grzechy przeciwko Duchowi Świętemu? Co do obrażania, ja poczułbym się obrażony tym, że zniesławia się w towarzystwie najbliższą mi osobę. Jeśli nie masz takich odczuć, to jesteś mi zupełnie obcy. Mogę sobie być przygłupim katolikiem i choć nie złożyłem żadnego pozwu, to poczułem się obrażony, zarówno wtedy gdy darto Biblię i mówiono żryjcie to gówno, jak i wtedy gdy nazywa się kościół najbardziej zbrodniczą sektą na świecie. Dobrze, że takim mądrym ludziom postępu podoba się taka laicka sztuka mieszania ludzi z gównem, z jajcami na krzyżu i członkiem w dupie. Ja jej nie zrozumiem i to pewnie nas różni.
anonim2013.12.11 11:26
@Pies: "Pozatym -- Zoroastrianie uważają ogień za symbol religijny -- czyli straż pożarna gasząc pożary profanuje go. Należy zakazać straży pożarnej?" Zapytaj Zaratusztrian, czy nie gaszą pożarów? Nie widzisz różnicy między paleniem się drewna w kominku, a paleniem Biblii z łącznym nazywaniem jej gównem, albo analogiczną sytuacją z krzyżem?
anonim2013.12.11 11:32
Jeśli Nergal vel Holocausto chce uchodzić za kozaka niech podrze Torę lub spali gwiazdę dawida. Ciekawe co wtedy zrobiłyby "lewicowe ałtorytety" jak Hartman czy Szczuka?
anonim2013.12.11 12:20
Nergal wystąpi w najbliższy poniedziałek w Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeniowym Hestia w roli gwiazdy - celebryty. Proszę o modlitwę za znajomego, który chce mu zadać publicznie kilka niewygodnych pytań oraz za samego Nergala - żeby zdążył poznać Prawdę i nie skazał się na piekło, w które nie wierzy.
anonim2013.12.11 13:46
@habukak: Jeśli to nie jest w dobrym tonie, to czemu na każdym kroku o tym się mówi? Kościół jako organizacja, instytucja nie jest doskonały, i nigdy nie był. Nawet Apostołowie błądzili. Nie wiem jednak, do jakiego okresu się odnosisz i w jakim konkretnie kraju, więc nie potwierdzę, ani nie zaprzeczę. Natomiast to, że ktoś kiedyś zachował się źle, to jeszcze nie usprawiedliwienie dla tego typu zachowań dzisiaj.
anonim2013.12.11 18:19
Wyszedł z tak ciężkiej choroby jak białaczka a tak dziękuje za to Bogu.
anonim2013.12.13 18:46
palenie Świętowita na Ostrowiu Lednickim jest w porządku, ale biblii już nie . Obłuda
anonim2013.12.14 20:52
Gnida i tyle, tutaj naprawdę nie ma nad czym się rozwodzić. Ale od Adama Darskiego nigdy nie można było wiele oczekiwać.