04.12.19, 19:24

Wybuch gazu w Szczyrku. Straż Pożarna: Pod gruzami mogą być ludzie, w tym dzieci

W domu jednorodzinnym w Szczyrku w środę wieczorem doszło do wybuchu gazu. Budynek zawalił się, a pod gruzami mogą być ludzie. 

"Zakładamy scenariusz, że może być pod nimi osiem osób, w tym dzieci"-poinformowała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzeczniczka bielskiej Straży Pożarnej, st. kpt. Patrycja Pokrzywa. Jak dodała, trwa dogaszanie pożaru oraz akcja odgruzowania terenu, w którym znajdował się budynek. Na miejscu pracuje łącznie 20 zastępów straży, dotarła także specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami wyszkolonymi do szukania ludzi pod gruzami. 

Do wybuchu doszło ok. godz. 18.30. Na razie nie wiadomo, co go spowodowało. Budynek przy ul. Leszczynowej, w którym doszło do eksplozji, uległ całkowitemu zawaleniu, natomiast sąsiedni został zniszczony. Na razie strażacy skupiają się na gaszeniu pożaru.

Burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy ujawnił, że w domu mieszkało kilka osób i nie wiadomo dokładnie, ilu ludzi przebywało w budynku podczas wybuchu. 

Jak poinformowała st. kpt. Patrycja Pokrzywa, na razie nie znaleziono ani jednej osoby poszkodowanej lub ciała pod gruzami domu.

"Jak wynika z informacji uzyskanych od jednej z mieszkanek, która w trakcie wybuchu była w pracy, nie ma ona kontaktu z osobami, które mogły tutaj mieszkać. Przyjmujemy scenariusz, że pod gruzami może znajdować się osiem osób, w tym także dzieci. Póki jednak akcja poszukiwawcza się nie zakończy, nie będziemy wiedzieć dokładnie, ile osób faktycznie może leżeć pod gruzami"-podała rzecznik lokalnej straży pożarnej.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

 
Do wybuchu gazu doszło wieczorem w budynku w Szczyrku, który się zawalił. Pod gruzami mogą być ludzie. - Zakładamy scenariusz, że może być pod nimi osiem osób, w tym dzieci - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl st. kpt. Patrycja Pokrzywa, rzecznik bielskiej straży pożarnej.
AUDIO
 1 plik
  • 00'25
    Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Relacja Joanny Opas z Radia Katowice (IAR)
 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

- Trwa dogaszanie pożaru. Równocześnie prowadzona jest akcja odgruzowywania terenu, w którym stał budynek - dodała st. kpt. Patrycja Pokrzywa.

wybuch_gazu1200.jpg
Białka Tatrzańska: wybuch gazu w hotelu. Trzy osoby ciężko ranne

Aktualnie pracuje tam 20 zastępów straży pożarnej. To łącznie blisko 80 osób. Na miejsce dojechał już także specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami wyszkolonymi do szukania ludzi pod gruzami.

"Mieszkało tam kilka osób"

Do wybuchu doszło ok. godz. 18.30. Na razie nie wiadomo, co go spowodowało. Budynek przy ul. Leszczynowej, w którym doszło do eksplozji, uległ całkowitemu zawaleniu, natomiast sąsiedni został zniszczony. Na razie strażacy skupiają się na gaszeniu pożaru.

- Dom jest w gruzach. Nikt nie wie dokładnie, ile osób mogło w nim być w chwili wybuchu. Mieszkało tam kilka osób - powiedział Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Jak poinformowała st. kpt. Patrycja Pokrzywa, na razie nie znaleziono ani jednej osoby poszkodowanej lub ciała pod gruzami domu. - Jak wynika z informacji uzyskanych od jednej z mieszkanek, która w trakcie wybuchu była w pracy, nie ma ona kontaktu z osobami, które mogły tutaj mieszkać. Przyjmujemy scenariusz, że pod gruzami może znajdować się osiem osób, w tym także dzieci. Póki jednak akcja poszukiwawcza się nie zakończy, nie będziemy wiedzieć dokładnie, ile osób faktycznie może leżeć pod gruzami - powiedziała rzeczniczka państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

bb/Radio Katowice


 

Komentarze

skuter2019.12.6 7:50
Niech uruchomią jakieś konto to się ocalałym pomoże Serdeczne współczucie dla rodzin ofiar Niech dobry Bóg przyjmnie dusze ofiar do Królestwa Niebieskiego
Dell2019.12.5 8:18
"Jonasiku"! Zanim coś napiszesz spróbuj poprosić: Spocznij na mnie Duchu Pana Duchu Mądrości i Rozumu Duchu Poznania i Bojaźni Bożej Duchu Miłości i Wiary Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze dodaj mi ochoty i zdolności, aby to co zamierzam napisać było i dla mnie i dla innych z pożytkiem doczesnym i wiecznym; przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dell2019.12.5 8:15
Spocznij na "Jonasiku" Duchu Pana, Duchu Mądrości i Rozumu, Duchu Poznania i Bojaźni Bożej, Duchu Miłości i Wiary, Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze dodaj "Jonasikowi" ochoty i zdolności, aby zajęcie, którym się tu para było dla niego ("Jonasika") i dla nas z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Obdarz go wrażliwością na uczucia innych. Dopomóż mu szczególnie rozróżnić żart od tego co żartem nie jest i sytuacje, w których to co mu się żartem nie wydaje może okazać się pogardą dla cudzej tragedii. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dell2019.12.5 8:12
Zechciej, Maryjo, otoczyć opieką wszystkich, poszkodowanych w tym wypadku. Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
JONASIK2019.12.4 20:37
To tragedia i nie wypada żartować, więc wyrażę jedynie zdziwienie, że tytuł nie wygląda tak: "Wybuch rosyjskiego gazu w Szczyrku. Straż Pożarna: Pod gruzami mogą być polscy patrioci. Od rana w okolicach śmierdziało ruską onucą. Kolejne ofiary Putina?"
Antoni M.2019.12.4 21:36
To był zamach!