25.10.17, 08:43

Wydała wyrok na Wyszkowskiego, nominację dostała od Dudy

Wyrok zobowiązujący członka Kolegium IPN i opozycjonistę czasów PRL, Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin wobec Lecha Wałęsy wydała Magdalena El-Hagin, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Portal niezależna.pl zwrócił uwagę, że El-Hagin w marcu tego roku otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Za co-zgodnie z wyrokiem sądu-ma przeprosić Krzysztof Wyszkowski? Za wypowiedzi medialne o tym, że przed kilku laty wygrał z byłym prezydentem RP proces dotyczący oskarżenia Lecha Wałęsy o współpracę z SB.

"Bez wątpienia podanie przez pozwanego informacji o przegranej przez powoda procesu o "Bolka", stanowiło naruszenie dóbr osobistych powoda w postaci godności, czci, dobrego imienia, pozycji zawodowej i prestiżu"- podkreśliła sędzia w uzasadanieniu wyroku. 

"Do czasu, gdy prezydent Andrzej Duda będzie się upierał przy blokowaniu uzdrowienia sądownictwa, stary układ będzie ochraniał interesy „właścicieli” III RP"- skomentował Wyszkowski w rozmowie z Niezależna.pl.

Przewodnicząca składu orzekającego w sprawie członka Kolegium IPN 15 marca 2017 r. odebrała nominację na sędziego gdańskiego Sądu Okręgowego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. 

Magdalena El-Hagin jest również wiceprezesem pomorskiego oddziału "Iustitii". Bezpośrednio przed nominacją orzekała w IX Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, a obecnie- w XV Wydziale Cywilnym SO w Gdańsku. Sędzia El-Hagin pełni również funkcję koordynatora ds. edukacji prawnej. 

Uzasadnione wydaje się to, co powiedział wczoraj Krzysztof Wyszkowski. Opozycjonista czasów PRL podkreślił bowiem, że swój wyrok w procesie o "Bolka" dedykuje właśnie prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

yenn/niezalezna.pl, Fronda.pl