Wciąż mało znana jest historia udziału Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim. Wkrótce to się jednak zmieni. Z okazji beatyfikacji prymasa, 17 września odbędzie się premiera filmu fabularnego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii znanego z produkcji dokumentów Tadeusza Syki.

Produkcja przybliży Polakom wyjątkową opowieść o ks. poruczniku Stefanie Wyszyńskim, kapelanie Armii Krajowej, który pod pseudonimem „Radwan III” w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem szpitala powstańczego.

- „Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia”

- opowiada reżyser i producent filmu, Tadeusz Syka.

Kard. Kazimierz Nycz przypomina, że miłość nieprzyjaciół była jednym z rysów świętości Prymasa Tysiąclecia. Hierarcha przypomniał powtarzane przez niego zdanie: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego zagra Ksawery Szlenkier. W filmie zobaczymy też m.in. Małgorzatę Kożuchowską jako matkę Różę Czacką, Idę Nowakowską jako siostrę Serafinę, Marcina Kwaśnego jako por. Zygmunta Sokołowskiego ps. Zetes, Adama Fidusiewicza jako pchor. Stanisława Brzozę.

- „Życzę wszystkim, aby ten film w naturalny sposób przedłużył nam beatyfikację”

- powiedział kard. Nycz.

kak/KAI