15.03.16, 08:33(fot. Hrechorowicz)

Wzruszające powitanie Pary Prezydenckiej przez czeską Polonię

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Pragi.Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Pradze prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym Polakom mieszkającym w Czechach.

Prezydent podziękował odznaczonym za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością i za społeczną pracę dla rodaków. - Jestem z państwem nieustannie jako Prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli – zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda.

Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. - Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć – podkreślił prezydent.

- Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.

Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda – „Pana Wołodyjowskiego”, pierwsza dama – „Quo vadis”.

Oficjalne powitanie polskiego prezydenta z małżonką odbędzie się we wtorek. Zaplanowano spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową.

Minister Krzysztof Szczerski poinformował, że tematyka spotkań dwustronnych będzie dotyczyła współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a szerzej środkowoeuropejskiej oraz unijnej.

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotka się także z premierem Czech.


Po południu para prezydencka odwiedzi Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha oraz złoży kwiaty na grobie Vaclava Havla.

Ostatnim punktem wizyty jest spotkanie prezydenta z polskimi przedsiębiorcami. 

ABY ZOBACZYĆ NAGRANIE KLIKNIJ TUTAJ

za: prezydent.pl

Komentarze

anonim2016.03.15 12:27
Żeby spotkać się z czeską Polonią to wystarczy jak PAD będzie w Wiśle i przejedzie 10 km przez granicę na Zaolzie bo tam mieszkają Polacy - nie musieli by ich wozić do Pragi.
anonim2016.03.15 14:19
Wzruszające bo zachowywali się jak Koreańczycy na widok kima.