06.05.19, 07:40

Zbigniew Kuźmiuk: Możemy pozwać Schetynę w trybie wyborczym

1. Najpierw na konwencji wyborczej w Białymstoku, a wczoraj w Łodzi przewodniczący PO Grzegorz Schetyna po raz kolejny powtórzył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wynegocjował o 100 mld zł mniej niż przed laty rząd PO-PSL.

To jest znak porażki tego rządu, to jest znak porażki PiS stwierdził lider PO i następnie zwrócił się do premiera Matusza Morawieckiego z pytaniem dlaczego jego rząd „nieskutecznie negocjuje” wysokość środków europejskich i dlaczego „stracił 100 mld zł”.

Stwierdzenia te nadają się jak najbardziej na proces w trybie wyborczym, bo tak się składa, że w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 negocjacje rządowe jeszcze się nie rozpoczęły i zaczną się dopiero na jesieni tego roku.

 

2. Przypomnijmy, że do tej pory nie było rządowych negocjacji budżetowych, projekt budżetu UE na lata 2021-2017, to tylko przedłożenie Komisji Europejskiej z nikim nie negocjowane.

Jeżeli więc ktoś ponosi odpowiedzialność za mniejszy budżet UE i mniejsze środki dla Polski to komisarz Elżbieta Bieńkowska (nie zgłosiła przecież głosu odrębnego w tej sprawie), a także pośrednio Donald Tusk, który musiał być wcześniej poinformowany o kształcie nowego budżetu.

 

3. Przypomnijmy także, że Komisja Europejska uznała, że po wyjściu W. Brytanii z UE budżet musi być mniejszy (brakuje około 90 mld euro brytyjskiej składki, wpłacała 13 netto rocznie), a po przyjęciu dodatkowych priorytetów – wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE, poprawa bezpieczeństwa UE zewnętrznego i wewnętrznego i dodatkowe wsparcie dla krajów Południa UE, które przyjęły falę imigracyjną z Bliskiego Wschodu i Afryki), zdecydowano się na cięcia środków głównie dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Rumunia i Bułgaria jako kraje przyjęte 3 lata później te cięcia nie dotknęły).

Kryteria, na których oparto rozdział funduszy na politykę regionalną tzw. kryteria berlińskie to przede wszystkim: PKB na głowę mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej waluty danego kraju, poziom bezrobocia i liczba ludności.

W przypadku Polski ten pierwszy wskaźnik wzrósł z około 50% średniej unijnej w 2003 roku do 70% tej średniej w 2017 roku, liczba ludności się nie zmieniła, wyraźnie spadło także bezrobocie (obecnie bezrobocie mierzone metodą unijną należy do najniższych w UE (niższe mają tylko Niemcy i Czesi).

Z kolei środki na WPR zostały obcięte prze Komisję Europejską średnio o 5%, natomiast dla Polski tylko o 1%, co oznacza, że środki na rolnictwo nawet w tym zmniejszonym budżecie są dla naszego kraju na podobnym poziomie jak w budżecie obecnie realizowanym.

 

4. Jak już wspomniałem, negocjacje budżetowe na poziomie międzyrządowym dopiero się zaczynają i polski premier jest w nich bardzo aktywny, zaproponował większy budżet, Polska zgodziła się płacić wyższą składkę, ale także zaproponował na poziomie unijnym podatek cyfrowy od wielkich korporacji na tym rynku, które unikają płacenia podatku dochodowego w UE mimo tego, że realizują w Europie ogromne obroty.

Ponadto Polska wznowiła pracę klubu przyjaciół spójności w skład którego wchodzi aż 16 państw nowej i starej Unii, wszystkie one są zdecydowanie przeciwne cięciom środków na politykę spójności, w tych dniach doszło w Warszawie do rozmów na tematy budżetowe wszystkich krajów przyjętych po 2004 roku, uzgodniły one wspólne stanowisko w sprawie negocjacji budżetowych.

Co więcej premier Mateusz Morawiecki zobowiązał się publicznie do wynegocjowania zdecydowanie większych środków dla Polski w nowym unijnym budżecie, jak się jednak wydaje, będą to jednak negocjacje już w nowych warunkach politycznych z nową Komisja i z udziałem nowego Parlamentu.

W tej sytuacji kilkukrotne już pomawianie przez Grzegorza Schetynę rządu premiera Morawieckiego o wynegocjowanie o 100 mld zł mniejszego budżetu na lata 2021-2027, nadaje się na proces w trybie wyborczym i to jak się wydaje proces wygrany.

Komentarze

Laura2019.05.6 9:14
Pozywać i to natychmiast!
anonim2019.05.6 9:08
Bardzo się dziwię jako Polak, że taki typ, jak Schetyna (a także i inni mu podobni) chodzą jeszcze na wolności za szkalowanie Polski, za podpisywanie petycji do Unii przeciwko Polsce, za łamanie Konstytucji itd itp. Czy nie są to przestępstwa? Niepełnosprawny za batonika został osądzony! Wiem, że w sądach też są różni sędziowie, ale nikt do zawodu nie został przyklejony na zawsze. Jeżeli się sprzeniewierzył to do widzenia. To dotyczy i innych zawodów. Prawo jest prawem i powinno dotyczyć każdego obywatela jednakowo. Nie może być kasty nadzwyczajnej jak chce tego pewna pani "sędzina". Pan Kuźmiuk ma rację. Schetyna powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Grzechów ma wystarczającą ilość.
Tylko prawda sie liczy.2019.05.6 9:02
Osobnicy typu Schetyna czy Tusk, to nie sa polacy, co najwyzei mozna ich nazwac pol-polakami i pol- niemcami. Kazdy Polak musi miec swiadomosc, ze co ci bandyci by nie mowili , czy robili, jest tylko klamaniem i udawaniem, ze dbaja o kraj i Polakow. Zaden niemiec ,czy pol-niemiec nie moze dbac o kraj nasz a szczegolnie nic go nie obchodza losy Polakow.To jest tak niewiarogodne, jak Walesy twierdzenie, ze on dla uczciwosci lub dla polskich wartosci kapowal.Kazdy Polak musi na Polaka glosowac i tych lewakow olac. Zblizajace sie wybory sa dla nas wielka szansa na odsuniecie lewactwa od koryta, ktorego lewacy traktowali, jak by oni wszelkie prawa do okradania Polaka mieli.Niech zyje Polska ale tylko wolna prawdziwie, bez zadnych nalecialosci typu francusa i niemca jak tez kazdego typowego idiote lewaka w brudzie demoralizowania umoczonego.
JR2019.05.6 9:27
Popieram i tę wypowiedź. Dodam tylko, że jeszcze większym zagrożeniem są przechrzty udające Polaków. W internecie jest (przynajmniej była) lista.
meo lessi2019.05.6 8:45
tak, tak- maciarewicz też już pozwy złożył, na razie to smród wokół niego i misia. Także słuchajcie dalej chłopka-roztropka z psl. Spytajcie co robi rodzinka kuźmiuka oraz co robił "troszkę" wcześniej
pirozyna smiszna2019.05.6 9:17
smrod icek jest wtedy gdy gej gejowi zaglada do d.....y
Tomek 3.202019.05.6 8:40
Grześ Schetyna ku..wa świnia chętnie wylizałby nawet miliard by żyło się lepiej(kolesiom).
co to bylo amber gold grabiez z vat i co piniedzy2019.05.6 8:30
Sshetyna i ta cala koszerna spolka poko czy spoko to sa namiestnikami niemiecko -ruskimi w Polsce. Koszerne towarzystwo nie moze pogodzi sie z tym co bylo to bylo i nie wroci juz wiecej.
PIS TO POLSKA PO TO NIEMCY ROSJA I ZYDKI2019.05.6 8:22
WPolsce zydzi sa pod szczegolna ochrona zydowskiej kasty sadowniczej i robia co chca wspierani przez zydostwo zachodniej Europy iUSA.W tych wyborach Polacy musza pokazac zydom oczywiscie judaszom gdzie ich miejsce w szyku.
JR2019.05.6 9:22
Popieram ten apel. Polacy muszą się zjednoczyć przed i w czasie wyborów. To jedyna szansa aby obce i wrogie elementy nie rządziły w Polsce.
ZYDZI TO SA NAJBARDZIEJ NIEWINNE ISTOTY NA SWIECIE2019.05.6 8:14
W USA MIESZKA WIELE MNIEJSZOSCI NARODOWYCH.KONGRES OSTATNIO PODJOL DECYZJE ZE BEDZIE WSPOMAGAL ZYDOW W ODZYSKANIU ZREBRNIKOW Z POLSKI ZA TO ZE POLACY RATOWALI IM ZYCIE I ZA NICH GINELI .TERAZ NAPEWNO KONGRES ZAJMIE SIE POLAKAMI I BEDZIE WSPIERAL NAS W ODZYSKANIU REPARACJI WOJENNYCH OD ZBRODNICZYCH NIEMIEC BEDZIE NAPEWNO JAKAS UCHWALA NR 1W TEJ SPRAWIE. JEDNAK BARDZO W TO WATPIE BO W USA OD TRAGICZNEJ SMIERCI KENNEDYCH WLADZE PRZEJELI ZYDZI .JEST TO WEWNEMET NA SKALE SWIATOWA.
michu2019.05.6 8:05
Jak naprawdę możeta to pozwijta. Zobaczym co na to niezależny sąd ;).
ELDORADO ZYDOWSKIE W POLSCE MINELO TERAZ PLACZ I Z2019.05.6 8:01
W POLSCE NIE MA WOJNY POLSKO- POLSKIEJ JEST NATOMIAST WOJNA POLSKO- ZYDOWSKA.OD 45R DO 2015 ZYDZI TAK SIE ROZSMAKOWALI WE WLADZY ZE NIE MOGA SOBIE WYOBRAZIC ZYCIA BEZ KORYTA BEZ OSMIORNICZEK BEZ KRADZIERZY Z VATU BEZ BEZ MEDALI NIEMIECKICH ZA SLUZBE JAKO PACHOLKI.
JR2019.05.6 9:15
To prawda. Tak jest w rzeczywistości. Nie wiem dlaczego znalazł się ktoś, komu się ta wypowiedź nie podoba (czerwone punkty). To chyba jacyś innowiercy.
klaus2019.05.6 7:54
Panie Kuzmiuk trzeba pozwać , a nie gadać, bo brak reakcji po takej wypowiedzi traci się wiarygodność,.
JR2019.05.6 9:11
Niestety tak jest. Schetyna to przykład, ale nie jedyny.
Cogito ergo sum2019.05.6 7:52
Schetyna chce podzielić 100 mld między swoich
Maciek Arczyński2019.05.6 8:42
Oni już nawet nie są dobrzy w tym czym w miarę byli: w kłamstwie. Tak to jest jak monopol informacyjny jest rozbity.