07.07.19, 08:45Kaczyński, fot. zografos 07, lic. CC BY-SA 3.0, zdj. edyt.; Morawiecki, fot. KPRM

Zbigniew Kuźmiuk: Piątka Morawieckiego - agenda rozwoju Polski

1. Wczoraj na Konwencji programowej w Katowicach odbywały się nie tylko panele dotyczące między innymi: wsi i rolnictwa, finansów publicznych, zdrowia, edukacji czy polityki zagranicznej ale miały miejsce wystąpienia liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę ale także premiera Mateusza Morawieckiego i byłej premier Beaty Szydło.

Prezes Jarosław Kaczyński podsumowując 4 lata rządzenia podkreślił, że Zjednoczona Prawica zdobyła przez ten okres, rzecz w polityce bezcenną mianowicie wiarygodność, poprzez konsekwentną realizację programu wyborczego.

Program z 2015 roku został zrealizowany wręcz z nawiązką, bowiem programu 500 plus na każde dziecko, czy 13 emerytury w nim nie było, a te dodatkowe zapowiedzi zostały zrealizowane przecież jeszcze w tej kadencji.

Zapowiedział, że jeżeli Polacy w nadchodzących wyborach powierzą Zjednoczonej Prawicy kolejne 4 lata rządzenia, to konsekwentnie będą realizowane kolejne posunięcia w ramach dobrej zmiany, będzie kontynuowane dzielenie się „owocami wzrostu” ze wszystkimi grupami społecznymi, co więcej uruchomione zostaną kolejne zasoby, które pozwolą na kontynuowanie wysokiego wzrostu gospodarczego.

Liderzy partii koalicyjnych Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro mówili o kontynuowaniu zmian w obszarach za które w rządzie odpowiadają tzn. odpowiednio nauki i szkolnictwa wyższego i wymiaru sprawiedliwości.

2. Bardzo interesujące wystąpienie miał premier Mateusz Morawiecki, który mówiąc o agendzie rozwojowej na następne lata, skoncentrował się na 5 obszarach (kolejna piątka tym razem Morawieckiego).

Zapowiedział kontynuowanie zmian: w ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, dokonanie transformacji energetyki, oraz piąty obszar to realizacja wielkich projektów inwestycyjnych.

Te projekty mają wręcz wymiar cywilizacyjny, chodzi o takie inwestycje jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu podmorskiego do Świnoujścia, budowę Baltic Pipe czy trasy ekspresowej Via Carpatia.

3. W ochronie zdrowia podstawowym zamierzeniem jest wzrost nakładów finansowych już w tym roku środki zgromadzone przez NFZ przekroczą 100 mld zł czyli będą o ponad 25 mld zł większe niż w 2015 roku, ostatnim roku rządów PO-PSL.

Nakłady te będą rosnąć do 6% PKB w 2024 roku zgodnie z ustawą przyjętą w roku poprzednim i według szacunków zbliżą się do 160 mld zł, ale konieczne jest poprawienie sposobu ich wydatkowania.

Premier podkreślał konieczność odbudowy kadr (lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego) w ochronie zdrowia i przypomniał, że już w tym roku na wydziałach lekarskich studiuje o 2 tysiące studentów więcej niż w roku 2015.

I tak będzie w kolejnych latach ale, żeby ci ludzie stali się lekarzami potrzeba czasu, co więcej konieczne jest zatrzymanie młodych ludzi kończących studia medyczne w Polsce i minister zdrowia już w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim wypracował takie posunięcia.

4. Będzie przyśpieszona realizacja programu czyste powietrze na który rząd w ciągu najbliższych 10 lat chce przeznaczyć astronomiczną kwotę 110 mld zł, restrukturyzacja energetyki z podjęciem decyzji o budowie aż 6 bloków elektrowni atomowej oraz konsekwentne podnoszenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym ale bez szkody dla rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Premier Morawiecki na koniec podkreślił, że wielkie projekty inwestycyjne ,które zamierzamy realizować mają wręcz wymiar cywilizacyjny (CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, tunel podmorski do Świnoujścia, Via Carpatia) i ich realizacja zmieni w sposób zasadniczy nasz kraj.

Co więcej sami znajdziemy środki na ich realizację, poprzez zmniejszenie szarej strefy i konsekwentne uszczelnianie systemu podatkowego, to jest obietnica dana naszym wyborcom na tej konwencji.

Komentarze

Go to2019.07.8 7:54
Rzadzi polakami ten co dzieci posyla do zydowskiej szkoly
Pull up, pull up2019.07.7 19:16
Najważniejsza jest kontynuacja programu KORYTO+
anonim2019.07.7 11:26
a kiedy piątka rydzyka?
wacula2019.07.7 11:12
A wiara nie jest ideologią a ideologię możesz mieć różną komunistyczną i wiele ideologów jak bigbit owców idolów parady pederastów idolów muzyki polityki itp..A WIARA JEST JEDNA TO BÓG WIECZNY .A BÓG nie jest idolem .A to że władza ma gdzieś zdrowie Twoje i moje to fakty prawdziwe .A gdy człowiek chory to trzeba czekać w kolejkach do lekarzy w miesiące i lata .Pis interesuje kasa i jak naj-dłóższa władza za darmo i to się udaje dziś.
katolski przygłup2019.07.7 19:23
Pewnie, że bóg jest jeden - to Mega Wonsz 9.
bezlitosny internauta2019.07.7 10:58
W 2018 r. wzrósł zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce - poinformował GUS. Bieda dotknęła m.in. większej liczby dzieci oraz osób mieszkających na wsi. Główny Urząd Statystyczny opublikował wskaźniki dot. zasięgu ubóstwa skrajnego, relatywnego oraz ustawowego. Po 3 latach spadków w pierwszych dwóch kategoriach i roku w ostatniej, w 2018 r. we wszystkich przypadkach odnotowano wzrosty: ubóstwo skrajne zwiększyło się do 5,4% z 4,3% przed rokiem ubóstwo relatywne wzrosło do 14,2% z 13,4% rok wcześniej ubóstwo ustawowe poszerzyło się do 10,9% z 10,7% w 2017 r. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrosla-bieda-w-Polsce-7698244.html Nawet sami przyznajecie, że rzeczywistość skrzeczy i nijak ma się do pisowskiej propagandy sukcesu.
nikt2019.07.7 11:56
Ja od zawsze czerpię wiedzę nie ze statystyk , nie z ksiąg historycznych , nie z wywiadów czy wyrywkowych opinii .....ale z życia , które mnie otacza . A te obserwacje mówią mi o tym , że sytuacja socjalna Polaków za rządów PiS znacznie się polepszyła . Lepiej zarabiają i odzyskują swoją utraconą podczas rządów PO godność nie tylko osobistą , ale i narodową . Mam nadzieję , że rozumiesz co to oznacza ? Przestają czuć się niewolnikami we własnym kraju .
bezlitosny internauta2019.07.7 12:05
Z otaczającego mnie życia wynika, że PiS ma 0% poparcia wśród Polek i Polaków.
nikt2019.07.7 9:45
Przez chwilę słuchałam tego wystąpienia . I w słowach Premiera zauważyłam brak konsekwencji . Mówił o niedopuszczeniu żadnej ideologii do szkół . A czym jest religia jeśli nie ideologią ? Wiara jest stanem ducha , ale każda z religii jest ideologią . A więc nie powinno być w szkołach religii rzymsko katolickiej . Druga sprawa ( nie chce mi się szukać informacji na ten temat ) . Podczas rządzenia której partii uchwalono ustawę pozwalającą wwozić z całego świata toksyczne śmieci do Polski ? Jeśli to nie był PiS , to co do tej pory zrobił by zakończyć ten proceder ? Nic . Polak będzie bogatszy niż Niemiec czy Francuz , ale szybko umrze z powodu skażenia środowiska w którym żyje ? Przyjemna perspektywa . Niedaleko Katowic leżą Żory . Obok Szczejkowice i ich lasy . Była tam piaskownia . Przez dwa miesiąca codziennie woziły do niej Tiry toksyczne śmieci , które przypłynęły z Australii . Przysypano ziemią , wyrównano teren . Nie ma . Jest w przykrytej glebie .To odbyło się bez zgody lokalnych władz ? Nie wierzę . I pewnie nikt za to nie odpowie . Cisza . Nikt o niczym nie wie . Ja wiem , gdyż woził tam te śmieci znajomy właściciel firmy transportowej . I premier tego kraju kraju śmie mówić o ekologii ?
nikt2019.07.7 10:00
Muszę jeszcze dodać , że obok tej piaskowni było źródło i potok z którego piły leśne zwierzęta . A lasy są zasobne w jagody i grzyby z czego korzystają mieszkańcy całej okolicy . Czy to wymaga jakiegokolwiek komentarza . Fakt o wyjątkowej toksyczności tych odpadów mówi sam za siebie . Australia chciała się ich pozbyć a żaden kraj prócz Polski nie zgodził się na ich przyjęcie .