1. Wczoraj na Konwencji programowej w Katowicach odbywały się nie tylko panele dotyczące między innymi: wsi i rolnictwa, finansów publicznych, zdrowia, edukacji czy polityki zagranicznej ale miały miejsce wystąpienia liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę ale także premiera Mateusza Morawieckiego i byłej premier Beaty Szydło.

Prezes Jarosław Kaczyński podsumowując 4 lata rządzenia podkreślił, że Zjednoczona Prawica zdobyła przez ten okres, rzecz w polityce bezcenną mianowicie wiarygodność, poprzez konsekwentną realizację programu wyborczego.

Program z 2015 roku został zrealizowany wręcz z nawiązką, bowiem programu 500 plus na każde dziecko, czy 13 emerytury w nim nie było, a te dodatkowe zapowiedzi zostały zrealizowane przecież jeszcze w tej kadencji.

Zapowiedział, że jeżeli Polacy w nadchodzących wyborach powierzą Zjednoczonej Prawicy kolejne 4 lata rządzenia, to konsekwentnie będą realizowane kolejne posunięcia w ramach dobrej zmiany, będzie kontynuowane dzielenie się „owocami wzrostu” ze wszystkimi grupami społecznymi, co więcej uruchomione zostaną kolejne zasoby, które pozwolą na kontynuowanie wysokiego wzrostu gospodarczego.

Liderzy partii koalicyjnych Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro mówili o kontynuowaniu zmian w obszarach za które w rządzie odpowiadają tzn. odpowiednio nauki i szkolnictwa wyższego i wymiaru sprawiedliwości.

2. Bardzo interesujące wystąpienie miał premier Mateusz Morawiecki, który mówiąc o agendzie rozwojowej na następne lata, skoncentrował się na 5 obszarach (kolejna piątka tym razem Morawieckiego).

Zapowiedział kontynuowanie zmian: w ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, dokonanie transformacji energetyki, oraz piąty obszar to realizacja wielkich projektów inwestycyjnych.

Te projekty mają wręcz wymiar cywilizacyjny, chodzi o takie inwestycje jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu podmorskiego do Świnoujścia, budowę Baltic Pipe czy trasy ekspresowej Via Carpatia.

3. W ochronie zdrowia podstawowym zamierzeniem jest wzrost nakładów finansowych już w tym roku środki zgromadzone przez NFZ przekroczą 100 mld zł czyli będą o ponad 25 mld zł większe niż w 2015 roku, ostatnim roku rządów PO-PSL.

Nakłady te będą rosnąć do 6% PKB w 2024 roku zgodnie z ustawą przyjętą w roku poprzednim i według szacunków zbliżą się do 160 mld zł, ale konieczne jest poprawienie sposobu ich wydatkowania.

Premier podkreślał konieczność odbudowy kadr (lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego) w ochronie zdrowia i przypomniał, że już w tym roku na wydziałach lekarskich studiuje o 2 tysiące studentów więcej niż w roku 2015.

I tak będzie w kolejnych latach ale, żeby ci ludzie stali się lekarzami potrzeba czasu, co więcej konieczne jest zatrzymanie młodych ludzi kończących studia medyczne w Polsce i minister zdrowia już w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim wypracował takie posunięcia.

4. Będzie przyśpieszona realizacja programu czyste powietrze na który rząd w ciągu najbliższych 10 lat chce przeznaczyć astronomiczną kwotę 110 mld zł, restrukturyzacja energetyki z podjęciem decyzji o budowie aż 6 bloków elektrowni atomowej oraz konsekwentne podnoszenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym ale bez szkody dla rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Premier Morawiecki na koniec podkreślił, że wielkie projekty inwestycyjne ,które zamierzamy realizować mają wręcz wymiar cywilizacyjny (CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, tunel podmorski do Świnoujścia, Via Carpatia) i ich realizacja zmieni w sposób zasadniczy nasz kraj.

Co więcej sami znajdziemy środki na ich realizację, poprzez zmniejszenie szarej strefy i konsekwentne uszczelnianie systemu podatkowego, to jest obietnica dana naszym wyborcom na tej konwencji.