11.02.20, 12:30Fot. Igor Smirnow via prezydent.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Polska izolowana w Europie - to kolejny wymysł totalnej opozycji

1. Zdaniem polityków totalnej opozycji, Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy jest izolowana w Unii Europejskiej ze względu na zastrzeżenia dotyczące reform w wymiarze sprawiedliwości.

Już na pierwszy rzut oka widać, że to nieprawda ale politycy opozycji z uporem ten argument powtarzają, dodając że obecny polski rząd „siedzi w UE w oślej ławce” i w związku z tym nie jest traktowany przez inne kraje w UE. proporcjonalnie do potencjału naszego kraju.

Ta osłabiona pozycja zdaniem opozycji nie pozwoli nam wynegocjować odpowiednich środków w nowym unijnym budżecie na lata 2021-2027, ani środków na restrukturyzację energetyki w ramach tzw. Zielonego Ładu.

2. Nie trzeba prowadzić jakiejś pogłębionej analizy, wystarczy przytoczyć 4 wydarzenia z poprzedniego tygodnia, żeby obalić tezę głoszoną przez opozycję, że Polska jest jakoby izolowana w Unii Europejskiej.

Polska jest wiodącym krajem w tzw. Grupie Przyjaciół Spójności, ostatnie jej spotkanie odbyło się tydzień temu w Portugalii, premier Mateusz Morawiecki przebywał w Brukseli i był konsultowany przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charles Michel w sprawie przyszłego unijnego budżetu, premiera Morawieckiego przez dwa dni gościła w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel, wreszcie Polskę odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron.

3. Przypomnijmy, że w poprzednią sobotę w małym miasteczku Beja w Portugalii odbyło się kolejne spotkanie tzw. Grupy „Przyjaciół Spójności” czyli 17 krajów członkowskich UE, sprzeciwiających się redukcji środków na politykę spójności i na WPR w nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2021-2027.

Do zaproponowanej przez Polskę inicjatywy powstania Grupy „Przyjaciół Spójności” ostatecznie akces zgłosiły: wszystkie kraje przyjęte do UE po roku 2004, a więc 3 kraje nadbałtyckie - Litwa. Łotwa i Estonia, państwa Grupy V4 - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, oraz Rumunia, Bułgaria, Cypr, Malta, Słowenia i przyjęta najpóźniej Chorwacja ale także kraje „starej” Unii: Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Po wyjściu z UE W. Brytanii kraje te stanowią zdecydowaną większość wśród krajów UE, a pod względem potencjału gospodarczego i ludnościowego stanowią blisko 50% potencjału całej UE.

Po obradach Grupa „Przyjaciół Spójności „wydała komunikat, w którym podkreślono konieczność utrzymania w przyszłym budżecie UE środków na spójność i rolnictwo przynajmniej na poziomie porównywalnym obecnym 7-letnim budżetem UE.

Zaznaczono także, że te obydwie unijne polityki wykorzystują sprawdzone instrumenty finansowe o dużej wartości dodanej, wyrównujące poziom życia mieszkańców na całym kontynencie europejskim.

4. Z kolei nowy przewodniczący Rady Europejskiej Belg Charles Michel zwołał nadzwyczajne posiedzenie tego gremium już na 20 lutego tego roku i wcześniej konsultuje premierów poszczególnych krajów UE.

Michel uważa „że każde odroczenie rozmów w sprawie budżetu spowodowałoby poważne problemy praktyczne i polityczne oraz zagroziłoby kontynuacji obecnych programów i polityk, a także uruchomienie nowych”.

Podkreśla także, „że ze zdrowym rozsądkiem i determinacją możemy zawrzeć umowę w sprawie unijnego budżetu, która przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom, pod warunkiem jednak że wszystkie strony wykażą się gotowością do kompromisu”.

Premier Morawiecki przedstawił na spotkaniu z szefem RE nie tylko stanowisko Polski w sprawie przyszłego unijnego budżetu ale także stanowisko Grupy Wyszehradzkiej i Grupy Przyjaciół Spójności.

5. Emmanuel Macron, który przez wiele ostatnich miesięcy sprawiał wrażenie obrażonego na Polskę przyjechał i zapowiedział wznowienie funkcjonowania instytucji Trójkąta Weimarskiego, a więc regularnych spotkań przywódców i ministrów Niemiec, Francji i Polski.

Bardzo zdawkowo wypowiadał się o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce (którą wcześniej bardzo mocno atakował), ba powiedział wprost, że bez porozumienia z Polską trudno będzie prowadzić najważniejsze reformy zapowiedziane przez Komisję Europejską.

Jeżeli te wydarzenia tylko z ostatniego tygodnia świadczą zdaniem opozycji o izolacji Polski w Unii Europejskiej, należy się poważnie zastanowić czyli jej politycy mają kontakt z rzeczywistością.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2020.02.11 16:36
o tym media reżymowe nie mówią, Rząd, który nie będzie chciał zapłacić, zostanie zmieniony? - Stanisław Michalkiewicz youtube.com/watch?v=hpeim7nwpx0
nic tylko tą Polske izolują2020.02.11 15:18
Brytyjski "Guardian" ogłosił listę "10 of the coolest neighborhoods in Europe" i na tej liście znalazło się warszawskie POWIŚLE.
PolskiKrajowyPiSocjalizmNieZachwyciłEuropy2020.02.11 14:23
Polska jest izolowana przez spychanie na margines śmieszności w Europie. Polska w UE jest teraz krainą specjalnej troski, przegrywa głosowania do jednego, bo jeden jedyny głos pochodzi od PiSowskich dewotów. Polski rząd podsuwa Parlamentowi Europejskiemu swoje półmózgie miernoty z partyjnego skansenu, ale one są niewybieralne na żadne funkcje, poza pomocnikami odźwiernych, kuchtami i windziarzami w brukselskich instytucjach. Nawet Orban wypina się często na obłąkańczych dewotów z Polski, bo ich jedyna wizja to poddaństwo wobec Watykanu i machanie tępą szabelką na wszystkich innych. Europejczycy nie są ślepi. Polak ma pracować, ale nie rządzić. I słusznie.
Albert2020.02.11 14:09
Polska jest za mało izolowana ! Izolacja i zakaz opuszczania granic Polski powinni mieć wszyscy opozycyjni europosłowie za zdradę Ojczyzny !!! Oni powinni być osadzeni w jednym z byłych PGR-ów, ubrania robocze, narzędzia - i heja !!!
robaczek 2.02020.02.11 14:29
ah marzy sie widze powrót komuny!!! ;] co mialo sie posadke aparatczyku?? ?;] JAK U WAS PIEKNIE WIDAC WSZYSTKIE PRZYZWYCZAJENIA KOMUNISTYCZNE!!!!1 miski no nic nie dadza nowe szaty!! komuch pozostanie komuchem !! droga babciu i drogi dziaku z frondy. tak to o was. PIS= BOLSZEWICY EU
Urszula2020.02.19 10:08
Czytając twoje wpisy można odpowiedzieć jedno: Polska wyszła (przynajmniej tak sądzą) z komunizmu, ale komunizm z ciebie nie wyszedł.
Mirek2020.02.11 13:33
Totalna opozycja nie ma Polsce nic do zaoferowania , żadnego programu ...nic !!! . Totalniacy tak jak to zademonstrowała ostatnio Kidawa w Pucku to ordynarne chamstwo !!. Ich jedynym "argumentem" jest szczucie przeciwko Polsce i uliczne burdy .
Jacek Placek2020.02.11 14:24
Należy zadać pytanie kto ma coś do zaoferowania Polsce, bo jak dla mnie to każdemu chodzi o to by się dorwać do koryta, zgodnie z zasadą teraz ku...a my. Przykładem takiego postępowania jest to co robi obecnie PiS.
robaczek 2.02020.02.11 14:40
;] PSI to nie POLSKA!! miski kochane ;] czasy gdy PARTIA = POLSKA juz dawno mineły ;] ale wiem wiem przyzwyczajenia macie z roboty w mlodosci ;] wy sie tak pieknie sami wykladacie ze az was czasami szkoda ;] taki chyba nie za bardzo "ytnelygenty" jestes Mirek ;]
anonim2020.02.11 12:51
Ważne, prywatne fakty z życia posła K. Bosaka kandydata na rezydenta RP! Kto może być pierwszą damą RP. Kandydat Konfederacji po ślubie. Przegląd prasy w Mediach Narodowych [WIDEO] medianarodowe.com/kandydat-konfederacji-po-slubie-przeglad-prasy-w-mediach-narodowych-wideo/
robaczek 2.02020.02.11 12:46
JESTESMY OAZA BOŻĄ!!!!!! wszyscy do nas emigruja!!! tak jest wspaniale Becia, rozdaje cuksy! bo sie nalezą! Antos, opowiada basnie, bo to mu tylko wychodzi Zbysio, pilnuje porządku w piaskownicy, Krysia, uczy kultury przy stole i w dysklusji patryś, Patrys stoi pod blokiem, bo lubi! niemcy, francuzi, szwedzi,m czesi, mongolowie, i czylijczycy!! wszyscy do nas wala drzwiami i oknami, tak jest wspaniale. i nikt, NIKT!!!! nie mowi ze rzadzacy rozpierdzielaja wlasny kraj! ECH LUDZIE!!!!!! nie wstyd wam? tak zwyczajnie po ludzku! nie wstyd?
Andrzej2020.02.11 12:54
To jest totalna głupota i zdrada. Są prymitywni i chcą takim uczynić nasz kraj. Pozdrowienia
Bronek2020.02.11 13:00
tobie rozpierdzieliło szare komóry we łbie
robaczek 2.02020.02.11 14:21
acha no to mnie przekonales....... eh tylko agresja, plucie, obrazanie. argyumentów pisiurkom juz dawno brakło ma byc tak jak oni chca!!! a dlaczego? BO TAK!!!! brawo!! swietni reprezentanci!! malutcy wybrali malutkich. tylko Polski szkoda ;/
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.11 12:37
Poparcie Dvpusia leci na łeb na szyję tak jak poparcie PiSdzielczego nierządu przestępców. Nic już nie uratuje Ciepłych Kluch-Budynia przed wylotem z Pałacu Prezydenckiego. Dla przypomnienia "zasług" Doopusia w swojej dotychczasowej kadencji zdążył podpisać kilkadziesiąt podwyżek podatków. #DudaEXIT2020
katolik2020.02.11 12:36
Żeby w XXI w Europa nie izolowała Polski ,to trzeba dobic do europejskiej czołówki- dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna przygotowało dla Polaków (Polacy dla Polaków) narodowy program współczesnego polskiego obozu śmierci -eutanazja aborcja gender lgbt profanacjaJezusa i Matki Bożej niszczenie Koscioła. Jest powiedziane kłade przed tobą błogosławieństwo albo przekleństwo. Dnoi i ci co na nich głosują już zaciągnęli kare porzekleństwa .
lady chapel2020.02.11 15:40
Zreformowana Europa jest 500 lat przed Polską. Do tych zreformowanych (protestanckich) właśnie krajów Polacy masowo emigrowali i emigrują.
Urszula2020.02.19 10:04
A najdziwniejsze jest to, że tam przyjmują do wiadomości i wykonania te zasady i prawo, któremu w Polsce żarliwie się przeciwstawiali.