01.08.19, 08:47(fot. flickr/PiS)

Zbigniew Kuźmiuk: Polska w czołówce krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia!

1. Wczoraj Eurostat opublikował komunikat, że stopa bezrobocia w Polsce na koniec czerwca 2019 roku, według tzw. metody BAEL (opartej na aktywności ekonomicznej ludzi w wieku zdolności do pracy), wyniosła tylko 3,8%.

Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród krajów o najniższym poziomie bezrobocia w UE (w liczbach bezwzględnych według wspomnianej metody BAEL spadło ono poniżej 600 tysięcy osób).

Najniższe bezrobocie na koniec czerwca roku 2019 roku Eurostat odnotował w Czechach -2,2%, na drugim miejscu Niemcy, bezrobocie na poziomie 3,1%, na 3 miejscu znalazła się Holandia -3,3%, na 4 miejscu były  Węgry-3,4%, na 5 miejscu Malta z bezrobociem wynoszącym także 3,5%  i na 6 miejscu, W. Brytania z bezrobociem w wysokości 3,7 % i na 7 miejscu Polska z bezrobociem jak już wspomniałem 3,8%.

Najwyższy z kolei poziom bezrobocia odnotowano tradycyjnie w Grecji, która już 9 rok „wychodzi z kryzysu” w wysokości 18,1 % i mającej ciągle poważne problemy gospodarcze i polityczne Hiszpanii -13,6 %, na trzecim miejscu od końca uplasowały się Włochy z bezrobociem na poziomie 9,9%, a na czwartym Francja -8,6%.

Tak, więc poza Niemcami, trzy unijne kolejne kraje o największych gospodarkach (Francja, Włochy i Hiszpania) mają najwyższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej, co pokazuje, że kraje Południa strefy euro, tak naprawdę z kryzysu jeszcze nie wyszły (choć odnotowują nieduży wzrost PKB).

2. Przeciętna stopa bezrobocia we wszystkich 28 krajach UE na koniec czerwca tego roku wyniosła 6,3%, natomiast z kolei średnia stopa w 19 krajach strefy euro była wyraźnie wyższa i wyniosła aż 7,5%, choć była na najniższym poziomie od czasu kryzysu w 2008.

Bezrobocie w krajach strefy euro było więc aż o 1,2 punktu procentowego wyższe niż średnio w całej Unii i nie ulega wątpliwości, że to głównie kraje posługujące się własnymi walutami obniżają średni poziom bezrobocia w całej UE.

Okazuje się, że w 9 krajach spoza strefy euro bezrobocie było bardzo niskie: Czechy-2,2%, Węgry-3,4%, W. Brytania- 3,7%, Polska-3,8%, później Rumunia- 3,9%, Bułgaria-4,5%, Dania-5,1 Szwecja - 6,3%, a więc nie tylko niższe niż średnio w krajach UE, ale wyraźnie niższe niż średnio w krajach strefy euro i tylko jeden kraj Chorwacja odbiegał w górę, stopa bezrobocia wyniosła tam 7,0%.

3. Jak podał ostatnio również Główny Urząd Statystyczny (GUS), który prezentuje wysokość bezrobocia, jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całej ludności cywilnej aktywnej zawodowo na koniec czerwca 2019 roku, wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,4 % i był to najniższy poziom tego wskaźnika od roku 1991, czyli od początku przemian w Polsce.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec czerwca tego roku spadła poniżej 900 tysięcy i przy tym tempie spadku bezrobocia, zmniejsza się ono w ostatnich miesiącach średnio o około 10-20 tysięcy miesięcznie.

Bezrobocie zmniejszyło się w czerwcu we wszystkich województwach i w głównej mierze jego spadek jest spowodowany sezonowym wzrostem zapotrzebowania na pracę w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

4. Wszystkie te bardzo pozytywne tendencje na rynku pracy, wyróżniające Polskę także w Unii Europejskiej (czołówka krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia), mają miejsce już po blisko czterech latach rządzenia Zjednoczonej Prawicy i są zapowiedzią kontynuowania tych tendencji także w latach następnych.

Szybki i trwały wzrost gospodarczy zdecydowanie przekraczający 4% PKB (w I kwartale 2019 roku wynoszący aż 4,7% PKB, w drugim kwartale prawdopodobnie bliski 5 % PKB), tworzący coraz więcej miejsc pracy, powoduje silne zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą, co pozytywnie wpływa na rynek pracy i zmniejszyło stopę bezrobocia na koniec czerwca roku do najniższego poziomu (i to zarówno według Eurostatu jak i GUS).

Zbigniew Kuźmiuk/salon24.pl

Komentarze

Jacek Placek2019.08.1 14:29
Polska jest też w zdecydowanej czołówce krajów UE o najniższym poziomie zarobków. Niewielu nas wyprzedza na tej płaszczyźnie. Niskie bezrobocie wcale się nie przekłada na godne życie i lepsze zarobki. Pewnie dlatego, że nasi dzielni politycy sprowadzają hordy Ukraińców aby biedni pracodawcy mieli stały dostęp do taniej siły roboczej, bo Polacy nie wiadomo dlaczego nie chcą pracować za miskę ryżu i wybierają emigrację. Swoją drogą to ciekawe wyrzucić z kraju miliony Polaków po to by sprowadzić miliony Ukraińców. Czy to Soros i jego NWO czy tylko idiotyczna polityka kolejnych rządów polskich?
Urszula2019.08.1 11:57
No i dlatego pisdzielcy bezczelnie nas okradają: " Marszałek Sejmu musiał "nagle" lecieć do Rzeszowa. Kilka dni później w sieci zdjęcia z nart. Jeden z tegorocznych lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem był oznaczony jako "sytuacja nagła" - wynika z lektury dokumentów KPRM. Tymczasem kilka dni później marszałek umieszczał zdjęcia z wypoczynku na nartach i wręczania nagród narciarskiego memoriału." TKM - "Teraz, k...a, my" jest autorstwa właśnie Kuchcińskiego. Ten zakompleksiony, prostacki ogrodnik uaktualnił to hasło: "Teraz, k...a, ja".
lolek kremowka2019.08.1 10:16
Socjotechnika na najwyższym poziomie. BRAWO!
UpaińcyTuszująBezrobocieWPolsce2019.08.1 9:42
Siódme miejsce - na 18 państw - to już właściwie pierwsze! Propaganda Gobbels+ plus Gierek+ dla pisowskiej kato-ciemnoty podlasko-podhalańskiej. Komunikaty Kuźmiuka przejdą do historii, jak raporty mundurowych dziennikarzy w Dzienniku Telewizyjnym stanu wojennego.
Wies2019.08.1 9:25
Jak zacznie działać 500 plus na pierwsze dziecko czyli około 20 miliardów pln zostanie wrzuconych w obieg gospodarczy to wzrost pkb dojdzie do 10 %. Pieniądze te nie będą wydawane na luksusy tylko na bieżące potrzeby a więc zostaną ulokowane głównie w polskiej gospodarce. Zamiast do mafii kgb/gru trafią do poslkich podatników.
bat alkaliczny2019.08.1 9:40
A inflacja sięgnie 6% w skali roku
Maciek Arczyński2019.08.1 13:04
No ja wiem. Wredny PiS robi plamy na Słońcu i dlatego mamy suszę.
qwerty2019.08.1 9:21
Fajny artykuł tylko że dzis mamy 1 sierpnia a nie 1 kwietnia.
man.of.Stagira2019.08.1 8:57
Bo nasza wola to jest Najwspanialsza polska broń . TAK trzymać . Cześć i Chwała Bohaterom Powstania 1944 – 1963!
bat alkaliczny2019.08.1 9:41
Pomyliłeś daty, powinno być 1944 - 1944
bezlitosny internauta2019.08.1 8:57
Kuźmiuk oczywiście "zapomniał" o inflacji. Inflacja przyspieszyła w lipcu do 2,9 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. Tym samym wskaźnik CPI jest na najwyższym poziomie od niemal siedmiu lat. To spore zaskoczenie. Konsensus rynkowy zakładał bowiem inflację na poziomie 2,6 proc. r/r. Największym "winowajcą" jest wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inflacja-cpi-w-lipcu-2019-roku-dane-gus/w0nx6m1
Maciek Arczyński2019.08.1 13:07
Jeszcze żeby ten wredny PiS nie majstrował przy Słońcu i klimacie... ech ta susza... Ale gdyby nie bezprzykładne poświęcenie Schetyniątek+ walczących w obronie klimatu jak kiedyś w Powstaniu Warszawskim o czym zapewniał p. Misiło to już w ogóle byłaby tragedia.