07.09.16, 11:15

Nadzwyczajna kasta sędziowska czy rak wymiaru sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował w wieczornym programie TVP echa po sobotnim Kongresie Sędziów Polskich. W kwestiach ,,obniżenia autorytetów sędziów'' – stwierdził, że należy przepowadzać postępowania dyscyplinarne wobec tych sędziów, którzy traktują w posób poniżający i umniejszający obywateli w sądach,  przywołał również sprawę procederu zwracania kamienic ,,120 letnim właścielom zza oceanu'' , w który zamieszani byli również sędziowie.

Sedziowe powinni skupić się – zamiast na dysputach i przeprowadzaniu politycznych zgromadzeń – bardziej na zbadaniu, jaki udział mieli niektórzy z nich w aferze warszawskiej związanej z wyłudzaniem nieruchomości.  W procederze tym odegrali rolę również sędziowie – ustanawiając kurtatorów dla rzekomych właścicieli kamienic, którzy mieszkali ,,gdzies za oceanem i mieli po 120 lat''.

Minister zauważył, że nie można mówić o apolityczności sędziów, którzy występują ramię w ramię z politykami,  organizując na zjeździe coś, co przypominało więc wyborczy.

Minister stwierdził też, że „jawność nigdy nikomu nie zaszkodziła” i jest „dobra dla sądownictwa i wizerunków sędziów, zwłaszcza w obszarze uczciwości”. Nawiązał też do wypowiedzi o specjalnej kaście sędziów stwerdzając, że wypowiedź zamrtwiła go.

,, Przygotowujemy daleko idące zmiany w wymiarze sprawiedliwości i z pewnym smutkiem słuchałem, że sędziowie są nadzwyczajną kastą społeczeństwa i ta wypowiedź spotkała się z brawami. To smutny obraz mentalności tych, którzy klaskali wobec takich wypowiedzi. Chyba pani sędzia nie wiedziała, co to słowo oznacza, bo skoro są kasty nadzwyczajne to są i podkasty… Nie chcę dalej tego rozwijać. Mam nadzieję, że nie miała tego na myśli – mówił, wskazując, że sądownictwo to „służba, a nie kasta”
-stwierdził mister sprawiedliwości.

Zdaniem szefa ministerstwa spawiedliwości, od sędziów należy wymagać znacznie więcej  niż od urzędników, którzy mogą ponosić odpowiedzialność karną za fałszywe oświadczenia.

''Każdy, kto naruszy prawo winien być traktowany jednakowo'', zaś z  z wymiaru sprawiedliwości konieczne jest wyeliminowanie „buty i arogancji w zachowaniu niektórych sędziów”– stwierdził Zbgniew Ziobro.

Żródło LDD/tvp.info