03.04.19, 16:33Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Ziobro ostro o decyzji KE: Czy sędzia-złodziej jest nieskazitelny?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski postępowania o naruszenie unijnego prawa. Przypomnijmy, że sprawa ma dotyczyć  „nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów”, a konkretnie powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W ocenie KE, „nowy system dyscyplinarny” podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując przy tym koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja uzasadnia decyzję o wszczęciu postępowania tym, że nowy system w jej ocenie nie gwarantuje bezstronności i niezawisłości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie minister Ziobro zwrócił uwagę, że Izba Dyscyplinarna jest wyłaniana przez KRS, a ta z kolei "jest w dużo mniejszym stopniu zależna od czynników politycznych, jak ma to miejsce w Niemczech”.

Celem powołania Izby Dyscyplinarnej jesy walka z patologiami, takimi jak np. sędzia kradnący wiertarkę- przypomniał szef resortu sprawiedliwości. 

"A zdaniem dotychczasowych sędziów rozpatrujących jego sprawę w Sądzie Najwyższym, według dotychczasowych procedur dyscyplinarnych, dalej jest nieskazitelnym sędzią"- podkreślił Ziobro. 

"Niech pan spyta Polaków, czy sędzia-złodziej, który ukradł w hipermarkecie, albo w kiosku z gazetami, może być dalej nieskazitelnym sędzią. My uważamy, że tak nie jest"- tłumaczył minister.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

OZ2019.04.4 7:55
Co tam sędzia ?! - u Pana w Prokuraturze jest mafia prokuratorska.
lucjanhenryk2019.04.4 5:30
"śmie oczerniać jeszcze innych?" doktor nie brał?, sędzia nie kradł, ? kolekcjonował?.......
Tom Bombadil2019.04.4 5:30
Nie jest tak bardzo nieskazitelny, ale nadal jest "kastą".
rdaneel2019.04.3 18:37
Czy pan mając to na sumieniu https://faktopedia.pl/516691 śmie oczerniać jeszcze innych?
Pan dobra rada2019.04.3 18:23
Czy minister-prokurator generalny, który w swojej sprawie domaga się wyłączenia 280 sędziów dalej jest nieskazitelny?
Stachu2019.04.3 18:20
"- To kupowanie głosów wyborców, kartą płacić można także za alkohol - tak wydawanie płatniczych kart gastronomicznych pracownikom państwowej spółki Polskie LNG komentuje poseł PO Stanisław Gawłowski, który upublicznił sprawę. Spółka odpowiada, że karty zostały wydane po to, by załoga mogła zjeść ciepły posiłek. – To program Flaszka Plus – uważa Gawłowski, który dowiedział się o tych bonusach od pracowników Polskiego LNG. - Wiem, że pracownicy gazoportu płacą też tą kartą w restauracjach za alkohol. To możliwe, bo przecież płatność jest za usługę gastronomiczną. To kupowanie głosów wyborców."
JR2019.04.3 18:05
To jest polityczne, złośliwe mieszanie się w nasze polskie sprawy. Dokąd ta cholerna Unia będzie tak postępować? Czy Polska musi być niewolnikiem? Jest nadzieja, że po wyborach się coś zmieni. Muszą być tez wykasowani kandydaci z totalnej polskiej opozycji. Ich dotychczasowa rola była duża, oczywiście na naszą niekorzyść. Polacy w wyborach muszą wykasować tych łotrów, by po wygaśnięciu mandatów niektórym postawić konkretne zarzuty zdrady Ojczyzny.
Dobra zmiana2019.04.3 17:44
Czy raczej tchórzliwa zmiana? Mając poparcie Polaków do zmian nie zrobili praktycznie NIC. Z każdej reformy cioty wycofują się pod najmniejszym naciskiem, tchórze i zdrajcy z magdalenkowego rozdania.
zmiecz2019.04.4 1:55
W tym przypadku (sadow i sedziow ), to numer wywinal Prezydent RP A. Duda - sam zreszta prawnik.