13.09.20, 15:30Fot. via: Pixabay

143 rocznica objawień w Gietrzwałdzie. Jakie znaczenie mają one dziś?

Dziś w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 143 rocznicy objawień maryjnych. To właśnie tam miały miejsce jedyne oficjalnie uznane przez Kościół objawienia w Polsce. Trwały prawie trzy miesiące: d 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wizjonerkami były dwie dziewczynki – trzynastoletnia Justyna Szafryńska oraz dwunastoletnia Barbara Samulewska.

Dnia 27 czerwca Justyna miała egzamin przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii św. Wracając ze swoją mamą do domu, na drzewie w ogrodzie przy plebanii ujrzała świetlistą Postać. Była to siedząca młoda kobieta z rozpuszczonymi włosami. Następnie z obłoków zeszło do niej Dziecko, które się jej ukłoniło a Niewiasta wstała wzięła Go za rękę i wstępując do nieba znikła. W trakcie tego objawienia pojawił się miejscowy proboszcz ks. Augustyn Weichsel, u którego Justyna zdawała egzamin. Po zakończeniu widzenia proboszcz od razu dokładnie wypytał dziewczynkę o to, co się wydarzyło. Następnego dnia w trakcie odmawiania Różańca pod drzewem, na którym była widoczna Postać, 12-letnia Barbara Samulewska miała również objawienie. W trakcie kolejnych widzeń, dziewczynki zadały pytanie: Kto Ty Jesteś? Usłyszały wypowiedziane po polsku słowa: „Jestem Najświętsza Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” – padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec!”

Jednym z efektów objawień w Gietrzwałdzie było prawie powszechne odmawianie Różańca w domach. Tak pisał proboszcz Gietrzwałdu ks. A. Weichsel do biskupa warmińskiego Filipa Krementza: „W całej polskiej Warmii, prawie we wszystkich domach Różaniec jest wspólnie odmawiany.(…) Miliony modlą się na Różańcu, przez co utwierdzają się w wierze katolickiej i ogromna ilość wyrwana została z doczesnej i wiecznej zguby. W tym widzę najlepszy dowód autentyczności objawień”.

Biskup Warmiński po zapoznaniu się ze sprawozdaniem proboszcza ks. Augustyna Weichsla wydelegował do Gietrzwałdu swoich przedstawicieli, aby uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych. Mieli oni obserwować stan i zachowanie wizjonerek w trakcie objawień oraz zachowanie zgromadzonych pielgrzymów i wiernych. Relacje biskupich delegatów potwierdziły, że nie może tu być mowy o oszustwie czy kłamstwie a widzące zachowują się normalnie, nie ma w nich żadnej bigoterii, chęci zysku czy też pragnienia zdobycia uznania czy wzbudzenia sensacji. Dziewczęta wyróżniały się skromnością, szczerością i prostotą.

Pytania do Matki Bożej dotyczyły zdrowia i zbawienia różnych osób, ale nie tylko. Na zapytanie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”, „Czy osierocone parafie w południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?” widzące usłyszały w odpowiedzi: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!”

W czas objawień na mapie Europy nie było państwa polskiego. Ludność polska żyła i mieszkała w trzech zaborach. W tamtym czasie Gietrzwałd leżał w zaborze pruskim. Fakt, że Matka Boża przemawia do dziewczynek w języku polskim był dla narodu wielką pociechą i pokrzepieniem. Wieść o objawieniach błyskawicznie dotarła do Polaków mieszkających w trzech zaborach. W dosyć krótkim czasie zaczęły napływać do Gietrzwałdu pielgrzymki ze wszystkich dzielnic rozbiorowych. Oprócz Polaków przybywali Czesi, Węgrzy oraz Holendrzy.

Wśród wielu pielgrzymów przybywających do Gietrzwałdu z prośbą o zdrowie był pewien mieszkaniec Ornety. Na pytanie jednej z dziewcząt o zdrowie dla niego i jego żony, Matka Boża odpowiedziała: „Będą zdrowi, jeżeli będą się modlić i nie będą pić wódki”. A po przekazaniu dziewczynkom prośby proboszcza o modlitwę za spętanych nałogiem, Maryja tylko westchnęła głęboko i powiedziała „Oni będą ukarani”. To pokazuje, że pijaństwo, uzależnienie od alkoholu prowadzi do zguby. W czasach zaborów alkoholizm był problemem nie tylko społecznym ale i narodowym. Zaborcy, chcąc mieć łatwość rządzenia zdobytymi terytoriami, wspierali pijaństwo wśród ludności polskiej. Powodowało to rozbicie więzów rodzinnych i społecznych oraz łamanie charakterów podbitej ludności.

Wypowiedzi Matki Bożej w trakcie objawień w Gietrzwałdzie odnośnie pijaństwa dało silny impuls do walki z tym nałogiem i innymi uzależnieniami. Ksiądz proboszcz Augustyn Weischel napisał: „Wszyscy wyrzekają się tu wódki i przyrzekają zawsze modlić się na różańcu” oraz: „Ogromna ilość pijaków została wyrwana z doczesnej i wiecznej zguby”. Objawienia w Gietrzwałdzie doprowadziły do powstawania Bractw Wstrzemięźliwości walczących z tym nałogiem.

Widocznymi efektami objawień było odmawianie Różańca w Sanktuarium oraz w życiu codziennym napływających pielgrzymów. Objawienia przyniosły i przynoszą nadal owoce w postaci: przystępowanie do sakramentu pokuty z mocnym postanowieniem poprawy, życie w czystości młodzieży warmińskiej, powstawanie i rozwój stowarzyszeń abstynenckich, liczne przypadki nawróceń i przejść na religię katolicką.

W roku 1967 w 90.lecie objawień kardynał Stefan Wyszyński prymas Polski koronował obraz Matki Bożej z Sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Ordynariusz warmiński bp Józef Drzazga 11 września 1977 roku wydal dekret zatwierdzający „kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakteru nadprzyrodzonego i Bożego nie da się wykluczyć”.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium odbywają się 29 czerwca na św. Apostołów Piotra i Pawła, 15 sierpnia w święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz główne – Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – 8 września w dniu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

PIERWOTNIE TEKST  ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W MIESIĘCZNIKU „MISERICORDIA” SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W OŻAROWIE MAZOWIECKIM W CZERWCU 2014 ROKU.

Komentarze

ladychapel2020.09.14 11:00
Żadne objawienia prywatne, także te, które zostały uznane przez Kościół katolicki za autentyczne, „nie należą do depozytu wiary” (KKK 67). Katolik nie ma więc obowiązku w nie wierzyć. Żyjący w XVI stuleciu św. Jan od Krzyża – w jednym ze swych najważniejszych dzieł, zatytułowanym „Droga na Górę Karmel” – zauważył, że skoro przez swego Syna Bóg powiedział nam wszystko naraz i nie ma już nic więcej do powiedzenia, to: „Jeśli dzisiaj ktoś chciałby Go jeszcze o coś pytać lub prosić o jakąś wizję albo objawienie, nie tylko postępowałby nieroztropnie, lecz także obrażałby Boga, nie mając oczu utkwionych jedynie w Chrystusa, bądź szukając poza Nim innej rzeczy albo nowości”.
Anonim2020.09.14 6:07
Nie ma żadnego znaczenia.
św. Michale, Archaniele, wspomóż nas...!2020.09.14 1:34
ŚWIĘTY MICHALE, ARCHANIELE, ----------WSPOMAGAJ NAS W WALCE!---------- A PRZECIW NIEGODZIWOŚCIOM I ZASADZKOM------ ZŁEGO DUCHA, ------ BĄDŹ NASZĄ OBRONĄ! ------- OBY GO BÓG POGROMIĆ RACZYŁ, ---------POKORNIE O TO PROSIMY! -------A TY WODZU NIEBIESKICH ZASTĘPÓW, -------SZATANA I INNE DUCHY ZŁE, ------KTÓRE NA ZGUBĘ DUSZ LUDZKICH -----PO TYM ŚWIECIE KRĄŻĄ, -------MOCĄ BOŻĄ --------STRĄĆ DO PIEKŁA!, ------AMEN!
Pokaż Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.09.14 1:18
jakim jesteś żydowskim bohaterem a nie żydowskim gajowym. Pisz o żydach w taki sposób w jaki piszesz o Polakach, katolikach o naszych obrządkach. Pośmiej się, wydrwij kaziroctwo wasze, kretyńską kabałę, tysiąc waszych "10 przykazań", idiotyczne zakazy, nakazy szabesowe, obrządki imbecyla z pejsami do ziemi, itp. itd. - - - - - - Ci jednokierunkowi ateiści, jak Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban dosłownie srrają w nieprane gacie na samą myśl aby w podobny sposób wyrazić się o żydach i ich żydowskim hokus-pokus, ich "wierze", o ich parchatym "prawie" sankcjonującym pedofilie. . . .Naczelny rabin Polinu natychmiast by zadzwonił i OPIERRDOLIŁ, amabasada Wysraela poprzez swego "attaché" do spraw Polinu by zadzwoniła i OPIERRDOLIŁA, Anti-Defamation League, filia na Polin wysłała by kogoś z Mossadu i zyebała takich jak bure suki, Pravda Wyborcza dostałaby biegunki koszernej, żadnych wyjazdów frajerskich do Wysraela, itp., itd. BYCIE skürwysynem, kürwą wobec Polaków, katolików jest dla tych parchów bardzo bezpieczne "zajęcie".
Jadwiga-Anna2020.09.13 21:57
Jest bardzo dużo pięknych polskich pieśni Maryjnych. Ja bardzo lubię Pieśń o Naszej Matce Bożej Częstochowskiej. "Jak szczęśliwa Polska cała". Napewno znacie. ..................... Jak szczęśliwa Polska cała, w Niej Maryii kwitnie chwała!....Od Bałtyku, po gór szczyty, Kraj nasz płaszczem Jej okryty! ......Matko Boska, Królowo Polska, o Pani Nasza Częstochowska! ......itd.
Jedna z pięknych Pieśni o Maryi!2020.09.13 21:03
ZDROWAŚ MARYJO, BOGA RODZICO, ...BŁAGAMY CIEBIE, ŚWIĘTA DZIEWICO! ...NIECH ŁASKA TWOJA , ZAWSZE NAM SPRZYJA,.... MÓDL SIĘ ZA NAMI..... ZDROWAŚ MARYJA ! ........NIECH DUCH NIEZGODY NAS NIE ROZBIJA ...MÓDL SIĘ ZA NAMI, ZDROWAŚ MARYJO!
Ela2020.09.13 20:48
Takie samo jak kiedyś znaczenie. Dla ciemnego ludu duże, dla kleru też bo umacniające ich władzę nad ciemnotą. Dziś dokładnie jest tak samo, tylko ciemnoty jest mniej i kler ma problem.
kolejna profanacja2020.09.13 18:20
na ilustracji powyżej.
Po 11 ...2020.09.13 21:42
Racja. RUDA matka boska. Wszyscy wiedzą, że rudzi są wredni i fałszywi. Więc to oczywista profanacja, ten obrazek krzyczy, że matka boska jest wredna i fałszywa.
violencja2020.09.13 17:45
Do frondy: "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały" (Mt 7,6). Zablokujcie komentarze , tak nie może być! Podpisujcie pod moim komentarzem Bracia i Siostry. BASTA!
Do violencji2020.09.13 17:52
Religia pochodzi z dzieciństwa naszego gatunku i jest niemowlęcą próbą odpowiedzi na naszą nieuniknioną potrzebę wiedzy.
violencja do violencji2020.09.13 18:01
„Ateiści nudzą mnie śmiertelnie. Oni zawsze muszą mówić o Bogu”
Anonim2020.09.14 6:51
Oni w Boga nie wierzą,a strasznie się Nim interesują to dziwne.
"Czy Maryja miała miesiączkę?"2020.09.13 18:18
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński.
violencja2020.09.13 18:20
Z głupkami nie rozmawiam.
Anonim2020.09.14 6:47
Była kobietą to miała,głupie pytanie .
Po 11 ...2020.09.13 21:46
Do frondy, zablokujcie "violencję", Ta kreatura porównuje innych komentujących do świń. A jej nick "violencja", to oczywiste nawoływanie do przemocy. Przemoc to po ang. "violence".
Heine2020.09.13 17:43
Słychać też, że ci głuptasie, gdy nad brzeg nadbiegli morza, w modrej wody zaś zwierciadle obaczyli nieba kopię – w przekonaniu, że głąb morska niebem – arcybogobojnie w toń co rychlej dawszy nurka, wytopili się do nogi.
Anonim2020.09.13 17:07
No matoły już obsikały teren. Tyle wieków walczycie z Bogiem i ciągle porażki. Niczego się żeście nie nauczyli. Ciągle stare błędy.
koma2020.09.13 17:07
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
Duchów nie ma2020.09.13 16:38
To jest dopiero zboczenie i dewiacja wierzyć w zjawy Maryjne. Już Houdini udowodnił że spirytyzm to oszustwo a wy katole dalej w 21 wieku brniecie w te bzdury z wywoływaniem ducha Maryji
jasko2020.09.13 17:11
Hudini - ten z CK Dezerterów ?
Anonim2020.09.14 6:55
Tym komentarzem udowodniłeś swoją niiewiedzę co katolicyzmu .Nie masz pojęcia o tym zupełnie więc nie osmieszaj się swoją głupotą.
Anonim2020.09.13 16:27
Wszelkie objawienia maryjne, fatimskie itd to kłamstwo i pic na wodę. Ludzie są naprawdę naiwni i głupi, ze wierzą w takie bzdury.
leon2020.09.13 17:12
Dlaczego kłamstwo ?
Po 11 ...2020.09.13 22:18
To oczywiste kłamstwo z wielu powodów. Najważniejszy jest taki, że te "objawienia" obrażają Matkę Boską. Zastanów się co powiedziała istota boska, jaką prawdę objawiła ludzkości? Powiedziała żeby się modlić i nie pić wódki. Żenada. To drwina z Maryi. Zaraz wyskoczy inny idiota i powie, że Matka Boska przekazała mu wiekopomną wiadomość, że należy się wysypiać i zdrowo jeść i się modlić. Robicie sobie jaja z wiary. Jezus wam doopska skopie.
Po 11 ...2020.09.13 16:23
"Była to siedząca młoda kobieta z rozpuszczonymi włosami. Następnie z obłoków zeszło do niej Dziecko, które się jej ukłoniło a Niewiasta wstała wzięła Go za rękę i wstępując do nieba znikła." Jakie to dziecko? Jezus nie, bo został wniebowzięty w ... wieku chrystusowym. Więc inne. Więc kogo to dziecko? Miriam miała kolejne w niebie? Z kim? Jest na sali jakiś teolog?
"Jest na sali jakiś teolog?"2020.09.13 17:07
Jest! Nazywam się prof. doktor Jan Hertrich-Woleński i jestem starym chüjem żydowskim, należę do B'nai B'rith - Loża Izrael i nienawidzę polaczków-katoli. Jak każdy szanujacy się gudłaj uratowany przez katoli.
Koma2020.09.13 17:13
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
"Jebałem Jezusa w dupę a Maryję w mordę!"2020.09.13 17:17
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński.
Tak jak2020.09.13 17:27
Czy to nie jest mowa nienawiści ?
"jezus onanizował się, ruchał owce i apostołów"2020.09.13 17:33
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński.
leon2020.09.13 17:43
HCWD
spasiba towariszcz krasnoarmiejec2020.09.13 17:49
!!!
Anonim2020.09.14 7:01
Zgłoś się do szpitala psychiatrycznego jak najszybciej dla własnego dobra.
Po 11 ...2020.09.13 17:32
Ups, to chyba dostanę wielką nagrodę w niebie. Ilość "urągań" w moim kierunku, choćby tu na fradlu jest ogromna. Zawsze podświadomie mnie te bluzgi cieszyły i radowały, a teraz wiem dlaczego: dostanę wielką nagrodę. Fajnie :))
"Czy Jezus tez szczał i robił kupę?"2020.09.13 17:40
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński.
Po 11 ...2020.09.13 17:29
A może to była Miriam z wnuczkiem? Jakie to słodkie :))
Alek2020.09.13 20:00
Po 11...! Żałosny Lechu Kellerze! Komu chcesz oczy zamydlić? Kto ci uwierzy?..Ty już chyba nie nabierzesz rozumku, to widać!! Z tobą pisać, to marnowanie czasu i obawa, że się człowiek zarazi twoją wielką głupotą, i miernotą!.... Siedzisz w tym pedalskim szambie i o niczym innym nie numiesz myśleć! ....U ciebie tylko jedna rzecz jest prawdziwa, ...czyli pedalstwo! ...A wszystko inne, to be... to nie istnieje! Miernoto, żałosny dziadku bez rodziny, bez nikogo na świecie! ...Nawet cię siostra wyrzuciła z domu ! Czy to za "pewne rzeczy" z jej dziećmi?? Napisz!
Po 11 ...2020.09.13 21:54
Ale nuda. Ale Kellera pozdrawiam, musiał zdrowo rozrabiać na frądku, że tak Go pamiętacie i często wspominacie.
Hubert2020.09.13 22:04
Po 11...! Kellerze...! Ty durny pajacu!.. Przecież to ty jesteś tym świrem pedalskim Lechem! Sam o sobie piszesz! CZYLI: ... SAMA ŚWINIA WÓR DRZE I KWICZY!.....! Jesteś całkowite bezmózgowie ! DNO-...DNA ! NIŻEJ NIE DA SIĘ UPAŚĆ...!
Po 11 ...2020.09.13 22:22
Znowu to samo? Znowu Kellerowa fiksacja? Nuda....
Jagoda2020.09.13 20:31
PO 11...Kellerze! ATEISTO! CZYŻ NIE WIESZ, ŻE DLA BOGA NIE MA RZECZY NIEMOZLIWYCH? W KAŻDEJ CHWILI W WIZJI, MOŻE BYĆ, JAKO DZIECKO, MAŁY JEZUSEK, A W INNEJ WIZJI JAKO DOROSŁY PAN JEZUS! .....No, ale skąd mogłeś o tym wiedzieć!??? .. Twój piekielny pan - diabeł ci tego nie powiedział!??? ON I WSZYSCY W PIEKLE TRZĘSA SIĘ NA WIDOK MARYI I NA SAMĄ MYŚL O NIEJ! ...ZRESZTĄ TY TAK SAMO JAK ONI BOISZ SIĘ MARYI I TAK POSTĘPUJESZ, NICZYM DIABEŁ WCIELONY! .... WYRAZY WSPÓŁCZUCIA NA TO,... CO CIĘ CZEKA!!!!
Po 11 ...2020.09.13 21:52
A w mojej wizji Jezus jest ... kobietą. Taka wysoka blondynka w obcisłych jeansach i T-shirt. To ci jajcarz z tego Boga. Taka w końcu genderowa wersja Jezusa. Piękna wizja, zgadzasz się? p.s. Co wy z tym Kellerem? Musiał być super, skoro mnie z nim mylicie. Buziaki jagodziaki.
Anonim2020.09.14 7:00
Teologa nie ma w tej chwili ale jest psychiatra ,może udzieli ci porady,ale podejrzewam,że jednak pobyt w szpitalu i leki bedą w twoim przypadku konieczne..
Po 11 ...2020.09.14 7:10
Czy nie byłem kiedyś, na leczeniu w szpitalu dla umysłowo chorych? – Byłem, byłem i to nie raz! – :))) – Gdzież to ja nie bywałem! Szkoda tylko, że nie zdążyłem zapytać profesora, co to takiego schizofrenia....
Anonim2020.09.14 7:29
To dopytaj lekarza,wyjaśni ci na czym twoja choroba polega,że leki trzeba brać regularnie,bo inaczej leczenie nie pomoże,a widać, że z tobą coraz gorzej jest, śmigaj do szpitala jak najszybcie.